Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Više voća, manje "smeća"...

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.02.2006. 14:16 
Naslov:  Više voća, manje "smeća"...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čuli smo da u osječkom Centru za predškolski odgoj mijenjaju jelovnike i da više na meniju neće biti hrane koju djeca vole. Nitko nam u vrtiću nije znao reći što će naša djeca sada jesti - obratila se zabrinuta majka Snježana L.

Tragom njezina pitanja, nazvali smo odgovorne i saznali da se od 20. veljače doista primjenjuje novi jelovnik, na kojemu više neće biti Nutelle, paštete, hrenovki...

Točno je da smo prošli tjedan imali sastanak u Dječjem vrtiću “Pčelica”, a tema je bila novi jelovnik i dogovor oko njegove primjene. Skup je okupio pedagoge, voditelje vrtića, glavnu medicinsku sestru, glavnog kuhara, servirke i predstavnike Uprave Centra, a zaključak je da se za desetak dana uvodi novi meni - kaže Zora Redžep-Borak, pedagoginja i voditeljica Razvojno-pedagoške službe Centra za predškolski odgoj.

Želja je Centra za predškolski odgoj osuvremeniti jelovnik i ukinuti nezdravu hranu. Stoga su u novi jelovnik uvedena neka nova jela, a neka su izbačena.

Bilo je i otpora nekih naših zaposlenika i negativnih reakcija pojedinih roditelja. Primjerice, rekli su nam: “Zašto više nema paštete i Nutelle kad to djeca vole jesti?” Stava smo da djeca kod kuće jedu ono što im daju roditelji, međutim, mi smo odgojno-obrazovna ustanova i odgovorni smo za razvoj djece. Djeca većinu svojih dnevnih obroka konzumiraju u vrtiću: doručak, užinu, ručak i stoga u kreiranju menija treba primjenjivati preporuke stručnjaka. Tako smo umjesto slatke Nutelle, koju, točno je, djeca obožavaju, uveli sirni namaz - objašnjava pedagoginja Redžep-Borak.

Na pitanje očekuje li “pobunu” i negativne reakcije djece i roditelja na izbacivanje Nutelle i druge djeci omiljene hrane, naša sugovornica kaže da će se djeca naviknuti te da je vrtić mjesto gdje trebaju stjecati navike zdrave prehrane. Primjerice, previše je “bijelih otrova” i zaslađene hrane u svakodnevnoj prehrani, tako da djeca, kad im se posluži sir i tijesto, traže da im se doda šećera.

Glavna medicinska sestra Silvija Nikić, glavni je “krivac” za novi meni. Ona kaže da će novi jelovnik biti bolji, kvalitetniji i zdraviji od dosadašnjeg.

Umjesto hrenovki, paštete i Nutelle uvodimo više povrća, svježeg voća, sirne namaze, pahuljice, a imat ćemo i dva jelovnika: zimski i ljetni - kaže Nikić.

Marijana Bučanac, ravnateljica Centra za predškolski odgoj, dodaje da je uvođenje novog menija predviđeno već za početak sljedećeg tjedna, no odgođeno je za 20. veljače, jer zbog nabave novih namirnica neke dijelove natječaja treba ponoviti.

Autor: V.LATINOVIĆ
Prenosimo s www.glas-slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2006. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

AAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!
heheheh...pa djeca ce ih ubit! ne mozes djetetu nutellu oduzeti. sto je sa djecom koja mrze sirne namaze i slicne pizdarije?
ajooooj...nikad se nije mjenjao meni u vrticima, koj' sad izmisljaju? sa obzirom na broj djece kojoj se kuha hrana, nema sanse da ce uspjeti spraviti, statijaznam, 500 zdravih obroka.

mrzovoljan sam, pa ne mogu bas objasnit, al..pa daaaaaaj..ne mozes djeci nutellu oduzet!

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Salibali
Offline
Ukupno postova: 5
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.02.2006. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao majka djeteta koje ide u vrtic, zgrozena sam ovim njihovim idejama. Kako im nije neugodno ono sto daju djeci uopce nazivati nutelom. Nikoga nisu ubile fine i kvalitetne pastete, hrenovke i nutela. Ali ta jeftinjara kojom ih oni hrane ... I sad ce im dati zdravi IPK Mia sirni namaz (ispricavam se nekom ako ovo voli jesti) pri pomisli na koji se i meni povraca, a kamoli nece djetetu. I fino mlijeko u prahu sa najjeftinijim pahuljicama. Hura. I najbitnije od svega je da mi placamo vrtic, a oni ce nam bez pitanja odlucivati o nekim tako vaznim stvarima. Jel mi kao roditelji ne znamo brinuti za svoju djecu. Koma.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2006. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Salibali je napisao/la: ›
Koma.


slazem se....ev kaze mi mama(odgajateljica u vrticu), kak im stalno sa svih strana dolaze takvi prijedlozi(tipa:nekome u ministarstvu zdravstva pukne da eksperimentiraju na djeci jednog vrtica sa novim rezimom prehrane i aktivnosti, pa da vide kako ce djeca ispast - zdravija ili ne? mislim ono...)
ne svidja mi se...

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2006. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Salibali je napisao/la: ›
Kao majka djeteta koje ide u vrtic, zgrozena sam ovim njihovim idejama. Kako im nije neugodno ono sto daju djeci uopce nazivati nutelom. Nikoga nisu ubile fine i kvalitetne pastete, hrenovke i nutela. Ali ta jeftinjara kojom ih oni hrane ... I sad ce im dati zdravi IPK Mia sirni namaz (ispricavam se nekom ako ovo voli jesti) pri pomisli na koji se i meni povraca, a kamoli nece djetetu. I fino mlijeko u prahu sa najjeftinijim pahuljicama. Hura. I najbitnije od svega je da mi placamo vrtic, a oni ce nam bez pitanja odlucivati o nekim tako vaznim stvarima. Jel mi kao roditelji ne znamo brinuti za svoju djecu. Koma.


ma koji kurac... a šta, trebaju jest u smrdljivom mc'donaldsu??? bolje i mlijeko u prahu i jeftine pahuljuice nego paštete i hrenovke (da prostite) od kljunova perja i noktiju (pileća) ili kravljih njuški, papaka i pičaka (juneća) ili jetrena sa od svega po malo...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Salibali
Offline
Ukupno postova: 5
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.02.2006. 12:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim gaap malo smo nervozni. Mislim da svatko ima pravo na svoje misljenje u vezi prehrane i u vezi onoga sto unosi u svoj organizam. Ali poanta cijele price jest u tome da se odlucuje bez onih koje bi se tu najvise trebalo pitati ... roditelja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2006. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1) no, dobro. dakle ti kao majka smatraš da tvoje dijete treba jesti ona govna koja sam gore napisao (da ne ponavljam)...???
2) smeta li ti i uvođenje papirnatih ubrusa umjesto ručnika u vrtićima???!
3) roditelji imaju pravo sudjelovati u procesu odlučivanja o nečemu kada su djeca u pitanju, ali nije mi jasno koji bi se odgovorni roditelj tomu protivio!?
nemam ja ništa protiv da vi svoje potomke doma hranite s čim god hoćete razmišljajući po principu i ja sam jeo sve to pa šta mi fali!? mislim da je vrtić mjesto gdje dosita treba klince naučiti, među ostalim, i zdravoj ishrani s obzirom da je većina roditelja na razini u kojoj je najbolji subotnji izlazak u McDonalds, a najbolji doručak pašteta i/ili hrenovke. jer "ako djeca dok su mala ne jedu puno mese ostat će zakržljala" isto kao što će im oči ostat u križ ako se krevelje, a od kave će im rep narast.

zapravo, najbolji bi menu u vrtićima bio slijedeći:

doručak: kruha, masti, paprike i instant bijela kava (kombinirati s paštetama)
ručak: pečeni svinjski odrezak, pečeni krompir, zelena salata (može i kravetina)
međuobroci: hladetina, hrenovke, krvavice, slanina i luk...


Zadnja promjena: gaap; 13.02.2006. 13:57; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2006. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NIJE

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.02.2006. 18:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@gaap, mislim da si apsolutno u pravu... djeca se u vrticu trebaju nauciti prehrambenoj abecedi, treba ih se odgojiti da se kvalitetno hrane. Prosla su vremena kad je hrana bila luksuz i danas treba paziti na kvalitetu hrane.

@Salibali, moram priznati da nisam ocekivao negativne komentare na ovakav potez, ali dobro je da ih ima, jer to onda potice preispitivanje stavova s obje strane. Nisam otac, ali vjerujem da cu jednog dana biti ;-), tako da je istina da ne mogu vidjeti problem iz tvoje perspektive, ali probaj malo razmisliti cinis li djetetu uslugu tim sto mu dopustas da jede ono sto ono najvise voli i bi li dijete uopce voljelo Nutellu da je od malena bilo uceno da je voce sladje?!

Uvijek se sjetim price jedne gospodje koja je svakom svom djetetu kad bi zaplakalo davala kockicu secera. Dijete se umiri i zaspi i mama sretna, rijesila je problem djecjeg placa. Trebam li uopce pisati o tome kako navedena gospodja izgleda, koje ce ju bolestine sashiti (ako vec i nisu) i kolika su joj djecu i kakve to ima posljedice za njihovu psihu, motoriku i rizike od bolestina.

@puki... hajde da ne mozes napisati kraci post od 4 slova! izazov!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.02.2006. 18:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Btw. ne samo da su dobro napravili izbacivsi preslatke namaze, hrenovke i pastete, trebali bi ici i dalje - izbaciti parizer (podjednako nekvalitetno meso kao i hrenovke i pastete), izbaciti peciva od neintegralnog brasna i slicno...

Cijena takve prehrane ne bi terbala biti znatno visa, ali bi zaisugrno bila zdravija po djecu, ali sto je jod bitnije - kod djece bi stvorila naviku jedenja kvalitetne hrane...

Apsolutno najgora scena koja se moze vidjeti je kad se u McDu mogu vidjeti djeca od 5-7 godina, nerijetko ih vode nastavnice/odgojiteljice. Zlocin je djecu uciti nekvalitetnoj prehrani.

A, ako cemo stvari pogledati iz posljedicnog kuta, kupovanje i konzumiranje nekvalitetne hrane bi trebalo zabraniti bas kao i konzumiranje/kupovanje cigareta i alkohola. Dakle, tko voli - nek' izvoli, ali nemojte dozvoliti da kozumeristicki izrabljivaci djeci od 5 godina ispiru mozgove sarenim bojicama i plasticnim igrackama, usput ih trujuci i navikavajuci na apsolutno i provjereno losu i stetnu hranu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.02.2006. 20:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vjerovat ću kad vidim, Mungos, da je ta hrana uistinu zdravija nego ona koja je dosad bila (da, nek jedu sirne namaze i margarine pune emulgatora i drugih kemijskih sr.nja, za razliku od mljevenih ušiju i papaka koji su dosad bili na repertoaru). I zašto mi to zvuči kao još jedna prilika da se nešto ušićari?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tara13
Offline
Avatar

Ukupno postova: 18
Lokacija: centar svijeta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.02.2006. 21:29 
Naslov:  Re: Više voća, manje "smeća"...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ratata... evo ti! :upucaj ih sad, upucaj ih sad, klinci kažu:vratite nam našu nutelu, nutelicu, za desert hoćemo po jednu teglicu.I moij tata voli nutelu i kada je ima u kući ja i on šećemo po cijeu noć i slaaadimoooo se , slaaadimooo Exclamation A vi veliki da znate ,puna je kalcija pa navalite Ne, ne i ne! Svadja Glavom o zid

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 14.02.2006. 10:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): › Vjerovat ću kad vidim, Mungos, da je ta hrana uistinu zdravija nego ona koja je dosad bila (da, nek jedu sirne namaze i margarine pune emulgatora i drugih kemijskih sr.nja, za razliku od mljevenih ušiju i papaka koji su dosad bili na repertoaru). I zašto mi to zvuči kao još jedna prilika da se nešto ušićari?

Eto o tome ja i govorim. A inace svi vi koji pametujete oko prehrane i odgoja djeteta to mozete znati tek kad ga budete imali.
Samo ne znam kakve veze imaju papirnati rucnici sa izmjenom prehrane, naravno da je bolje da imaju papirnate rucnike, nego one izvore zastite. Ali i nisam vidjela da se netko protiv toga bunio, zar ne ?
I btw, moje dijete ne jede ni pastetu, hrenovke, a nutelu jede svake prestupne.

Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.02.2006. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›

@puki... hajde da ne mozes napisati kraci post od 4 slova! izazov!


OK!

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.02.2006. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

puki je napisao/la: ›
Leteci mungos je napisao/la: ›

@puki... hajde da ne mozes napisati kraci post od 4 slova! izazov!


OK!


vidiš, napisao sam 3, ostalo je kvotanje:))))

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: