Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Grad Osijek visoko kotira prema istraživanjima GONG-a o transparentnosti uprave i samouprave

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 11:17 
Naslov:  Grad Osijek visoko kotira prema istraživanjima GONG-a o transparentnosti uprave i samouprave
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema prvim nalazima istraživanja “Lokalna odgovorna i transparentna uprava i samouprava – LOTUS“ koje je tijekom ožujka i travnja 2009. proveo GONG, u suradnji s Udrugom gradova RH te uz financijsku potporu od 68.652,01 EUR od strane Europske komisije, dodijeljenih u sklopu PHARE 2006 programa, Osijek je zauzeo je visoko 3. mjesto (uz Karlovac i Crikvenicu) te ušao u popis 10 najtransparentnijih jedinica lokalne samouprave u RH. S 1.2 boda više 1. mjesto zauzima Rijeka, a odnosno s 0,1 bodom više na 2. mjestu je Čakovec.

10 najtransparentnijih jedinica lokalne samouprave u RH
(klikni na sliku za uvećanje):



Ovo je prvo takvo sustavno istraživanje u Republici Hrvatskoj, kojim je obuhvaćeno svih 556 jedinica lokalne samouprave (dalje JLS) - 127 gradova i 429 općina, s ciljem analize stanja i izrade preporuka za povećanje transparentnosti u radu jedinica lokalne samouprave, unaprjeđenja njihove suradnje s civilnim društvom te uvida u funkcioniranje mjesne samouprave. Uoči lokalnih izbora, GONG želi na ovaj način građanima i građankama omogućiti jednostavan uvid u dosadašnju transparentnost i funkcioniranje njihove lokalne samouprave, putem baze podataka.

Detaljni rezultati po pojedinim gradovima/općinama - za Grad Osijek (klikni na sliku za uvećanje):



Ciljevi projekta LOTUS su:
- analizirati procedure i prakse upravljanja u svim jedinicama lokalne vlasti u Hrvatskoj i to u područjima transparentnosti, suradnje s civilnim društvom te funkcioniranja mjesne samouprave
- utvrditi, na osnovu rezultata analize, dobre prakse kao i ključne manjkavosti u tim područjima; kako bi se stvorili temelji za buduće zagovaračke inicijative te aktivnosti političkog monitoringa, a u cilju unaprjeđenja relevantnih praksi u lokalnoj samoupravi.

Izvještaj s preliminarnim nalazima istraživanja, objavljen 7. svibnja 2009. godine, s dodatnim informacijama o samome istraživanju – metodologiji, načinu bodovanja i drugo, te rang listu gradova i općina prema rezultatima ili prema željenim kriterijima (pregled po županijama, prema broju stanovnika i sl.) potražite ovdje.


Zadnja promjena: Redakcija 031; 13.05.2009. 11:44; ukupno mijenjano 5 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 11:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iskreno ja sam šokirana...........

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 11:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...džaba visoko kotiranje kad nije zadovoljeno ono najvažnije:

1. Na Internet stranici postoje informacije o javnoj nabavi u posljednjih godinu dana - izravno ili link na elektronički oglasnik javne nabave - NE
2. Načelnik/gradonačelnik ima definirano vrijeme za primanje građana - NE
3. Na Internet stranici postoje dodatne informacije o proračunu za građane -NE
4. Jedno ili više priopćenja sa sjednica vijeća, održanih u zadnjih 6 mjeseci, direktno je objavljen na Internet stranici - NE
5. Nakon posljednje sjednice vijeća poslano je priopćenje za medije - NE
6.Jedan ili više zapisnika sjednica vijeća objavljeni su u zadnjih 6 mjeseci direktno na Internet stranici - NE

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 12:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...džaba visoko kotiranje kad nije zadovoljeno ono najvažnije:

1. Na Internet stranici postoje informacije o javnoj nabavi u posljednjih godinu dana - izravno ili link na elektronički oglasnik javne nabave - NE
2. Načelnik/gradonačelnik ima definirano vrijeme za primanje građana - NE
3. Na Internet stranici postoje dodatne informacije o proračunu za građane -NE
4. Jedno ili više priopćenja sa sjednica vijeća, održanih u zadnjih 6 mjeseci, direktno je objavljen na Internet stranici - NE
5. Nakon posljednje sjednice vijeća poslano je priopćenje za medije - NE
6.Jedan ili više zapisnika sjednica vijeća objavljeni su u zadnjih 6 mjeseci direktno na Internet stranici - NE

Ako sam dobro shvatila: prema ocjeni @anakonde gradska uprava Osijeka ne radi transparentno zato jer forumaš koji inače živi u, na primjer Zagrebu, ne može u svakom trenutku svoje pauze na poslu imati uvid u sve što ga zanima u datom momentu... Što je GONG uopće? Što znače istraživanja na pr. HILSA ili GONG-a, kad su subjektivni dojmovi osječke dijaspore puno mjerodavniji??? Jedino - ako je moguće upakirati ih u neki xls-format, ubaciti grafikone i učiniti ih transparentnima nama koji zaista jesmo u Osijeku - pa da vidimo kako se trebamo ponašati...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ma, pametno naše - super si shvatila....kao i uvijek....možda jednog dana i naučiš da je internet globalno sijelo i da nema apsolutno nikakve veze jel forumaš sjedi u Zg i Osk..sve dok ima bilo koju vrstu one čarobne kutijice ili USB uređaja koji pruža pogled u svijet ...ali smatram da je to ipak previše za tebe, jer i dalje tepeš jedno te isto i dosadna si više.....nisam ti ja kriva što si samu sebe prepoznala u riječi "dotepenac" koju sam davno spomenula, a ti je izvlačiš iz naftalina svaki put kad se oglasim svojim postom.....BLA BLA BLA......odi se žali upravi konjskog tramvaja, ak ti smeta.... Rolling Eyes
....proračun je nešto što bi bilo dobro da je vidljivo u bilo kojem gradu na ovom svijetu, jer su to ipak novci koji bi trebali služiti na dobrobit GRAĐANA...ako netko ne želi objaviti takvu informaciju, očito je da tu nešto ne valja, odnosno da dio tih novaca odlazi tamo gdje ostali ne bi smjeli znati......

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni su ipak najzanimljivije tvoje opisne ocjene utemeljene na osobnim raspoloženjima koja se mijenjaju iz sata u sat, a onda te do besvijesti iznerviraju objavljeni rezultati bilo kakvih suvislih istraživanja koje provode timovi ljudi i koji se obično ne slažu s onim što tvrdiš... To bi značilo samo jedno: malo se informiraj prije no što nešto tvrdiš - kako bi izbjegla nepotrebno nerviranje jer stvari nekad nisu onakve kakvima ih neki priželjkuju... Slična situacija je bila kad su se pisale nebuloze tipa: u Osijeku žive pogrešni ljudi, bla, bla - da ne nabrajam. Neozbiljno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 12:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la (Pogledaj post): › Meni su ipak najzanimljivije tvoje opisne ocjene utemeljene na osobnim raspoloženjima koja se mijenjaju iz sata u sat, a onda te do besvijesti iznerviraju objavljeni rezultati bilo kakvih suvislih istraživanja koje provode timovi ljudi i koji se obično ne slažu s onim što tvrdiš... To bi značilo samo jedno: malo se informiraj prije no što nešto tvrdiš - kako bi izbjegla nepotrebno nerviranje jer stvari nekad nisu onakve kakvima ih neki priželjkuju... Slična situacija je bila kad su se pisale nebuloze tipa: u Osijeku žive pogrešni ljudi, bla, bla - da ne nabrajam. Neozbiljno.


...ah, šta'š - neozbiljna sam osoba....i uopće se ne nerviram, a pogotovo ne do besvijesti....takva stanja ostavljam za ozbiljne stvari poput Binga45, ponekad kladionice, prometa, i tak to....i nisam još u klimakteriju, tak da mi se raspoloženja ne mijenjaju baš tako često....
...no, vratimo se na temu: zar ti ne misliš da bi proračun grada trebao javno biti objavljen???...ili si taj dio namjerno preskočila i počela s psihoanalizom moje malenkosti????....to ti je, inače i običaj, znaš......vrlo primjetni....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je o.k. de proračun bude objavljen. Ali budući da nisam sociolog i kao takva se niti ne bavim sociološkim istraživanjima - ostaje mi da vjerujem ljudima od struke, isto kao što idem kod liječnika kad sam bolesna, a ne kod baba-Vange da mi da lijek. Tako i ovo: postoje nekakvi parametri ili standardi kojima se "mjere" ovakve stvari i ako su one na zadovoljavajućoj razini - zašto ih svaki put treba krstiti u nešto drugo, kako kome odgovara? Kad stavim na vagu tvoje paušalne i proizvoljne ocjene s jedne strane i procjene stručnih istraživanja s druge strane - odmah ću ti reći da vjerujem drugoj strani.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
TataMata
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1180
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad se već tolko furaš na internet ne bi trebala imati problem naći proračun....
http://www.osijek.hr/glasnik.aspx

premda ok, mogao je biti i neki link...

_________________
Đe si lega.....šo ima? Ma niš brca....lagano điram i snajpam butre...možda će se koja šapit...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 13:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To su ovi iz GONGa sigurno zamijenili podatke grada Os i županije OB.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 13:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Kad se već tolko furaš na internet ne bi trebala imati problem naći proračun....
http://www.osijek.hr/glasnik.aspx

premda ok, mogao je biti i neki link...


...OK, - a što je s ostalim podacima?....izvještaji sa sjednica i tak to?...ono što se spominje u jednom drugom postu?....ili recimo javna nabava, što bi bilo izuzetno interesantno za javnost?....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
TataMata je napisao/la (Pogledaj post): › Kad se već tolko furaš na internet ne bi trebala imati problem naći proračun....
http://www.osijek.hr/glasnik.aspx

premda ok, mogao je biti i neki link...


...OK, - a što je s ostalim podacima?....izvještaji sa sjednica i tak to?...ono što se spominje u jednom drugom postu?....ili recimo javna nabava, što bi bilo izuzetno interesantno za javnost?....

Ma, i da Kuhačevu 9 pretvore u Big Brother-kuću opet bi bilo malo, uvijek imaš nezadovoljnih...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la: › Ma, i da Kuhačevu 9 pretvore u Big Brother-kuću opet bi bilo malo, uvijek imaš nezadovoljnih...
Ajde ne likuj i ne pripisuj zasluge HSP-u, jer su sve te stvari postojale i prije nego je HSP u gradu osvajao tri i pol glasa na izborima, a Djapic znao sto ej to Internet i web stranica.

Takodjer, obrati paznju koja je tema ovog istrazivanja. Ovo nije istrazivanje o tome KAKO se trose proracunski novci, vec samo koliko je gradjanima omogucen uvid/dostupnost informacija iz GP-a. Dakle, tu je i GONG zakljucio da su neke informacije vrlo dostupne, ali jos jednom terba ponoviti da GONG nije zalazio u njihov sadrzaj i kvalitetu.

Problem s proracunom/proracunima lezi u tome sto Grad ogromna sredstva prebaci gradskim firmama s nekakvim opcenitim namjenama [npr. odrzavanje komunalne infrastrukture, ili sredstva za odrzavanje zelenih povrsina], a onda gradske firme tu lovu trose na nacin koji nije nimalo transparentan.

Dobro poznat nacin skrivanja svih tragova i mucenje vode do besvijesti.

Sjetimo se samo koliko su projekata financirale gradske firme i sve ce nam biti jasno. Uostalom, ne trebaju nam nikakbi Bubiji i Macori kako bismo uvidjeli da zadnjih mjesec dana GP potpisuje sve-i-sva, rasprodaje sva ziva gradska zemljista i zaposljava bulumentu zasluznika.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2009. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uopće ne pripisujem zasluge nikome, samo sam komentirala rezultate istraživanja GONG-a, a oni očito ruše nečije stereotipe i predrasude o dosadašnjoj gradskoj upravi koja, sudeći po objavljenim istraživanjima HILS-a i GONG-a nije bila baš tako neuspješna. Istini za volju. Opet napominjem da su upravo ovakvi podaci meni važni jer nije riječ o stranačkoj predizbornoj promidžbi nego o ozbiljnim istraživanjima, pa zato - ova ekipa opet ima moj glas na izborima...
Recimo da meni nije važno manekenstvo i slatkorječivost nego stvari koje svakodnevno koristim i kvaliteta kojih mi je dostupna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2009. 14:37 
Naslov:  Re: Grad Osijek visoko kotira prema istraživanjima GONG-a o transparentnosti uprave i samouprave
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakva zucna rasprava...
Ok nisu oni te podatke isisali iz prsta...valjda je ljudima i ovo i ovako dobro - meni (a ima nas jos) NIJE!
Pitam se samo kak je onda u drugim gradovima koji su iza Osijeka!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: