Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inkluzija: Ljubavlju i jednakošću bore se protiv predrasuda okoline

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.06.2009. 11:37 
Naslov:  Inkluzija: Ljubavlju i jednakošću bore se protiv predrasuda okoline
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Život u zajednici u kojoj smo svi jednaki i uzajamno se brinemo jedni za druge te za okolinu u kojoj živimo, ono je što me u životu najviše ispunjava, riječi su dvadesetdvogodišnjeg Osječanina Stjepana Gulića, već tri godine člana osječke Udruge za promicanje inkluzije, odnosno Doma za samostalno stanovanje. Stjepan, kao i ostalih 34 korisnika svakodnevno, uz potporu voditelja, različitim aktivnostima nastoji radni dan učiniti što sličnijim onome prosječnog čovjeka te poslati poruku kako svi, neovisno o individualnim različitostima u snazi i sposobnostima imaju jednaku potrebu biti voljeni i osjećati pripadnost društvenoj zajednici. Prema riječima defektologinje Jelene Soudil-Prokopec, voditeljice programa zapošljavanja uz podršku pri osječkoj Udruzi za promicanje inkluzije, jedan od važnih načina poticanja razvoja društvenih, kao i vještina neovisnog življenja, su i svakodnevne radionice u Udruzi koje nude različite obrazovne i kreativne sadržaje korisnicima - odraslim osobama s različitim stupnjevima intelektualnih teškoća. Maštovitosti, otkriva Jelena, ne manjka ni jednom korisniku, pa u radionicama sudjeluju korisnici svih dobi - od najstarijeg Vladimira Lehnera, rođenog 1954., do najmlađe korisnice, 21-godišnje Kristine Brekalo.

- Osnovni je cilj radionica razvijanje vještina i znanja korisnika, od kojih se svaki nastoji u što većoj mjeri uključiti u kreativne aktivnosti poput slikanja na staklu, izrade mozaika, tapiserija, nakita... objasnila je Eva Venus, voditeljica radionica. Na svoje je radove ponosna i 47-godišnja Jadranka Moslavac, koja najradije izrađuje keramičke psiće i oslikava boce i ravnopravno sudjeluje u svakodnevnim kućanskim zaduženjima, poput čišćenja kupaonice te pranja posuđa. Naime, svaki od članova Udruge, osim u kreativnim radionicama, ima svoj "sektor" održavanja, pa tako netko čisti stolove i prostorije, netko dvorište, dok su drugi zaduženi za pranje posuđa ili cijepanje drva, a srijedom, kada je "škola kuhanja", sami pripremaju i ručak.

- Iznimno je važno ispuniti im dan i dati mu smisao te učiniti da se osjećaju korisnim članovima društva, a to se postiže individualnim pristupom svakome od njih, zaključila je Jelena Soudil-Prokopec.

U devet osječkih stambenih zajednica Doma prema riječima Vlaste Škorak, organizacijske voditeljice, trenutačno živi 35 korisnika, a "cimere" biraju sami.

- Stanari se razlikuju i po spolu i po dobi, a uglavnom sami biraju tko će s kim živjeti, objašnjava Škorak dodajući kako kućanstvo vode gotovo potpuno samostalno, tek uz malu pomoć asistentica-kućanica. Gotovo svakodnevno idu u šetnju, vožnju biciklom, kino ili kazalište.

- Petnaest je korisnika i u radnom odnosu, u sklopu projekta zapošljavanja uz podršku, napomenula je Škorak.

Piše: Biljana Božić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marinoš
Offline
Avatar

Ukupno postova: 296
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.06.2009. 13:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka im čast...viđam neke od njih u donjogradskom DM-rade kao ispomoći i slažu proizvode i vidi se na njima kako su zadovoljni što mogu barem u jednom segmentu biti kao i svi ostali...raditi i biti društveno korisni građani koji se bore ne želeći da ih itko žali....svaka čast i osobama koje im pomažu! Bravo

_________________
Što možeš danas,ne ostavi za sutra!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.06.2009. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast onima koji im pomažu. Mislim kako bi takve trebalo poticati i nagrađivati jer je riječ o populaciji za koju se društvo mora dodatno pobrinuti. Ne bi ih smjelo prepustiti stihiji (kako je to najčešće do sad bio slučaj), to su mladi ljudi kojima treba prilika u životu. Čula sam svakakvih priča kako su neki mladi ljudi završavali nakon izlaska iz doma za nezbrinutu djecu... To se ne bi smjelo događati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.06.2009. 19:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon, ovdje je riječ o osobama s intelektualnim teškoćama (ono za što se nekada koristio naziv "mentalna retardacija" ) koje (više) ne žive u obiteljima, nego zajedno sa osobama sličnim sebi. Imaju domaćice koje im pomažu, a i neki stanovi (mislim da ne svi, ali možda griješim) imaju i domaćicu koja je s njima noću.

Više o tome imaš na http://www.inkluzija.hr/

Osobno, mislim kako je to zaista fantastično. Mnogi od tih ljudi nemaju obitelj, živjeli su kojegdje, sami ili u domovima za stare ili psihički oboljele ili sl. A i oni koji imaju obitelj, što će biti s njima kada im članovi obitelji umru?

Zato je inkluzija zaista odlčna stvar i mislim da se treba i dalje širiti. Nažalost, previše je osoba koje bi u nekom vremenskom periodu mogle postati korisnici inkluzije.

A inače, mislim da jej avnost premalo upoznata, a još manje senzibilizirana s osobama s intelektualnim teškoćama i njihovim potrebama. Treba o tome što više pisati i govoriti i poduprijeti one koji im pomažu.

Tako da, svima u inkluziji svaka čast, dala bih im ogromne plaće jer je to zaista težak posao.

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.06.2009. 22:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moj je bratic korisnik i mogu reci da se preporodio otkad je presao kod njih. Totalno je ponosan na svoju novonaucenu samostalnost (barem on ima takav dojam) i jako sretan u drustvu svojih prijatelja.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.06.2009. 22:56 
Naslov:  Re: Inkluzija: Ljubavlju i jednakošću bore se protiv predrasuda okoline
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nandino je napisao/la (Pogledaj post): › Život u zajednici u kojoj smo svi jednaki i uzajamno se brinemo jedni za druge te za okolinu u kojoj živimo, ono je što me u životu najviše ispunjava, riječi su dvadesetdvogodišnjeg Osječanina Stjepana Gulića, već tri godine člana osječke Udruge za promicanje inkluzije, odnosno Doma za samostalno stanovanje.
Piše: Biljana Božić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031

Osobno poznam Stjepana i dečko je uistinu vrijedan i trudi se biti ravnopravan član društva. Slična situacija je i sa njegovim kolegama, stoga im svi trebamo zajedno pomoći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.06.2009. 23:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MacaPapucharica je napisao/la: ›
Sharon, ovdje je riječ o osobama s intelektualnim teškoćama (ono za što se nekada koristio naziv "mentalna retardacija" ) koje (više) ne žive u obiteljima, nego zajedno sa osobama sličnim sebi. Imaju domaćice koje im pomažu, a i neki stanovi (mislim da ne svi, ali možda griješim) imaju i domaćicu koja je s njima noću.

Sorry, pomiješala sam to sa štićenicima domova za nezbrinutu djecu koji s 18 godina moraju napustiti dom. Na njih sam mislila jer sam čula strašne priče o tome kako su neki završili - užasne tragedije... Moja greška, ali nema veze - treba i njih spominjati gdje god se može jer ovaj svijet je stvarno pun užasa!
Kad smo već kod toga - što je bilo s ono dvoje mladih o kojima se pisalo na forumu prije par mjeseci?
Što se tiče osoba s mentalnom retardacijom - mislim da je najviše što se može napraviti za čovjeka - učiniti ga samostalnim koliko god on to može. U svakom slučaju - za pozdraviti je napore ljudi koji im pomažu. Kad bolje razmislim - nisam nikad razmišljala o tom problemu, a trebao bi svatko pokušati zamisliti kako je to teško... Uostalom, znam barem troje ljudi koji nisu mentalno retardirani ali su tragikomično nesamostalni u životu; kudikamo više od spomenutih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: