Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nakon što se zamalo urušio zbog korozije, restaurirani Krežma vraća se u prosincu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2009. 7:00 
Naslov:  Nakon što se zamalo urušio zbog korozije, restaurirani Krežma vraća se u prosincu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brončana skulptura Osječanina Franje Krežme, skladatelja i violinskog virtuoza, prvi put od postavljanja 1967. godine u Prolaz Julija Benešića skinuta je s mramornog postolja i restaurira se u ladimirevačkoj radionici specijaliziranoj za broncu. Nepokretnom kulturnom dobru, radu akademskog kipara Vanje Radauša, zbog korozije je prijetilo urušavanje.

- Skulptura će biti restaurirana i zaštićena, a njen povratak možemo očekivati u prvoj polovini prosinca, ako vanjska temperatura bude između 8 i 12 Celzijevih stupnjeva, kaže ak. kipar Eduard Hudolin, restauratorski konzultant Grada. Za održavanje spomenika i bista u 2009. godini Grad je odobrio 300.000 kuna, a dio se odnosi na Krežmu, čiji popravak s elaboratom odrađuje osječka braniteljska zadruga “Niteo” u suradnji s ladimirevačkom tvrtkom Osmetal.

- Prije godinu dana, čisteći hrpe žvakaćih guma s Krežme, uočili smo napuknuće desne šake, nedostajalo je 18 centimetara gudala, ali početkom rujna, kada smo ga skidali, iznenadio nas je beton. Naime, s lakoćom smo skinuli skulpturu s plinte (postolja) u čijoj je unutrašnjosti bio beton na koji je curila kišnica. Skulptura teži više od 350 kilograma i bila je zaokrenuta udesno 30-45 stupnjeva u odnosu na osnovni položaj te zbog korozije neučvršćena! Po replici pronađenoj u Osoru (rađenoj 1978. u ciklusu Panoptikum Croaticum) izliven je dio prema originalnoj dužini gudala, koji će biti patiniran, kao i zatvorena oštećenja. Na kraju će Krežma biti višeslojno zaštićen voskom i montiran na obnovljen postament, kaže Dubravko Pancić iz Nitea.

“Tajna” Nemonove skulpture

- Kad sam Rotec strojem parom počeo prati skulpturu [i]Majka i dijete (kiparski rad Oskara Nemona postavljen 28. studenoga 1965. godine) iznenadile su me crne “šufnudle” od uljane boje kojom je skulptura premazana. Parnim pranjem tijekom deset dana skinuo sam čak tri sloja uljane boje da bih došao do originalne bronce! Popravio sam sitna oštećenja i patinirao skulpturu. Sada je voskom zaštićena za prezimljavanje i sjajno izgleda[/i], otkriva Pancić.

Tekst: N.Špoljarić/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: