Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



HNK: predstavljanje knjige 'Bizarij' Jasne Horvat

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.12.2009. 11:54 
Naslov:  HNK: predstavljanje knjige 'Bizarij' Jasne Horvat
12.12.2009. 11:59
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U foyeru HNK u Osijeku, Županijska 9, u subotu 12. prosinca 2009. održat će se predstavljanje knjige "Bizarij" autorice Jasne Horvat, s početkom u 12 sati.

O knjizi govore:
doc.dr.sc. Milica Lukić
prof.dr. Helena Sablić Tomić
urednica Nives Tomašević
i autorica Jasna Horvat

Odlomke iz knjige čita Sanja Račić.



Bizarij čini petnaest priča o gradu Osijeku, o poznatim i nepoznatim ljudima koji su navedeni grad upisali u svoje bitne vezanosti – životom, radom, boravkom, prolaskom, sudbinom ili slučajnošću – živeći u drugima, s drugima i među drugima. Svim likovima ovih bizarijskih i zanimljivo bizarnih priča, Osijek je os, kao što su i sami osi jedni drugima, i kao što su svi zajedno, poredani u imaginarnom vezničkom nizu – od zavisnih, pogodbenih, uzročnih, preko dopusnih, načinskih, namjernih, posljedičnih, izričnih, odnosnih, do sastavnih, rastavnih, suprotnih, zaključnih, isključnih i gradacijskih odnosa – os grada Osijeka.

Sudbine o kojima pripovijeda Bizarij (car Konstancije II., Isabella von Habsburg, Ivan Korođ, Antun Bernhard, Maksimilijan Gosseau de Heneff, Eugen Savojski, Sulejman Veličanstveni, Adela Dessaty, Adolf Waldinger, Paulina Hermann Mačkamama, Nikola Zrinski, Ilija Lekić, plesačica Sulejmana, Marija Pejačević, Vladimir Lendić) vrlo su različite, pripadaju različitim povijesnim vremenima, zapliću se, raspliću ili jednostavno teku na različite načine. Ono što ih povezuje, osim grada kojim su bitno određeni, i vizije ‘žene u zelenom’ (fotografkinje Isabelle von Habsburg koja se kao provodni simboličko-značenjski moment pojavljuje u svakoj priči) jest njihova upućenost određenoj ideji te time i izdvojenost u kolopletu povezanosti. Svejedno radi li se o vojskovođi, caru, sultanu, plesačici, graditelju Tvrđe, parobrodaru, slikaru, fotografkinji, udomiteljici mačaka ili arhiteku, svaki od likova je do te mjere posvećen ideji da ga ona izdvaja i time čini bizarnim. Posvećenost nekome ili nečemu topos je svih priča, fantazmagorična nit koja ih veže, vezarij životnih bizarnosti koje su dodirnule jedan grad. Posvećenost ideji/viziji posvećuje živote ovih pojedinaca pridajući im pravo na priču, a njihovim pričama pravo na život. Strast za traganjem i stvaranjem u istoj je ravnini sa strašću za životom, a u točki gdje prestaje razlika između jednog i drugog nastaju mostovi u svjetovima, kao što bi rekla Sulejmana, rasplesana djevojčica iz jedne bizarijske priče. Tada, i samo tada, svijet zadobiva simetriju, san utemeljenje, život ravnotežu, a Osijek - os koja ga drži i oblikuje, razlikuje od drugih, ali i povezuje s drugima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gornjogradjanka
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.12.2009. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

divno sto je Osijek konacno dobio pitku pricu o sebi i o nama... zvala knjizaru Nova - knjige jos nema u prodaji...
zanimaju me svi likovi, posebno oni za koje nikada nisam cula...
sretno Bizariju, doci cu na predstavljanje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kirbajac
Offline
Ukupno postova: 78
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.12.2009. 22:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

divno sto je Osijek konacno dobio pitku pricu o sebi i o nama... - slažem se...

inače prof. Jasna Horvat mi je predavala na ekonomijii i stvarno je izuzetna osoba, za uzor i poticaj mladima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
petrusijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2009. 10:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gornjogradjanka je napisao/la: ›
zanimaju me svi likovi, posebno oni za koje nikada nisam cula...

Za te likove nikada nisi ni čula zato što su izmišljeni i to me malo smeta inače sve super, knjiga će definitivno naći put do svakog Osječanina...

_________________
Ja sam samo sanjar
Nedosanjanog sna
Dopusti mi da uđem
I ne odem nikada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: