Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Odlični studenti nisu dobili smještaj u Domu pa odustaju od fakulteta!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.09.2009. 17:00 
Naslov:  Odlični studenti nisu dobili smještaj u Domu pa odustaju od fakulteta!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zbog sve glasnijih sumnji na malverzacije oko dodjeljivanja smještaja u oba osječka studentska doma, starom i novom, ali i aktualne recesije, Povjerenstvo za žalbe Studentskog centra u Osijeku zaprimilo je čak 196 žalbi na rezultate natječaja za smještaj u domove, što je gotovo dvostruko više nego proteklih godina.

Podsjetimo, na natječaj su pristigle 944 zamolbe za novi dom (kapacitet 457 mjesta), a smještaj je dobilo 425 studenata te 325 za stari dom (ukupno 257 ležajeva), od kojih je prihvaćeno njih 235. Tročlano Povjerenstvo potom su zatrpale pismene žalbe nezadovoljnih studenata i njihovih roditelja, od čega 177 za novi (smještaj mjesečno stoji 420 kuna) i 19 za stari dom (210 kuna), a prihvaćene su samo njih 34 (25 za novi i 9 za stari dom). To je dodatno ražestilo one koji nisu upali, pa su od tada, priznaje predsjednik Povjerenstva Branimir Sapanjoš, izloženi verbalnoj "paljbi".

- Nazivaju nas većinom roditelji i napadaju da smo smještaj dodijelili preko “veze”, da smo im zakinuli dijete. To nije točno. Slijedili smo zadane kriterije, a nismo krivi niti što je više od 60 posto korisnika smještaj dobilo izravnim upisom, zbog stipendije, slabog imovinskog stanja, jer su djeca bez roditelja ili branitelja ili na drugoj osnovi - kaže Sapanjoš.

Ističe kako su se žalbe većinom odnosile upravo na prevelik broj izravnih upisa, loš socijalni status kandidata ili da se nije dovoljno valorizirao njihov uspjeh na fakultetu.

- To su vrlo teške situacije i odluke jer se morate odlučiti hoćete li stimulirati socijalu ili izvrsnost. Tada nam je ipak prioritet socijala. No, recimo, nazvala nas je očajna majka i rekla kako je njezin sin izvrstan student već dvije godine, ali će morati prekinuti studij jer nije dobio smještaj u domu! Takvih slučajeva bilo je još. To je da vam srce pukne, ali ne možemo ništa, jer mjesta više nema - zaključuje Sapanjoš.

Kao jedino rješenje onima koji nisu dobili dom nudi se skorašnji natječaj za subvenciju privatnog smještaja studenata. No, ona iznosi samo 147 kuna mjesečno, dakle desetinu prosječnih troškova za stan i režije. U Rektoratu osječkog Sveučilišta pak tvrde kako ne mogu napraviti ništa, osim što su od Ministarstva znanosti zatražili što žurniju gradnju novog, trećeg studentskog doma, također kapaciteta 500 ležajeva. To bi bio značajan pomak za Osijek, koji trenutačno ima čak 20.000 studenata, ali u ovoj recesiji teško je očekivati skorašnji početak gradnje.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Debeli/arhiva 031

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toshibaos
Offline
Ukupno postova: 55
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.09.2009. 17:18 
Naslov:  Re: Odlični studenti nisu dobili smještaj u Domu pa odustaju od fakulteta!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

levak kao da je bio na godisnjem, dugo nije nista kritizirao sveuciliste i stuc Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nemesis
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.09.2009. 20:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja vjerujem da nisu toliko malverzacije koliko ljudi ozbiljno dobivaju dom na temelju državne i braniteljske stipendije. I ja sam tako ove godine, kao i dosta mojih kolega.

ALI nije ISTINA da im je prioritet socijala!!! Upravo zbog toga što dom ne možeš dobit ne znam KOLIKO da si siromašan, a dobiješ ga na temelju stipendije ili prosjeka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hrska
Offline
Ukupno postova: 51
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.09.2009. 0:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...narode, s ponosom mogu reći da sam stari dom dobio na temelju prosjeka na faksu, i pomalo lošeg socijalnog stanja, ali ako nikakvih malverzacija nije bilo, kako je moguće da su neki "studenti" dobili dom iako su ponavljači? A u natječaju izričito piše da studenti koji su ponavljači ili u statusu mirovanja NE mogu dobiti smještaj, te njihove prijave neće biti uvažene... malverzacija je bilo, samo je pitanje kako se dobro sakriju... a ako ja, debilni student, skontam da se mulja, onda stvarno gospodo, loše varate...

_________________
Ako snove ne možeš ostvariti u stvarnosti, ostvari ih u snovima!
STIPU GATIBO!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: