Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dornjak: Nemamo smeća za odvoz i Unikom nam nema što naplatiti!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65698
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 13:41 
Naslov:  Dornjak: Nemamo smeća za odvoz i Unikom nam nema što naplatiti!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brojni korisnici usluge odvoza kućnog smeća neredovito ili uopće ne plaćaju uslugu jer ih nema u Unikomovoj evidenciji, no zaduženje Unikom u konačnici naplaćuje ovršno.

Od oko 45.000 kućanstava u Osijeku te općinama Ernestinovo, Antunovac i Čepin, jedino 84-godišnji Ivan Dornjak iz Čepina ne želi platiti uslugu koju, kako tvrdi, ne koristi! Dornjak kaže da njegovo kućanstvo smeća za odvoz nema, jer dio zatrpava na okućnici, dio spaljuje u peći, a kokoši hrani zelenim otpadom.

- Staračke dana zagorčao mi je ovršni prijedlog kojim Unikom preko javne bilježnice Verice Rok pokušava naplatiti uslugu od siječnja 2006. godine do 30. rujna 2009. godine. Unikom me psihički uništava mjesečnim slanjem obavijesti o dugu za uslugu odvoza smeća iz moje kuće u Čepinu, koju nikada nisu obavili. Sada me ucjenjuju, prijete pljenidbom 960 kuna s mirovine i traže još 209 kuna troška postupka ovrhe. Nemamo smeća za odvoz! Nikad ga nismo imali. Kako je moguće da mi netko prisilno naplaćuje nešto što nikada nisam koristio?, rezignirano pita Ivan Dornjak.

- Muče stari svijet koji smećem ne zagađuje okoliš. Muž na vrijeme plaća sve režije, čak su nas za uredno plaćanje telefonskog računa nagradili. Nek' nose iz kuće što hoće, ali jedinu mirovinu za život nek' ne diraju. Domaće mlijeko nam donose iz Martinaca i nema pakovanja za bacanje. Kokoši pojedu zeleni otpad, a ostalo spalimo u šporetu kad ga naložimo za grijanje bunarske vode za kupanje i tako štedimo cijeli život, zaključuje 85-godišnja Augustina Dornjak.

Razočaran nepravdom

- Ovako je otimao i Čaruga, zašto država to dozvoljava? Drugom odvoze smeće, meni ne, a to vam je kao da mi vozač autobusa hoće naplatiti prijevoz zato što prolazi mojom ulicom!? Noću ne mogu spavati, razmišljam kako sam preživio križni put i Bleiburg, sklepao ovu kućicu 1953. godine i sad me ucjenom ubijaju jer nisam u životu napravio centimetar smeća na deponiju. Razočaran sam nepravdom, kaže Ivan.

Unikom: Svi moraju platiti

U Unikomu doznajemo da naplatu obavljaju na temelju Odluke o obvezatnom korištenju komunalne usluge održavanja čistoće u dijelu koji se odnosi na skupljanje i odvoz komunalnog otpada, a važeća koju je donijelo Gradsko vijeće Grada Osijeka izmijenjena je 25. veljače 2005. godine.

- Provjerom je utvrđeno da Dornjak od 1990. ne plaća smećarinu, kažu u Unikomu.

Tekst: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.01.2010. 13:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ima covjek pravo ... ekoloski je svjestan ... sve reciklira, ne koristi sporo razgradivu ambalazu ... i sta ce placati ?

mozda bi mu zeleni mogli pomoci nekim pravnim savjetom, ili zastupanjem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

EDIT by Stella. Laughing


Zadnja promjena: Stella1989; 28.01.2010. 14:15; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ček' samo malo: smeće spaljuje u peći?!
Halo!
Naplatio bih mu trostruko od duga - ekološki kriminal. Nek' si ga trpa u bunar i nek' crkne više...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ček' samo malo: smeće spaljuje u peći?!
Halo!
Naplatio bih mu trostruko od duga - ekološki kriminal. Nek' si ga trpa u bunar i nek' crkne više...

Btw, dal je gore spalit to u peći ili zatrpavat na nekom smetlištu i tak? Kontam da ovim spaljivanjem smeća to sve ide u atmosferu...dal je onda gore zatrpavat ili palit?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:10 
Naslov:  Re: Dornjak: Nemamo smeća za odvoz i Unikom nam nema što naplatiti!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm,da.
Zato i ima brda smeća po okolici Osijeka, po kanalima i poljskim putevima.
Tamo bacaju smeće "ekološki svjesni".
Može se razgovarati da li je način naplate Unikom-a u redu, ali dok je na snazi moraju ga svi poštovati. Ne može svatko odlučivati koji propis ili uredbu će poštovati, a koju ne.
Važno je u priču ubaciti "Bleiburg", valjda zbog dramaturškog efekta.
Em' su ga neprijatelji ganjali do Bleiburga, a sada ga još tjeraju da poštuje gradske uredbe i kao i svi ostali plaća odvoz smeća.
Pasad ti reci da Hrvati nisu proganjani i ugroženi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da je čovjek dramatizirao - je. Ne znam jel to fora svih tih penzića da sami od sebe prave žrtve ili nešto drugo... Ali stvarno, kakve veze ima Bleiburg i odvoz smeća? Da ga se poštedi plaćanja ili..?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
Btw, dal je gore spalit to u peći ili zatrpavat na nekom smetlištu i tak? Kontam da ovim spaljivanjem smeća to sve ide u atmosferu...dal je onda gore zatrpavat ili palit?


Naseli se onda pokraj njega i nauživaj svježeg zimskog zraka, kad baja ubaci plastičnu vreću i stare čizme za u svinjac u peć.
@grissom - ovo sa ljudima koji bacaju smeće ilegalno umjesto da ga bace u kante je živa istina; doživio sam da me jedna susjeda jednom davno pitala otkud nama toliko smeća, eto, ona jednu kantu svaka tri tjedna napuni, a puna ih kuća...
Naravno, susjed je zato bar jednom tjedno napunio smećem te upregao onu korpu za svinje na traktor i odvezao sve to u neki kanal...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@bazooka_joe...pitam da znam što je gore, palit smeće ili odvozit pa nek se razgradi za 5 000 000 godina? Wink Znam kako je to kad vani đibri kad se pali koješta...fuuj!! Ne moš ni izać iz kuće koliko smrdi... Laughing

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@stella, umjesto da svatko spaljuje smece u svojoj peci, drustvo se odlucilo na to da se smece organizirano skuplja i odlaze na za to predvidjena mjesta i uz odredjene ekoloske standarde. Umjesto odlaganja, moguce je i spaljivanje smeca, ali opet - u kontroliranim uvjetima i na najmanje moguce skodljiv nacin.

Naravno, umjesto takvog, drustveno odgovornog nacina zbrinjavanja otpada, uvijek ce biti onih koji bi radi izbjegavanja placanja naknade [ili nekog drugog razloga] sami spaljivali otpad, ili u losijoj i cescoj varijanti - bacali otpad drugom u dvoriste ili na divlje deponije. U gradu je bilo slucajeva i da je ekipa preko godine skupljala svoja govna i onda ih zimi lozila [provjerena istina].

Postoje i ljudi koji bi nasilnika koji im je napao dijete ubili na licu mjesta. Ima onih koji bi na licu mjesta na zivo kastrirali ili lincovali silovatelje.

Pitanje je koliko je od svih tih osoba svjesno pripadanja zajednici, odnosno prihvacanju drustvenih normi i pravila ponasanja koji osiguravaju optimalnu kvalitetu zivota u danim uvjetima.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
@bazooka_joe...pitam da znam što je gore, palit smeće ili odvozit pa nek se razgradi za 5 000 000 godina? Wink Znam kako je to kad vani đibri kad se pali koješta...fuuj!! Ne moš ni izać iz kuće koliko smrdi... Laughing


True, dugo se razgrađuje, ali se odlaže u koliko-toliko kontroliranim uvjetima, na mjestu koje je odabrano upravo za tu svrhu... Loše, odabrano, doduše, ali se ipak vrši nekakav nadzor zagađivanja podzemnih voda i sl.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nek čiko onda plati Unikomu, nek prestane palit svoje smeće i zađibravat drugima život i problem riješen... Wink I onda lijepo i sam sebi tako skrati muke, neće se živcirat niti morat izjavljivat svaki dan: "Ja sam bio u Bleiburgu..." Ok, čovjek je bio tamo, preživio, ali stvarno, kakve to veze ima s odvozom smeća?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2010. 14:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

De smjesni ste ko da covjek ima radioakitvni otpad.. A ovi iz unikoma kao razgradjuju otpad haha da vidi se pogledajte samo koliko ima tamo smeca na onoj hrpi van Osijeka! Otpad se ne razvrstava nego se baca sve na ono "brdo" ako je imao ko priliku ikad tamo proviriti zacudio bi se cega sve ima! Stoga nemojte srati kako nas dragi unikom ista pomaze pri ocuvanju okolisa.. Ono sto oni rade je samo skupljanje smeca po gradu i stavljanje na drugu hrpu.. rjesenje je u obradi otpada ne nosenje s jedne hrpe na drugu a bogami vi upravo bas to placate.. ne pitate se koliko tvornice i male firme zagadjuju okolis ?

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.01.2010. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kontam da ću i ja počet palit smeće

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.01.2010. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Provokator je napisao/la: ›
kontam da ću i ja počet palit smeće

Još napomeni da si sudjelovao u bitci na Krbavskom polju i onda ćeš ispasti žrtva i biti oslobođen plaćanja odvoza smeća. Laughing

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: