Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Računalo zakoči kod dizanja BIOS-a

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
fallen-angel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 12.08.2009. 13:53 
Naslov:  Računalo zakoči kod dizanja BIOS-a
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za pocetak cu napisati konfiguraciju:


MBO Gigabyte M61PME-S2P
Gigabyte GF 9600GT, 512MB DDR3, NX96T512
DDR2 2GB PC6400, 800MHz, Kingmax = 2 komada
CPU AMD Athlon X2 7750
DVD+RW/-RW/RAM LG DL SATA
Codegen mini tower 3329-CA, PSU 400W, USB
HDD 3.5 HITACHI 320G, serial ATA-II, 7200 o/min, 16 MB cache


Problem:

1. Kada se računalo upali sve se vrlo lako digne, nakon nekog vremena ako ga resetiram onda kod samog dizanja počne kociti

tocnije zakoči kada počne iscitavati IDE uredaje, nekada ne moze dalje nekada nakon 2-10 minuta se ipak digne. Nekada to ocita

al mu onda treba da digne windovse od 10-30 minuta.


2. Neke od starijih igrica su jako ubrzane kada ih pokrenem, u drugom slucaju su usporene

Neke od novijih igrica jednostavno počnu kočiti tokom igranja

Kod rada u autocadu u nekim trenucima zakoči na nekih 10-30 sekundi


3. U nekim slučajevima mi dvd pržilica ne radi, ne reagira uopče, nema je na popisu, kao da ju je računalo preskočilo

Kada ga resetiram bude sve ok

Ponekad kad ju poželim otvorit ne da mi jer čim ju ja otvorim on ju vrača natrag


Rame sam probao okreniti ali sve je ostalo isto, sada sam izvadio jedan modul RAMA pa ču vidit do ponedjeljka kako se ponaša.

Mogučnost virusa je isključena jer računalo nije imalo vezu s netom, a i staro je svega 3 tjedna, ja sam ga sastavljao, znači sve komponente

su potpuno nove. Moja predpostavka je da matična nije u redu, ali nisam siguran jer se dosta toga događa.

Imam garanciju na sve dijelove, al ne mogu sve redom nosat i mjenjat jer nije sve to neispravno.

Nemam mogučnosti uzimat nove djelove i isprobavat ih niti ove djelove isprobavat na nekom drugom računalu.


MIslim da sam sve opisao i napisao, ako se nečega još sjetim napisati ču u ponedjeljak, jer danas gibam na put.


Bio bi zahvalan na svakoj pomoči.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.08.2009. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm...

Testiraj komad po komad hardwarea...

- prosvjeri rade li svi ventilatori u kucistu
- provjeri jesi li dobro spjio sve napojne kabele na maticnoj [zvuci glupo, ali provjeri i one male kabelice od reset buttona, ventilatora i sl.]
- izvadi jednu, pa drugu plocicu RAM-a
- odspoji struju przilici
- odspoji struju disku [nece se dici win, ali vec ces na splash screeu prije pozidanja primjetiti ima li ubrzanja]
- ako si overclockao, provjeri da maticna iz nekog razloga nije vratila na defaultne, ili neke cudne vrijednosti [neke ploce imaju temperaturnu regulaciju gdje se kod overclocka i visoke temperature stroj resetira s defaultnim postavkama]
- posudi od nekog graficku i nju zamijeni

Skini si neki soft za mjerenje temperature procesora.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fallen-angel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 12.08.2009. 14:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

-ventilatori svi rade
-to sam vec 10 puta provjerio do najmanjeg Smile
-vadio sam ih vec i na obadva radi ok, al sam sam izvadio jedan modul pa cu ga ostavit na par dana da vidim kako ce se ponasati
-przilicu sam isprobao na drugom racunalo i radi super
-ovo nisam probao sa otpajanjem harda, budem probao
-temperature sam vec provjeravao i sve je u granicama normale, postavke u biosu također
-u tom i je problem sto ne mogu posuditi od nikoga da to isprobam
-proveravao sam mu vec temperature i u granicama normale su, ne vjerujem da je do njega jer racunalo koci i kada se dize bios, a procesor s tim nema nikakve veze

ma ne bi bio problem da je to moje racunalo, ali nije, racunalo sam sastavljao jednom poznaniku pa me zato to i toliko nervira.

da me krivo ne shvatis, do sada sam sastavio vec 20-ak racunala i točno znam što i kako radim i nikada nisam imao ovakav problem.

imaju te sve komponente garanciju, al koja je u kvaru da je zamjenim, a ne da nosim ispravne stvari pa da me steraju u rodni kraj.

_________________
We shall never surrender !!!! W.C.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.08.2009. 15:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zamijeni ploču Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PowerPuff
Offline
Avatar

Ukupno postova: 303
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.08.2009. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A isse, problemi mogu biti raznorazne varijacije, ćak i pad napona u instalacijama može dovesti do toga, I've been there Smile
Ne vjerujem da su kabeli u pitanju, ali provjeri da ti pinovi nisu odlomljeni pri cestom prištekavanju.
Ili mozda driveri zekaju?
Kuzim da si probao sve, samo ukazujem na niz "glupih" problema...

_________________
Beware of the Powerpuff
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.08.2009. 15:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je integrirana ploča. Drži računalo upaljeno i prstom (opipaj) probaj je li hladnjak na southbridge-u vrel (to je onaj mali srebrni bez ventilatora). Ako je - nema ti druge doli ga skinuti dolje (moraš vaditi matičnu da bi mogao pritisnuti kljukice-kvakice sa donje strane ploče), oprezno očistiti čip i otići u neki comp shop kupiti si pasivnog zalmana.
U kitu dobiš i termoprovodljivu pastu pa namaži tanak sloj gore (upute možeš naći na net-u), i namontiraj hladnjak da lijepo naliježe na čip.
Manje elegantna solucija (kojoj ja znam pribjegavati jer mi se ne da rastavljati Wink) jest nekako namontirati jedan 80 mm hladnjak u kućište da puše na/preko southbridge hladnjaka.

Druga stvar (odnosno - prva Wink) koju možeš probati bez rastavljanja kompa je upucati jope BIOS gore. BIOS za tvoju MB ćeš naći ovdje. Dovoljno ga je skinuti na stick i ubosti ga prije paljenja kompa. Uđeš u BIOS setup i možeš ga upucati sa sticka gore.

Eh, da, provjeri je li integrirana grafika isključena.

Edit: pročitao sam sada da imaš garanciju na dijelove... Kupljeno u istoj trgovini ili? Ako je - odnesi cijeli komp tamo sa računom. Njihovo je da istestiraju, imaju resurse za to.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vladislav
Offline
Ukupno postova: 3
Lokacija: Sombor
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2009. 16:43 
Naslov: Roleplay 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mogucnost je da napajanje nije u potpunosti ispravno tj. oslabilo ali ipak pokusaj da testiras hardver po hardver ako je sve ok flash-uj bios i trebalo bi sve da funkcionira kako treba!.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.09.2009. 21:56 
Naslov:  Re: Računalo zakoči kod dizanja BIOS-a
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uzmi Everest (izvrstan programčić za testiranje računala) Pusti total test najmanje tri sata i prati temperature ploče,procesora, memorije itd. Također prati voltaže na napajanju posebnu pozornost obrati na liniju 12 V ona nikako ne bi trebala oscilirati više od 5% .
Imaš i portabilnu verziju Everesta na netu a on ti zasigurno može pomoći .
Pozdrav !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 16:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kupi novo računalo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
trenton
Offline
Avatar

Ukupno postova: 86
Lokacija: C:\temp\vaseljena
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.10.2009. 11:50 
Naslov:  Re: Računalo zakoči kod dizanja BIOS-a
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fallen-angel je napisao/la (Pogledaj post): › Za pocetak cu napisati konfiguraciju:


MBO Gigabyte M61PME-S2P
Gigabyte GF 9600GT, 512MB DDR3, NX96T512
DDR2 2GB PC6400, 800MHz, Kingmax = 2 komada
CPU AMD Athlon X2 7750
DVD+RW/-RW/RAM LG DL SATA
Codegen mini tower 3329-CA, PSU 400W, USB
HDD 3.5 HITACHI 320G, serial ATA-II, 7200 o/min, 16 MB cache


Problem:

1. Kada se računalo upali sve se vrlo lako digne, nakon nekog vremena ako ga resetiram onda kod samog dizanja počne kociti

tocnije zakoči kada počne iscitavati IDE uredaje, nekada ne moze dalje nekada nakon 2-10 minuta se ipak digne. Nekada to ocita

al mu onda treba da digne windovse od 10-30 minuta.


2. Neke od starijih igrica su jako ubrzane kada ih pokrenem, u drugom slucaju su usporene

Neke od novijih igrica jednostavno počnu kočiti tokom igranja

Kod rada u autocadu u nekim trenucima zakoči na nekih 10-30 sekundi


3. U nekim slučajevima mi dvd pržilica ne radi, ne reagira uopče, nema je na popisu, kao da ju je računalo preskočilo

Kada ga resetiram bude sve ok

Ponekad kad ju poželim otvorit ne da mi jer čim ju ja otvorim on ju vrača natrag


Rame sam probao okreniti ali sve je ostalo isto, sada sam izvadio jedan modul RAMA pa ču vidit do ponedjeljka kako se ponaša.

Mogučnost virusa je isključena jer računalo nije imalo vezu s netom, a i staro je svega 3 tjedna, ja sam ga sastavljao, znači sve komponente

su potpuno nove. Moja predpostavka je da matična nije u redu, ali nisam siguran jer se dosta toga događa.

Imam garanciju na sve dijelove, al ne mogu sve redom nosat i mjenjat jer nije sve to neispravno.

Nemam mogučnosti uzimat nove djelove i isprobavat ih niti ove djelove isprobavat na nekom drugom računalu.


MIslim da sam sve opisao i napisao, ako se nečega još sjetim napisati ču u ponedjeljak, jer danas gibam na put.


Bio bi zahvalan na svakoj pomoči.


RAM vjerojatno ili graficka(moguci problem u railu za napajanje). Da li su ti postavke u biosu AUTO(by SPD) za RAM ili si sam podizao takt prema deklariranoj brzini RAM-a. Vjerojatno, BIOS kod boot-a uzima postavke iz CMOS-a(koje si ti namjestio) a kad skuzi da "nestimaj" vraca default-ne postavke koje mozda nepasu tvom hardwareu. Fora je da nekada(zavisi od Mosijek031.com smile tvoje postavke BIOS-a prodju i nakon toga komp radi nestabilno. Sdruge strane ako se podigne s defaltnim sett. nesto drugo opet moze izazivat problem.

Probaj s drugim RAM-om na 400, provjeri u BIOS-u postavke i stavi na default...A ovo s brzinom igara tesko da ima veze s kompom ali i to je znakovito ako ti ploca prepoznavanje CPU-a nije dobro skontala....e da, to moze onda biti i baterija koja ako je nestabilna(napunjena, tj nevalja), svako paljenje i gašenje povlači za sobom automatske(defaultne) postavke BIOS-a

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: