Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Studentska borba: Pismo mami

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66390
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 19:00 
Naslov:  Studentska borba: Pismo mami
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Draga Mama,

Znam da ti je teško shvatiti zašto me nema često kod kuće, zašto sam često tužan i razočaran. Ne posvećujem ti dovoljno vremena, znam, i nisam uzoran sin. Znam i da ne znaš za što se borim. Ja sam kriv za to jer nisam odvojio vremena da ti objasnim pa si mišljenje o meni i kolegama stvarala uglavnom iz novina i vijesti. Zato ti pišem ovo pismo da ti ukratko sve objasnim.

Vjerojatno se i ti pitaš kud smo baš sad našli prosvjedovat'. Kriza je, nitko nema ni prebijene, ljudi ostaju bez posla pa se većini naš zahtjev čini djetinjastim, možda čak i bezobraznim. Ne shvaćam kako se ljudi uopće tako što mogu i pitati. Pa vama su na grbaču natovarili dodatne poreze. I još od vas očekuju da za svoju djecu plaćate školarine i uzdržavate ih na studiju. Gdje je logika u tome da to moje školovanje platiš prvi put kroz porez, a onda ponovno kroz školarinu? Mama, zašto im dopuštaš da te prave glupom?!

Trube po medijima da nema novca za besplatno školovanje. Ali ima novca za članarinu u NATO-u, ima novca za razne pelješke mostove, dvorane koje nikad neće biti napunjene, megalomanske građevine crkve, povlaštene mirovine ljudi koji su u životu jedva nakupili 5 godina staža... Zar za to rintaš i plaćaš poreze? A fakulteti naplaćuju školarine jer im se ne da zaraditi novce na neke druge načine koje im omogućava zakon. I još si svi oni daju za pravo reći kako tražimo previše novca. Previše?! 400 milijuna kuna im je previše! Sjetit ću te da je to jedna tristošezdesetina proračuna! 400 milijuna kuna država zaradi na porezim u jednom danu! A ti za prosječnu hrvatsku školarinu (8000 kuna) moraš raditi dva mjeseca! Je li to pravedno?

I kao da im nije dovoljno to što po medijima lažu o našem zahtjevu, još nas i kleveću! Kažu da želimo vječno studirati na grbači države i ništa ne raditi. Kažu da smo džabalebaroši. Kažu da nećemo cijeniti ono što dobijemo besplatno i bezuvjetno. Ali, Mama, i tvoja ljubav je besplatna i bezuvjetna pa ju ja itekako cijenim.

Ono što mi najviše smeta je da su nam čak i neki kolege okrenuli leđa. I to baš oni koje smo izabrali u studentski zbor da nas predstavljaju i bore se za nas. Očito smo se prevarili prije dvije godine kad smo ih izabrali. Jer oni, umjesto da stanu iza zahtjeva koji smo uputili mi koji smo ih i izabrali, našu borbu sabotiraju. Zašto? Ili im je nešto obećano, ili im prijete. Kako bilo da bilo, na nikoga osim na sebe ne možemo sad računati.

Eto, Mama, vidiš sad kako nam je. Nadam se da sam ti uspio dočarati za što se borimo. I vjerujem da ćeš shvatiti kako ova moja borba ima smisla i koliko mi je potrebna tvoj podrška.

Voli te tvoj sin.

Piše: Matija Ivanić

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mayhem
Offline
Avatar

Ukupno postova: 75
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

surova istina...šteta je što u ovoj državi ljudi šute,jer se boje...ali nije mi jasno zašto ,to su naša prava, zar se nebi trebali borit za njih ? ne razumijem poantu prosvjeda na koji izađe 100 ljudi i misle da ce se problem rijesit... uvijek za primjer uzmem francuze,taj mentalitet njihov mi je fascinantan,ljudima nije problem dici pola grada u plamen,ne zato jer su nametnuli neki novi zakon,nego su ga samo dali kao prijedlog...a mi... tako nam i treba...samo šutimo ,pognute glave " idemo dalje" !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Casper
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 19:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Studentski zbor nismo birali mi studenti već su mamini sinovi i kćerkice ugurali svoje guze na ta "mjesta" kako bi prošli što bolje na faksu i u daljnjem životu. Pričajte vi što želite ali na mom faksu su bili izbori reda radi gdje se prije njih znalo tko će bit na kojem mjestu. Došao si na izbore,dali su ti dva papira i rekli da sve zaokružiš jer nitko drugi nije ni prošao u uži krug....
No uostalom čemu čuđenje... šta je jedan faks kad je tako u čitavoj državi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marijuan
Offline
Ukupno postova: 302
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 19:38 
Naslov:  Re: Studentska borba: Pismo mami
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

odlično. sad čekamo trolove.

_________________
"Ljudi koji se boje umiru svaki dan. Hrabri samo jedanput." Paolo Borselino
http://zbogompameti.bloger.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Casper je napisao/la: ›
Studentski zbor nismo birali mi studenti već su mamini sinovi i kćerkice ugurali svoje guze na ta "mjesta" kako bi prošli što bolje na faksu i u daljnjem životu.

ja sam bio član szbora 3 godine...izabran od strane studenata.....
..kamo sreće da mi je otac mogao pomoći...ili mama....fakultet sam sam plačao...i zato s oproštenjem ne seri....

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
antifriz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 91
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 20:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nadam se da pričaš o Sveučilišnom zboru?
Pitam se zašto bivši članovi SZ-a pričaju jedino o tomu da su bili u zboru, a ne o tomu što su u tim godinama mandata konkretno napravili, čemu su pridonijeli radeći posao za koji su izabrani, kao što sokrat lijepo kaže, od strane studenata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fifla
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.09.2009. 20:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se, šta vrijede u Fakultetskom vijeću 3 ili 4 ruke studenata naspram njihovih 30? Ili u senatu? Školovanje nigdje nije besplatno svima. Uvijek postoji opcija da si digneš prosijek i imaš beplatno školovanje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
antifriz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 91
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@fifla: Na ovo pitanje postoji iznimno konkretan, i k tomu aktualan odgovor. Da su ruke studentskih predstavnika u Senatu glasale drugačije, danas ne bismo imali rektoricu već rektora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Smele
Offline
Ukupno postova: 23
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 20:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kolege studenti, ako vam je skupo studirati, odustanite. AKO zelite studirat bez plaćanja, podignite si prosjek ocjena. AKO ne zelite daviti roditelje da vam plaćaju studij, DIŽITE LJENO DUPE i MARŠ RADIT! mene je moj studij koštao 20 000kn, no tokom studiranja sam radio oko 15 različitih poslova, u dva mjeseca otplatio studij, a 10 mjeseci trošio na pizdarije tokom godine. pa zar ste toliko mentalno ograničeni pa ne vidite da je ideja besplatnog studiranja idiotarija od koje nema veće?!?! Bog ga ne vidio, pa tko će u državi raditi? nakon srednje skole, svi ce na faks, a nitko na bauštelu, u konobarenje i slično... I ona sintagma "nema posla" je idiotizam. Tko hoće raditi, za njega uvijek posla ima, jedino je problem u tome što raznorazne pičkice se boje posla ili im je "ispod časti" raditi određene poslove jer su razmažena derišta.
Nisam ovim postom htio nikoga uvrijediti, ne daj Bože, i ne zamjerajte mi na tome. Ali, tužno je kada mladi ljudi sposobni za rad svake vrste traže od države sve na pladnju... Ovakvi zahtjevi nisu održivi niti u jednoj državi, a posebno ne u RH. Puno vas pozdravljam, i još jednom, ne zamjerite na iskrenosti i trenutcima vulgarnosti!
btw. nemam nista ni sa studentskim zborom, niti sa jednom pol.strankom, dapače, prezirem organizacije takvog tipa. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Casper
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 21:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sokrat je napisao/la: ›
Casper je napisao/la: ›
Studentski zbor nismo birali mi studenti već su mamini sinovi i kćerkice ugurali svoje guze na ta "mjesta" kako bi prošli što bolje na faksu i u daljnjem životu.

ja sam bio član szbora 3 godine...izabran od strane studenata.....
..kamo sreće da mi je otac mogao pomoći...ili mama....fakultet sam sam plačao...i zato s oproštenjem ne seri....


meni je jako drago ako si ti izabran od strane studenata, samo kažem da su se na dotičnom fakultetu izbori održali - uđeš u dvoranu, daju ti papire i kažu - zaokruži sve,a na drugom papiru samo prva dva - i onda još provjere jesi li tako napravio, ako nisi oni će to sami, uvijek ima printera i papira za listove...
Ali iskreno ja do sad nisam vidjela da je sz napravio išta osim organizirao silne brucošijade i sl.događanja. Sjećam se dobro da smo na početku prve godine plaćali i nešto sitno para 40 kn mislim za sz, za šta??
A da ne govorim natpis iznad top liste studenata koja se formira svake godine - Biti će nagrađeni od strane fakulteta -
Moš mislit...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
russell
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: v.lj.b.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 23:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smele je napisao/la: ›
kolege studenti, ako vam je skupo studirati, odustanite. AKO zelite studirat bez plaćanja, podignite si prosjek ocjena. AKO ne zelite daviti roditelje da vam plaćaju studij, DIŽITE LJENO DUPE i MARŠ RADIT! mene je moj studij koštao 20 000kn, no tokom studiranja sam radio oko 15 različitih poslova, u dva mjeseca otplatio studij, a 10 mjeseci trošio na pizdarije tokom godine. pa zar ste toliko mentalno ograničeni pa ne vidite da je ideja besplatnog studiranja idiotarija od koje nema veće?!?! Bog ga ne vidio, pa tko će u državi raditi? nakon srednje skole, svi ce na faks, a nitko na bauštelu, u konobarenje i slično... I ona sintagma "nema posla" je idiotizam. Tko hoće raditi, za njega uvijek posla ima, jedino je problem u tome što raznorazne pičkice se boje posla ili im je "ispod časti" raditi određene poslove jer su razmažena derišta.
Nisam ovim postom htio nikoga uvrijediti, ne daj Bože, i ne zamjerajte mi na tome. Ali, tužno je kada mladi ljudi sposobni za rad svake vrste traže od države sve na pladnju... Ovakvi zahtjevi nisu održivi niti u jednoj državi, a posebno ne u RH. Puno vas pozdravljam, i još jednom, ne zamjerite na iskrenosti i trenutcima vulgarnosti!
btw. nemam nista ni sa studentskim zborom, niti sa jednom pol.strankom, dapače, prezirem organizacije takvog tipa. Smile


dzabe ti fax

_________________
fakofbolan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 24.09.2009. 23:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je neki emo pisao xD

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.09.2009. 0:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma sve je to banda! Profesori mogu radit šta hoće...iživljavat se na studentima i sprdat, ma idioti!!!

osijek031.com smile A politike ''plati, pa mlati'', na sve strane!

Korupcije na svakom koraku...eh, da je i u Osijeku ''Operacija index''...bilo bi zatvorenih dekanaa, a tek profesora...3/4 njih tu u Osijeku...al bolje da i ne govorim kad se ionako patim na tom šugavom faxu...da se ne badiram bzvz... osijek031.com smile

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zivi
Offline
Ukupno postova: 63
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 25.09.2009. 2:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

predlazem da se izbori odrzavaju svakih godinu dana...jel to moguce?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.09.2009. 3:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: › Korupcije na svakom koraku...eh, da je i u Osijeku ''Operacija index''...bilo bi zatvorenih dekanaa, a tek profesora...3/4 njih tu u Osijeku...al bolje da i ne govorim kad se ionako patim na tom šugavom faxu...da se ne badiram bzvz... osijek031.com smile

Kolegice, džabe se zavaravate. Ne bi u Osijeku bilo ama baš ništ. Još bi mi studoši na kraju najebali...

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: