Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od ljeta iduće godine bez papirnatih recepata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.10.2009. 20:59 
Naslov:  Od ljeta iduće godine bez papirnatih recepata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Do kraja godine sve će ljekarne biti umrežene u CEZIH, informacijski sustav HZZO-a koji sada povezuje primarnu zdravstvenu zaštitu, a papirnate će recepte zamijeniti njihov elektronski oblik do lipnja 2010. godine. E-recept pacijenta bi trebao čekati u ljekarni, i to onoj koju sam odabere, a slat će ga iz svoje ordinacije liječnik u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji propiše lijek. Jedna od opcija elektronske komunikacije između ambulante i ljekarne je i tzv. pametna kartica, no kada će krenuti njena široka primjena, još nije definirano, o čemu svjedoči i uvođenje novih, trajnih zdravstvenih iskaznica koje su svojevrsno "prijelazno" rješenje.

Da je 1. siječnja rok za umreženje svih ljekarni potvrdio nam je direktor HZZO-a Tihomir Strizrep, koji kaže da e-recepti moraju pričekati još pola godine zbog testiranja sustava. Ministarstvo zdravstva ljetos je potpisalo ugovor s Ericssonom Nikola Tesla u vrijednosti od 55 milijuna kuna, koji bi primarnu zdravstvenu zaštitu trebao u potpunosti riješiti papira. Drugim riječima, više neće biti papirnatih recepata i uputnica, jer će centralni sustav naručivanja po bolnicama i ljekarne, jednako kao i obiteljski liječnici - biti umreženi u ovaj sustav i putem njega dobivati informaciju o pacijentu.

Iako bi u iduća dva, tri mjeseca morale biti kompletno umrežene u HZZO-ov sustav, ljekarne nemaju konkretnu informaciju o rokovima o novom sustavu izdavanja lijekova.

- Znamo da ćemo, kad se umrežimo, imati pristup podacima o osiguranicima i da će se promijeniti način izdavanja recepata, ali nemamo nikakvu imalo konkretniju informaciju, kaže Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, koji se nada da će ljekarnici pravodobno dobiti pravodobne informacije o novom sustavu izdavanja recepata.

Autor: Lj.B.M./Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.10.2009. 22:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto i nešto pametno za Milinovićeve ere.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2009. 22:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

al' će biti kaosa!

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.10.2009. 23:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Glas-Slavonije.hr je napisao/la: ›
pacijenta bi trebao čekati u ljekarni, i to onoj koju sam odabere, a slat će ga iz svoje ordinacije liječnik u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji propiše lijek.

??? to neće štimat, šta ja znam sad naprimjer di ću stić pokupit lijek... il ću doktora zvat iz ljekarne da čekam da pošalje recept??
dobro morgan kaže, bit će kaosa...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2009. 5:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

na isti način bi trebala funkcionirati i sva ostala dokumentacija... nadam se da je ovo početak umreživanja cijelog državnog sistema

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2009. 5:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

exHOP3on je napisao/la: ›
Glas-Slavonije.hr je napisao/la: ›
pacijenta bi trebao čekati u ljekarni, i to onoj koju sam odabere, a slat će ga iz svoje ordinacije liječnik u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji propiše lijek.

??? to neće štimat, šta ja znam sad naprimjer di ću stić pokupit lijek... il ću doktora zvat iz ljekarne da čekam da pošalje recept??
dobro morgan kaže, bit će kaosa...


mislim da u ovom dijelu članak nije dobro napisan. koliko sam ja shvatio, dat ćeš u ljekarni karticu, oni će je provući i vidjeti koji ti je lijek prepisan! nema veze u koju ljekarnu uđeš. pa zbog toga i uvode "pametne kartice" i umreživanje svih kartona...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2009. 8:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slazem se s c-192, doista bi bilo dobro kad bi se zdravstvena zastita napokon informatizirala u potpunosti i kad bi zazivjele sve one prednosti koje takav sustav donosi - od prevencija slucaja gdje se bolesnicima daju lijekovi na koje su alergicni, do brzeg protoka pacijenata i smanjenja administrativnih poslova.

morgan je napisao/la: › al' će biti kaosa!

Veceg kaosa nego sto je sada ne moze biti.

Povukao bih sada paralelu izmedju ovog sustava i Butre, ali ne stignem. ;-) Uglavnom, Butra se pokazala kao daleko ucinkovitije sredstvo naplate i evidencije prijevoza od klasicnih karata, usprskos panicnim urlicima kako nam slijedi kataklizma.

Ne znam kako ce ovo funkcionirati i hoce li doista nastati kaos ili nece, ali ne treba biti toliko skeptican prema necemu sto kao ideja zvuci vrlo dobro.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissConception
Offline
Avatar

Ukupno postova: 426
Lokacija: Os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.10.2009. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ove sam godine bila u posjetu legici u Švedskoj i ista stvar - otišla je liječniku, on ispisao recept, ofkors obavio sve to elektronički, ona je samo otišla u ljekarnu gdje ju je već čekao lijek. štajaznam, činilo mi se prilično jednostavno, ali ovdje... hehe... a tko zna.

_________________

On a Quest for Love like the Proceed drummer
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2009. 23:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
al' će biti kaosa!

prva pomisao mi je bila da će svi ovi bolesni starčići i bakice lutat od ljekarne do ljekarne jer neće dobro shvatit kako će to funkcionirat.
nema ja nikakvih zlih primisli na ovu ideju.meni je to nešt normalno da u današnje doba informatike i svih tih teh-meh čuda tako što konačno proradi.strrašno me nerviraju potvrde i kojekakvi obrazci koje nam traže a svi smo im u svim mogućim sustavima i sistemima.
i,da, ja jako volim drveće.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.10.2009. 8:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vesela vijest za parsto prevrtaca papira u direkciji HZZO-a;novi opis radnog mjesta: Igrac Solitaire-a ® Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: