Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Katalpe vrijedne 70.000 kuna uvenule zbog neodržavanja!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65937
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2010. 11:49 
Naslov:  Katalpe vrijedne 70.000 kuna uvenule zbog neodržavanja!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo tri i pol godine od postavljanja trinaest dizajnerskih lončnica s minijaturnim stablima na središnji osječki trg, Bungeove catalpe iznenada su nestale. Riječ je o “modnom dodatku”, koji je postavljen u kolovozu 2006. godine i to na izričit zahtjev arhitektonskog dvojca Olivera Grigića i Željke Jurković, koji su i projektanti Trga Ante Starčevića. I dok je pojava lončanica visine gotovo dva metra i intenzivne boje tada izazvala pravu buru emocija među Osječanima, koji su smatrali kako ovaj imobilijar nije prikladan postmodernističkom Trgu, sada su Osječani šokirani što su katalpe nestale. Naime, čak su i arhitekti svojedobno tvrdili kako je postavljanje zelenila na Trgu obveza prema urbanističkom planu. Inače, ovaj ukras Osječane je stajao 70.000 kuna, jer je cijena cvjetnog lonca iznosila 1.400 kuna, a riječ je o dizajnerskom radu talijanske kuće Serralunga. U divovske lonačnice Unikom je posadio kinesko stablo Bungeova catalpa, koje tijekom cijele godine ima bogatu krošnju na kojoj se izmjenjuju lišće i plodovi, a cijena jednog stabla iznosila je četiri tisuće kuna. Kako je riječ o mediteranskom stablu, lonačanice su se svake zime oblagale slamom i jutom kako bi se spriječilo smrzavanje. No, ove godine lončanice su odložene u Unikomovu dvorištu na Trpimirovoj ulici.

- Razlog zbog kojeg smo ih uklonili je što su stabla dotrajala. Riječ je o vrsti koja traje samo četiri do pet godina, a zbog ograničenih uvjeta u lončanicama stabla više nisu mogla napredovati. Kako su lončanice vlasništvo Grada, mi ćemo u njih na proljeće posaditi nove bjelogorične vrste poput bagrema ili jasena. Cijena takvog stabla kreće se od 400 do 600 kuna i nadamo se kako će Grad odobriti taj trošak, uvjeren je Stjepan Giesler, voditelj RJ Zelenilo.

Vizentaner: Katalpe nisu pravilno održavane

Bivša voditeljica RJ Zelenilo, ing. Jasenka Vizentaner, u čije su vrijeme katalpe i postavljene, kaže kako tvrdnja o kratkom roka trajanja katalpi nije točna.

- Definitivno ih nismo sadili za rok od nekoliko godina. Samo ih je trebalo održavati, te se adekvatnom brigom moglo spriječiti njihovo propadanje. Tvrdnja da su lončanice postale premale je smiješna, Kinezi drvo koje naraste 30 metara pravilnim obrezivanjem pretvore u bonsai od 30 centimetra. Osim toga, u tom ih je slučaju trebalo presaditi u tlo, komentirala je ing.Vizentaner.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Jasmina Gorjanski/arhiva 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 12:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lako je raspolagati tuđim novcem bez ikakvih obveza i odgovornosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 12:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kreteni!! Njima bi uvenulo i umjetno drvo.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.01.2010. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je super kako su katalpe "dotrajale".
Malo pogledajte informacije o toj vrsti koja u nekoliko godina može "dotrajat" samo u Osijeku

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 26.01.2010. 12:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Kreteni!! Njima bi uvenulo i umjetno drvo.


osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile - na kikirikija Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2010. 12:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bokte koji debili vladaju u ovom gradu i troše NAŠE novce na svoju nesposobnost

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
porto
Offline
Avatar

Ukupno postova: 116
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 13:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Catalpa, also spelled Catawba, is a genus of flowering plants in the trumpet vine family, Bignoniaceae, native to warm temperate regions of North America, the Caribbean, and east Asia.

Catalpas are mostly deciduous trees that grow to 18 metres (59 ft) tall and 12 metres (39 ft) wide. A 10-year-old sapling will stand about 6 metres (20 ft) tall. They can be recognized by their large heart-shaped to three-lobed leaves, showy white or yellow flowers in broad panicles, and in the autumn by their 20–50 centimetres (7.9–20 in) long fruits which resemble a slender bean pod, containing numerous small flat seeds, each seed having two thin wings to aid wind dispersal. Because of the leaves, they are sometimes confused with the Tung tree (Vernicia fordii) in the southern U.S.

Due to their large leaf size, Catalpas provide very dark shade and are a popular habitat for many birds, providing them good shelter from rain and wind. These trees have very little limb droppage, but drop large, dark brown bean pods during late summer. The wood of catalpas is quite soft.[1]

Pa ti sad vidi....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.01.2010. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zakon su mi ta njihova 'objasnjenja' ... nesto poput onoga 'lavovi nisu baceni, oni su samo odlozeni na sigurno'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 26.01.2010. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joooj...balkane moj Smile ....ludilo

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja bih sad kaznio odgovorne s po 70 000 svakog pa da vidimo hoće li i na sljedećem projektu tako bahato razmišljat.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam znao da drvo može "dotrajati". Eto, baš super što živim u Osijeku jer svaki dan od institucija grada naučim nešto novo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 26.01.2010. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e sad da netko u državi ima muda pa da tih 70 000 kn naplati od njih i još im zaljepi kaznu za neodržavanje

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2010. 14:26 
Naslov:  Re: Katalpe vrijedne 70.000 kuna uvenule zbog neodržavanja!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemojte tako.
"Stručnjaci" se ne kuže u katalpe, ali zato jako dobro znaju što je afričko drvo iroko.
Za one koji nisu tako stručni, od tog su drveta napravljene famozne klupe na Trgu A.Starčevića.
One po 46.000,00 kunića komad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 14:30 
Naslov:  Re: Katalpe vrijedne 70.000 kuna uvenule zbog neodržavanja!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

grissom je napisao/la (Pogledaj post): › Nemojte tako.
"Stručnjaci" se ne kuže u katalpe, ali zato jako dobro znaju što je afričko drvo iroko.
Za one koji nisu tako stručni, od tog su drveta napravljene famozne klupe na Trgu A.Starčevića.
One po 46.000,00 kunića komad.


jes to one klupe koje su se isavijale od neodržavanja, nisu ni jednom prelakirane i izgledaju ko stare izlizane hlače ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.01.2010. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U desetoj godini naraste 6 metara, koontam da bi tada bilo još ljepše... Sad
Lakše je kupiti nešto novo nego održavati postojeće, tako se ponaša u krizi.
Da barem znam da će se probuditi nakon ovakvih stvari, ali uz takva opravdanja, sumnjam.

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: