Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kvaliteta filmova iznad očekivanja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2009. 13:59 
Naslov:  Kvaliteta filmova iznad očekivanja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Atraktivan i nedovoljno iskorišten prostor Barutane proteklog je vikenda ugostio Reviju dokumentarnog filma “Moj Osijek”. Kao lauraeti prvog (nadamo se ne i jedinog) izdanja Revije ostat će zapisani filmovi “Tvrđa 1979” i “Avanture jednog lista”.

Reviju je organizirao osječki Video-klub Mursa, pod pokroviteljstvom Grada Osijeka i Turističke zajednice grada Osijeka, i to u sklopu projekta “Ja volim Osijek” te u povodu proslave 200. obljetnice proglašenja Osijeka slobodnim i kraljevskim gradom. Stoga je u program uključena i Tuzla, jedan od gradova-prijatelja Osijeka pa je prva večer bila posvećena upravom tom gradu.

Kao uvod, osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo u petak je primio tuzlanskog gradonačelnika Jasmina Imamovića, koji je navečer bio i poseban gost Revije. Prikazana su i dva nagrađivana dokumentarna filma o Tuzli – “Grad na zrnu soli” i “Kreativna industrija Tuzla”. Druge večeri, u subotu, publika je mogla pogledati filmove pristigle na natječaj. Ukupno je prikazano 18 naslova prilično neujednačene kvalitete, podijeljenih u dvije kategorije – Neprofesijski filmovi (11 naslova) i Filmovi autorskih studija. Potonja se mogla zvati i Kategorija Ypsilon, jer je od sedam uradaka za čak šest produkciju potpisao studio Ypsilon d.o.o. Osijek. Stoga ne čudi da je u Ypsilon stigla i prva nagrada u toj kategoriji, a zaslužio ju je zanimljiv film “Avanture jednog lista” autora Mirele i Danijela Dozeta. Među neprofesijskima titula najboljega pripala je filmu “Tvrđa 1979”, koji je skupina autora navedene godine proizvela u produkciji Kinokluba “Mursa”. Slavodobitnicima je prve nagrade i zanimljive figurice “Slamko”, koje je od slame izradila osječka udruga Slama uručio splitski filmolog Nikica Gilić, predsjednik tročlanog žirija.

- Za prvo izdanje Revije kvaliteta filmova bila je iznad očekivanja. U amaterskoj konkurenciji jako mi se svidjela povijesna dimenzija, dobivena projekcijama filmova od 1976. do 2008. Time je napravljen i svojevrsni povijesni presjek razvoja Osijeka. Javno su prikazani i filmovi koji su bili debelo prekriveni prašinom, a zaslužili su biti viđeni jer među njima ima pravih malih 'bisera'. U autorskim radovima vladali su suvremeni filmovi, modernih promišljanja i tehnologija. Očekujem da će svake godine biti sve bolje, ocijenio je Gilić.

Sjenu na Reviju bacio je tek iznimno loš odaziv gledatelja. Unatoč besplatnom ulasku obje se večeri okupilo 30-ak gledatelja, uključujući novinare i sudionike. Uzroci su vjerojatno neatraktivnost Revije i slaba promidžba. No predsjednik žirija nije nezadovoljan.

- U Hrvatskoj je posjećenost kulturnih događaja, posebice malih revija filmova već dugo problem. Filmska događanja s praznim dvoranama su i u Zagrebu, Splitu, Bjelovaru... Nije to samo osječki problem, blag je Nikica Gilić.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031


Pročitajte i...
[02.04.2009.] Revija dokumentarnih filmova „Moj Osijek“: Pravilnik o sudjelovanju i online prijava!
[25.03.2009.] 1. filmska revija „Moj Osijek“
[24.07.2008.] Ja volim Osijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2009. 14:36 
Naslov:  Re: Kvaliteta filmova iznad očekivanja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Loš odaziv bi se mogao pripisati i zbog toga što se i u petak i u subotu odigravala manifestacija "we love music", pa su ljudi više bili okupirani time. Izgleda da Osječani više "love music" nego što "love Osijek". Exclamation

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kromosom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 104
Lokacija: Antigua and barabuda
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2009. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel se ikako igdje mogu vidjeti ti filmići ?

_________________
Štapičaste tvorbe koje se nalaze u jezgri stanice, i nosioci su gena.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2009. 15:26 
Naslov:  Re: Kvaliteta filmova iznad očekivanja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Loš odaziv bi se mogao pripisati i zbog toga što se i u petak i u subotu odigravala manifestacija "we love music", pa su ljudi više bili okupirani time. Izgleda da Osječani više "love music" nego što "love Osijek". Exclamation


A još više NK Osijek! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toma_os
Offline
Ukupno postova: 99
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.09.2009. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svi vi koji niste pogledali film Aleksandra Muharemovića "Nebo nad Osijekom" možete samo plakati SmileSmileSmile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.09.2009. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kromosom je napisao/la: ›
jel se ikako igdje mogu vidjeti ti filmići ?
Možda organiziramo dodatnu projekciju filmova (odabranih) ...ali, nije sigurno...uglavnom bilo je lijepo...

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
redhead
Offline
Ukupno postova: 131
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.09.2009. 9:45 
Naslov:  Re: Kvaliteta filmova iznad očekivanja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam bila u petak i stvarno sam se teško razočarala - dokumentarci o tuzli su mi bili bezveze, dijelom su više podsjećali na filmiće iz neke predsjedničke kampanje nego na prave dokumentarce.
nakon tog razočarenja nisam osobito bila zainteresirana za subotnji program i kada mi je iskrsnulo nešto drugo - objeručke sam prihvatila.
prvo i prvo, tko je odaprao naziv "moj osijek"? u redu, lijepo je to, ali zvuči previše staromodno, uspavano, trebaloje uzeti nešto jače, zvučnije, da nekome i skrene pažnju na to, a ne da samo još jednom zijevne.
a da ne govorim o promociji: ja sam za postojanje festivala (a nisam niti znala da je to "festival" dok nisu rekli na otvorenju) saznala ovdje na webu, niti jedan plakat, flajer, nisam čula nigdje ništa o tome - nije ni čudo da nije bilo publike.
ne vrijedi se izvlačiti na to da je posjećenost kulturnih događanja slaba i u ostalim gradovima - pogledajte malo koliko ljudi u osijeku ide u kazalište, dođe na osječko ljeto kulture - interesa ima, samo treba potaknuti ljude na dolazak. naravno da je lakše reći kako nije organizator (ili tko već) kriv za slab odaziv nego da nema interesa, a to nije istina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vjeruj mi bilo bi ti zanimljivo u subotu, šteta što nisi došla... Za promidžbu (kvalitetnu) nije bilo love, informacija je bilo putem medija, pa i portala, bilo je i plakata i flyera. Uvijek može bolje ... tu se slažem s tobom ...

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toma_os
Offline
Ukupno postova: 99
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.09.2009. 17:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Vjeruj mi bilo bi ti zanimljivo u subotu, šteta što nisi došla...


U subotu se od neprofesijskih filmova moglo vidjeti četiri zanimljiva snimljena u drugoj polovici sedamdesetih, dva su angažirana (u jednom Duško Rudež briljira) i dva s osječkim motivima. Na žalost nakon toga su zaredali filmovi bez mirisa i okusa od kojih su neki potpuno besmisleni (tu briljira Nebo nad Osijekom – film za meteorologe i limare) i čini mi se da bi ih bolje napravili i osnovnoškolci na satu tehničke kulture, a ovdje se radi o nekakvim samozvanim filmskim radnicima ?!
Prava je šteta što nisu u nekakvom dodatnom programu prikazani filmovi Zvonimira Jurića i Ivana Faktora koje većina nije imala prilike vidjeti (iako se dio prikazivao na HRT-u).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.09.2009. 18:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Je, izgleda da ima dosta filmova o Osijeku....

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: