Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek očekuje gubitak od 60 milijuna kuna u proračunu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.10.2009. 14:09 
Naslov:  Osijek očekuje gubitak od 60 milijuna kuna u proračunu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dva i pol mjeseca prije kraja kalendarske, a time i proračunske godine, Grad Osijek bilježi tek 65-postotnu naplatu svojih potraživanja.
- Idealno bi bilo u posljednji kvartal ući sa 75-postotnom naplatom, no i ostvarenje od 70 posto bi bilo jako dobro, kaže Zvjezdana Tuma Pavlov, pročelnica za financije.

Razlog relativno slaboj realizaciji ne leži u naplati poreza na dohodak. Dapače. Plan povećanja prihoda po toj osnovi od 2,8 posto je (za sada) čak i premašen, a naplaćeno je 77,4 posto planiranog prihoda, otkriva pročelnica Tuma Pavlov, no i ističe kako bi se realno smanjenje broja zaposlenih prouzročeno recesijom moglo osjetiti u posljednjem kvartalu ove te u sljedećoj godini.

- Naime, dio ljudi koji su dobili otkaze odrađivali su otkazne rokove, a neki koji su bili tehnološki višak otišli su s otpremninama. Osim toga, gubi se i dio onih koji su radili sezonske poslove. Međutim, nisu problem toliko porezni prihodi koliko činjenica da se kompletni gradski prihodi ne naplaćuju dinamikom kojom bi trebali - kaže.

Napuhani proračun
Osijek: Proračun 2009. + Proračun 2009.

Pokazuje to i činjenica da je od ukupno (nakon rezanja proračuna) planiranih 560, do sada naplaćeno 352 milijuna kuna. Tako je, primjerice, od poreza na promet nekretninama te državnih biljega skupljeno po 64 posto planiranog, spomeničke rente tek 20-ak posto, a niski su i postotci naplate potraživanja na ime koncesija i zakupa poljoprivrednih zemljišta. Iznimno je nizak postotak realizacije plana prihoda od prodaje građevinskih zemljišta - tek 6,4 posto. S druge strane, naplata komunalnog doprinosa (78 posto) i komunalne naknade (70 posto) je zadovoljavajuća.

- Grad će sigurno poslovati s gubitkom jer je proračun za 2009. donesen u nerealno velikom iznosu: 590 milijuna kuna, a trenutno se ostvaruje 62,8 posto. Za takav rezultat, dakle, nije kriva isključivo recesija već prenapuhani proračun - kaže.

Otkriva i jedan zanimljiv detalj - prema dokumentaciji koju je zatekla s dolaskom na dužnost, otkriveno je kako je plan/prijedlog Upravnog odjela za financije bio da proračun iznosi 535 milijuna kuna. Pročelnica smatra kako je “napuhan u predizborne svrhe”.

Napuhani su, kaže, bili i prihodi. “Ako si precijenio plan, tada za loš rezultat je 10 posto kriva recesija, a 90 posto krivi plan. Da se radio realan proračun, ne bi bili ovoliko u gubitku”, pojašnjava.

Grad, inače, s 12. listopada bilježi manjak od 53 milijuna kuna. Razlog tome je i činjenica da rashodi rastu brže nego prihodi - trenutno su na 72,4 posto planiranog. Najavljuje maksimalnu agažiranost u naplati potraživanja u posljednja dva mjeseca, te kaže kako je cilj doći do 500 milijuna.

-To bi bilo realno, pod uvjetom da ne bude drastičnijih odstupanja od poreza na dohodak. Drugim riječima, Grad Osijek će ove godine zabilježiti gubitak od 60-ak milijuna kuna.

Očekuje se trend opadanja

Unatoč recesiji i rastućoj nezaposlenosti na području Valpovštine i Donjomiholjštine, brojčani podaci iz gradova ne govore naročito tome u prilog, iako se mnogima čini da je situacija “na terenu” znatno ozbiljnija i nepovoljnija nego ona o kojoj govore brojke. U Donjem Miholjcu je tako prihod od poreza na dohodak za prvih devet mjeseci prošle godine iznosio 5.894.329 kuna. Ove godine brojka je za isto promatrano razdoblje tek nešto manja i iznosi 5.849.004 kune, no malo tko vjeruje da će takva ostati do kraja godine, jer će na nju znatno utjecati 200 radnika koje tvrtka Limex planira otpustiti do prosinca. U Belišću također su zabilježili tek nešto manji pad, tako da su prihodi od poreza na dohodak za prvih devet mjeseci prošle godine iznosili 7.856.666 kuna, a ove godine oni iznose 6.992.140 kuna. Ovakva odstupanja Belišćani pripisuju realnijem planiranju, no valja očekivati da će i idućoj godini taj prihod nastaviti s trendom opadanja.
Prognoze nisu ništa svjetlije ni u Valpovu. Premda je na kraju prošle godine u Socijalnom program Grada Valpova ostalo 344 korisnika ili za 15 manje nego na kraju 2007. godine, dobri poznavatelji prilika u Valpovu kažu da će se trend smanjenja broja korisnika ove i iduće godine promijeniti u obrnutom smjeru i početi ozbiljno rasti. U prilog takvim svojim prognozama iznose i podatke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ispostave Valpovo, prema kojem je na kraju kolovoza u Valpovštini bilo čak 3.222 nezaposlene osobe, od čega 1.143 osobe samo na području grada Valpova. Ako se ta ista brojka usporedi s brojem nezaposlenih na kraju srpnja ove godine, tada je ona manja za 15 nezaposlenih osoba, no ako se usporedi s krajem kolovoza prošle godine, tada je jasno vidljivo da je broj nezaposlenih na području Valpovštine veći za gotovo 600 osoba, ili točnije 594 osobe

Beli Manastir
- Recesija i globalna kriza nisu u znatnijoj mjeri utjecali na izvršenje proračuna u prvih šest mjeseci ove godine, tvrdi pročelnica Odjela za proračun i financije Belog Manastira Sonja Veseli. To obrazlaže tvrdnjom kako je tijekom prvih šest mjeseci prošle godine ostvareno 46,1 posto planiranih vlastitih prihoda, dok je u istom razdoblju ove godine ostvareno čak i više, 50,8 posto. Ističe kako je riječ o proračunskim stavkama baziranim na vlastitim prihodima. Recesija, nastavlja, nije znatno utjecala i na, primjerice, plaćanje redovitih obveza građana poput komunalne naknade. “Iznos duga otprilike je isti kao i prošle godine, a pretpostavke kažu da je riječ samo o nemarnosti pojedinaca”, kaže.

Dogradonačelnik grada Belog Manastira Nikola Redžep problem vidi u neisplati državnih sredstava za sanaciju središnjeg gradskog trga, a upravo taj slučaj povezuje s krizom. Mišljenja je kako će se kriza u Belom Manastiru i Baranji osjetiti tek iduće godine.

- Nakon rebalansa belomanastirski proračun težak je nešto više od 60 milijuna kuna, dok će proračun za 2010. godinu vjerojatno biti desetak milijuna kuna manji.


Autori: Mario Mihaljević/Lidija Aničić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: