Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inchoo - osječko dijete recesije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.10.2009. 14:30 
Naslov:  Inchoo - osječko dijete recesije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječki Inchoo, tvrtka specijalizirana za izradu online trgovina, u vrijeme recesije 90 posto prihoda ostvaruje izvozom, uglavnom u Ameriku, skandinavske zemlje i zapadnu Europu. "Inchoo je dijete recesije", kaže Tomislav Bilić, vlasnik i direktor koji je Inchoo osnovao nakon što je u tvrtki Escape u kojoj je bio suvlasnik dao otkaz. "Htio sam da se specijaliziramo za usku nišu i usredotočimo na strano tržište."

"U Inchoou koristim strategiju uske specijalizacije na području izrade online trgovine i online marketinga isključivo na platformi Magento", kaže Bilić. Procijenio je da je ta platforma najbolja i da ima najviše potencijala jer je mlada. Osim toga, iza te platforme stoji tvrtka koja je napravila vrlo dobru strategiju razvoja. Prosječan klijent tvrtke Inchoo online trgovinu, od koje živi, ima najkraće godinu dana. Točno zna koje mu funkcionalnosti donose najviše prodaje i što mu treba da bude uspješniji. To su naručitelji usluga tvrtke Inchoo i sami joj se obraćaju. "Kupac koji nije educiran obratit će se nekoj lokalnoj tvrtki u kojoj će otići na klasični poslovni sastanak koji će završiti rukovanjem. Mi tu ne možemo konkurirati", tvrdi Bilić. Od napuštanja Escapea do osnivanja Inchooa, Bilić je radeći kao slobodnjak uspješno odradio nekoliko projekata za američku tvrtku Surgeworks koja zapošljava 50 djelatnika. Prepoznao je potencijal suradnje te je nakon osnivanja Inchooa Surgeworksu ponudio partnerstvo. Obje tvrtke pravno su odvojeni subjekti, no poslovanje im je u velikoj mjeri isprepleteno.

Blog generator poslova

"Radimo kao jedan tim koji je dislociran na području Amerike, Australije i Hrvatske. Za Inchoo je velika prednost što se može predstavljati kao američka tvrtka, a postižemo i znatno bolje cijene. Korist Surgeworksa je što ima stabilan subjekt koji upotpunjuje ponudu, jer se ne bavi online trgovinom", govori Bilić. Inchoo klijente privlači blogom na svojoj web stranici [Inchoo.net] i preporukama postojećih klijenata. "Svatko od nas napiše tri do četiri članka mjesečno o problemima koje je imao prilikom rada na određenom projektu i načinima kako ih je riješio. Blog je dobro posjećen, jer su članci korisni i zanimljivi drugim 'developerima' i online trgovcima. Preko bloga dobivamo sedam upita dnevno. Upiti zamjenjuju prodajni tim koji bi inače morao obilaziti tvrtke, tako da nam je blog generator novih poslova", kaže Bilić. Bilić je voditelj tima za online trgovinu i online marketing koji čine djelatnici tvrtke Inchoo i dva dizajnera Brazilca koji žive u Australiji, inače djelatnika Surgeworksa. Ukoliko upit za izradu online trgovine dođe preko Surgeworksa, Bilić preuzima cjelokupnu komunikaciju u njihovo ime, šalje ponudu i dogovara detalje projekta. Zanimljivo je da se cjelokupna komunikacija s klijentima iz cijelog svijeta odvija isključivo online: preko Skypea, MSN-a i videokonferencije. "Projekt počinje dizajnom koji rade dizajneri u Australiji. Kada klijent prihvati dizajn, slijedi 'development' koji radi tim iz Inchooa. Nakon završetka projekta Surgeworks klijentu izdaje račun. Za obavljeni posao novac uplaćuje tvrtki Inchoo i dizajnerima u Australiji", objašnjava Bilić.



Problem kadra

"Često nam se klijenti obraćaju radi unapređenja poslovanja i povećanja prodaje preko online marketinga. Da bismo ih mogli što bolje pozicionirati, prvo istražujemo konkurenciju i njihove ponude. Prva mogućnost je organsko pozicioniranje, a druga su Adwords ili zakupljene ključne riječi zbog kojih će se site pojavljivati na klijentu zanimljivim mjestima. To je cijelo jedno područje koje se ubrzano razvija, a Inchoo radi analize, predlaže ključne riječi, administrira i o svemu izvještava klijenta". Od svih klijenata s kojima je Inchoo do sada surađivao Bilić kaže da se na tri primjera uvjerio da su klijenti iz New Yorka noćna mora. Dok su oni iz zapadnog dijela Amerike ležerni, komunikativni i pristupačni, s onima s istoka teško je razviti zdrav poslovni odnos. "U istočnom dijelu Amerike vlada žestoki korporativni mentalitet. Tvrtke imaju nerealne zahtjeve, nisu sklone kompromisu, već smatraju da moraju dobiti ono što su zamislili, a ne što je dogovoreno. Naravno, ima i pozitivnih primjera", kaže Bilić i dodaje kako zbog takvih iskustava selektiraju klijente i poslove. No, velika prednost rada s klijentima iz razvijenih zemalja je likvidnost. Bilić navodi da naplata nikada nije bila duža od 30 dana. U rujnu prošle godine Bilić je zaposlio svoga prvog djelatnika. U rujnu ove godine bilo ih je devet, a u pripremi je natječaj za desetog. "Na osječkom tržištu nema kvalitetnih programera i web dizajnera. Na posljednji natječaj mi se prijavilo 50 osoba od kojih je većina završila neki brzi tečaj. Škole su dobre, ali nisu mjerilo nečije kvalitete. Osim što svatko mora pokazati što zna, puno mogu iščitati iz životopisa, pogotovo iz onoga što kandidati navode kao svoje prednosti. Jedan od životopisa je bio: 'Ja sam Hrvatica, katolkinja i ne planiram zatrudnjeti'", kaže Bilić. Recesija je za Inchoo očigledno vjetar u leđa. Osim što mnogi svoje zemaljsko poslovanje sele na web, jer na webu najveći broj uobičajenih troškova poslovanja ne postoji, mnogi koji već posluju preko online trgovina obraćaju se tvrtki Inchoo radi smanjenja troškova i racionalizacije poslovanja. "Htio bih da iz tvrtke za izradu online trgovina izrastemo u konzultantsku tvrtku za to područje. Moramo još rasti, ali jednog dana online poslovanje bit će uobičajeno, a Inchoo će do tada biti tvrtka s puno znanja i iskustva", kaže Bilić.

Tekst: Marija Birtić/Poslovni.hr
Foto: Poslovni.hr


Zadnja promjena: Redakcija 031; 08.10.2009. 18:31; ukupno mijenjano 3 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.10.2009. 14:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast dečkima, posebno Biliću. Želim Vam puno uspjeha.

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.10.2009. 18:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova podjela na istočne i zapadne Amerkinace je malo veća glupost koju može izvaliti samo nadobudni biznismen ili polupismeni novinar.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2009. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čestitam na dobrom početku. Ovaj primjer dokazuje nekoliko činjenica: a - danas je potpuno svejedno odakle poslujete (gdje vam je sjedište), odnosno Osijek tu nije nikakva prednost ili mana, b - svatko može uspjeti, ako je tu privatna inicijativa i ideja - čovjek je dao otkaz, i pokrenuo svoj posao (kao da nije iz Hrvatske?)

Ovaj primjer dokazuje i da na hrvatskim faklutetima rade imbecili:
Redakcija 031 je napisao/la: ›
[i]"Na osječkom tržištu nema kvalitetnih programera i web dizajnera. Na posljednji natječaj mi se prijavilo 50 osoba od kojih je većina završila neki brzi tečaj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2009. 10:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čestitke dečkima posebno Tomi Biliću...
mat je napisao/la: ›

Ova podjela na istočne i zapadne Amerkinace je malo veća glupost koju može izvaliti samo nadobudni biznismen ili polupismeni novinar.


pa da niko nikad nije čuo za east and west coast u USA...
neznam zašto bi podjela onda bila glupost osim toga to ni nije bit ovoga članka, ako si skuži-o,la to

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2009. 13:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektormaska je napisao/la: ›
čestitke dečkima posebno Tomi Biliću...
mat je napisao/la: ›

Ova podjela na istočne i zapadne Amerkinace je malo veća glupost koju može izvaliti samo nadobudni biznismen ili polupismeni novinar.


pa da niko nikad nije čuo za east and west coast u USA...
neznam zašto bi podjela onda bila glupost osim toga to ni nije bit ovoga članka, ako si skuži-o,la to

Prvo hvala što si mi ukazao na bit članka, bez toga bih bio izgubljen. Nekako mi se ipak čini da oni ovdje ne pričaju o geografskoj podjeli, nego šabloniziraju ljude na temelju tri iskustva, kao što to radi kreten Kuljiš u "Globusu". Pri tome su jedni (vidi vraga, istočni) opaki i rad s njima je noćna mora, a zapadni su baš supika? Napominjem da je u originalu naslov "Zarađujemo na Amerikancima, iako su Njujorčani noćna mora" - a ja jadan mislio da nije lijepo srati po ruci koja te hrani...

Sve čestitke na okupljanju ekipe, ako opstanu još koju godinu i PR će im sigurno biti bolji Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2009. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mat je napisao/la: ›
Napominjem da je u originalu naslov "Zarađujemo na Amerikancima, iako su Njujorčani noćna mora" - a ja jadan mislio da nije lijepo srati po ruci koja te hrani...

slučajno sam upoznat s tematikom, pa ću biti slobodan otkriti ti da za naslov nisu "krivi" ni novinarka ni inchoo-ovci, nego urednik.

slažem se da nije dobro generalizirati, pogotovo ne na tako malom broju primjera, ali ne vidim ništa loše što je čovjek iznio svoja zapažanja i iskustva.

ako ti imaš suprotna, zašto ih ne izneseš? ovako djeluje kao da samo bezveze pljuješ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2009. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
mat je napisao/la: ›
Napominjem da je u originalu naslov "Zarađujemo na Amerikancima, iako su Njujorčani noćna mora" - a ja jadan mislio da nije lijepo srati po ruci koja te hrani...

slučajno sam upoznat s tematikom, pa ću biti slobodan otkriti ti da za naslov nisu "krivi" ni novinarka ni inchoo-ovci, nego urednik.

slažem se da nije dobro generalizirati, pogotovo ne na tako malom broju primjera, ali ne vidim ništa loše što je čovjek iznio svoja zapažanja i iskustva.

ako ti imaš suprotna, zašto ih ne izneseš? ovako djeluje kao da samo bezveze pljuješ.

Slučajno imam, ali to nije bitno. Ne vidim po čemu je urednik kriv, teza iz naslova se uredno ponavlja u tekstu. Al' kad je već poželjno iznositi svoja zapažanja: generalizacije ove vrste su neistinite, nepotrebne (da ne koristim težu riječ) i nekako nespojive s poslovnim uspjehom koji se opisuje u tekstu. I nas se često nepravedno etiketira, a kako je svijet danas mali, ovakvi naslovi sigurno ne pomažu uspostavljanju boljih poslovnih i inih odnosa.
Toliko o mom "pljujvanju bezveze".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2009. 15:59 
Naslov:  Re: Inchoo - osječko dijete recesije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sretna Nova godina svima želimo Branko, Ivan, Toni, Željko, Ivan, Tomas, Vedran, Aron, Domagoj, Hrvoje i ja (Tomislav).

osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: