Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zbog viška decibela građani su na rubu živčanog sloma!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 13:37 
Naslov:  Zbog viška decibela građani su na rubu živčanog sloma!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U pojedinim su dijelovima Osijeka građani na rubu živčanog sloma zbog buke, posebice noću kada su maksimalne granice propisima dodatno ograničene na nižu razinu. Ogorčeni su ponajviše oni koji žive uz frekventne prometnice ili prugu i ne znaju komu se mogu požaliti i zatražiti zakonsku zaštitu.

Zakon o zaštiti od buke donesen krajem veljače predviđa izradu karata buke, a što je obveza i Grada Osijeka. Za sada o zagađenosti bukom postoje samo interni podatci koje je prikupio Zavod za unaprjeđenje sigurnosti, a temu utjecaja buke i definiranje koji su dijelovi grada njome ugroženi dotiče i Prijedlog Izmjena i dopuna GUP-a. U Prijedlogu se navodi kako su posebno ugroženi središte grada, potezi uz značajnije prometnice, područja uz djelatnosti koje su izvor buke. Neke su starije informacije bile preciznije pa je tako utvrđeno kako je uz koridore glavnih prometnica razina buke od 70 do 75 dB (južna obilaznica, Strossmayerova, Gundulićeva, Županijska, Europska avenija, L.B. Mandića, Trpimirova, Divaltova...), a kao problem su istaknuti i tramvajski i željeznički promet, ugostiteljski lokali, objekti za sport i zabavu. Najmanja razina buke izmjerena je u unutrašnjosti stambenih naselja te u zonama slijepih ulica i uz obalu Drave (45-50 dB ), a problem industrijske buke nije izražen zbog gospodarske stagnacije.

Zakon o zaštiti od buke predviđa da u sljedećem razdoblju gradovi sa 100.000 stanovnika naprave kartu buke na osnovi koje bi se pravili akcijski planovi radi upravljanja bukom okoliša i njezinim štetnim učincima.

Noću bi se u Osijeku, kada opuste ulice i prometnice postanu trkališta za neobuzdane vozače, prema uzoru na nedavnu akciju u Zagrebu, našlo posla za inspektore u mjerenju buke. Remećenje sna postalo je uvriježeno, a nitko se od nadležnih nije ozbiljnije bavio tim problemom. Također, pravilnicima se definira oprema podložna ograničenjima buke, a među kojima su strojevi na gradilištima kojih u stambenim zonama ima prilično.

Edita Roterbauer, glasnogovornica PU osječko-baranjske, kaže kako građani policiji mogu prijaviti buku u slučaju tučnjave na ulici, odnosno remećenja javnog reda i mira galamom ili zbog buke iz ugostiteljskih objekata. Ostala, takozvana urbana buka (promet i drugi izvori), prijavljuje se Sanitarnoj inspekciji, kojoj treba uputiti predstavku na koju će inspektori odgovoriti. Konkretni koraci koje će Sanitarna poduzeti ovise o svakom pojedinom slučaju.

Tekst: Darko Pejić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Necro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 83
Lokacija: Osijek ^^
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A na trpimirovoj je meni jedino uzasno kada subotom,petkom ili kad vec odluce doci piti ispred moje zgrade.
Odu u inu,kupe alkohola za 4h opijanja i deri bajoo.
Od 12 do 4 ujutro se po klupama opijaju i deru,sve dok netko ne izade van sa palicom i polomi im noge.

_________________
"Mi smo Borg,otpor je napon kroz struja."
http://www.necroparkour.deviantart.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Isis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1211
Lokacija: In Fiction
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma radije bi živio pored kolodvora ili pored obilaznice nego slušao neodgojenu pijanu gamad kako pjevaju. Al ajd da bar znaju pjevati, al to je urlanje, zavijanje, deranje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neznam kažu ljudi da je kvadrat stana u Višnjevcu i Josipuvcu puno jeftiniji nego u Osijeku..
trebali bi toga biti svijesni, prodaš ovu nekretninu i odeš fino na selo i još ti ostane novaca

Najbolje da svi idemo spavat u 22.00 zamračenje, nema koncerata, partyja ništa samo tišina
Život u gradu nosi određene beneficije i odgovornosti, naravno da ne podupirem vandale koji do ujutro divljaju i nedaju susjedstvu spavati, ali recimo pritužbe na koncerte i ostale manifestacije nemogu razumjeti... stoga preporučam onima željnim mira i tišine promjenu životne sredine u parametru od 35 km oko Osijeka, nti dobra sna i mira u izobilju. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vera-os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.09.2009. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Isis je napisao/la (Pogledaj post): › Ma radije bi živio pored kolodvora ili pored obilaznice nego slušao neodgojenu pijanu gamad kako pjevaju. Al ajd da bar znaju pjevati, al to je urlanje, zavijanje, deranje...


Vjeruj nebi volio živjeti kraj kolodvora. Ja živim u Vrbaskoj ulici koja je do tamo neke 1990 bila raj božiji. Blizu grada a tišina, dvorište ogromno. I onda su se gradski oci sjetili da baš kroz moje dvorište ide cesta, ona iznad nadvožnjka na Vinkovačkoj. Od onda krš i lom. U svako doba noći i dana jure, ali doslovce jure automobili i šleperi i to oni dupli. Tutnje mi direkt ispod prozora pa ponekad mislim da će mi profurati kroz sobu. A tek lokomotiva. Stane baš ispred moje kuće i satima, ali doslovce satima stoji upaljena i brunda. Jednom sam mjerila stajala je upaljena dizelka od 9-14 sati, uglavnom toliko da sam cijeli ajvar napravila dok je ona trabunjala pored mog nosa. Tolika mi je buka od lokomotiva i šlepera da često ne čujem TV a to je naročito izraženo ljeti kad su prozori otvoreni. O ispušnim plinovima da i ne govorim i od ceste, i od garaže željezničarske i od lokomotiva. UŽAS

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
stg 44
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 24.09.2009. 14:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektormaska je napisao/la (Pogledaj post): › neznam kažu ljudi da je kvadrat stana u Višnjevcu i Josipuvcu puno jeftiniji nego u Osijeku..
trebali bi toga biti svijesni, prodaš ovu nekretninu i odeš fino na selo i još ti ostane novaca

Najbolje da svi idemo spavat u 22.00 zamračenje, nema koncerata, partyja ništa samo tišina
Život u gradu nosi određene beneficije i odgovornosti, naravno da ne podupirem vandale koji do ujutro divljaju i nedaju susjedstvu spavati, ali recimo pritužbe na koncerte i ostale manifestacije nemogu razumjeti... stoga preporučam onima željnim mira i tišine promjenu životne sredine u parametru od 35 km oko Osijeka, nti dobra sna i mira u izobilju. Smile


Bravo! Nek se seljoši teraju u vukojebine odakle su došli pa im neće smetati buka (i vratiti će se običaju ženidbe između krvnih srodnika).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ČOBANAC
Offline
Ukupno postova: 38
Lokacija: Osijek Drvljanik
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 14:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

živim na drvljaniku i upravo sada mi turira dizelska lokomotiva 25 m od prozora , ok dan je ali to se dešava i noču

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Isis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1211
Lokacija: In Fiction
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U tom slučaju, pljujem sa balkona svakom građevinskom radinku u oko koji radi nazgradi u ulici republike i redovno svako jutro imam budilicu u 6 sati koju je nemoguće ugasiti do 5 popodne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Miss K
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.09.2009. 15:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektormaska je napisao/la: ›
neznam kažu ljudi da je kvadrat stana u Višnjevcu i Josipuvcu puno jeftiniji nego u Osijeku..
trebali bi toga biti svijesni, prodaš ovu nekretninu i odeš fino na selo i još ti ostane novaca

Najbolje da svi idemo spavat u 22.00 zamračenje, nema koncerata, partyja ništa samo tišina
Život u gradu nosi određene beneficije i odgovornosti, naravno da ne podupirem vandale koji do ujutro divljaju i nedaju susjedstvu spavati, ali recimo pritužbe na koncerte i ostale manifestacije nemogu razumjeti... stoga preporučam onima željnim mira i tišine promjenu životne sredine u parametru od 35 km oko Osijeka, nti dobra sna i mira u izobilju. Smile


Apsolutno se slažem s ovim. Ogromna je razlika između buke koju proizvode vandali i oni koji ne znaju kad im je alkohola dosta pa ti tule pod prozorom, razbijaju i peglaju živce i buke od prometa i općenito urbanog života. Oni kojima smeta život kraj velikih prometnica, gradilišta i dječjih igrališta trebaju svoj život ili prilagoditi uvjetima (što znači, zatvoriti prozor, stisnuti zube i kupiti čepiće za uši) ili prodati nekretninu u gradu i kupiti si kućicu u cvijeću negdje izvan Osijeka gdje je božji mir i tišina.

Znam o čemu pričam jer živim na Kirovoj i točno pod mojim prozorom već nekoliko godina za redom svako ljeto imam gradilište. Kad postane preglasno, zatvorim prozor, stavim slušalice na uši i nastavim svojim poslom.

_________________
I'll rise, but I refuse to shine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 16:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektormaska je napisao/la: ›
neznam kažu ljudi da je kvadrat stana u Višnjevcu i Josipuvcu puno jeftiniji nego u Osijeku..
trebali bi toga biti svijesni, prodaš ovu nekretninu i odeš fino na selo i još ti ostane novaca

alo bajo....Josipovac je prigradsko naselje, ne selo...
.........
kuća mi je 27.6 m od pruge.....vlak uopće ne čujem.....
..mislim da je stvar toga da se ljudi jednostavno na nešto moraju žalit...strašno.....na sve se čovjek navikne....ako želi

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tibit2009
Offline
Ukupno postova: 82
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 19:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U pojedinim su dijelovima Osijeka građani na rubu živčanog sloma zbog buke, posebice noću kada su maksimalne granice propisima dodatno ograničene na nižu razinu. Ogorčeni su ponajviše oni koji žive uz frekventne prometnice ili prugu i ne znaju komu se mogu požaliti i zatražiti zakonsku zaštitu.

ha-ha-ha
koliki bi dobili živčani slom da saznaju koliko će doći cijena izrade <karte> buke.

Ovo karte= samo da znate na osnovu čega će napraviti kartu i na osnovi kojih parametara.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tibit2009
Offline
Ukupno postova: 82
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 19:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 19:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja živm već deset godina 35 m od pruge.... ja više ne čujem vlak..a prođe 20 puta na dan... stoga... nemojte izmišljat.. bar što se vlaka tiče

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2009. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene sam zanima kolika je razina buke subotom uvečer u jebenoj tvrđi .... pa nek onda tu buku smanje ako mogu

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
leny
Offline
Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 23:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala autoru na članku - prvom prilikom zovem sanitarnu zbog nove pruge na Divaltovoj. Ne spavam normalno tjednima.
Prestrašno je ima nekih 3 m od pruge do mog kreveta i svaki 5 min dum tras ... Ne kažem da tramvaj nije koristan ali od kud nekome pravo da me ili otjera iz kuće ili prisili na značajne građevinske radove? U selu barem obavijeste ljude kad ima rade oko kuće.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: