Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Podsjetnik na zaboravljene i propale projekte gradske vlasti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 13:04 
Naslov:  Podsjetnik na zaboravljene i propale projekte gradske vlasti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Do izbora se broje dani. Pri kraju je jedan od politički najburnijih mandata u osječkoj povijesti, koji je iznjedrio četiri vlasti i povjerenicu, a tijekom kojega su u Kuhačevoj 9 bar koji dan bile gotovo sve političke opcije. Obično je to vrijeme rekapitulacije, podsjećanja na učinjeno i neispunjena obećanja. Najviše je, čini se, učinjeno dok je vladao mir u odnosima tada vladajućih HDSSB-a i HSP-a. “Slučaj dvorana” odveo je grad u orkansku buru, a rušenje “dvanaestodnevne vlasti” u pustinjsko mrtvilo. Kad su se, za Matkovićeve ere, stvari počele vraćati u normalu, došlo je do nove promjene vlasti. Njima je, pak, ostalo vremena tek za - kampanju. U takvim okolnostima ne trebaju čuditi brojni neostvareni projekti.

Prije svih to je gradnja tzv. Juga 4 - jednog od najvećih projekata socijalne stanogradnje u Hrvatskoj. Priča je u javnost iz gradskih odaja prvi put puštena prije točno dvije godine. Tada su stizale najave kako će Grad “vrlo brzo potpisati jedan od najvažnijih ugovora u cijelom mandatu”, onaj s nizozemskom tvrtkom “Ymere”. Jug 4 trebao je osigurati Osijeku 1.500 novih stanova, od kojih bi trećina bila namijenjena socijalno ugroženim građanima. U Gradskoj upravi o projektu su govorili euforično, a Jugovci su već počeli oplakivati svoje vrtove. Dvije godine kasnije umjesto zgrada, oko bajera i dalje rastu luk i salata.

Na štetu obnove donjogradskog, Grad je odustao od obnove Trga slobode. Na kritike je odgovoreno da bi se to moglo pokazati “jednim od boljih poteza”, odnosno da su Nizozemci, ovaj put “Multi Development”, “ozbiljno zagrizli”. U njihovu nacrtu Trg slobode bio bi pretvoren u dvoetažnu šetnicu, krcatu modernim dućanima, koja bi preko korza bila spojena s budućim luksuznim objektom u “rupi”. Projekt je vrlo brzo zaboravljen.

Poslije svega što su Osječani proživjeli oko dvorane Gradski vrt, vjerojatno im je odbojan i sam spomen gradnje novih dvorana. Međutim, planiralo se upravo to - postojao je projekt pet malih dvorana diljem grada. Dvorana Jug bila je svojevrstan prvi korak, slične dvorane trebali su dobiti još Donji grad i Retfala, a u igri su bili Josipovac i Višnjevac. U svaku dvoranu namjeravalo se uložiti milijun eura.

Govoreći o malim centrima, još jedan projekt ostao je samo nacrt na papiru - tribina igrališta na Mačkamami, sa zgradom Četvrti i natkrivenom tržnicom. Projekt “bezličnog betonskog platoa s kirvajskim klupama” je zaustavljen (2006.), a novu natkrivenu tržnicu Industrijska nije dobila.

Jedan od projekata koji je izazvao posebnu pozornost bio je plan preregulacije javnog gradskog prijevoza, odnosno najava ukidanja svih autobusnih linije preko Ulice Hrvatske Republike. Trebao je to biti prvi korak velike osječke prometne revolucije. Prema tome planu, grad su trebale uzdužno presijecati još tri osnovne (brze) linije (autobusi više ne bi prolazili Gajevim trgom, Ulicom Republike i Županijskom...), a postojalo bi pet termalnih točaka, gdje bi se s "prigradskih" presjedalo na "brze" linije. Od svega iz GPP-a je za sada stigla samo nesretna butra i afera kisoci.

Gradonačelnik Anto Đapić 13. veljače najavio je kako će do izbora biti realizirano 11 projekata vrijednih 138 milijuna kuna. Obećao je tramvajsku prugu do Bikare, obnovljenu Divaltovu ulicu, završetak prve faze gradnje Autobusnog kolodvora, cestu Bikara -Toplana te završetak prve faze rekonstrukcije Čvrsničke. Najavio je i završetak triju projekata koji su već davno pregazili sve rokove: Trg bana Jelačića te šećeranski i nathodnik na Trgu Lavoslava Ružičke. Naglasio je tada kako su ih često “bezrazložno napadali zbog tih projekata” te poručio kako će sigurno biti završeni do zadanih rokova. Potom se sastao s izvođačima radova kako bi ih “dodatno pritisnuo”, a onda su na tom sastanku rokovi ponovno – pomaknuti! Izvođači su ih proglasili preoptimističnima, a Đapić se ispričao “nedovoljnom upućenošću”.(T.L.)

Piše: Mario MIHALJEVIĆ/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 15:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

haha... koji montirani članci... pa odustalo se od projekata koji su preskupi i neprofitabilni, posebno u vrijeme recesije... Za donjogradski trg bana J. Jelačića, radovi su stali zbog arheoloških iskopa... Nije se na to računalo kada su se davali rokovi... Stvarno smiješne optužbe... Ha ha ha!

_________________
Acta, non verba!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2009. 15:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...OK, za donjogradski trg još ispričnica i vrijedi, ali ostali?????....obećanje - ludom radovanje.....ne vidim ništa smiješno u optužbama....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

essek031 je napisao/la: ›
haha... koji montirani članci... pa odustalo se od projekata koji su preskupi i neprofitabilni, posebno u vrijeme recesije...


Izgleda da se ovdje ne slažemo. Naime, volio bih znati koji je to projekt ovih nekoliko Hsp-ovih vlasti jeftin i profitabilan, a nadasve koristan u vrijeme recesije?

Jesu li to maćuhice? Staza za brzo hodanje? Najnerentabilnija tramvajska pruga Europe? Dvoranetina po - zamalo - 850 mil. kuna? Prvenstvo u pucanju za 17 milijuna? Uređenje ponekih ulica, npr. Kapucinske za 9 mijiuna? Nadhodnici? Trgovi? Možda novi bazeni? Nakazni kip Starčeviću nasred trga?

Bio je jedan profitabilan projekt, moram priznati, oni kiosci Gpp-a koje su iznajmili za 2000 nekim mafijašima, a ovi u podnajam za 104000. To je zaista bio profitabilan projekt, samo policija i državno odvjetništvo još trebaju otkriti tko je sve od njega profitirao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MatoTvrđa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 170
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.04.2009. 16:16 
Naslov:  Re: Podsjetnik na zaboravljene i propale projekte gradske vlasti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[b]PIŠE MARIO MIHALJEVIC ZA GLAS SLAVONIJE, Laughing Laughing Laughing Laughing
TREBA LI DODATNIH KOMENTARA? Laughing Razz Laughing Razz Laughing Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 16:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trg Slobode da bude dvoetažna šetnica.. hehe... pa zar mislite da nam treba takav megalomanski projekt u vrijeme recesije... da se išlo u realizaciju toga projekta, svi bi pljuvali kako nam to ne treba i da se bacaju novci za takve projekte, samo kako bi se vladajući omastili... A to vrijedi i za Jug 4... to je jako veliki projekt i puno stanova u pitanju... Tko bi kupio te stanove, vjerovatno su Nizozemci odustali...

_________________
Acta, non verba!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 16:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
essek031 je napisao/la: ›
haha... koji montirani članci... pa odustalo se od projekata koji su preskupi i neprofitabilni, posebno u vrijeme recesije...


Izgleda da se ovdje ne slažemo. Naime, volio bih znati koji je to projekt ovih nekoliko Hsp-ovih vlasti jeftin i profitabilan, a nadasve koristan u vrijeme recesije?

Jesu li to maćuhice? Staza za brzo hodanje? Najnerentabilnija tramvajska pruga Europe? Dvoranetina po - zamalo - 850 mil. kuna? Prvenstvo u pucanju za 17 milijuna? Uređenje ponekih ulica, npr. Kapucinske za 9 mijiuna? Nadhodnici? Trgovi? Možda novi bazeni? Nakazni kip Starčeviću nasred trga?

Bio je jedan profitabilan projekt, moram priznati, oni kiosci Gpp-a koje su iznajmili za 2000 nekim mafijašima, a ovi u podnajam za 104000. To je zaista bio profitabilan projekt, samo policija i državno odvjetništvo još trebaju otkriti tko je sve od njega profitirao.


Da nema mačuhica, pričali bi kako nam je grad siv, nemamo ni cviječa na ulicama, kakav smo mi to europski grad, na što se sve troše novci, a za cvijeće se ne može malo izdvojiti...
koliko znam, stanovnici divaltove i juga 2 su se uvijek žalili na lošu povezanost javnim prijevozom, sada će to dobiti... bez pruge ne valja, sa prugom opet ne valja... Kakav ste vi to narod?
Što se tiće rekonstrukcije prometnica i ostaloga, pa to neću ni komentirati... Siječam se fotografija "i ovo je Osijek" objavljivanih u Glasu Slavonije, ispucalih cesta, lokvi na cestama i stazama, nije valjalo takvo stanje... Sad kada se rade rekonstrukcije, opet ne valja... Zbilja, kakvi ste vi to ljudi?

_________________
Acta, non verba!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 16:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar nije još davno bio projekt obnove trga Slobode (sjećam se da sam jednom gledao neke panoe o novoj vizuri trga)? Neki koji nije uključivao dvoetažna čuda? Što je s njim?
Ili je onda isto bila neka recesija?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 14.04.2009. 17:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

essek031 je napisao/la: ›
Za donjogradski trg bana J. Jelačića, radovi su stali zbog arheoloških iskopa... Nije se na to računalo kada su se davali rokovi... Stvarno smiješne optužbe... Ha ha ha!


vidi đapićevcu kada netko ide obnavljati donjogradski trg onda bi mu prva stvar na pameti trebala biti da će 100% biti nekakvih arheolških iskapanja jer bilo gdje u d.g. kad iskopaš barem metar odmah nađeš nešto,to znaju i mala djeca al očito da ovi tvoji iz vrhuške nisu znali,
onda kad obnavljaš obično se koristi donekle kvalitetan materijal,koliko smo vidjeli (mi donjograđani) bolje bi bilo da su ostavili onaj stari trg a i prostor ispred crkvice,jer ono je bila čista katastrofa.
vidim nešt spominješ i zelenilo,pa ajd molim te reci mi kad toliko sereš zašto su porezana sva drveća? (kod bolnice,u krstovoj,itd...) do sada su već mogli zasaditi prašumu na tim dijelovima,al naravno da se ništ nije posadilo.
onda idemo dalje-govoriš o rekonstruciji cesta,daj mi reci kad toliko hvališ hsp-ce tko ima toliko mozga da mjenja kanalizaciju u jednoj ulici (sam da napomenem da im je za 200 metara trebalo 6 mjeseci) te ju onda kao obnovi,znači zabetonira (naravno bila je puno bolja dok je bila stara) te ju sada opet hoće kopati jer su zaboravili nešto staviti,
i tako dalje i tako dalje...

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 17:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

drveča se inaće sijeku kada postaju opasna za okolinu.... imali smo primjera kada se drvo srušilo za nevremena i nažalost ubilo jednu našu sugrađanku... A vidio sam puno mijesta gdje se drveće posadi, a onda lokalna neodgojena gamad iščupaju drveće iz korijena.
A najbolje bi tebe bilo postaviti za gradonačelnika, pa da ti onda takav pristojan i pametan vodiš ovaj grad... Po samom tvom načinu izražavanja i razine tvoje kulture vidim da bi grad daleko dogurao, ali daleko na Balkan...

_________________
Acta, non verba!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OsijekNepokoreniGrad
Offline
Avatar

Ukupno postova: 724
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 17:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Al barem zna č i ć koje te OPET odaju.
Samo ti se sada pridružilo neznanje ije i je Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 17:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OsijekNepokoreniGrad je napisao/la: ›
Al barem zna č i ć koje te OPET odaju.
Samo ti se sada pridružilo neznanje ije i je Razz


Pa nije ovo knjiga ili stručni rad. Nego kad nestane argumenata, onda ćemo o pravopisu. Tako to ide. Gledaš trn u oku brata svoga, a brvno u oku svome ne vidiš. Veča je mana pogriješiti u pravopisu, nego biti nepristojan... Stvarno ste pravi!


Zadnja promjena: essek031; 15.04.2009. 0:01; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 14.04.2009. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

essek031 je napisao/la: ›
drveča se inaće sijeku kada postaju opasna za okolinu.... imali smo primjera kada se drvo srušilo za nevremena i nažalost ubilo jednu našu sugrađanku... A vidio sam puno mijesta gdje se drveće posadi, a onda lokalna neodgojena gamad iščupaju drveće iz korijena.
A najbolje bi tebe bilo postaviti za gradonačelnika, pa da ti onda takav pristojan i pametan vodiš ovaj grad... Po samom tvom načinu izražavanja i razine tvoje kulture vidim da bi grad daleko dogurao, ali daleko na Balkan...



koliko ja vidim ja sam puno pristojniji i kulturniji od tebe,a uz to još i znam pisati,pa gdje ćeš bolje?
a kao Osijek je sad negdje drugdje neg na Balkanu???
em smo geografski,em smo po ljudima,em smo po političkoj vrhuški na tom Balkanu.
I vidi baš bi mogao i ja biti gradonačelnik,jbg imam više škole neg ovaj tvoj šef (ups nažalost nemam magisterij,to me malo zeza,)
samo me zanima zašt mi nisi odgovorio na moja pitanja,ah pa da,izvalio si nevjerojatnu glupost koja bi mogla ići u anale ovog foruma,a na ostalo si valjda zaboravio odgovoriti

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
essek031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 168
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja za razliku od tebe nikome ne govorim da sere, nego vodim civiliziranu diskusiju, tako možeš možda sa svojim hdssb-ovcama razgovarati. Toliko o tvojoj pristojnosti i školovanosti. I tebe ionako stavljam na ignore, nije mi uopče važno šta pišeš ti i takvi poput tebe!
Lijep pozdrav!

_________________
Acta, non verba!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 17:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

essek031 je napisao/la: › drveča se inaće sijeku kada postaju opasna za okolinu....
Zar se ne orezuju? Malo mi nevjerojatno zvuci da se zbog jedne osusene grane mora rezati cijelo drvo. Kako god, jos mi je cudnije da se u zadnje tri godine u gradu osusilo toliko grana da se moralo posijeci tko_zna_koliko drvnog fonda grada.

Citat: › A vidio sam puno mijesta gdje se drveće posadi, a onda lokalna neodgojena gamad iščupaju drveće iz korijena.
Ovo je istina, ali drvece koje je zadnjih godina u Osijeku poruseno je bilo toliko da ga ni vagon huligana ne bi moglo ozbiljne zatresti, a ne porusiti.

Zao mi je sto sto se dovodis u situaciju u kojoj pokusavas obraniti neobranjivo samo iz razloga sto mislis da time nekom cinis uslugu. Ne cinis uslugu ni Dolezalu, a jos manje sebi, jer te nakon takvih izjava rijetko tko moze ozbiljno shvatiti.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: