Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Poslodavci ne žele zapošljavati maloljetnike iako su završili srednjoškolsko obrazovanje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65795
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.12.2009. 8:00 
Naslov:  Poslodavci ne žele zapošljavati maloljetnike iako su završili srednjoškolsko obrazovanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako je prema Zakonu u radu u Hrvatskoj dozvoljeno zaposliti i maloljetne osobe, odnosno sve starije od 15 godina, ali uz ovlast zakonskog zastupnika, odnosno roditelja ili staratelja, 17-godišnja Osječanka Dolores P. zbog svojih je godina na osječkom ZZZ-u savjetovana da posao potraži kada napuni 18 godina.

- Završila sam trogodišnju trgovačku školu za prodavača, odmah sam otišla na Zavod za zapošljavanje i potražila posao. Rekli su mi da neće biti problema, jer potražnja za prodavačima, posebice ženskim, uvijek postoji, ali neka pričekam 18. rođendan. Nisu mi željeli obrazložiti zašto, ali sretna sam što uskoro imam rođendan i jedva čekam da počenem raditi - priča Dolores.

Na Zavodu za zapošljavanje kažu da trenutačno u evidenciji nezaposlenih maloljetnih osoba na područje cijele Županije imaju njih 716.

- Svaki poslodavac može sklopiti ugovor o radu s radnikom koji je navršio petnaest godina. No, kako se osoba od 15 do 18 godina života smatra (starijim) maloljetnikom, za njegovo zapošljavanje treba postojati ovlast zakonskog zastupnika. Malodobnik ne smije raditi na poslovima koji mogu ugroziti njegovo zdravlje, ćudorednost ili razvoj. Ako bi poslodavac sklopio ugovor s maloljetnikom za obavljanje poslova na kojima ne smije raditi, inspektor rada će zabraniti takav rad, a poslodavac će odgovarati za prekršaj. Možda je upravo to razlog zbog kojeg poslodavci nerado zapošljavaju maloljetne osobe, iako mi nismo imali takva iskustva - tvrdi Anto Barukčić, pročelnik osječkog ZZZ-a.

Iskustvom mlade Dolores P. iznenađeni su i Trgovačkoj školi, gdje napominju kako još nikada nisu imali pritužbu svojih učenika da ih netko nije želio zaposliti zbog godina.

Kazne do 100.000 kuna

Zanimljiv je podatak da je 2007. godine Državni inspektorat otkrio 13 slučajeva rada maloljetnih osoba u kojima je povrijeđen Zakon o radu. Tako su maloljetnici radili na poslovima konobara i pomoćnih konobara, jedan malodobnik star 17,5 godina radio je kao pizza-majstor u noćnom klubu, dva maloljetnika bila su slagači letvica u pilani, a jedan malodobnik je radio na pomoćnim poslovima u skladištu. Za otkrivene povrede zakona predviđene su kazne od 10.000 do 100.000 kuna.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: