Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od travnja nova zabrana pušenja, ugostitelji traže izmjenu zakona!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2010. 18:00 
Naslov:  Od travnja nova zabrana pušenja, ugostitelji traže izmjenu zakona!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako je ugostiteljima preostalo još samo tri mjeseca za prilagodbu lokala gostima pušačima, većina njih o ugradnji propisane ventilacije ne razmišlja. Istovremeno, u svim se kafićima puši, te se gostima uz kavu servira i lažna nada da se nakon 9. travnja baš ništa neće promijeniti. Naime, šest mjeseci namijenjenih za opremanje pušačkih kafića propisanom ventilacijom zgodno je “upalo” između dvije sezone terasa, pa je većina ugostitelja u listopadu prošle godine lokale proglasila pušačkim bez stvarne namjere da ugradi ventilaciju, koja im je preskupa.

- Interes za stvarnu prilagodbu pušačkih kafića pušačima ne postoji. Od listopada do danas javio nam se samo jedan ugostitelj za pomoć i savjet oko prilagodbe svog ugostiteljskog objekta, ali ne u smislu ugradnje ventilacije, nego zbog regulative oko fizičkog odvajanja prostora za pušače u restoranu. Naš je zaključak da će najveći broj ugostitelja nakon što rok od šest mjeseci istekne, dakle početkom travnja iduće godine, jednostavno ponovno pušače pustiti na terase. A što će u rujnu, ne znaju ni sami. Vjerojatno se nadaju još jednoj odgodi primjene zakona ili izmjeni zakona, kaže Zvonko Digula, tajnik Udruženja obrtnika grada Osijeka, te ističe kako je stav ugostitelja i dalje da bi samo opredjeljivanje za goste pušače ili nepušače trebalo biti dovoljno i bez propisa o ugradnji skupe ventilacije.

U Udruženju obrtnika kažu kako je na ležeran stav ugostitelja, kada je u pitanju potencijalni ponovni gubitak gostiju pušača, utjecao i dogovor Udruženja i Grada da od 2010. godine omogući ugostiteljima najam terasa u zimskim mjesecima po povoljnijim cijenama.

- Nakon što u rujnu ugostitelji stvarno ostanu bez mogućnosti pušenja u svojim lokalima, imat će alternativu. Mogu zimi za pušače imati poluotvorene montažne terase s grijalicama budući da je riječ o mnogo jeftinijoj varijanti od ugradnje skupe ventilacije, zaključuje Digula.

Ventilacija u "Waldingeru" i Caffe-clubu “Domin”

Prema podacima kojima raspolaže sekcija ugostitelja, jedini osječki ugostiteljski objekti koji imaju propisnu ventilaciju su kultna osječka kavana "Waldinger", s istoimenim hotelom čiji je vlasnik, Berislav Mlinarević, i prije zabrane pušenje u adekvatnu prilagodbu prostora nepušačima uložio dva milijuna kuna, te Caffe-club “Domin”.

Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2010. 18:01 
Naslov:  Re: Od travnja nova zabrana pušenja, ugostitelji traže izmjenu zakona!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni odgovara zabrana al to je na stetu ugostitelja i najbolje bi bilo da ostane ovako kako je sada

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2010. 20:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je odgovarala zabrana. A to što se ugostitelji ne žele prilagodili samo dokazuje dobru staru boljku našeg naroda "što manje uloži - što više zaradi". Ionako im zabrana ne gine nada uđemo u EU.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2010. 20:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne sjećam se kad sam bio vani, jer jednostavno nemogu disati u zadimljenom prostoru - čak ni prozor nije nigdje otvoren! A odnedavno sam i alergičan na prašinu, grinje i tako te gluposti - tako da dim ne dolazi u obzir!!! Bio sam pušač i definitivno sam za zabranu pušenja, odnosno ugradnju "skupe" ventilacije! Ovo je demokracija: tko želi neka puši, a tko ne želi neka ga se ne prisiljava na pušenje! Kako bi bilo pušačima da ih se prisiljava da se drogiraju, a oni to ne žele! Ili da netko šprica njivu pesticidima odmah kraj kafića - a oni to ne žele! A ako ugostiteljima nije stalo da ja dođem u kafić - ok! To je njihov izbor, njihovo pravo! Ali ja kada dođem u kafić ostavim bar 100-200 kn, plus svaki od prijatelja još toliko! Pa onda jel skupa ugradnja te ventilacije ili je ipak možda skupo ne ugraditi ventilaciju! Pušenje je ako se ne varam po definiciji bolest i ovisnost! Kod djece može uzrokovati astmu, alergiju,bronhitis (pasivno pušenje)...a u kafićima ima dosta djece ako se ne varam!!! Tako da će zakon pomoći u odvikavanju i liječenju bolesti! A naravno zaštititi će one koji su nepušači - znači prevencija! Osim toga, ako ugostitelj nema sredstava neka ne ugrađuje ventilaciju. Nemora odvajati prostorije ako nema prostora...Zašto pušač ne bi lijepo izašao van pa zapalio svoju cigaretu? Ipak je to njegov vlastiti izbor! Evo primjera: bio sam u društvu obitelji iz Italije, čovjek od kojih 45god je pušač. I ustao se i ode on van nešto. Pa ga pitamo di će, šta mu je? Ode on zapalit van. Pa smo mu rekli de nemoj bit lud, sjedi, puši - evo ti pepeljara.. Ma kakvi, ni čut! On ode van, zapalio cigaru i kad je bio gotov, vratio se! Napominjem da smo bili u kući, znači nema zakona, privatan posjed!!! To je bilo prije nekih 6-7 godina! Neznam kakav je zakon u Italiji o pušenju, ali čini mi se kako je kultura na visokom nivou!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2010. 20:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izbjegavam mjesta na kojima se puši, pa skoro ni ne izlazim. Od tog dima bude mi mučno i boli me glava, a koliko mi tek odjeća smrdi-užas! Ne dolazi u obzir da u novom kaputu uđem u neki smrdljivi kafić!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
heaven_can_wait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.01.2010. 23:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najbolja prilagodba - prestanak pušenja, i svima bolje Smile

_________________
'The truth is hard to swallow when you're choking on your pride.'
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2010. 0:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pozitivno je što će možda zabrana neke pojedince potaknuti na prestanak pušenja te tako smanjiti troškove liječenja oboljelih i produžiti im životni vijek.
Ali opet, tko hoće pušiti, pušiti će, zar ne?
Negativno je što će se ugostiteljima smanjiti promet.
Smješno mi je slušati nepušače koji se žale da im smeta dim cigareta...bla, bla.....
Također ne pušim, ali kafići, pubovi, barovi, to su mjesta gdje se oduvjek išlo s namjerom. Kada dolazim u pub, znam što očekujem, dobru zabavu, alkohol, duhan posvuda i možda žene...tako je još od doba kauboja Smile
Ako vam toliko smeta, popijte kavu kod prijatelja.
Hoće li uskoro zabraniti alkohol u kafićima?
Mislim da država ima bitnijih stvari da riješi osim ovog zakona.
Samo želim reći, da su kafići mjesta gdje se čovjek opusti uživajući malo u porocima Very Happy
Definitivno treba poboljšati ventilaciju i to je to.
Savjet: prestanite pušiti svojevoljno!

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.01.2010. 0:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@KillaBEEZ
Zašto je smiješno slušati nepušače koji se žale da im smeta dim cigareta!?!
Nekim ljudima smeta svjetlo - imaju migrenu! Jel su i oni smiješni?!
Nekima smeta hladan/topal zrak, ustajao zrak (promjena) pa imaju alergiju - to oni šegu bacaju, zar ne!?
Znam da to zvuči čudno i nevjerovatno, eto neki ni nevjeruju - ali nekim ljudima smeta duhanski dim! Pogotovo kad se u 100-tinjak kvadrata stavi 100-njak ljudi od kojih svatko pali cigaru za cigarom, a prozora nigdje!!! Trebao bi pogledati obdukciju jednoga pušača, ili operaciju pluća kod pušača...Sve puno crnih mrlja, zapravo cijela pluća su crno-crvena. A kada se zareže ne ide crvena krv nego crnkasta, pomiješana s tim katranom! Inače pluća bi trebala bit crveno-roza! Toliko o tome kako su smiješni nepušači koji se žale na dim! bla,bla...
Ja sam za to da se kafići pušački preimenuju u Pušnica, ili Pušiona! Wink

Kauboji su nosili i pištolje - da se i to vrati!? Lijepo svako ima pištolj, dva za pojasom! Cigar u ruci, konjak u drugoj...Kurve su na katu - jel tak to bude? Zašto ne dopuste prostituciju - neka bude legalna....pa da svatko uživa u svom poroku! Drogeraši neka u podrumu budu! Ali šta ćemo sa nepušačima - možda se čovjek samo oće drogirat, ne želi cigaru pušit...Znači svejedno bi trebala ventilacija ili odvojeni prostori...hebiga! Prostitutke će bit pušačice ili nepušačice!? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2010. 2:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam ni mislila da će se ugostitelji (pokušati) prilagoditi. I ovako i onako je kriza tako da i iz ove vijesti možemo vidjeti koliko je ugostitelja od njih XY zaista nešto poduzelo.

Baš sam večeras bila u Petru Panu s dečkom i tamo se ljudi doslovno mogu ugušiti. Tamo je kao odvojeno za pušače i nepušače, ali nema nikakva pregrada, tako da u cijelom Petru Panu smrdi i zagušljivo je do te mjere da vas peku oči.

I tako, jedem ja kolač...prefin, i odjedom osjetim da mi nekako nije dobro, da mi je muka...i još mi se prispavalo...a i dečku isto jer je unutra nepodnošljivo! Gubitak koncentracije, nekakav čudan osjećaj u stomaku...nije to zbog kolača već zbog tog silnog dima koji nema što raditi u objektu u kojem se jede!

Stvarno je odvratna sama pomisao da cijeli dan toliko se cigara tamo zapali, gdje se poslužuje i jede ista ta hrana i onda na kraju da ljudi ne mogu normalno ni jesti svoj kolač, nego maltene jesti taj glupi smrdljivi dim cigareta...

Dok, u Hotelu Osijek, nisam primjetila da itko puši u slastičarnoj...tako i treba jer tamo gdje je hrana, NEMA što tražiti cigara!!

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.01.2010. 3:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To se da jednostavno rijesiti...Dopustiti ugostiteljima tagiranje lokala 'za pusace',uz placanje dodatnog poreza i ulaz dozvoljen samo punoljetnim osobama.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
unuka
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.01.2010. 12:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

brinut ću se za to tek sljedeće godine, jer od četvrtog mjeseca sam i tako na terasi u kafiću Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pompelino
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 17.01.2010. 12:56 
Naslov: Great ! Re: Od travnja nova zabrana pušenja, ugostitelji traže izmjenu zakona!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i treba to zabranit pusenje,,smrdim ko da sam bio u pušnici

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pompelino
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 17.01.2010. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › To se da jednostavno rijesiti...Dopustiti ugostiteljima tagiranje lokala 'za pusace',uz placanje dodatnog poreza i ulaz dozvoljen samo punoljetnim osobama.



nista dozvole ZABRANA NA SVIM JAVNIM MJESTIMA PA I NA ULUCI Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2010. 13:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Ica
Pušači su također ljudi, vjerovao ili ne. Upravo su oni većina koja odlazi i puni blagajne u kafićima.
Nekima smeta svjetlo, uzevši u obzir da je recesija, bilo bi najpametnije da se vratimo dobrim starim svijećama, a na ulicama neka bude blackout Very Happy

Smeta dim cigareta ali toliko da ne možeš popiti kavu?
Vjerujte mi da imaju pravu ventilaciju, ne bi ni bili svjesni da se uopće puši. Uz svu današnju tehnologiju, lupaju se zabrane.

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LijaOS
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2010. 13:27 
Naslov:  Re: Od travnja nova zabrana pušenja, ugostitelji traže izmjenu zakona!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja želim zakon da kutija cigareta bude 50 kn. Prva prestajem pušiti onda!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: