Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iz šešira: Doživotni bivši predsjednik

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Oto Wilhelm
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 15:30 
Naslov:  Iz šešira: Doživotni bivši predsjednik
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prošlog tjedna, nakon dugotrajnog kompleksnog i nadasve kontroverznog sudskog procesa koji je suvereno okupirao medijski prostor i plijenio pažnju cjelokupne domaće javnosti (njihove, ne naše), bivši tajvanski predsjednik Chen Shui-bian osuđen je zbog korupcije (pronevjera, mito, pranje novca) na doživotni zatvor i plaćanje kazne od nekih 6 milijuna dolara. Sud je utvrdio da je kriv jer je tijekom svoja dva četverogodišnja mandata na čelu države (2000.-2008.) prisvojio oko 15 milijuna američkih dolara. Stvarna je količina ukradenog/pronevjerenog novca zasigurno višestruko veća, ali sud mu je uspio dokazati samo navedeni iznos. Kao dodatni bonus, i njegova je žena, bivša gospođa predsjednikovica Wu Shu-chen, također osuđena na doživotni boravak iza rešetaka (plus devet milijuna dolara kazne) zbog iste stvari, i to povrh godine dana zatvora koju je ranije dobila zbog krivokletstva vezanog uz isti slučaj. Naime, lagala je sudu ne bi li izvukla supruga, te je još i pomagala/nagovarala sina, kćerka i zeta da daju lažna svjedočenja, pa su i oni svi redom zbog toga dobili zatvorske kazne. Gospodin i gospođa Chen, kao i odvjetnički im tim najavljuju, kako i dolikuje, žalbe na presude, što osigurava da će javnost još duuugo imati prilike uživati u pravnim eskapadama bivše prve obitelji.

Iako je sud bez sumnje utvrdio kako je Chen kriv za brojna nedjela koja mu se pripisuju, visina kazne koju je sudac odrezao njemu i njegovoj supruzi iznenadila je kako običnu javnost, tako i brojne upućene komentatore i analitičare, koji opravdano sumnjaju da se zapravo radi o politički motiviranoj presudi. Chen je, naime, pripadnik opozicijske Demokratske progresivne stranke i žestok zagovornik neovisnosti Tajvana od Kine, te dio javnosti smatra kako mu se pakuje zbog političkih stavova. Ironično je što je on, kao prvi predsjednik u povijesti iz redova opozicije, najavio da će se žestoko boriti za iskorjenjivanje korupcije koja je uzela maha tijekom godina prijašnjeg jednopartijskog sustava, da bi na kraju najveći ulov u borbi protiv državnog kriminala bio baš on sam. Bez pretvaranja da razumijem grube crte (a kamoli fine nijanse) kompleksnih tajvansko-kineskih političkih odnosa i smicalica, sklon sam povjerovati kako je Chen dijelom doista žrtva revanšizma utjecajnih političkih suparnika.

Ne mogu dokučiti što u ovom slučaju više iznenađuje: činjenica da je bivši predsjednik jedne države s demokratskim političkim uređenjem završio u reštu do kraja života, ili to što si je uopće dozvolio dovesti se u poziciju da prima/traži mito, te što je bio uvjeren kako će se izvući bez posljedica. Valjda je dragi predsjednik razmišljao u stilu da je to što se prikazuje borcem protiv korupcije i nepravde dovoljno snažan repelent kojim će odagnati pravnu i moralnu odgovornost…

Svakom iole redovitijem čitatelju ove kolumne nije teško zaključiti u kojem će se smjeru ovaj tekst dalje razvijati. Da se država počne odgovorno ponašati prema svojim podanicima i da se takva sudska vlast i praksa (nedajbože!) nekim čudom počne primjenjivati kod nas, trećina bi sabora i vlade, raznih hepova, hžova, hacova, dekanata, gruntovnica, te rodbine i prijatelja im završilo ili na liječenju u Bosni i Hercegovini ili na izdržavanju dugotrajnih kazni u okviru potkapacitiranog zatvorsko-preodgojnog sustava. Pa nek' ti procesi budu dijelom i politički motivirani, ali barem bi se riješili dijela nametnika.

Kolumnist: Oto Wilhelm [blog]

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 15:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako je ovo politicki motivirana presuda/sudjenje, on ni Tajvan ne zasluzuje zvati se drzavom.

Pravnom, odnosno drzavom uopce, moze se smatrati ona u kojoj nitko nece moci zloupotrebljavati pravni sustav, slijedom cega se nitko nece moci pozivati ni na kakve politicke i sl. progone i sudjenja.

Kad si vec spomenuo nasu nam predragu domaju, uuvijek se sjetim slucaja iz nase vukojebine, gdje je jedna te ista osoba 15 godina zloupotrebljavala pravni sustav, e ne bi li preko njega do temelja unistila na tisuce osjeckih obitelji, egzistencija i poslovnih pothvata, da bi se preko noci iz krvolocnog progonitelja pretvorila u cmizdravu placipicku sto cvili o nekakvom politickom progonu.

Eh, duvnog li pravnog sustava, sudaca i inih elemenata tog sustava...

Doista, koliko je gradjana ovoga grada o tome razmisljalo dok je popunjavalo izborne listice?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 16:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tko je stavio ogledalo izmedju tajvanskog predsjednika Chen Shui-bian i bivseg hrvatskog predsjednika dra Franje Tudjamana.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 16:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la: ›
Tko je stavio ogledalo izmedju tajvanskog predsjednika Chen Shui-bian i bivseg hrvatskog predsjednika dra Franje Tudjamana.


Nisam to ja bio ja, moj "alter ego" se umiješao, i poslao tu glupost. Meni to nikad ne bi palo na pamet. Blame it on my split personality. Zaboravio sam popiti tabletu.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: