Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za smještaj u Domu čeka se sedam godina

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 14:30 
Naslov:  Za smještaj u Domu čeka se sedam godina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na listi za čekanje za jedini Dom za stare i nemoćne osobe u Osijeku, koji je u vlasništvu Županije, lista čekanja popela se na 500 osoba, a na jednokrevetnu se sobu čeka i do sedam godina, što je rekord od postojanja ovog Doma, potvrdio je za naš list Dragan Lončarević, ravnatelj Doma na Drinskoj ulici.

- Trenutno imamo 350 korisnika, a na mjesto se čeka od jedne do sedam godina, ovisno o vrsti smještaja koju osoba želi, a jednokrevetna se soba čeka najduže. Osijek se počeo približavati Zagrebu, gdje se mjesto u Domu čeka minimalno deset godina. Na žalost, nemamo građevinske mogućnosti za proširenje pa se kapaciteti do daljnjega sigurno neće povećavati - kaže Lončarević.

Inače, cijene korištenja Doma nisu se mijenjale od 2006. godine, kada je smještaj poskupio za samo tri posto. Tako se mjesečna cijena boravaka kreće od 1.726 kuna za smještaj u dvokrevetnoj sobi sa cimerom, do 2.301 za jednokrevetni apartman. Svi korisnici Doma moraju plaćati i dodatne usluge. Tako dijabetičari za posebnu prehranu dodatno plaćaju 216 kuna mjesečno, za posluživanje hrane u sobi 371, za hladnjak u sobi 20, a za korištenje klima-uređaja 30 kuna mjesečno. Osim, županijskog doma, u Osijeku postoje i dva privatna - "Prehrana" i "Julije".

- Liste čekanja za domove, posebno one u vlasništvu države i Županije, su predugačke. Nešto je bolja situacija s privatnim domovima, ali samo po pitanju smještaja više kategorije koji je poprilično skup - upozorila je nedavno Mirjana Herceg iz Udruge "Izvor" koja napravila iscrpno istraživanje o temi brige o starim i nemoćnima.

Dodatni je problem i činjenica da je na osječkom području malo udomiteljskih obitelji.

- Udomitelja je sve manje otkako je na snagu stupila zakonska odredba da te obitelji moraju imati redovite prihode uz naknadu za udomljavanje. Tako ih je trenutno, na području grada Osijeka samo sedam, kaže Herceg.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 21:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kontam da se odmah prijavim na listu čekanja.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: