Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Studenti: Od ožujka krediti i za studente iz županije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2010. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

more456 je napisao/la: › www,dnevnik.hr kaže da je grad Osijek jamac, za detalje bi trebalo pogledati ugovore grada sa studentima i grada s bankom:
Hm, ovo mi je pomalo cudno. Ni na stranicama grada, niti u zahtjevu za dodjelu kredita se ne spominje da je Grad Osijek suduznik. Naprotiv, u zahtjevu postoji poslje u koje je potrebno unijeti podatke o suduzniku.



Citat: › O Hypo banki postoji mnoštvo materijala na www.necenzurirano.com . Postoji također mnoštvo članaka u Austriji i Njemačkoj, koje hrvatski mediji povremeno prenesu.
Clanci na necenzurirano govore o muljazama, ali ne i o trenutnom stanju banke. Naravno, svasta je moguce, ali prema onome sto govori Rohatinski - HYPO u Hrvatskoj je sigurna banka i ne prijeti joj stecaj.

Sve banke u RH su "hrvatske" banke, u smislu da su registrirane u Hrvatskoj i da djeluju pod hrvatskim zakonima i nadzorom HNB-a, odnosno, monetarnih vlasti RH.

Clanci u Njemackoj i Austriji govore [osim onih koji spominju muljazu] o HYPO banci u Austriji, koju je kupila BLB i posredno postala vlasnikom i HYPO u HR. HYPO u Austriji je (bila) u dubiozi. HYPO u HR nije (barem ne za sada) u dubiozi. Dapace, dok je HYPO u Austriji imala preko 400 milijuna EUR-a gubitka, HYPO u HR je imala nekoliko stotina milijuna kuna dobiti. Nazalost, zbog velikog hrvatstva, malo od te dobiti ce i ostati u RH, ali to je vec jedna druga prica, koja govori o konjusarskom mentalitetu hrvatskog naroda.

P.S. Koliko vidim u clanku, pozivaju se i druge banke u ovaj program.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 12:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MA DAJ NE DAVITE!

Gledajete malo širu sliku svega.

Naime, činjenica je da je 70% dropout rate studenata sa sveučiišta u RH, no jednako tako je činjenica da 80% učenika upišu faklutete.

Nadalje, činjenica je da fakultetima treba studenata kako bi preživjeli, i zato ih upisuju toliko i zato je prag za prolaz iznimno nizak, ne traži se znanje nego keš koji su roditelji pomno čuvali kako bi mogli platiti fakultet.

Isto tako RH zna da njima treba toliko fakulteta jer kroz 6 godina 70% od 80% učenika otpadne i fiktivno odaje problem nezaposlenoti, koji u ovom slučaju je puno manji nego kada bi gospodarstvo izrazilo želje i potreba ka visoko obrazovnima jer težimo da ih imamo više jer je to u redu, s čim se slažem, samo sredstvo je krivo.

Nadalje kada bi gospodarstvo reklo da im ne treba toliko fakulteta i kada bi RH htjela pogasiti neke fakultete ne bi mogla jer u istim odborima koji odlučuju i dalje sjede čelnici fakluteta koje treba pogasiti. (primjer: ZG EFOS izdaje 100 dipl. oec mjesecno, KOME TO TREBA?)

No da krenemo prema poanti.

fakulteti prekomjerno upisuju i dvap uta pravdaju sredstva, jer po studentu dobiju od MZOŠa i od stuidenta, tako fakulteti realno jedva preživljavaju, no jednako tako ne bi morali da, i sada dolazimo do bitnoga, MZOŠ odluči financirati VŠ (visoko školstvo) i da VŠ odluči upisivati brucoše prema potrebama i planu i da taj prag upisa na VŠ ustanovu bude primjeren.

Neću uopće krenuti na državnu maturu i način kako se došlo do cijene koliko košta studij, jer bi ovo bio roman.

No bitno je da je ovo uvedeno da bi se studentima reklo, a čujte imate visoke školarine, pa imate i kredite, BRAVO. Dakle nisam ni kune zaradio a dugujem već 100 000, 00 kn. Divno, dakle to ću optlaćivati jednako godina koliko sam i studirao, što znači da ću i dalje se zaduživati i kreditirati i onda sam uvučen u krug sljedećih 20 godina, što znači da ja nisam svoj čovjek do 44godine. Što znači da je ovo dužničko rosptvo.

Naime, ovo je bila super ideja kredita i zjamova, no RH se nije složila s idejom zajmova, no o tome jedan drugi puta.

Dakle ovo je kretenski i nenormalno omalovažavanje zdravog razuma, no nažalost svi oni koji tu uzmu (pa makar i 500,00kn mjesecno) uzimaju jer moraju jer nitko normalan ne bi ulazio u minus ako to ne mora, ja to razumijem i žao mi je.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2010. 12:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@losos, dio onoga sto si rekao dobrano stoji, ali cini se da brkas loncice. Nije Grad taj koji je uveo skolarine.

Da, sira slika sugerira da nesto ne stima, ali toj slici nece pomoci pljuvanje po ovom ili bilo kojim drugim slicnim projektima stipendiranja.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Velika je razlika između stipendije i ovoga.

Ja niti u jednom slučaju nisam imao namjeru prozivati Grad, RH (Vlada, MZOŠ)

Ovo NIJE stipedniranje, ovo JE kreditiranje,

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2010. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Losos:D je napisao/la: ›
Nadalje, činjenica je da fakultetima treba studenata kako bi preživjeli


Nije baš sasvim točno. Država plaća profesorski kadar. Uostalom, samo 3-4 fakulteta po sveučilištu primaju prekomjeran broj studenata. Ostali primaju malo, a neki i premalo studenata.

Veliko je pitanje što Ekonomski i Pravni fakulteti rade s ogromnim novcima koje im studenti koje ne financira država svake godine uplaćuju na račun. U svijetlu posljednjih zbivanja, ne bih se iznenadio da je na svakom od navedenih u Hrvatskoj po jedan Tipurić, pa bi novce trebalo tražiti na Malti.

Država se brine za plaće profesora, pa su im novci od dodatnih studenata nekakav bonus, a pitanje je samo kako ga troše. Njima ti studenti ne trebaju da bi preživjeli - no možda im služe za dodatke na plaće.

Losos:D je napisao/la: ›
da VŠ odluči upisivati brucoše prema potrebama i planu i da taj prag upisa na VŠ ustanovu bude primjeren.


Ne u ovakvoj Hrvatskoj. Postoji nekakav standard, neovisnost sveučilišta, koji smo preuzeli iz civiliziranih zemalja. U takvim je zemljama pak nemoguće da se primaju studenti za koje je jasno da posao neće naći. U Hrvatskoj je to normalno - ne treba biti naivan, profesori neće sami sebi izbijati novce iz novčanika.

Rješenje je na drugom mjestu - studenti bi morali početi razmišljati pri izboru fakulteta, informirati se o mogućnostima zapošljavanja, duljini studiranja, troškovima, i slično. To je priličan problem, jer se učenike srednjih škola ne informira dovoljno o takvim stvarima.

Losos:D je napisao/la: ›
Divno, dakle to ću optlaćivati jednako godina koliko sam i studirao, što znači da ću i dalje se zaduživati i kreditirati i onda sam uvučen u krug sljedećih 20 godina, što znači da ja nisam svoj čovjek do 44godine. Što znači da je ovo dužničko rosptvo.


Odakle ovakav nazadni stav o kreditima - krediti su nekima dužničko ropstvo? Ovi krediti služe ljudima koji si fakultet inače nikako ne bi mogli platiti. Kad studiranje bude jeftino, zasigurno neće biti kredita.

I što to tebi znači "svoj čovjek"? To je valjda čovjek koji sve riješava gotovinom? Nema takvih previše.

No, jasno da bi umjesto kredita svi bili sretniji sa većim brojem stipendija. U jednoj drugačijoj Hrvatskoj, u bližoj ili daljoj budućnosti, kada se država drastično decentralizira, možda ćemo umjesto skijaške utrke na brdašcu pokraj Zagreba iste novce potrošiti na studentske stipendije. Dotad je dobro imati i kredite, ako ih netko hoće uzeti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Joj Joj...
Da ne ulazim u ocrtavanje tvoga lika radije cu ti odgovoriti.

Država plaća profesorski kadar istina .. samo ja niti jednom riječju nisam spomenu opstanak profesora nego fakulteta kao ustanove.

Istina je da samo nekoliko fakulteta upisuje vise studenata nego sto je država voljan subvencionirati, 90% je takvih.U Osijeku PTF i to i on ima onih koji plaćaju ali malo.

Koliko god ti htio omalovažiti osječke faklutet i trpati ih u malverzante, moram ti reci da to i nije tolika istina, ima tu svega neću reći da nema, ali oni dobrim dijelom ulažu taj novac, dakle pokazuju ga, dobrime dijelom okrecu i stvaraju novac, pravni... hm.. oni znaju zakon to je sve sto cu reci (znaju sakriti) Smile

Što fakulteti rade s novcem studenata, pa čuj, kada bi ti iskreno rekao kako se to pravda i kako oni pravdaju sredstva s time sto pravdaju sredstva (da vrti se u krug) morali bi štošta objasniti, no mnogi faxovi to troše na preživljavanje

DA u ovakvoj Hrvatskoj, jer ići niz dlaku sustavu koji sam sebe jede nije riješenje treba naći volje da to postoji, teško je, zato treba na čelo svih ustanova mlade osobe (pa nek i budu politički obojene) ali mlade, kad tad će doći do zdravog razuma, stari su zaboravili kako zdrav razum izgleda.

Ovo drugo (početi razmišljati što žele i o zapošljenju) prijatelju to ti je totalna glupost.

Ne znam koliko godina imaš i u kakv si razred išao. Zapitaj se, koliko njih je znao što će poslije i koliko njih je znalo i zašto. A pogledaj u ogledalo i reci mi .. da li si ti znao što ćeš i zašto to želiš i naravno koliko predano si htio to nešto?

To su DJECA, 18 godina, mlađi punoljetnici, ne pokušavajmo si zamagliti oči. Onih 20% koliko ih i treba upisati faxove i je razmišljalo, ostali su to radili zbog roditelja, ekipa, mirovine.

Nazadni stav o kreditima. Ajde ovako, imaš auto koji su kupio na kredit 5 godina, cijena je bila 10 000€ i sada na kraju si shvatio da te je kostao 15 000 da je pet godina stariji i da ces ga moci prodati za 5 000€. Da se razumijem čim izađe iz salona on je 30% manje vrijedan, ali ako nisi uspio skupiti 10 000€ onda nemoj ni kupiti auto jer ako ga okrznes popravak ti je 5 000kn .. pa ces i zato dici kredit.

Studiranje treba biti besplatno, zašto, zato jer je to javno dobro, zašto zato jer država može to, zašto, zato jer je VŠ bazirano samo na znanju pravo VŠ, ostalo je sranje i malverzacija.

SVOJ ČOVJEK, je čovjek koji troši koliko ima.
Recimo ovako, ja od kada sam upisao studij, roditelji su platiti prvu godinu, ostalo je moje, niti sam ikada tražio kune niti mi je palo na pamet, dakle može se, školarina je bila 7500, i dalje sam u prosjeku studiranja, tj ispod, 7 godina krenula i dalje redoviti student i dalje radim i do ljeta gotov. Dakle može se nije teško, samo treba prestati KUKATI.

Veći broj stipendija je potreban, no ne ovakvim sistemom, veći iznos stipendija je potreban to ne sporim, no potrebnije je besplatno obrazovanje, potrebnije je nešto što ćemo imati i znati da smo to zaslužili, VŠ bazirano na studiranju a ne predenju mamuta o tome kako je to bilo 1801. g. a tim da ta knjiga još uvijek ulazi u gradivo koje se radi i na temelju kojeg se donose odluke. Ono što treba je riješti se okova prošlosti i razmišljati
na način da ono što mi kaže profesor nije uvijek tako. STUDIRATI!!

Prijatelju, dobro je imati kredite sve dok postoji ovce koje imaju vune.

Dobro je imati kredite samo bankama, nikome više.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2010. 16:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Losos:D je napisao/la: ›
Joj Joj...
Da ne ulazim u ocrtavanje tvoga lika radije cu ti odgovoriti.


Forum ti zapravo služi za raspravu, a ne ocrtavanje likova, što bi inače vjerojatno bilo zanimljivije.


Losos:D je napisao/la: ›
Država plaća profesorski kadar istina .. samo ja niti jednom riječju nisam spomenu opstanak profesora nego fakulteta kao ustanove.


Država plaća sve na faklutetu, pa i profesorski kadar. Profesorski kadar, uz ponešto administrativnog i pomoćnog osoblja, zapravo jest fakultet. Država im dade i zgrade, i opremi ih (loše) kojekakvom opremom. Ali fakultet su profesori i studenti. Opstanak ustanove svodi se na plaćanje kadra i ponešto računa za struju i slično. Dakle, novci od studenata "na plaćanje" fakultetima nisu nužni za opstanak. Tako nešto zapravo i ti tvrdiš, samo u puno više teksta.

Losos:D je napisao/la: ›
Koliko god ti htio omalovažiti osječke faklutet i trpati ih u malverzante


Krivo - ja pokušavam omalovažiti sve hrvatske fakultete, a većinu strpati među "malverzante".

Losos:D je napisao/la: ›
ali oni dobrim dijelom ulažu taj novac, dakle pokazuju ga, dobrime dijelom okrecu i stvaraju novac

Što fakulteti rade s novcem studenata, pa čuj, kada bi ti iskreno rekao kako se to pravda i kako oni pravdaju sredstva s time sto pravdaju sredstva (da vrti se u krug) morali bi štošta objasniti, no mnogi faxovi to troše na preživljavanje


Kad ovako napišeš, stvarno se čini komplicirano. Zapravo je jednostavno. Na sreću, školarine se plaćaju na račun fakulteta, pa se lako vidi i gdje su sa tog računa završile. Sumnjam da netko plaća školarinu u kešu, ispod stola. No bilo bi lijepo znati kako to fakulteti "vrte" novce od školarina - osim svih nas, to bi sigurno zainteresiralo i medije, a možda i Državno odvjetništvo.

Losos:D je napisao/la: ›
Ovo drugo (početi razmišljati što žele i o zapošljenju) prijatelju to ti je totalna glupost.

To su DJECA, 18 godina, mlađi punoljetnici, ne pokušavajmo si zamagliti oči.


Tu se slažemo. Kad ponovo pročitaš moj prethodni post, vidjet ćeš da sam napisao "priličan problem". No, koliko god ti i ja ljude od 18 godina smatrali budalastima i nesposobnima, država im je dala pravo glasa, a roditelje riješila obaveze da se o njima brinu. Da se mene pita, ja bih to produžio do 25.

Bilo kako bilo, treba učiniti i taj dodatni napor i učenicima srednjih škola saopćiti da se nakon određenih fakulteta neće moći zaposliti. Neki će, nakon tako teške obavijesti, možda mućnuti glavom i promijeniti odluku.

Prije će učenici mućnuti glavom, nego što će profesori sami sebi smanjiti primanja.

Losos:D je napisao/la: ›
Nazadni stav o kreditima. Ajde ovako, imaš auto koji su kupio na kredit 5 godina, cijena je bila 10 000€ i sada na kraju si shvatio da te je kostao 15 000 da je pet godina stariji i da ces ga moci prodati za 5 000€. Da se razumijem čim izađe iz salona on je 30% manje vrijedan, ali ako nisi uspio skupiti 10 000€ onda nemoj ni kupiti auto jer ako ga okrznes popravak ti je 5 000kn .. pa ces i zato dici kredit.


Zovite Rohatinskog, imamo ekonomskog wunderkinda. Bilo bi šteta ne iskoristiti ovaj neograničeni potencijal.



Losos:D je napisao/la: ›
Studiranje treba biti besplatno, zašto, zato jer je to javno dobro, zašto zato jer država može to, zašto, zato jer je VŠ bazirano samo na znanju pravo VŠ, ostalo je sranje i malverzacija.


Država to može? Koja? Kako bi u ovakvoj situaciji rekla premijerka Kosor, pokaži što da režemo, pa da damo drugome. Inače se slažem. Ja bih isto štošta besplatno, prije svega školovanje.

Losos:D je napisao/la: ›
Prijatelju, dobro je imati kredite sve dok postoji ovce koje imaju vune.

Dobro je imati kredite samo bankama, nikome više.


Svijet bez kredita. Zvuči kao parola iz onog "neovisnog" dokumentarca za tinejdžere, zaboravio sam kako se zove. No to je stav koji je napustila čak i Katolička crkva, a znamo kako rijetko ona mijenja stavove (Pio XII. tek 1950., iako je i sama kroz stoljeća uzimala kredite).

Zapravo ne znam jesi li ti protiv posuđivanja (kredita), ili samo kamata. Biblija je dosta nejasna po pitanju kamata. Sv. Luka je kontradiktoran:
19.23 "Zašto onda nisi uložio moj novac u novčarnicu? Ja bih ga po povratku podigao s dobitkom." i suprotno:
6.35 "Činite dobro i pozajmljujte ne nadajuć se odatle ničemu."

Pitam se tako, kolika mora biti plaća nekome da si u razumnom roku uštedi za stan i auto? Čak i onaj kineski auto košta 4.000 eura. Ili bi i to trebalo biti besplatno, kao i školovanje.

Srećom, još uvijek nisu napisali zakon po kojemu ljudi moraju uzeti kredite, pa to čine svojevoljno. Također srećom, postoje institucije (banke) koje će ti dati novce za nešto što želiš (firmu, kuću, auto), a nemaš gotovinu, no siguran si da ćeš ju zaraditi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Losos:D
Offline
Ukupno postova: 129
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 18:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa ja tvrdim i znam da to tako funkcionira, dakle da nema dodatnog novca od studenata vjerovatno bi fakultet prezivio uz prenamjene unutar proračuna ali onog sveučilišnog, ali sam po sebi ne bi. Da imas info koliko to novaca je uvjerio bi se u to sam i da naravno znas koliko su uostalom rezije?

Što se tiče financiranja UNIja i FAXova to je posebna prica i zahtjeva poseban topic, samo je previse delikatan pa ga necemo otvarati.

U svakom slučaju generaliziranje je u startu greška, tako si i ti u njoj sada kada pokušavaš ocrniti sve fakultete. Smile


Što se tiče plaćanja ispod pulta i plaćanja na račun, nije sve tako bijelo. Pa gledaj to ovako, ja za svoje navode imam konkraten informacije ali ne i ljude koji bi s tom info koji su se njima dogodile i izašle van. ali u svakom slučaju si u pravu.

Usput rečeno, svaki knjigovostveni servis ima tri završna računa Smile

Prije će učenici mućnuti glavom, nego što će profesori sami sebi smanjiti primanja.

Profesorska primanja nisu tako bajna kako svi misle. Ja mislim da nakon toliko godina rada i treba biti tolika plaća, no mislim jednako tako mislim da si u pravu da će prije dijete od 18 mućnuti glavom nego roditelj prihvatiti istinu i reći "a možda sam tašt" ili "možda je ipak bolje da sada bude nezaposlen nego nakon 7 godina i 100 000,00kn manje u džepu"

I da slažem se što se tiče punjljetnosti, ali mislim da je dovoljna 21, te tri godine kada stupis u stvarni svijet je sasvim dovoljno za većinu, a za one koje nije nece biti ni 25 Smile

Samo se ti sprdaj S Rohatinskim, no zahvaljujući poslu i načinima štednje koji nadilaze banke i malo više informiranja jer je to ipak moj novac, imam poprilično pokrivene životne potrebe, a nikada nikakav kredit nisam podugao, a ne studiram ekonomiju Very Happy

Mnoge države imaju besplatno visoko obrazovanje. Da li je 300 000 000,00kn puno, nije. To su svi rekli, no znaš što je problem, onda bi znali koliko studenata imaju i morali bi svi biti popisani i svima bi se morao rijesiti status i svi bi morali proći korz sve godine studija.

To je problem.

Svijet bez kredita je moguć, tako je i krenu. A crkva, crkva, koja je najveća mafija od svih ti uzimas kao primjer??!?.. svaka cast..

Bez kredita se može, samo je pitanje da li se želi?? Da li ja moram imati novi BMW i živjeti na rubu i neimati za kruh. Hrvatski odogovor je MORAM I ŽELIM, no da li to ljudima treba, ima malo takvih ali ih ima (oni kojima to ne treba)

Nemoj me krivo shvatiti. Crkva kao institucija je mafija kakve nema, o tome govori i shvaćanje sakramenata od župe do župe, ali religija je nešto drugo.

Tako da, nemoj mi citirati neke izmišljotine mafije jer to ne smatram ničim osim omalovažavanjem ljudske osobnosti i osobe.

Auto, stan?

Da li ti trebas imati novi auto? da li u 20oj moras biti u novom stanu? Da li su banke jedino sredstvo dobivanja novaca? Da li je plaća jedini prihod koji smijes imati?

Sigiran sam u jedno, dok imam trošim i štedim. I to me čini sretnim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: