Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Game Room: Dragon Age: Origins

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Sljedeći tjedan želim recenziju ...

Elder Scrolls IV : Oblivion
22%
 22%  [ 2 ]
World in Conflict
44%
 44%  [ 4 ]
Anno 1404
33%
 33%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 9


Autor Poruka
PipBoy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 9
Lokacija: New Reno
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.12.2009. 11:01 
Naslov:  Game Room: Dragon Age: Origins
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prošli mjesec svjetlo dana ugledao je najnoviji RPG, Dragon Age: Origins. Dragon Age: Origins je produkt suradnje ElectronicArtsa i Biowarea, što i prije same instalacije garantira dobar proizvod.

Dobar, no da li i odličan saznat ćemo uskoro.


Igra

Prvo i osnovno moram jednostavno naglasiti da igra ima čak 6 priča, a koja će se ispričati na vašem kućnom računalu ovisi o vašem preferiranju određenog načina igranja. Priče su različite za svaku rasu i svaku vrstu "charactera", tako da vam dosadno neće biti i kada prijeđete igru, jer uvijek možete krenuti ispočetka i saznati drugu strane priče.

Igra započinje kao i svaki drugi RPG, dizajniranjem vašeg "charactera". Ponuđeno je nekoliko opcija, po meni premalo, a razlog ću pokušati objasniti u poglavlju o sučelju, vidjeti ćete i zašto. Znači odabirete rasu, spol, klasu i krećete u avanturicu.

Pošto postoji više različitih zapleta i puteva priče, mislim da je najbolje da vam samo prezentiram uzroke zbog kojih krećete u avanturu, onu osnovu, kostur radnje.

Nakon što prođete osnovni "tutorial" i upoznavanje s poviješću vašeg lika, ovisno koji ste put dabrali, susrećete se s teškom sudbom koja mori vašu regiju, naravno iz vašeg gledišta, vaš cijeli svijet i vas. Bića pod imenom "darkspawn" ponovno napadaju. Kažem ponovno jer kroz priču saznajete da se to već događalo, a fenomen pojave demona "darkspawna" koji kolju, muče i ubijaju je poznat pod nazivom "The Blight". Vi ulazite u redove "Grey Wardena", prastarog reda vitezova koji su zakleti na doživotnu borbu protiv "darkspawna". Prije prve velike bitke sučeljavanja s demonima morate proći kroz ritual tzv. "joininga", gdje postajete "Grey Warden", a nakon toga stupate u bitku. Tu ja sad stajem s pričom, pa ako vas zanima šta se događa dalje, zaigrajte Dragon Age: Origins.



Sučelje

Kao i sve novije igrice Dragon Age: Origins je interaktivni film. Svaki razgovor je animiran, svaka važnija situacija i svaki veći "kill" nekog jačeg neprijatelja je animiran i stvarno sve izgleda prelijepo.

U zadnjih nekoliko godina RPG-ovi su prešli u potpuno novu dimenziju igranja. Noviji RPG-ovi se više ne temelje isključivo na priči, jer uz priču koja mora držati igrača prikovanog uz kompjuter, zbog mnoštva programerskih kuća i kvalitetnih proizvoda na tržištu, tu je u igrice integrirano fenomenalno D&D sučelje. Fenomenalno D&D sučelje koje nedostaje Dragon Ageu. E sad, pošto sam ja zagriženi ljubitelj D&D RPG-ova moram spomenuti par činjenica i elaborirati ovu smjelu tvrdnju.

Naime D&D je kao takav osmišljen davne 1977. godine. Godinama je bio dostatan, uz lagane modernizacije i "faceliftove", i zanimljiv. No onda je razvojem igraćih konzola i tehnologije lagano počeo tonuti u zaborav i dosadu. Ja sad neću pričati o povijesti D&D-ja kao takvoga, samo ću napomenuti da je 1997. firma Wizards of the coast preuzela i otkupila prava na D&D i uvela D&D u svijet video igara. Sada si sigurno mislite, dobro kakve veze imaju Wizardsi s Dragon Ageom. Pa nikakve i u tome leži problem. Wizardsi su licencama zaštitili sve ono na što ste naviknuli u novijim RPG igricama. Možda to do sada niste znali, ali tako je. Kad kažem sve, mislim doslovno na skoro sve i to od naziva "creaturesa", magija, različitih "alignmenta" itd. Toga svega nema u Dragon Ageu, vjerovatno jer nisu željeli dijeliti zaradu i plaćati licence Wizardsima i to je jedan od razloga zašto je meni ova igrica dobra, ali ne i fantastična poput recimo Neverwinter Nightsa.

Pri dizajniranju lika nema one "dubine" i istančanosti, povezanosti s okolinom i reputacije. U Dragon Ageu je dizajniranje lika svedeno na obični, brzi izbor bez puno proučavanja, planiranja taktike unaprijed i taktičkog razmišljanja.

Manjak D&D sučelja povlači za sobom, po meni, i drugi nedostatak, a to je borba. Borba se u Dragon Ageu svodi na bezumni Hack&Slash. Vidite neprijatelja, napadnete, pobijete i to je to. Nema planiranja napada, nema razrade taktike ovisno o neprijatelju. U D&D igrama ima mnoštvo različitih taktika. Od klasičnog napada direktno bez puno okolišanja, "summon" taktike, gdje planirano stvarate mnoge saveznike nebili zabavili neprijatelja dok mu vi srce vadite s leđa, "protection" taktike, gdje jednog od likova bacate u vatru dok je "boostan" svim mogućim zaštitama, pa sve do kombinacija svih mogućih taktika, ja to zovem kaos taktika. To sve nedostaje u Dragon Ageu i po meni time smanjuje cjelokupni dojam, ali to je samo moje skromno mišljenje.

Ostatak igre je stvarno dobro napravljen. Dobra i kvalitetna interakcija s likovima, lijepa okolina, lijepe borbe, puno krvi, mogućnost više kuteva kamere, svi su iz trećeg lica ali fokus se može mijenjati. Uistinu bez zamjerke.

Posebno me se dojmila radnja u igrici i interakcija s likovima. Zbog manjka D&D faktora moralo se poraditi na nečemu drugom i to upotrijebiti kao adut. U Dragon Ageu je to radnja i interakcija s likovima. Nepovratne odluke stvarno čine igricu zanimljivom i jako, jako, igrivom. Cijela se igra zapravo u potpunosti vrti oko interakcije i priče, komunikacije, te "izvlači fleke" nastale nesuradnjom s Wizardsima.

Za kraj bih napomenuo samo dnevnik u igrici koji je stvarno odlično, sažeto i pregledno napravljen, ali bez mogućnosti upisivanja dodataka, pa svejedno morate imati papir i olovku u blizini. No bez obzira na to, preglednost, jednostavnost te dostupnost podataka u svakom trenutku su stvarno odlike koje se moraju spomenuti i kojima se mora skinuti kapa.



Grafika

Za početak treba raščistiti dvije stvari. Grafika u FPS-ovima i igrama iz trećeg lica se nikako ne može uspoređivati. U FPS-ovima je sučeljem omogućena najdetaljnija moguća grafika bez pogovora, dok se igre iz trećeg lica uglavnom oslanjaju na priču i igrivost. Kad smo to raščistili možemo prijeći na Dragon Age.

Još jedan veliki adut ove igrice je stvarno prelijepa grafika koja uistinu krasi ovu iznimnu igru. Svi detalji su jasno vidljivi i sve je uistinu dotjerano do maximuma. Lijepe površine, vidljive strukture, jasno vidljivo sjenčanje. Uistinu vrlo lijepa igrica. Zamjerku sam jedino našao malom detalju, a to je da vaš lik ne uzburkava vodu i barice kada gazi po njima, no kao što vidite ja sam poznat po tome da tražim dlaku u jajetu.



Igrivost

Ako zanemarimo da se u igri gubi osjećaj važnosti pri kreiranju lika, napomenuli smo da za razliku od D&D-jeva nema toliko rasa, klasa, podklasa, "alignmentna" itd., i da su borbe svedene, pa skoro, na H&S sistem, gledamo u jednu vrlo igrivu igricu. Spomenuta priča i interakcija nadopunjuju ovih par nedostataka, opet naglašavam da su to nedostaci iz moje perspektive, i zatvaraju ovu igru poput dvije ljuske oraha čineći jednu potpunu cjelinu. Sati i sati zabave su vam garantirani.

Minimum System Requirements
OS: Windows XP SP3/Vista SP1/Win 7
Processor: Intel Core 2 DUO @ 1.4 GHz/AMD Athlon64 X2 @ 1.8 GHz
Memory: 1 GB
Hard Drive: 20 GB Free
Video Memory: 128 MB (nVidia GeForce 6600/ATI Radeon X850)
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

Recommended System Requirements
OS: Windows XP SP3/Vista SP1/Win 7
Processor: Intel Core 2 Quad Q6600 (2.4 GHz)/AMD Phenom II X3 720 (2.8 GHz)
Memory: 2 GB
Hard Drive: 20 GB Free
Video Memory: 512 MB (nVidia GeForce 8800 GTS/ATI Radeon HD 3850)
Sound Card: DirectX Compatible
DirectX: 10
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive



Zaključak

Mislim da svi jasno vidite zaključak. Jedna stvarno odlična igrica s predivnog grafikom, odličnom pričom i najvažnije jako dobrom igrivosti. Ako se odlučite zaigrati, zasigurno ćete ostati prikovani uz vaše računalo na neko vrijeme, a ako ste strastveni igrač RPG-ova ovo je igrica koju nikako ne smijete zaobići.

Ocjena: 9/10



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2009. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"...lijepa okolina, lijepe borbe, puno krvi..." osijek031.com smile

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2009. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): › "...lijepa okolina, lijepe borbe, puno krvi..." osijek031.com smile


iznenadio samse kad sam igrao Dragon Age i kad sam vidio kolko krvi ima u igrici.
pa jel nije to zapravo onaj dio igre koji najviše oduševljava Smile kad nekog utučeš do te mjere da ima krvi do koljena Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tomivav
Offline
Avatar

Ukupno postova: 39
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2009. 17:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

oho, kolumna za igre.
lijepo.

da bar imam dobru konfiguraciju i sto je jos vaznije, vremena za dragon age. uf. a jos propusteni witcher i nwn2... i hrpa drugih stvari...?

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2009. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): › "...lijepa okolina, lijepe borbe, puno krvi..." osijek031.com smile


iznenadio samse kad sam igrao Dragon Age i kad sam vidio kolko krvi ima u igrici.
pa jel nije to zapravo onaj dio igre koji najviše oduševljava Smile kad nekog utučeš do te mjere da ima krvi do koljena Smile

a tek kad skineš glavu Very Happy Very Happy
e sad, igru nisam još završio do kraja al mislim da nema 6 priča nego samo 6 uvoda, prvim dolaskom pred kralja završava taj dio i nastavlja se isto s kojim god likom igrali, jedino što vam se likovi malo drukčije obraćaju (npr. ak ste Elf onda ljudi pljuju po vama dok se ne dokažete ili ne kažete da ste Grey Warden)...
ugl. odlična igra, al mi se ne sviđa onaj bug u početku, možeš nabrijat lika na koji god level oćeš...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kadbasmoram
Offline
Avatar

Ukupno postova: 27
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.12.2009. 18:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svida mi se recenzija PipBoy. zavrsio sam D. A., meni je to igra godine, barem za pc. slazem se da borba moze biti malo bolja, ali je poprilicno dobra. nije samo hack and slach. igrao sam bitke sa pauzom, planirajuci koji ce mi lik i na koji nacin napasti protivnike.
btw, trebalo mi je 78 h da zavrsim igru, uzela mi je dosta dragocjenog vremena. Smile

p.s. jel znas jos neki rpg koji uskoro izlazi? sad se bacam na Risen i Tourchlight
sve u svemu, sasvim solidna godina za rpg. nije kao u dobra stara vremena fallouta 1 i 2, ali ide na bolje. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tomivav
Offline
Avatar

Ukupno postova: 39
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad vec spominjes risen, 2010. dolazi i konkurent, arcania: a gothic tale, odnosno 4. gothic. ali radjen od drugog tima koji su kupili gothic licencu, ne piranha bytesa. obje bi trebale bit odlicne.

btw, exHOP3on, dobar avatar Smile
kad dodje diablo 3, uzimam si novi komp i igru kupujem original (sto nikad nisam...).

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 16:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jedini original koji ću si kupiti će biti Fallout online kad se pojavi. bit će navodno kao wow online al fallout Smile mislim da ću bez razmišljanja potrošiti novce na to Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 16:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
wow online al fallout

osijek031.com smile osijek031.com smile
jebo to,jac cekat star trek onlajn! ha da

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 16:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma star drek siđe guzice pogotovo onlajn Very Happy nemogu svi bit žan luk pikard Very Happy folaut rula žešće !!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 19:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tomivav je napisao/la: ›
btw, exHOP3on, dobar avatar Smile
kad dodje diablo 3, uzimam si novi komp i igru kupujem original (sto nikad nisam...).

hvala, i slažem se, ja sam već počeo štedit (ironično, dok izađe ja ću si kupit oktanski procesor od 7,8THz sa 256TB QDR3 i 320TB SSDD, a grafičku ne mogu još zamislit osijek031.com smile )... valjda će ga ubrzo izbacit, već mi dosadilo gledat šta sve monk može Very Happy
Monstrum je napisao/la: ›
Fallout online

ovo će bit odlično...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tomivav
Offline
Avatar

Ukupno postova: 39
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2009. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

exHOP3on je napisao/la (Pogledaj post): ›
valjda će ga ubrzo izbacit, već mi dosadilo gledat šta sve monk može Very Happy

Hehe. Ja bi ipak rađe da ga izbace 2011*, što i očekujem da će biti... Monka imam kao sličicu za svoj user profile na windowsima. A kad sam vidio što radi, te još bitnije pročitao onu pričicu o monku što je priča Abd al Hazar (ili kak vec), vrlo mnogo sam se nabrijo i monk će sigurno biti prvi lik s kojim cu igrati...

*velik sam fan gran turismo serijala, te bih sada do nove godine trebao kupit ps3 i napokon se bacit na gt5p, svježi tt challenge i iščekivat gt5 koji ce bit umnorazarajuci.
no necu zagadjivat temu offtopicom. ispričavam se.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: