Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za pet godina djeci neće imati tko predavati tjelesni!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65675
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2009. 11:15 
Naslov:  Za pet godina djeci neće imati tko predavati tjelesni!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Produciranje kvalitetnih sportaša i kvalitetan rad s mlađim kategorijama, po kojima je istočna Hrvatska već dugo poznata, uskoro će, po svemu sudeći, postati prošlost, jer će Slavonija i Baranja ostati bez stručnih kadrova u tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi!

Na alarmantnu situaciju stručnjake je upozorilo veliko istraživanje koje su ove godine na području pet slavonskih županija proveli Odbor za šport, tjelesnu i zdravstvenu kulturu Sveučilišta te Agencija za odgoj i obrazovanje. Tema je bila analiza godina radnog iskustva i života učitelja i nastavnika tjelesne i zdravstvene kulture.

- Podaci su više nego zabrinjavajući. U tih pet županija trenutačno kao učitelj ili nastavnik tjelesne i zdravstvene kulture rade ukupno 392 osobe, pri čemu je njih čak 19,13 posto između 56. i 60. godine života, a najmanje, njih samo 3,81 posto, u punoj snazi, između 36. i 40. godine života, ističe Dubravko Ižaković, predsjednik Odbora.

Stanje je još gore u Osječko-baranjskoj županiji, gdje je kao učitelj ili nastavnik tjelesnog uposleno ukupno 148 osoba. Broj nastavnika između 56. i 60. godine života ovdje je 21,62 posto, dok je najmanji broj njih između 36. i 40. godine života, samo 2,02 posto.

- U roku od pet godina petina nastavnika tjelesnog otići će u mirovinu i mi više nećemo imati dovoljno nastavnika za taj predmet. To bi imalo vrlo loše posljedice za osječki sport, a posebice za zdravlje mladih - upozorava Ižaković.

Prve korake već su poduzeli. Od kinezioloških fakulteta u Zagrebu i Splitu zatražili su popis osječkih studenata koji studiraju kod njih. Također, od Zavoda za zapošljavanje u tih pet županija zatražili su evidenciju nezaposlenih nastavnika tjelesnog odgoja.

- Cilj nam je maksimalno iskoristiti sve kadrove koji bi mogli biti na raspolaganju. Od oba kineziološka fakulteta zatražit ćemo da iduće akademske godine ciljano upisuju stanovnike Osijeka i okolice, kako bi se mogli vratiti u svoje sredine i predavati tjelesni, zaključuje Ižaković.

Rektorica: Pokrećemo novi studij tjelesne kulture

Suočena s lošim rezultatima istraživanja, rektorica Gordana Kralik shvatila je da moraju brzo djelovati. Stoga je već pokrenuta inicijativa za osnivanjem novoga studija tjelesne i zdravstvene kulture na osječkom Sveučilištu.

- Planirano je da se on pokrene pri Filozofskom fakultetu. No, na žalost, zbog recesije to sada nije moguće, pa sumnjam da će išta biti prije 2011. godine. No, nužno je da se taj studij otvori, a apeliram na sve nadležne da što prije riješe ovaj problem, kaže.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2009. 11:44 
Naslov:  Re: Za pet godina djeci neće imati tko predavati tjelesni!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je samo posljedica svojevremene hiperprodukcije DIF-ovaca... hoce li u analizu uci i oni prof tjelesnoga koji su sada vec ravnatelji skola ili uopce ne rade ni blizu struke (komercijalist, konobari, adminstrativci)... ja ih znam barem 5 za koje je upitno da li vise ima smisla pokusavati u struci....

No kako god, dobro je da se o tome vodi racuna, ali i da se dobro planira buducnost... a ne otvoriti studij i skolovati kadrove do iznemoglosti - a valjda ce studenti sami znati procijeniti u koju struku se upustati sukladno zahtjevima trzista rada....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Necro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Lokacija: Osijek ^^
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 12:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa normalno da nema,kad sam ja zelio upisati taj fakultet,u osijeku ga naravno nije bilo,tj.nema...A do zg bome necu ici.

_________________
"Mi smo Borg,otpor je napon kroz struja."
http://www.necroparkour.deviantart.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
svinjor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 35
Lokacija: VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 13:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jebeš tjelesni. Evo ti ga...

_________________
Vamos Atleti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zandt
Offline
Avatar

Ukupno postova: 13
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 14:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nema bojzani.. Drago Siber je vječan...

_________________
< Samo laganini >
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2009. 15:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svinjor je napisao/la: ›
Jebeš tjelesni. Evo ti ga...
Zandt je napisao/la: ›
Nema bojzani.. Drago Siber je vječan...


Sve istina!

Predlažem da tjelesni bude izborni predmet.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
petrusijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[/quote]
Predlažem da tjelesni bude izborni predmet.
[/quote]
To su gluposti, da tzk bude izborni, pa da stvaramo još nesposobnije generacije... ionako kada cijela Europa i svijet uvode i treći sat tzk u škole vi bi ga stavili da bude izborni... sramota...
a samo da se na članak vratim, to je glupost jer iskreno iako nema osječkih studenata ima puno mojih kolega iz drugih dijelova Hrvatske koji su bez posla, a završili su kineziologiju i nemaju posla a rado bi došli u osijek raditi... pa tko kaže da baš moraju u Osijeku raditi ljudi koji su iz Osijeka??? zar su nam sada i završenui ljudi iz drugih dijelova Hrvatske neprijatelji? zar oni ne znaju hrvatski??
a iskreno bolje zagrebački i splitski studenti, nego iz mostara i Tuzle... i vjerujte mi, znam o čemu pričam...

_________________
Ja sam samo sanjar
Nedosanjanog sna
Dopusti mi da uđem
I ne odem nikada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
petrusijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 20:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svakako je hvalevrijedno da bude faks i u osijeku, ali samo zbog toga da se kadrovi u sportu već jednom dovedu u red, a ne da automehaničari, stolari i priučeni zanatlije uče nekoga sportu i tjelovježbi...

_________________
Ja sam samo sanjar
Nedosanjanog sna
Dopusti mi da uđem
I ne odem nikada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 18.11.2009. 21:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za pet godina ce sva djeca biti debeli ko svinje tako ni nece moci imati tjelesni!

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 22:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

veliki pozdrav profesorici veri filipović. Razz

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 23:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): ›
svinjor je napisao/la: ›
Jebeš tjelesni. Evo ti ga...
Zandt je napisao/la: ›
Nema bojzani.. Drago Siber je vječan...


Sve istina!

Predlažem da tjelesni bude izborni predmet.


rađe kemija, biologija, fizika,... Wink

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
petrusijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.11.2009. 23:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uma je napisao/la: ›
za pet godina ce sva djeca biti debeli ko svinje tako ni nece moci imati tjelesni!

pa to je nažalost istina... da prvi razredi u srednjoj školi u Osijeku ne mogu istrčati 1000 metara za ocjenu 2; niti jedno dijete... po tablicama od prije 20tak godina---... to je užasno...
ne znam koliko vama to nešto znači ali to je užasno...

_________________
Ja sam samo sanjar
Nedosanjanog sna
Dopusti mi da uđem
I ne odem nikada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Moira
Offline
Avatar

Ukupno postova: 344
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.11.2009. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nadam se da će osječki studij biti malo moderniziran u odnosu na zagrebački, što se programa tiče. Puno stvari koje se tamo uče datiraju iz 60 i neke i odavno više nemaju veze sa stvarnom situacijom u školama i u dvorani. Jedan od najvećih razloga je što jednu od dvije najjače katedre na faksu drži Metuzalem koji je tamo Bog i batina, a u dvoranu nije ušao od negdje 1956.
Također, profesori tjelesnog bi trebali držati nastavu i učenicima nižih razreda OŠ, kada su najprijemljiviji za razvijanje tjelesnih sposobnosti, a onda bi možda i njihov odnos prema TZK i u kasnijim razredima bio nešto pozitivniji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.11.2009. 10:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uma je napisao/la: ›
za pet godina ce sva djeca biti debeli ko svinje tako ni nece moci imati tjelesni!

Za 5 godine će svi poumirat od svinjske tako da nema ovo ni smisla Smile
kako god okreneš svinje su te koje su usrale


Smile

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: