Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kupio stado svinja i ovaca iako živi u gradu?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.12.2009. 10:30 
Naslov:  Kupio stado svinja i ovaca iako živi u gradu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Postotak ljudi bolesno ovisnih o kupovanju popeo se na pet do osam posto do ukupne populacije, a uoči ovogodišnjih božićnih blagdana i osječki psihijatri upozoravaju na opasnost od maničnog i nekontroliranog kupovanja. Posebice bi se to moglo dogoditi onima koji slabije kontroliraju nagone, ali i pate od depresivnih i maničnih stanja. Da su šopingholičarski poremećaji bolest koja je zahvatila i osječko područje potvrđuju i primjeri s kojima se susreću osječki liječnici.

- Jedan od najdrastičnijih slučajeva bio je pacijent koji je u napadu maničnog stanja kupio cijelo stado ovaca i svinja iako živi u gradu. Problem s poremećajem kupnje može biti povezan i s alkoholizmom, kada osobe u euforičnom stanju izazvanom alkoholom ili drogama također nekontrolirano kupuju. Zanimljivo je da se ovisnost kupovanja javlja i kod osoba koje boluju od sifilisa jer i one pate od maničnih stanja - objašnjava osječki psihijatar, dr. Nikola Mandić.

Ovaj se psihotični poremećaj češće javlja u ženske populacije, a prema istraživanjima 20 posto Njemica osjeća konstantnu potrebu za kupovanjem, dok 52 posto Britanki kaže kako u šopingu uživa više nego u seksu. Stručnjaci ipak tvrde kako su šopingholizmu jednako podložni i muškarci.

U KBC-u Osijek tvrde kako do sada ipak nisu imali ozbiljnijih slučajeva pacijenata koji pate od ovisnosti o kupnji.

- O šopingu se može postati ovisan jednako kao i o gledanju televizora ili klađenju i kockanju. No ova bolest ipak se još uvijek veže uz visoke slojeve, pa bogati obično ako nemaju sreće u ljubavi, taj nedostatak kompenziraju kupnjom. U svakom slučaju, nekontrolirano kupovanje govori o unutarnjoj praznini ili neispunjenosti, koja može postati posebno naglašena u predblagdansko vrijeme, upozorava prof. Pavo Filaković, predstojnik Klinike za psihijatriju KBC-a Osijek.

Vera (40): Šoping mi je utjeha za razvod

Jedan od primjera teškog poremećaja kupnje slučaj je i 40-godišnje Osječanke Vere, koja je nakon razvoda sve frustracije počela liječiti kupnjom.

- Znalo mi se događati da odem u grad i zaboravim sunčane naočale, te odmah odem u prvu optičarsku trgovinu i kupim nove, i to najskuplje. Imala sam potrebu da si priuštim sve i dokažem samoj sebi da ipak vrijedim, iako me suprug napustio. Zapala sam u dugove, a unatoč tome, ni sada si ne mogu pomoći, pa odlazim u trgovine i molim trgovce da mi ostave robu, uz obećanje kako ću doći po nju, iako znam da si je ne mogu priuštiti, priznaje ova sugrađanka.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: