Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dodatna zarada: Žene čiste kafiće i stanove, muškarci 'fušare' u građevini

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.11.2009. 7:00 
Naslov:  Dodatna zarada: Žene čiste kafiće i stanove, muškarci 'fušare' u građevini
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječani pad standarda pokušavaju riješiti dodatnim poslovima kojih na tržištu baš i nema previše. Žene se u pravilu najčešće opredjeljuju za poslove čišćenja ureda, kuća, stubišta ili ugostiteljskih objekata.

Dražen Jurčević, vlasnik ugostiteljskog objekta Monokl, u Radićevoj ulici, imao je pravu navalu ponuda od žena za čišćenje objekta nakon nedavnog otvorenja, premda, kaže, uopće nije dao oglas za posao!

- Javljale su mi se žene svih životnih dobi. Od studentica do zaposlenih samohranih majki koje su trebale dodatni izvor prihoda. Jednostavno, kada ljudi vide da se u gradu otvara nešto novo, dođu i pitaju za posao, kaže Dražen.

“Plaća” za cjelomjesečni rad kreće se od 400 kuna za čišćenje poslovnih prostorija jednom tjedno, do 1.200 za svakodnevno čišćenje kafića. No, sve ovisi o dogovoru s poslodavcem. Obično se radi u ranim jutarnjim ili poslijepodnevnim satima, što omogućava redovno obavljanje onog “pravog” posla. Žene, među kojima je i mnogo umirovljenica, često se dodatno bave i prodajom raznih marki kozmetičkih proizvoda. Iako se na ovaj način ne može mnogo zaraditi, svaka kuna dobro dođe.

Muški dio sugrađana najviše se okreće radu u “fušu” na građevini. Najčešće se upuštaju u soboslikarske, keramičarske, zidarske i slične poslove. Ono što se nekima čini jednostavnim - postavljanje laminata - većini žena i zaposlenih je nemoguće, kao i promjena crjepova na kućama, ili sličnih krovopokrivačkih radova. Kod takvih je poslova problem što nestručne osobe nemaju potrebno znanje o zaštiti na radu, te često dolazi do ozljeđivanja i stradavanja.

Nezaposleni ne žele honorane poslove?

Od Ivana Ravlića, šefa posredovanja u osječkom Zavodu za zapošljavanje doznajemo da preko njih nema povećane potražnje za dodatnim poslovima.

- Inače posredujemo i pri zapošljavanju osoba na honorarnim poslovima te sklapamo i ugovore o djelu, ali za sada nismo primijetili neku povećanu potražnju, kaže Ravlić.

Tekst: Sandra Lacić/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: