Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Povjerenstvo za lijepo odbilo petinu predloženih projekata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66033
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 12:47 
Naslov:  Povjerenstvo za lijepo odbilo petinu predloženih projekata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U godinu i pol dana Povjerenstvo za ocjenu arhitektonske uspješnosti, poznatije kao "Povjerenstvo za lijepo", razmotrilo je 194 projekta na području Osijeka koja su trebala lokacijsku dozvolu. Od toga, pozitivno je mišljenje dobilo njih 153, negativno ih je ocijenjeno 37, a nekoliko je u doradi ili za njih Povjerenstvo nije nadležno.

- Bilo je 194 predmeta, ali je u pitanju manje objekata. Naime, niz projekata razmatrali smo nekoliko puta jer smo ih vraćali na doradu. Zanimljivo je kako su nam neki stizali i dva-tri puta potpuno nepromijenjeni, vjerojatno su projektanti išli na taktiku iscrpljivanja. No nije im prošlo - kaže Željka Jurković, predsjednica Povjerenstva, kojega čine i: Oliver Grigić, Predrag Rechner, Miroslav Pavlinić, Željko Koški, Danijela Lovoković i Željko Andraši. Najviše su im na razmatranje stizali projekti gradnje ili dogradnje različitih stambenih zgrada (60 predmeta) te poslovnih zgrada (37).

- Najčešće su posrijedi novogradnje, ali ima i dogradnji, prenamjena i drugoga. Uvriježeno je mišljenje da mi ocjenjujemo samo vanjsku estetiku projekta, no mi gledamo sve ono što čini arhitektonsku uspješnost – izgled, funkcionalno rješenje, tehničke elemente, urbanističko-arhitektonski koncept idejnog projekta te doprinos unapređenju stanja na lokaciji. Imamo pravo ocijeniti i kvalitetu tlocrtnog rješenja, odnosno interijera, nabraja. Članovi Povjerenstva, kaže, nagledali su se raznolikih rješenja. Među pomalo bizarnim idejama ističu se, primjerice, trosobni stanovi ukupne površine 49 kvadrata, stepenice ili vrata koji ne vode nikamo, sobe bez prozora... Najčešće su negativno mišljenje davali zbog prekapacitiranosti, kada su projektanti na parcelu pokušali "ugurati" što više sadržaja.

- Obično kod nekoga projekta valja sve ili ne valja više segmenata... Projektanti su čak znali navesti i lažne podatke o površinama ili netočne dimenzije, a onda dođemo na lokaciju i vidimo da ne odgovara stvarnom stanju. Jedan od ciljeva nam je i zaustaviti tzv. krezubu gradnju u Osijeku. No moram priznati – stižu nam sve bolji i bolji projekti, dakle efekta rada Povjerenstva i te kako ima, zaključuje.

Jurković priznaje da je njihov posao osjetljiv, te da ima pritisaka od dijela projektanata i investitora.

- Nije bilo pokušaja podmićivanja ni mene ni kolega, a ne bi ni prošli. Ipak, zovu nas, vuku za rukav, ogovaraju da radimo za ove ili one interese... No, vjerujte, mi samo dajemo stručno mišljenje na temelju zadanih kriterija. Već sam predlagala – hajdemo organizirati izložbu odbijenih radova. Uostalom, svaki predmet je javan i može se kod nas dobiti na uvid, ističe.

Budući da u Povjerenstvu sjedi sedam projektanata i arhitekata, logično se postavlja pitanje - kako rješavaju situaciju kada im na uvid stigne projekt, čiji je autor netko od njih.

- Od 194 predmeta, za samo njih deset u izradi su sudjelovale kolege iz Povjerenstva. Kada odlučujemo o takvom projektu, kolega koji je sudjelovao u njegovoj izradi, mora izići iz prostorije. Nema sukoba interesa, tvrdi Jurković.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.09.2009. 12:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...hm, džaba sad to sve kad je pola grada već unakaženo....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
stg 44
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 22.09.2009. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Grigić u povjerenstvu za lijepo!? Oksimoron!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
magistar01
Offline
Ukupno postova: 35
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›

Jurković priznaje da je njihov posao osjetljiv, te da ima pritisaka


haha.. prije bi rekao da oni vrse pritisak po tuđem đepu

Redakcija 031 je napisao/la: ›
[i]- Nije bilo pokušaja podmićivanja ni mene ni kolega, a ne bi ni prošli. Ipak, zovu nas, vuku za rukav, ogovaraju da radimo za ove ili one interese...


ma dajte molim vas! pa u tom povjerenstvu sjede ljudi koji prvenstveno gledaju svoj interes i kako najbolje namjestit poslove

potvrdili - investitori! Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2009. 15:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od 194 predmeta, za samo njih deset u izradi su sudjelovale kolege iz Povjerenstva. Kada odlučujemo o takvom projektu, kolega koji je sudjelovao u njegovoj izradi, mora izići iz prostorije. Nema sukoba interesa, tvrdi Jurković.


Reče on i ostade živ...
jel ovaj lik ozbiljan ili se zajebava wtf?
ovakav način rada komisije u najmanju ruku je sumnjiv, ponavljam u najmanju ruku... zaboga miloga

volio bi vidjeti statistiku, koja potvrđuje nezavisnost toga vijeća iliti komisije, po kojem zakonu bi trebalo biti njihovo mišljenje utemeljeno koliko ja znam ljepota ili percepcija lijepog bi trebala biti subjektivna koji su to okviri i granice povoljne da u arhitekturi nešto bude "lijepo",
ovo ostavlja jako puno mijesta za manipulacije i pogoduje samo grupi koja je oko vijeća iliti komisije

sve u svemu KATASTROFA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2009. 18:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...hm, džaba sad to sve kad je pola grada već unakaženo....

Upravo tako! Ne ulazeći u rasprave o razini kompetentnosti i eventualnim sukobima interesa u dotičnom povjerenstvu, mogu samo sa žaljenjem konstatirati da je ovo povjerenstvo osnovano prekasno.
Neke gradske vizure su nepovratno uništene i devastirane. Divaltova ulica izgleda sablasno. Umjesto prepoznatljivog drvoreda lipa koji je donekle zaklanjao derutne fasade dobili smo kolonade sivih čeličnih tramvajskih stupova, a bezlične i nemaštovite zgradurine u istoj ulici, koje strše iznad trošnih kuća, primjer su neviđenog arhitektonskog dilentantizma. Tu se posebno izdvajaju famozna bijelo-plava zgrada kraj Grande-a, te zgrade preko puta Arbanasa. Još nam fali koji minaret u Divaltovoj i imat ćemo izvorni ugođaj Novog Pazara ili Prizrena.
Ništa bolja situacija nije ni u Strossmayerovoj, Reisnerovoj, Ružinoj...
Sve u svemu - žalosno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hengl
Offline
Ukupno postova: 234
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 23.09.2009. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Traba dovesti modnog mačka

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
baka
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2009. 2:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.09.2009. 10:26 
Naslov:  Re: Povjerenstvo za lijepo odbilo petinu predloženih projekata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istina, šteta što prije nije osnovano to povjerenstvo, jer kad prođem gradom želudac mi se okrene.

Volio bih vidjeti javno sve te projekte, dobre i loše, a i od članova povjerenstva. Čisto onako, da bacim pogled.

Inače sam skeptičan glede bilo kakvih povjerenstava, mislim općenito. To zapravo govori koliko su naši zakoni jadni, nedorečeni i u najgoru ruku šluže određenim skupinama za bahato bogaćenje i pranje novca. Da je zakon o gradnji onakav kakav bi trebao bit, tj da ga rade ljudi kompetentni za to, ljudi s iskustvom, koji planiraju u budućnsot te da se ugledamo na neke "razvijenije" zemlje, nebitno dali su zapadno ili istočno, nikakva povjerenstva nam nebi trebala. Svima je poznato da se GUP radi po principu "tko jači, taj tlači", najsvježiji primjer je "poslovna" zona južno od Retfale koja je prvotno trebala biti niska stambena, a sad će nas gušiti po ko zna koji po broju šoping centar.

Čitajući blog što je @baka postao, dolazim do zaključka da je zapravo super što sad postoji ovo povjerenstvo, jer mladi arhitekt na kraju propovjedi istiće da je najbolje odbijene projekte izrazit kroz novac. Baš zbog "novca" nam je ovako kako i je, i u arhitekturi a i općenito. Pa se pitam što ti ljudi uče na tim fakultetima? Kako nabrzinu zaradit, kako podvalit, da te savjest ne peče? JEBOTE ČOVJEČE!!! osijek031.com smile

Gadni su ti naši bogataši, kad je on naumio imam naj kučerinu u susjedstvu, nema tog arhitekte koji to neće "potpisat" i to masno. Naravno, nisu svi isti, al sad kad pogledam Divaltovu, Gundulićevu i Štosiku, bar znam koji su tu u Osijeku, među nama, tj ugledni članovi našeg društva, koji rade vizualnu "štetu" ovom gradu.

@baka
"...Pravo na najružniju zgradu samim time smatram zaštićeno i Ustavom Republike Hrvatske. Pokušati spriječiti takvo nešto strašno je opasno..."

Kad bi svatko htio kuću kakvu želi, pitam se čemu projektanti? Daleko od toga da investitor ima želja i da se trebaju poštivati, da želi biti poseban, al divljanje po prostoru treba zabraniti, zato i postoji GUP, al nažalost NIKAKAV. I opet će biti "krezubih" ulica i nijedno povjerenstvo ih neće sapasit dokle god se ne napravi pravi plan uređenja grada.

Koliko znam povjerenstvo ne ocjenjuje objekte manje od 400m2 brutto površine, tako da opet će takvi objekti biti onakvi kako investior želi i trenutno ga nitko u tome nemože spriječiti. A 400m2 nije "malo".

BTW ne branim ja povjerenstvo, al sam napisao sve ovo iz drugog razloga koji povjerenstvo ocjenjuje, i zato mi je drago da postoji. A to je unutršnji raspored prostorija i njihova površina.

Kako sam prije nekog vremena tražio stan, prvo je bilo da vidim nove, jer kako kau ljudi "novo je novo". I tu tek sljedi razočarenje. Predugi i veliki TAMNI hodnici, male sobe, male kupaonice, balkoni s pogledom na nigdje, nema ostave itd.
jebote nemaš gdje metlu ostavit. I onda to oni zovu "novogradnja" i još je masno naplaćuju. Zapravo, to i je problem. NOVCI.
Ljudi imaju sve manje novaca, a trebaju više prostorija. Da su ti stanovi projektirani po PS-u nebi ih nikad prodali, jer je cijena kvadrata precijenjena.
I što im drugo preostaje nego smanjit prostorije. I tako trosoban stan koji bi minimalno trebao biti 70+ m2 oni smanje na 50-.
A da ne govorim o zgradama koje nemaju svoj parking, nekakvu zelenu površinu gdje ćeš djecu poslat malo na svježi zrak itd.

I tako, napisa ja malo teksta čisto da mi bude lakše jer nažalost ništa nemogu sam promjenit dokle god tomislavgradske ovce redovito glasaju a pametni ostaju kod kuće.

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: