Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iz Osijeka u svijet - međunarodna stručna praksa za studente

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65835
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2009. 10:00 
Naslov:  Iz Osijeka u svijet - međunarodna stručna praksa za studente
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

AIESEC je najveća svjetska studentska organizacija, koja mladim ljudima pomaže otkriti i razviti njihov liderski potencijal kako bi imali pozitivan utjecaj na društvo. AIESEC prepoznaje važnost razvoja međukulturnog razumijevanja kao osnove stvaranja odgovornih lidera budućeg poslovnog svijeta, te pruža dodatne mogućnosti učenja kroz različite aktivnosti koje podržavaju proces međunarodne razmjene. Vjerujući da je najbolji način za razvoj pojedinca u budućeg lidera taj da mu se omogući da sam iskusi izazove koje donose različite kulture, društva i različiti načini vođenja poslova, AIESEC svake godine pruža tisućama studenata u svijetu (oko 32000) izazovnu mogućnost života i rada u stranoj zemlji, jednoj od više od 100 zemalja. Mnogi vjeruju, a i današnji poduzetnici i ekonomisti potvrđuju, da bez međunarodne razmjene studenata nema kvalitetnog obrazovanja.

Prilike za ovako nešto su moguće i za osječke studente, te mnogi strani studenti dolaze i u Osijek na stručnu praksu. Evo što o svome iskustvu kaže Nikita Popov, ruski student na stručnoj praksi u Osijeku...

Želio sam otići na razmjenu da bi saznao kako ljudi žive u drugim zemljama, da naučim nešto o stranoj kulturi i da podijelim dio svoje kulture. Ne mogu reći da sam želio ići baš u Hrvatsku, moj izbor je bio u najvećem dijelu slučajan. Glavni razlozi mog izbora su bili da je Hrvatska predivna zemlja sa zanimljivom poviješću, te da mi je praksa jako odgovarala ponajviše zbog svog trajanja (2 mjeseca). Iskreno, nisam nikada ni čuo za Osijek sve dok nisam došao ovdje, a Hrvatsku sam znao kao turističku zemlju poznatu po svojoj obali. Nisam znao što me čeka ovdje kada sam sletio u Zagreb. Na kraju je sve puno bolje nego što sam očekivao.
Moj rad ovdje je na polju o kojem ja znam podosta, a to je razvoj softwarea za platformu Microsoft.NET. Ali to ne znači da nisam naučio ništa novo. Učio sam o novim tehnologijama i uzorcima koji će biti jako vrijedni u mom budućem poslu. A i kada vam u životopisu piše da ste imali praksu u inozemstvu, to je odlično.
Prva stvar koju sam primjetio i zbog koje sam bio jako iznenađen je bio izgled zgrada u Hrvatskoj. Sve imaju cvijeće na prozorima i crvene krovove. No, ne mogu reći da me šokirala jedna određena stvar. Svakodnevno me šokiralo tisuće novih stvari koje sam vidio i otkrivao po prvi puta. Primjerice, vrata koja se otvaraju na suprotnu stranu nego u Rusiji, neobična pića (kao što su „bambus“ ili „Cedevita“), dani za izlaske (četvrtak, petak i subota su dani za zabavu – u Rusiji ne postoji takav raspored), TV emisije na engleskom sa pisanim prijevodom, korištenje brojeva umjesto imena mjeseci... Takve stvari se ne čine bitnima, ali ponekad znaju dovesti u smiješne i neočekivane situacije.
No, uvijek su tu bili ljudi koji su mi pomagali sa bilo kojim poteškoćama na koje sam nailazio. Tijekom cijele moje prakse nikada nisam bio sam, moji novi prijatelji iz osječkog AIESEC-a su mi pomogli da se uklopim u potpuno novo okruženje. Svi ljudi koje sam ovdje upoznao su dobrodušni, velikodušni i pristojni. Zato ovdje nije bilo teško steći nove prijatelje. Također sam upoznao i mnogo drugih stranaca koji su na praksi u Osijeku i u cijeloj Hrvatskoj, tako da sada imam prijatelje u Poljskoj, Grčkoj, Velikoj Britaniji i Meksiku.
Iskustvo koje mijenja život je prava definicija za ovo što mi se dogodilo. Samo zamislite šok koji doživite kada promijenite 95% svog životnog stila: mjesto gdje živiš, ljudi s kojima komuniciraš, jezik, hrana, klima – sve oko tebe! To je jako dobra prilika da naučiš nešto o sebi.
I na kraju, jesam li zadovoljan sa svojom odlukom da odem na praksu? Da. U potpunosti je nadišla sva moja očekivanja. Zemlja, ljudi ovdje, moj posao, moje slobodno vrijeme – sve je predivno. Svima bih preporučio odlazak na međunarodnu razmjenu, posebno onima koji su spremni otići u drukčiji život, koji žele ostvariti nova prijateljstva, steći nove vještine i znanja, proširiti svoje horizonte i uz to sve se jako dobro zabaviti!



Senad Pita (AIESEC BiH), Marko Žulj (AIESEC Osijek), Memo Vejar (AIESEC Mexico), Nikita Popov (AIESEC Russia)

Za sve one koji se odluče na ovakav korak i novo iskustvo, u AIESEC-u postoji nekoliko vrsta međunarodne stručne prakse. To su menadžment, razvojne, edukacijske i tehničke prakse. Menadžment praksa se bazira na području vezanom za menadžment, poduzetništvo, administraciju, financije, računovodstvo, marketing, organizacijski menadžment, te menadžment ljudskih resursa. Kao takva, ona je najzanimljivija studentima ekonomskih i poslovnih fakulteta. Razvojna praksa omogućuje direktnu interakciju rad sa neprivilegiranim članovima društva. Zasniva se na područjima vezanim uz razvoj društva, te najčešće nije plaćena (pokrivaju se samo troškovi hrane i smještaja). Edukacijska praksa uključuje podučavanje stranog jezika, podučavanje nekog školskog predmeta ili neke druge aspekte edukacije kao što je razvoj nastavnog programa, kulturalna interakcija ili promocija u akademskim područjima. Za ovakve prakse osoba koja se odluči ići na razmjenu mora posjedovati određenu akademsku pozadinu, a poželjno je i neko iskustvo na području edukacije. Tehničke prakse se zasnivaju na radu na web razvoju i menadžmentu, razvoju softwarea i programiranju, analizi i dizajnu sistema, menadžmentu mreža, menadžmentu baza podataka i elektrotehnici. Prema tome ovakve prakse su najzanimljivije studentima elektrotehničkih i informatičkih fakulteta.

Međunarodna stručna praksa može trajati od 6 tjedana do 18 mjeseci, te može biti u bilo kojoj od preko 100 zemalja u kojima je AIESEC prisutan. Praksa je najčešće vrlo dobro plaćena i to u visini prosječne ili čak više plaće u zemlji u kojoj se praksa odrađuje.

Kontakt informacije

Svi zainteresirani nas mogu posjetiti u uredu preko puta kantine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Također, mogu nas kontaktirati na telefonski broj: 031/22-44-70, ili na email adresu: [email protected]

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2009. 11:20 
Naslov:  Re: Iz Osijeka u svijet - međunarodna stručna praksa za studente
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lijepa iskustva, nema šta. Samo bi preporučio da se i neki stariji "studenti" prijave za razmjenu, za Sibir, i da se ne vrate nikad, jer školovanje naših budućih vođa definitivno ne ide u pravom smjeru.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 29.08.2009. 12:07 
Naslov:  Re: Iz Osijeka u svijet - međunarodna stručna praksa za studente
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Australijom skače ženka klokana i na svakih 100 metara stane. Iz njenog tobolca izviri pingvinčić i povraća k'o blesav.

U isto vrijeme na Antarktiku u grupi pingvina, sjedi mali klokan, povremeno kihne i gunđa sebi u bradu:

- Jebem ti razmjenu studenata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2009. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i moraš biti član aiesca i proći regrutaciju i doprinjeti udruzi da bi se razmjenjivao

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuljko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 37
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.08.2009. 18:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la: ›
Australijom skače ženka klokana i na svakih 100 metara stane. Iz njenog tobolca izviri pingvinčić i povraća k'o blesav.

U isto vrijeme na Antarktiku u grupi pingvina, sjedi mali klokan, povremeno kihne i gunđa sebi u bradu:

- Jebem ti razmjenu studenata.



najjaci vic ikad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.09.2009. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nije to baš toliko bajno kao što se misli.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: