Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Strani studenti na stručnoj praksi u Osijeku

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65782
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2009. 11:39 
Naslov:  Strani studenti na stručnoj praksi u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kineskinja Betty Fang, pravim imenom Fang Qingyne, i Meksikanac Aarón Alejandro Valle Saucedo dvoje su od dvadesetak stranih studenata koji obavljaju stručnu praksu u Osijeku. Betty studira međunarodnu ekonomiju na sveučilištu Fudan u Šangaju, dok je Aarón student na Institutu za tehnologiju u meksičkom gradu Durango. Zajedničko im je da uživaju u svakom trenutku u gradu na Dravi.

- U Osijeku mi se sviđa sve - kuće, parkovi, ptice. Fascinira me ljepota grada. Zgrade nisu visoke kao u Šangaju, sve je tako blizu, grad je čist, a ljudi su ljubazni - kaže Betty.

Aarón dodaje da je Osijek siguran grad kojim se može slobodno kretati.

- Uživam u šetnji uz Dravu, prekrasna mi je konkatedrala sv. Petra i Pavla, sviđa mi se središte grada i stil kojim su građene zgrade u Osijeku, kaže Aarón. Zadovoljan je i stručnom praksom koju obavlja na Elektrotehničkom fakultetu, a osobito lijepim iskustvom smatra izlet na Plitvice. Jedino su ga, kao i Betty, iznenadili prepuni osječki kafići u prijepodnevnim satima. Iako dolaze iz nama egzotičnih zemalja, Aarón i Betty brzo su se naviknuli na slavonski jelovnik, a u Studentskom domu, gdje su smješteni, pripremali su specijalitete iz svojih zemalja.

Ovi strani studenti došli su u Osijek zahvaljujući IAESTE-u, međunarodnoj udruzi za razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti. Udruga ima svoj lokalni odbor u Osijeku, a tajnik Boris Rauš ističe da su ove godine prikupili 22 prakse.

- Princip je jednostavan: koliko praksi prikupimo u Osijeku, toliko naših studenata ima priliku otići u inozemstvo, objašnjava Boris.

Dina Bilić, lokalna koordinatorica IAESTE-a za ljetnu recepciju, dodaje:
- Da bi naši studenti mogli ići na stručnu praksu u inozemstvo, bitno je da osječke tvrtke prime strane praktikante. Ove godine strane su studente primili Cesting, Hidroplus, Osijek-Koteks, Rencon, Svod, Vrtni centar Jug, Werkos, Grad Osijek, Tehnološko-razvojni centar, Sveučilišni odjeli za biologiju, fiziku i matematiku, Hrvatske vode te Strojarski fakultet i Leko biro u Slavonskom Brodu”.

Tekst: V.Latinović/Glas-Slavonije.hr
Foto: Glas Slavonije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 11.10.2009. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čist grad i ljubazni ljudi?....:\ Pričamo o Osijeku,tako? Very Happy

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.10.2009. 11:48 
Naslov:  Re: Strani studenti na stručnoj praksi u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto rukavica u lice svima koji trube kako im je u Osijeku grozno, kako ne vole grad, i govore ostale negativne stvari o njemu. Osijek je divan grad, ali mi je žao što strane turiste iznenađuju puni kafići u podne. Kao što rekoh jednom, od grada koji je bio pojam za industriju i obrt smo postali grad koji je pojam za 'lađenje jaja i mlaćenje slame (Osijek je bio 2. grad po industrijskoj razvijenosti u Kraljevini SHS, pa kasnije u Kraljevini Jugoslaviji, zanimljivo-nakon Maribora, također grada na Dravi i također grada koji propada; u drugoj Jugoslaviji je bio četvrti). Mislim da nam se vrijedni i radni preci zbog ovog u grobu okreću.

Pogotovo se toga sjetim kad vidim poluporušene fasade na starim zgradama iza kojih se sramežljivo naziru natpisi "kožar, postolar (obućar), stolar, urar..." a danas su to fasade kafića. Onda se ne treba čuditi što smo u ovakvom stanju (slobodno staviti slovo "R" umjesto slova "T"). I zato mi uopće nije bilo krivo kad su NAVODNO počeli propadati zbog Zakona o "nepušenju".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
babamara
Offline
Ukupno postova: 9
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.10.2009. 12:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osijek je prekrasan grad. Nije zagađen, nema velikih gužvi u prometu kao na primjer u zagrebu koji svi hvale i uzdižu. Imamo lijepih povijesnih, a i suvremenih građevina i prekrasne parkove. To nitko ne primjećuje. Bitno je samo da se pljuje po svemu. Naravno da ima i nedostataka, ali svaki grad ih ima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.10.2009. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ah bogati Smile to sam ja na slici Smile

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
visa
Offline
Ukupno postova: 41
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2009. 12:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

drago mi je zbog ovoga, nadam se da će popis osječkih tvrtki koji primaju praktikante biti svake godine sve veći i veći Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.10.2009. 12:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chosen je napisao/la: ›
Čist grad i ljubazni ljudi?....:\ Pričamo o Osijeku,tako? Very Happy

Što te to čudi? Pa Osijek je nadaleko najčišći od dobre većine gradova u Europi, a kamoli svijetu još...

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
windsong
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2009. 13:24 
Naslov: Gniark ! 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maddox_rumble je napisao/la (Pogledaj post): › ah bogati Smile to sam ja na slici Smile



lijepa frizurica Very Happy Very Happy Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-B-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.10.2009. 2:39 
Naslov:  Re: Strani studenti na stručnoj praksi u Osijeku
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan dodatak ovome tekstu....
NISU svi smješteni u studentskom domu!!!!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2009. 10:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nisu vise, preko ljeta su bili Wink

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: