Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ukop poskupio grobnu naknadu protivno Zakonu o grobljima?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65859
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2010. 14:30 
Naslov:  Ukop poskupio grobnu naknadu protivno Zakonu o grobljima?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vijest o poskupljenju grobne naknade na 20 osječkih groblja podigla je ovih dana priličnu prašinu, a odmah su reagirali građani i tvrtka Unikom, koja tvrdi kako je Ukopovo opravdanje spomenutog poskupljenja, koje navodno proizlazi iz povećanja cijene odvoza smeća, neopravdano, pa čak i neistinito.

Direktor Ukopa Davor Lamza opravdavajući poskupljenje izjavio je kako je iz Unikoma obaviješten da će 2010. godine odvoz smeća Ukop morati plaćati prema novom naplatnom sustavu i to po prostornom metru. Tako će mjesečni račun Ukopa za smeće sa simboličnih 6.000 kuna, prema Lamzi porasti i na 60.000 kuna, odnosno do 700.000 kuna godišnje. No iz Unikoma stiže oštar demanti ovakvih pretpostavki.

- Nije točno da je Unikom obavijestio Ukop da će se u 2010. odvoz smeća plaćati prema novom naplatnom sustavu, jer prijedlog novog načina odvoza skupljanja i naplate komunalnog otpada još nije niti usvojen od gradonačelnika i Gradskog vijeća. Gospodinu Lamzi poručujemo da za svoje financijske probleme ne optužuje druge, kao što je sada optužio Unikom, bio je rezolutan Tomislav Glavaš.

Osim Glavaša, svoj glas protiv poskupljenja grobarine digao je i osječki odvjetnik Damir Ratković, koji tvrdi kako je samovoljno poskupljenje grobne naknade u Ukopu protivno Zakonu o grobljima, odnosno da Ukop izbjegava članak 13. st. 4. spomenutog zakona.

- U tom članku stoji kako grobnu naknadu određuje isključivo predstavničko tijelo, odnosno Gradsko vijeće, a osječko Gradsko vijeće to nije odobrilo. Smisao zakonodavca je očigledno u ovom osjetljivom pitanju bio da zakonom odredi da lokalna samouprava odlučuje o tom pitanju, a ne da se izigrava propis na štetu građana. Pitanje je zašto predstavničko tijelo koje su izabrali svi građani ne odlučuje o pitanjima koja potpadaju pod elementarna prava građana, upozorava Ratković.

Matković: Gradsko vijeće odluku prenijelo na NO

U obranu Davora Lamze i uprave Ukopa stao je predsjednik Gradskog vijeća i Nadzornog odbora Ukopa Gordan Matković.

- Gradsko vijeće nije odobrilo poskupljenje naknade jer je još 1998. određivanje visine naknade prenijelo na Nadzorni odbor ove tvrtke. Direktor se požalio da cijena naknade nije mijenjana već deset godina, a kada se pokazalo da će nova cijena odvoza smeća stvoriti nove rashode od 900.000 kuna, mi nismo imali izbora i pristali smo na poskupljenje. Inače, znam da je poskupljenje odvoza otpada Tomislav Glavaš osobno najavio Lamzi na njihovom sastanku, tvrdi Matković.

90 kuna najviša je grobna naknada na zagrebačkom groblju Mirogoj
300 kuna nova je prosječna cijena grobne naknade za grobnicu na Aninom groblju

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Pročitajte i...
[09.02.2010.] Grobarina skuplja 20 posto jer Unikom Ukopu smeće više ne odvozi besplatno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
parwish
Offline
Avatar

Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2010. 14:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku je skupo biti i pokojnik...

_________________
Osijek... moj grad! NK Osijek... moj klub! Osječko... moje pivo!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2010. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaga grada !

novi, mladi, sposobni ljudi konacno upravljaju gradom.

samo tako naprijed !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2010. 15:06 
Naslov:  Re: Ukop poskupio grobnu naknadu protivno Zakonu o grobljima?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
90 kuna najviša je grobna naknada na zagrebačkom groblju Mirogoj
300 kuna nova je prosječna cijena grobne naknade za grobnicu na Aninom groblju
ovo je sjajno... bravo za osjecke politicare - kako se samo zgodno prebacuju loptice: "nisam to ja rekao", "nismo to mi odlucili", "odluku smo prepustili drugima" i tako u nedogled - nama uzimaju pare, sebi pune dzepove, a rulja sve stoicki prihvaca. super.

bajdvej, kako to da je grobna naknada u osijeku veca 200% od one u zagrebu? ili ce sad netko opet provaliti (kao sto to vole na ovom forumu) - "zagreb ima vise novaca pa im je i grobarina jeftinija"??

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2010. 15:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe prije snaga jada za građane...
vaši novčanici za naše đepove, pazi sad ovo sad se pravdaju boje se da će ih penzoši na ulici skalpirat, kao nije ovo ono, ja nisam... , ja sam to javio oni ne govore istinu haha

strava a Pečuh europski grad kulture, o živote lutalico nama ostaše seljoberi i banditi da i ovo malo, pretvore u ništa

;D

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debelodjubre
Offline
Ukupno postova: 128
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2010. 15:20 
Naslov:  Re: Ukop poskupio grobnu naknadu protivno Zakonu o grobljima?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što ste tražili to ste dobili. Čemu plakanje sad, kao niste znali što će Glavaš napraviti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2010. 15:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evil monkey je napisao/la: ›
bajdvej, kako to da je grobna naknada u osijeku veca 200% od one u zagrebu? ili ce sad netko opet provaliti (kao sto to vole na ovom forumu) - "zagreb ima vise novaca pa im je i grobarina jeftinija"??


Nitko to ne mora provaliti, to se podrazumijeva. Ako je nekom, nedaj Bože, netko umro u Zagrebu u posljednje vrijeme, taj dobro zna zašto je grobna naknada u Zagrebu niža (osim što, zahvaljujući proračunu grada Zagreba, može komotno biti i 1 kunu godišnje, uostalom, kao i što pola grada ne plaća prijevoz).

Naime, cijene grobnih mjesta ili još rijeđe grobnica takve su da Gradska groblja (nekad firma, danas u sklopu ugroženog ZG Holdinga) ne moraju paziti na grobnu naknadu, osim što im služi za oduzimanje prava na grobno mjesto ili grobnicu, zbog neplaćanja. Jedno je grobno mjesto u prosjeku uzmeđu 70 i 90 tisuća kuna, i to ako netko ima štelu u ZG holdingu (jer ih više nema slobodnih), a o cijenama grobnih mjesta i grobnica koje se ustupaju bolje i ne pisati (može se po oglasnicima pogledati, čisto da se ljudi uplaše - radi se o desecima tisuća eura.)

http://193.198.60.202/komunalni/arhiva/372/str12.pdf

Kako to kažu neki forumaši, skupo je umrijeti u Osijeku, ali očito nije najskuplje (no, kremiranje je znatno jeftinije, uz dodatak troška benzina za put do Zagreba - a lijepše je i ne trunuti pod zemljom).

Imbecilan članak poput ovoga koji opet uspoređuje Osijek i Zagreb, a ti se gradovi ne mogu uspoređivati niti po jednoj osnovi, nije vrijedan spomena. Kao što je autorica zaboravila napomenuti da je Ukop propala prezadužena firma koja bi već davno nestala da nije slučajno gradska. Ono čime bi se pravi novinar trebao baviti jest istražiti zašto još nitko iz Ukopa nije završio u zatvoru, a svjedoci smo javno priznatih činjenica da su se u toj firmi u proteklih nekoliko godina stvorili višemilijunski gubici i zapošljavalo na desetine nepotrebnih radnika - zaslužnika.

Jasno, i ja sam protiv svih mogućih poskupljenja, smatram ih lošima, i volio bih da je sve na svijetu besplatno (ovo navodim samo zato da ne bi ispalo da odjednom hvalim Lamzu i Matkovića, osobe koje su u vremenu propasti Ukopa bile u gradskoj vlasti).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hren
Offline
Avatar

Ukupno postova: 37
Lokacija: osk
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2010. 15:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
snaga grada !

novi, mladi, sposobni ljudi konacno upravljaju gradom.

samo tako naprijed !

Ja mislim da je g. Lamza veđ blizu mirovine,a Matko ga štiti jer mu je ovaj dosta pomagao u kampanji.
Zanima me hoće li povećati cijenu onim naivcima -koji su uplatili 100-godišnju park kartu na groblju.Pisalo je da ima već dosta takvih.

_________________
osijek031.com smile Ima neka moć u dobrim ljudima, oni su jaki i poslije smrti. Događa se da i dalje žive, po svojim riječima i djelima, a najviše po dobroti srca. Trygve Gulbranssen
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.02.2010. 15:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za njih ste glasali sad njihova govna jedite i šutite !

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2010. 16:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nitko to ne mora provaliti, to se podrazumijeva. Ako je nekom, nedaj Bože, netko umro u Zagrebu u posljednje vrijeme, taj dobro zna zašto je grobna naknada u Zagrebu niža (osim što, zahvaljujući proračunu grada Zagreba, može komotno biti i 1 kunu godišnje, uostalom, kao i što pola grada ne plaća prijevoz).

Naime, cijene grobnih mjesta ili još rijeđe grobnica takve su da Gradska groblja (nekad firma, danas u sklopu ugroženog ZG Holdinga) ne moraju paziti na grobnu naknadu, osim što im služi za oduzimanje prava na grobno mjesto ili grobnicu, zbog neplaćanja. Jedno je grobno mjesto u prosjeku uzmeđu 70 i 90 tisuća kuna, i to ako netko ima štelu u ZG holdingu (jer ih više nema slobodnih), a o cijenama grobnih mjesta i grobnica koje se ustupaju bolje i ne pisati (može se po oglasnicima pogledati, čisto da se ljudi uplaše - radi se o desecima tisuća eura.)
da, grobnice su skupe, jebiga, to je zakon ponude i potraznje: primjerice, zagreb je (ako je vjerovati statistikama) 2008. trebao 8300 novih grobnih mjesta, osijek je trebao 1300 - groblja se ne sire, i svako mjesto je u zagrebu naravno kao suho zlato. medjutim, ovdje nije rijec o cijenama grobnih mjesta, nego o grobnoj naknadi. ja i dalje ne vidim dobar razlog da grobarina u osijeku bude 200% veca nego u zagrebu.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.02.2010. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evil monkey je napisao/la: ›
svako mjesto je u zagrebu naravno kao suho zlato. medjutim, ovdje nije rijec o cijenama grobnih mjesta, nego o grobnoj naknadi. ja i dalje ne vidim dobar razlog da grobarina u osijeku bude 200% veca nego u zagrebu.


I jedno i drugo prihodi su iste firme. Ako Gradska groblja oduzmu nekome grobno mjesto zbog neplaćanja, i onda ga ustupe drugome za 90.000 kuna, to im zasigurno otvara mogućnosti da grobnu naknadu ne podižu da bi preživjeli ( i da si direktor podigne plaću, a kako možem pročitati, i da si izgrade novu upravnu zgradu). Koliko tek zarade ako im dopadne šaka neka grobnica par metara od Tuđmana, tko zna, sigurno 100-tinjak tisuća eura, i još toliko ispod stola za direktora.

Poskupljenje u Ukopu barem nije teško objasniti. Firma duguje milijune. Ili će se povećati prihodi Ukopa poskupljenjem (ili nedaj Bože naglim umiranjem stanovništva uslijed neke katastrofe), ili će se smanjiti rashodi drastičnim otpuštanjem, ili ćemo kao i dosad prebacivati novce iz gradskog proračuna i krpati rupe. Naravno, postoji i četvrta opcija - stečaj Ukopa, prodaja groblja, pa da vidimo kolika će grobna naknada biti kada vlasnik groblja bude privatnik (navodno je jedan "znameniti" osječki poduzetnik već htio otvoriti groblje, ali to bi bilo malo previše).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2010. 17:03 
Naslov:  Re: Ukop poskupio grobnu naknadu protivno Zakonu o grobljima?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo usporedbe radi neke od cijena pogrebnih usluga u osjecko-baranjskoj zupaniji (podaci iz 2009. godine):

osijek:
Ukop d.o.o. Osijek
4,50 kn/km - prijevoz
1..327,50 kn - iskop jame
25,00; 35,00; 45,00kn/m2 grobna taksa
4..278,00 kn - pogreb

valpovo
Dvorac d.o.o. Valpovo
551,71kn - iskop
6,04 kn/km +65,40 kn-prijevoz
4.500,00 kn - pogreb
59,78 kn po grobnom mjestu

đakovo
Univerzal d.o.o. Đakovo
4,27 kn/km - prijevoz
415,00 kn - iskop
18,00 - 27,00 kn grobna naknada
1.500 kn - pogreb

donji miholjac
KG Park d.o.o. D. Miholjac
6,50kn/km - prijevoz
1.247,00 kn - iskop
49,00 kn - grobna taksa
1.620,00 kn - pogreb

našice
Našički vodovod d.o.o.
488,00 kn - iskop
1.950,00 kn - pogreb
25,00 kn/m2 - grobna naknada

cijena pogreba varira od 1500kn do 4500 kn, iskop groba od 415kn do 1300kn - zasto je u nekim mjestima kopanje groba tako skupo? zato sto to rade zlatnim lopatama? ili sam pogreb? zato sto put do groba posipaju laticama ruza i zlatnim prahom pa se to naplati 4500 kuna? wtf??

da li i đakovo spada u kategoriju bogatog zagreba pa im je pogreb jeftin ili sto? i dalje mi nije jasno opravdanje za tu pljacku...

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
centurion
Offline
Ukupno postova: 938
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2010. 17:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
Korak ispred ostalih!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.02.2010. 18:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

centurion je napisao/la (Pogledaj post): › http://www.index.hr/vijesti/clanak/godinama-potkradale-osjecko-pogrebno-poduzece-i-ukrale-640000-kuna/475084.aspx
da, to su manji činovnici po uredima - koliko su drpili direktori, menadžeri i ini? ove ženske ce dobiti po prstima (kao sto i trebaju) ako im to dokazu, a velike zvjerčice-kradljivice? hm?

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
garrincha077
Offline
Ukupno postova: 66
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.02.2010. 18:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je dosao racun sa zateznim kamatama iz 97.godine..hahahahaha.. i iznosi 1200 kn. jedna neplacena rata. bez i jedne opomene prije poslane. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: