Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Policija privodi pijane maloljetnike, a roditelji lažu socijalnim radnicima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 7:00 
Naslov:  Policija privodi pijane maloljetnike, a roditelji lažu socijalnim radnicima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema podatcima Centra za socijalnu skrb, na osječkim je ulicama ove godine nakon 23 sata zatečeno 87 djece mlađe od 16 godina. Iako je najveći broji njih noću bio vani zbog neposluha i u alkoholiziranom stanju, roditelji su za njih lagali nadležnim službama i time im uskratili nužnu stručnu pomoć.

- Nakon što djeca bivaju uhvaćena vani nakon 23 sata, obavezni su u pratnji roditelja doći u Centar za socijalnu skrb na razgovor. Tada utvrđujemo što je uzrok njihovom kasnonoćnom izlasku i jesu li roditelji takav izlazak odobrili, a potom se razgovora o prilikama u kojima dijete živi i o snalaženju u školi. U najvećem broju slučajeva roditelji kažu da su djeci dopustili izlazak, ali ističu da je to učinjeno kao iznimka. Najčešće zato što je dijete išlo na nekakvu proslavu rođendana. Mi to prihvaćamo, iako nije izgledno da su baš svi oni bili vani zbog iznimne prigode. Rijetke su situacije u kojima u iskrenom razgovoru na vidjelo izađu obiteljski problemi i razlozi koji su eventualno uzrok tomu da su djeca noću na ulicama, kaže Maja Varžić, psihologinja tima za zaštitu djece i mladeži s poremećajima u ponašanju Centra za socijalnu skrb Osijek.

A da su gotovo dvije trećine djece noću na ulicama upravo zbog neposluha, potvrđuju iz PU osječko-baranjske, prema čijim podatcima za 2008. i prvih šest mjeseci 2009. godine više od polovine djece zatečene vani nakon 23 sata nije imalo dozvolu roditelja za noćni izlazak.

- Lani smo na području PU osječko-baranjske imali 142 slučaja djece zatečene izvan kuće nakon 23 sata. Od te brojke njih je čak 73 zatečeno vani zbog neposluha, a 58 uz dozvolu roditelja. U prvih šest mjeseci ove godine već smo zabilježili 83 djeteta u kasnom izlasku, od kojih je njih 52 izašlo bez dopuštenja roditelja, a samo 27 uz dopuštenje - kaže Edita Roterbauer, glasnogovornica PU osječko-baranjske, te dodaje kako je riječ od djeci u dobi od 14 do 16, uz iznimku od osmero djece mlađe od 14 godina.

Situacija gora od statistika

U Centru za neformalnu edukaciju mladih, koji prati rizična ponašanja maloljetnih Osječana, kažu da stvaran broj djece na ulicama u noćnim satima umnogome premašuje brojke policije i Centra za socijalnu skrb.

- Već kratkom šetnjom Tvrđom nakon ponoći subotom navečer vidljivo je da su noću vani stotine maloljetnika. No ne zabrinjava toliko činjenica da su oni noću vani koliko ona da je najveći broj njih u vidljivo alkoholiziranom stanju. Da bi se tomu stalo na kraj, potreban je veći angažman roditelja i policije. Na žalost, oni samo jedni na druge prebacuju odgovornost, kaže Danijela Lovrić iz CnC-a.

Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mileni
Offline
Ukupno postova: 24
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 9:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"...jer majmun radi što majmun vidi...", možda su sirota dječica kod kuće i vidjela kako treba s alkoholom postupati

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 9:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bolje da se oko ovog pitanja malo vise zapita sta rade psiholozi, pedagozi po skolama i socijalna sluzba, a ne policija

oni bolje nek privode delikvente

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 9:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maddox_rumble je napisao/la (Pogledaj post): › bolje da se oko ovog pitanja malo vise zapita sta rade psiholozi, pedagozi po skolama i socijalna sluzba, a ne policija


????? Shocked

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mudu_senzala
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 9:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

danas se roditeljima može svašta reći, oni će svojoj djeci vjerovat što će njima biti poticaj za lumpovanje i tako iznova i iznova... i onda kad se dogodi nešto loše nitko nije kriv, moje djete to nikad ne bi učinilo... pa se čudimo i krivimo zakon osijek031.com smileosijek031.com smileosijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2009. 10:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maddox_rumble je napisao/la (Pogledaj post): › bolje da se oko ovog pitanja malo vise zapita sta rade psiholozi, pedagozi po skolama i socijalna sluzba, a ne policija

oni bolje nek privode delikvente


....o čemu ti pričaš, već ti sam naslov govori pola toga Shocked ....upravo takav stav "bolje neka se drugi bave mojom djecom" i dovodi do takvih situacija....otkud jedan psiholog/pedagog/whatever može imati utjecaja na noćne izlaske mladih, ukoliko roditelji svjesno ili možda ne, podržavaju svoju djecu?...svi današnji problemi među mladima dovoljno govore o obiteljskom odgoju istih: nasilje, bahatost, bezobrazluk, nepoštivanje osnovnih moralnih i kulturnih vrijednosti....stručne službe su uglavnom ili nemoćne, a poneke uopće i boli briga....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 10:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

batina je izašla iz raja Smile

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 10:16 
Naslov:  Re: Policija privodi pijane maloljetnike, a roditelji lažu socijalnim radnicima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nek budu vani dokad zele i nek piju ako zele sve dok ne rade sranja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 10:20 
Naslov:  Re: Policija privodi pijane maloljetnike, a roditelji lažu socijalnim radnicima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la (Pogledaj post): › Nek budu vani dokad zele i nek piju ako zele sve dok ne rade sranja

e vidiš
meni je to o.k.
naime nemoš' svrstati u isti koš izlaske u Tvrđu i pijančevanja. npr. kad sam ja bila mala Smile često smo znali samo otići na promenadu ili u neki od parkova i pričati, zezati se, igrati odbojku-košarku itd.
i sad da su nas drotovi uhvatili odmah bi bili delikventi i tak' te sheme. a što smo trebali preko ljeta? btw da ne bi bili ovo-ono nismo cugali

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
dino_bno je napisao/la (Pogledaj post): › Nek budu vani dokad zele i nek piju ako zele sve dok ne rade sranja

e vidiš
meni je to o.k.
naime nemoš' svrstati u isti koš izlaske u Tvrđu i pijančevanja. npr. kad sam ja bila mala Smile često smo znali samo otići na promenadu ili u neki od parkova i pričati, zezati se, igrati odbojku-košarku itd.
i sad da su nas drotovi uhvatili odmah bi bili delikventi i tak' te sheme. a što smo trebali preko ljeta? btw da ne bi bili ovo-ono nismo cugali


pda...bolje da je vani sa drustvom neg da kod kuce visi za kompom

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eee, zato su komunisti smislili radne akcije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 10:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno@ pa čuj
iskreno i !!! DA !!!
Sin: "Tata, tata, jel istina da internet zaglupljuje?!" Tata: "WTF? ROFLMAO!"

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punk urac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 233
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mojim starcima nije padalo na pamet da me puštaju poslije 11 sve dok nisam napunila 16 ... al smo mi zato izlazili u 6 Very Happy i pili smo, i zajebavali se al nikad nismo radili sranja... u 11 bili u krpama.. i svi sretni i zadovoljni Very Happy

_________________
wish you were beer.. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CAROLINE
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da radim u Centru za Socijalnu Skrb i da mi dodje klinac s roditeljima na 'raport' ili sto god samo zbog toga sto je bio vani nakon 23 sata napravila bih - ama apsolutno ništa (osim što bih napomenula da se time ipak krši zakon i da uistinu pokušaju zajedničkim roditeljsko - teenagerskim dogovorom reducirati kasnonoćne izlaske dok dijete ne navrši 16-u).

naravno, reagrirala bih kad bi se radilo o tome da se klinac razbio od alkohola/droge, remetio javni red i mir, ugrožavao druge i slično. ali sam boravak vani ne mora biti, i najčešće nije, ništa posebno rizičan.

etiketiranje klinaca njegovim dovođenjem u Centar zbog onog što je danas normalno je kontraproduktivno. ljudi koji s djecom rade bi trebali bar malo ići u korak s vremenom. kad klinac završi u Centru gdje mu 50-godišnja baba soli pamet o tome kako ne bi trebao biti vani nakon 23 sata, sigurno će ju slušati. yeah right.

ne trebamo zaboraviti da smo mi isto to radili sa 15-16 godina. i sve je skupa uključivalo PUNO alkohola. a 99% nas je sad apsolutno 'normalno' (pod navodnicima jer mrzim tu riječ).

ono što bi eventualno moglo pomoći je organiziranje mladima zanimlivih sadržaja u koje bi se uključivali vikendima navečer uz naglasak na njihovo aktivno sudjelovanje u organiziranju / sudjelovanju u / provođenju / istih. naravno, to još uvijek ne bi garantiralo Isključivanje konzumiranja alkohala i sličnih stvari. klinci će uvijek experimentirati i treba ih pustiti. ono što ih sprečava u tome da njihovo ponašanje (pri tom 'experimentiranju') ne eskalira sigurno nije zakon zabrane boravka vani nakon 23h već osjećaj privrženosti roditeljima/bližnjima/školi, moralna odgovornost koja se kroz razvoj takve prvrženosti razvila. drugim rječima, ono što ih od eskalacije nepoželjnih ponašanja 'odvraća' je strah da će takvim ponašanjem ugroziti odnos s ljudima do kojih im je stalo (npr roditeljima). boli ih k*** za babu iz Centra za Soc. Skrb. Daklem, vraćamo se na to da je početak i kraj cijele priče u obitelji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eastsidaz
Offline
Ukupno postova: 57
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prvi put moram rec u životu BRAVO ZA POLICIJU, smo nastavite tako..

_________________
stay off you computer thug
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: