Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Konstantin Ćiril bio je teolog i izvrstan marketingaš

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.02.2010. 7:00 
Naslov:  Konstantin Ćiril bio je teolog i izvrstan marketingaš
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U protekloj 2009. godini mlada znanstvenica i književnica Jasna Horvat, redovita profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, teoretičarka kulture i književnica, objavila je čak tri nova naslova: “Krijesnici”, “Az” i “Bizarij”.

Da je riječ o vrijednim književnim djelima potvrđuje podatak da je “Az”, nedavno predstavljen na Međunarodnom skupu slavista, literatura na kolegiju Filozofsko-simbolički ustroj glagoljskog pisma na Filozofskom fakultetu. “Krijesnici” će uskoro zaživjeti na daskama Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića.

Jesu li spomenute tri knjige nastale u godinu dana ili su ipak plod višegodišnjeg rada?
- Rezultat su prošlog desetljeća. “Krijesnike” sam počela pisati nešto ranije, u vrijeme suradnje s Dječjim kazalištem Branka Mihaljevića 90-ih. “Az” i “Bizarij” nastajali su usporedno, a drago mi je što su tako i objavljivani.

Ekonomistica ste po struci, predajete statistiku. Kako se spojio racionalni dio vaše osobnosti s književnošću?
- Književnost vidim jednako racionalnom, u nju ugrađujem sustavnost i preglednost, neke od osnovnih odlika statistike. Osim toga, upravo su me predavanja potaknula dubljem istraživanju naše baštine. Nakon svakog predavanja izlažem izabrane baštinske teme i tako pokušavam studentima, budućim nositeljima ekonomskih odluka u ovim globalizacijskim procesima, istaknuti važnost očuvanja naših simbola, a time i kulture u cijelosti.

Glagoljica je potentno pismo

Roman “Az” jedan je od najzanimljivijih književnih radova u 2009., a književni kritičari ističu da se može čitati kao priča o nastanku glagoljice, filozofsko-lirski esej o značenju tog pisma i/ili rasprava o njegovom simboličnom značenju?
- Čitatelji mogu jednostavno primiti poruku koju nosi glagoljica - pismo nadahnuto kršćanstvom. Poglavlja su koncipirana tako da se lako usvaja i grafija i višeslojnost svakog glagoljičkog znaka. Kako se na kraju romana nalazi i slovarij, “Az” je ujedno i tekst o životopisu sv. Konstantina Ćirila, ali i svojevrstan glagoljski leksikon. Mislim da roman predstavlja sažeta znanja o glagoljici pretočena u formu pojačane komunikativnosti, kakva je svaka književna forma.

Otkud strast prema glagoljici?
- Glagoljica je izvanredno potentno pismo u kojem svaki znak nosi tri značenja - slovno, brojevno i simboličko. Slova su u glagoljici imala svoja imena, ali su i samim poretkom tvorila smislenu poruku. Tako prvih devet slova (az, buky, vede, glagolj, dobro, est, živeti, 3elo, zemli) čine početak azbuke: a, b, v, g, d, e, ž, 3, z) koja istodobno poručuje: ja koji znam slova govorim da je dobro živjeti na zemlji. Ova činjenica za mene je bila dovoljno izazovna i pravi poticaj za otkrivanje pozadine glagoljskog pisma. Konstantin Ćiril nije bio samo teolog, matematičar i filozof. Vidim ga izvrsnim marketingašem, što ponovno interes vraća na ekonomiju i tako potvrđuje da je 21. stoljeće predodređeno za spajanje struka i spoznaja.

Mnogo putujete i istražujete?
- Statistika i ekonomija nisu prepreke mojim istraživanjima nego poticaj, a putovanja su i svojevrsna radna obveza. No, privatna putovanja vode me mjestima koja ospisujem u književnim djelima. Provjeravajući navode o Melek Jaši Dubrovčaninu posjetila sam Portugal i Maleziju, a zbog novog rukopisa o Marku Polu i vilama vjerojatno ću morati posjetiti neke zemlje u Aziji. Vremena je uvijek malo, ali ga je uz nešto dobre volje i snažne uvjerenosti u opravdanost onoga što se čini ipak moguće pronaći.

Bajku u glavu

Roman za mlade “Krijesnici” osječka je priča, svijet legendi i hrvatske mitologije?
- “Krijesnici” se izravno naslanjaju na početke mog književnog rada, bavljenje mitološkim temama. Želeći ih približiti najmlađima, odlučila sam se za roman u kojem su glavni junaci mladi Osječani kojima je moguće i nemoguće. Jedna čitateljica sažela je poruku “Krijesnika” u jednu rečenicu: Bajku u glavu, a čarobne kamenice u torbu! Mitologiju ne njegujemo dovoljno, a “Krijesnici” su pokušaj oživljavanja starih predaja na današnjoj djeci razumljiv i prihvatljiv način.

“Krijesnici” će i na kazališne daske?
- Dječje kazalište planira predstavljanje, što me raduje jer je to mjesto mojih literarnih početaka, kao i što će na predstavljanju sudjelovati djeca polaznici Dramskog studija, koji vodi Lidija Helajz.

U romanu “Bizarij” opisujete brojne povijesne ličnosti: Eugena Savojskog, Sulejmana Veličanstvenog, Adolfa Waldingera, Paulinu Hermann Mačkamamu... Jesu li njihove sudbine bizarne?
- Bizarij je opsežan roman koji prezentira 2.000 godina osječke povijesti. Želeći istaknuti vezanost svakog lika za naš grad, strukturu romana postavila sam po gramatičkom kodu. Svaki lik predstavlja jednu vezničku skupinu i time dodatno ističe načine na koje se svi mi vežemo, često i nesvjesni relacija u (po)vezanostima. Junaci “Bizarija” listom su iznimne osobe, bizarne po svojim uvjerenjima i načinima na koje su nemoguće činili mogućim. Koliko mi je poznato, ovakav pristup pokazao se zanimljivim i izvan granica Osijeka - “Bizarij” je nedavno uvršten u temu jednog doktorskog rada, te je na taj način Osijek dobio priliku postati temom književno-teorijskog promišljanja.

Dijeljenje bez ostatka

Uskoro bi svjetlost dana trebao ugledati Vaš novi povijesni roman “Dijeljenje bez ostatka”?
- To je moj prvijenac. Radnja se odvija u Dubrovniku, Osijeku, Carigradu, Lisabonu te u indijskoj pokrajini Goi i gradu-luci Diu, u 15., 16. i 21. st. Nelinearnom pripovjedačkom tehnikom ispričana je životna priča Melek Jaše Dubrovčanina na povijesnom prostoru Indije i kako je izgrađivao luku Diu po uzoru na Dubrovnik.

Uz posao i književnost, nađete li vremena za sebe, hobi?
- Život u Osijeku ispunjava me na svaki način. Teško razdvajam hobije od ostalih životnih sadržaja, no trenutačno me najviše ispunjava spoznaja da su važni dijelovi mog života podjednako i posao i radost.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr
Foto: Zorislav Kalazić/s predstavljanja "Bizarija"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dund0
Offline
Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.02.2010. 10:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

BRAVO!!! Sve čestitke...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.02.2010. 11:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

super cura ... sjecam je se jos iz srednje skole kao jednu nasmijanu, vedru i toplu osobu:)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Badovini
Offline
Avatar

Ukupno postova: 27
Lokacija: Višnjevac
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.02.2010. 12:01 
Naslov:  Re: Konstantin Ćiril bio je teolog i izvrstan marketingaš
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovakvi intelektualci su ponos Osijeka. Divim se ovako predanim ljudima. Jasna, samo naprijed!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
v_os
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.02.2010. 12:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čestitke (definitivno) najkvalitetnijoj profesorici Ekonomskog fakulteta!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
krajken
Offline
Ukupno postova: 64
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.02.2010. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pridružujem se od srca čestitkama! Vrlo zanimljive i zahvalne teme, a rijetko obrađivane, koje kriju mnogo zanimljivosti, ali i važnih, korisnih i podučnih podataka.
Sv. Ćiril Konstantin, odnosno njegov lik i djelo i pojava glagoljice, predstavljeni su i u formi stripa, u izdanju Kršćanske Sadašnjosti Zagreb. O tome više možete vidjeti u rubrici Kolumne/Strip recenzija!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ZliDeda
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.02.2010. 12:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

v_os je napisao/la (Pogledaj post): › Čestitke (definitivno) najkvalitetnijoj profesorici Ekonomskog fakulteta!


potpisujem

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.02.2010. 13:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvijek pristupačna i raspoložena profesorica, divim joj se na ustrajnosti.

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: