Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Strip recenzija: Princ Valiant II

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Saša Paprić
Offline
Ukupno postova: 92
Lokacija: dgo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.07.2009. 7:01 
Naslov:  Strip recenzija: Princ Valiant II
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poštovane i poštovani ljubitelji(ce) stripa i portalaši(ce), prije nekoliko mjeseci recenziran je Princ Valiant, životno djelo genijalnog Harolda Fostera, remek – djelo bez premca u svijetu ove umjetnosti. Prolistate li rubrikom kolumni, možete se podsjetiti na nešto više informacija o samom autoru, stripu i njegovu glavnomu junaku, kao i o njihovim osobinama i osobitostima koje ih čine vrijednim epiteta u prethodnoj rečenici. Ovdje ukratko ponovimo da je riječ o specijalnome izdanju legendarne Stripoteke, koja izlazi i danas, dakle već više desetljeća i preko tisuću brojeva. Tiskali su ga zajednički Forum iz Novoga Sada i Prosveta iz Beograda (što će objasniti zašto su neka imena fonetski navođena) daleke 1980. godine. Izdanje je A4 formata, u crno-bijeloj tehnici, a broji preko 120 tabli crteža povezanih dinamičnom pričom o neustrašivu vitezu Valiantu (kraće Val, kako često ističe sam autor), nasljedniku trona otočnog kraljevstva Thule. Danas su se neki od vodećih hrvatskih strip izdavača prihvatili nemala posla reizdanja, prevedenih, ovaj put, na hrvatski, pa album neće biti problem kupiti i priložiti kolekciji (ili njime udariti temelje za novu, ako ju nemate!). Ako slučajno ne uspijete, odnosno ruku vam dopadne neki kasniji broj, u povezivanju radnje pomoći će vam upravo ovi redovi (stoga pažljivo čitajte!) Ovoga tjedna nastavljamo tamo gdje smo stali. Dakle, na drugi broj!

Vala smo, nakon njegova osobnog napretka u vidu pobjeđivanja mnogih invazivnih neprijatelja, uspona do statusa ravnopravnog viteza Okruglog Stola kralja Arthura i oslobođenja rodne Thule od uzurpatora, ostavili baš u tamošnjoj prvostolnici. Stanje je sada onakvo kakvo bismo i mi poželjeli: mir, bogatstvo, prosperitet, skretanje pravca života u kulturno-zabavne vode... i, naravno, samim time smrtna dosada za Vala! Ne dobivši očev blagoslov za napuštanje dvora, Val se ipak iskrada i bježi u susret novim pustolovinama. Ubrzo rješava problem grabeža u obližnjem kraju, a potom stiže u višestoljetnu šumu. Tamo se suočava, odmah udarnički na samom početku, ni manje ni više nego sa samim Vremenom! Svi znamo kako vrijeme ne štedi nikoga, pa tako ni našeg Vala. Bogatiji za iskustvo, Val se prebacuje na Kontinent, gdje po dolasku odmara u gostionici, kamo stiže putnik iz dalekih krajeva koji upozorava da Rim i s njim veći dio južne Europe leži u ruševinama. U pitanju su nemilosrdni Huni, predvođeni, dakako, Znate-Već-Kime (Atilom, nije ipak Voldemort). Osim ovih uznemirujućih novosti, putnik nije sa gostima prenočišta propustio podijeliti ni klice «crvene« kuge! Svi smo čuli za španjolsku, crnu i ine, no o ovoj gadosti od boleštine ostaje nam samo razmišljati (ili pitati povjesničare medicine, ali ovako je zanimljivije). Tom kratkom sekvencom autor nam daje do znanja kako stripski epovi o Valiantu ne sadrže samo veličanstvene bitke i interesantne polu-legende, već donosi, često okrutan, duh vremena u kojem se odvija (peto stoljeće). Više o vremensko-povijesnom kontekstu, ali i okvirima lingvistike i politike, pa i kulture toga doba i njegova utjecaja na europsku književnost (sve do Fostera i njegova Valianta u stripu) možete pročitati u pisanom (iako obogaćenom ilustracijama i skicama Valova tvorca) ulomku iz studije Thomasa Bulfincha. Ovdje ima dosta i o samom kralju Arthuru, čarobnjaku Merlinu i ostatku ekipe iz Avalona.



Val se odmah baca u akciju, tražeći grad-dvor Andelkrag, jedini bastion civilizacije i kršćanstva (netko bi rekao da su to i tako sinonimi, procjenite sami) u najvećem dijelu tadašnje Europe. Priključuje se njegovoj obrani , kojoj je načelu vrli plemić Kamoran. Kako opsada Huna, odnosno obrana Andelkraga, završava? Netipično, vidjet ćete... Kako bilo, jureći po završetku toga «poglavlja» dalje, gonjen mržnjom prema Hunima, Val sreće budućeg pratioca, bar na neko vrijeme, sitnog lopova i ponekad čak iluzionista, Slita. S njim nadalje okuplja oko sebe, malo po malo, u nizu gerilskih prepada, pravu vojsku, isprva tek šačicu gorštaka, ali s prolaskom godine silu na koju mora računati i nasljednik Biča Božjeg, Veliki Kala – Han i njegova desna ruka, Karnak Okrutni. Dolazi do pravih, velikih, brojnih i sve učestalijih ratnih sukoba. Ovdje Valu pomažu i saveznici iz cijele Europe, uključujući hrabre Vizigote iz Španjolske, ponosite rimske legije cara Valentiniana i mnoge druge, pa čak i vitezove Okruglog stola: Sir Gawena, koji je pobjegao od gnjeva vlastitog monarha zbog nedoličnog ponašanja i Sir Tristana (negdje se navodi i kao Tristram), koji se pridružio protu-hunskim legijama da brže zaboravi gubitak voljene Isolde (konture priče svi «ovlaš» poznajemo, ima i to u stripu, bit će jednom nešto više o tome; dotle pogledajte najnoviju istoimenu ekranizaciju, nije loše). Na sljedećih nekoliko desetaka tabli s užitkom se pred čitatelja pružaju vidici europskih divljina, dojmljivi sami po sebi, zahvaljujući majstorskom prikazu, no kada njima još jure horde barbara i Zapadnjaka, doživljaj je uistinu poseban i s lakoćom nas vraća (odnosno nosi, osim ako je tko na portalu stariji od milenij i pol) u ta pustolovna, dinamična vremena. Vizure brojnih gradova, zamaka, vojnih logora i utvrda spektakularne su, a iza svojih zidina pričaju pozadinu ratne priče koja uključuje dvorske intrige, špijunažu, vojne taktike, borbena lukavstva i slične zanimljivosti. Tako primjerice mladi vojnik, «lovac na Hune» u zaduženju glasnika, imenom Hulta, skriva veliku tajnu. Koja je to zagonetka i kako će se odraziti na Valovog pobočnika Slita, provjerite sami!



Osnovni objekt svih sukoba Huna i Zapada (već tada je bilo dovoljno mudrosti za ujedinjenje protiv zajedničkog neprijatelja, što će se kasnije i ponavljati, protiv Turaka, Francuza, Nijemaca, opet Nijemaca i tako dalje) jest jedan prijevoj, ključna strateška točka za prijevoz (opljačkanih) dobara, pojačanja u ljudstvu i opskrbne linije. Uspjevši ga osigurati vodeći sada već impozantnu legiju, Val ipak odbija na čelu velike vojske prijeći u Panoniju kojom vladaju Huni, u osvetnički rat konačnog čišćenja, smatrajući da su normalne granice Europe osigurane osiguravanjem prijevoja. «...'Jasna mi je, gospodo, vaša misija, ali znam, također, da su osvajački ratovi uvijek bili samo hrana za buduće ratove.'/'Ovdje, pod mojom rukom, leži Povijest svijeta. Nigdje još nisam naišao na primjer trajnog osvajanja silom. Aleksandar i Cezar osvojili su svijet – ali, što se zbilo s onim što su osvojili? Gdje su sad Babilon, Perzija ili Kartaga? Plodovi osvajanja gorki su plodovi. Ne, plemenita gospodo, zavjetovao sam svoj mač samo za stvar pravde i slobode.'» Lukavo, mudro i podučno (-samo su neke od osobina koje krase Vala).

Ovdje (do sljedeće nedaleke prilike) završavaju protuhunski pohodi, te se Princ Valiant, Tristan i Gawen, čak pomalo i sjetni zbog svršetka napetih borbi, upućuju zajedno ka Vječnom Gradu, Rimu. Kako sam autor zbori: «...Putovanje u Rim još će potrajati... Sudba je postavila na njihov put...» A što je to sudbina postavila na put našim junacima, prvenstveno hrabrom Valiantu, pogledajte sami! Ovo je tek polovina tek druge epizode njegovih pustolovina. U njezinu produžetku saznajte, osim identiteta raznih...hm, neprijatelja... s kojima će se suočiti, kako je Val u svojim lutanjima okrznuo i naše krajeve, pomogao ustanoviti Veneciju (za spomenute naše krajeve, bolje da nije...), putovao talijanskim gradovima i lukama, svjedočio raspadu velebnog Rimskog Carstva, kao i kakvu ulogu je u njemu odigrao. Put ga dalje vodi na more, kroz niz opasnosti do Ciclaidaea, jednog od otočja šarolikog grčkog arhipelaga, gdje mašta dotiče stvarnost, a povijest i legenda, mit i zbilja, dodiruju se i prepliću. Tamo doživljava sudbonosan susret koji će biti prekretnica u njegovu životu (i djelovanju), temelj za mnoge buduće pustolovine i nešto ćemu će se uvijek vraćati. To će biti temelj njegove nesigurne budućnosti. Provjerite zašto! Uložite promil od onoga truda i sredstava koje je uložio autor u to da nam tako vjerno i staloženo, a opet tako zadivljujuće uzbudljivo prikaže život i brojne pustolovine legendarnog viteza Okruglog Stola koji vitla Raspjevanim mačem, prijestolonasljednika Kraljevstva Thule, Princa Valianta! Kupite strip i nećete požaliti, već uživati u svakoj sekundi vremena provedenog uz njega! A mi se opet nekom drugom zgodom čitamo, zavirkujući bar ovako površno u Valiantov svijet

Autor teksta: Ivan Trenkl - Krajken

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dacho99
Offline
Ukupno postova: 37
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.07.2009. 20:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uživam čitajući Vaše recenzije.Svaka čast i počast

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.07.2009. 1:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pridružujem se čestitkama..

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dylan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 818
Lokacija: New York
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 01.08.2009. 20:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ej Sale, aj napravi recenziju Largo Winch stripa, gledah film neki dan i sviđa mi se. Hvala.

_________________
People are crazy and times are strange
I'm locked in tight, I'm out of range
I used to care, but things have changed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
krajken
Offline
Ukupno postova: 64
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.08.2009. 13:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dylan je napisao/la: › Ej Sale, aj napravi recenziju Largo Winch stripa, gledah film neki dan i sviđa mi se. Hvala.
Nije pisao Sale nego ja... S njegova kompa postamo obojica recenzije, on doduše češće,ali napišem i ja. Zato na kraju teksta potpisujemo tko je konkretan autor...
Nisam znao da postoji Largo Winch film. Zanimljivo! Osobno imam strip, ali u fragmentima u bivšem Comicu, prvu epizodu, nadam se da ih ima još i da su dostupni. Možda Sale zna nešto više, no on je trenutno na Lijepom Plavom Jadranu. Bit će i Largo uskoro...
Čitajte nas i dalje!
Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dylan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 818
Lokacija: New York
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.08.2009. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

krajken je napisao/la: ›
Dylan je napisao/la: › Ej Sale, aj napravi recenziju Largo Winch stripa, gledah film neki dan i sviđa mi se. Hvala.
Nije pisao Sale nego ja... S njegova kompa postamo obojica recenzije, on doduše češće,ali napišem i ja. Zato na kraju teksta potpisujemo tko je konkretan autor...
Nisam znao da postoji Largo Winch film. Zanimljivo! Osobno imam strip, ali u fragmentima u bivšem Comicu, prvu epizodu, nadam se da ih ima još i da su dostupni. Možda Sale zna nešto više, no on je trenutno na Lijepom Plavom Jadranu. Bit će i Largo uskoro...
Čitajte nas i dalje!
Smile

Sorry na zamjeni identiteta, nisam pogledao Smile
Largo Winch

_________________
People are crazy and times are strange
I'm locked in tight, I'm out of range
I used to care, but things have changed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: