Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iz šešira: NATO, ništa zato

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Oto Wilhelm
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 11:35 
Naslov:  Iz šešira: NATO, ništa zato
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U sklopu svog šestog proširenja od osnutka (1949.), početkom travnja 2009. Hrvatska i Albanija su primljene u Organizaciju Sjevernoatlantskog sporazuma, oliti NATO. Eto, napokon smo dočekali i taj veliki dan i ostvarili pedeset posto zacrtanih strategijskih ciljeva države.

U Albaniji je stanovništvo vijest o ulasku u NATO dočekalo sa sveopćim oduševljenjem, slavljem i defiliranjem tisuća ljudi ulicama glavnog i drugih albanskih gradova za koje nikada nismo čuli. Cijela Tirana bila je ukrašena albanskim i NATO zastavama i prigodnim motivacijskim natpisima i plakatima, održani su besplatni koncerti, na jednom od kojih su nastupili čak i UB40. Održana je vojna parada, opaljen je plotun iz 28 topova, a premijera je oduševljeni narod trijumfalno dočekao na po povratku sa NATO summita u Strasbourgu na kojem su naše dvije zemlje i službeno primljene u NATO obitelj. Sve u svemu, U Albaniji je zavladalo općenarodno veselje i oduševljenje, vrlo slično onom nakon velikih nogometnih pobjeda nacionalne reprezentacije.



U Hrvatskoj, pak, čorak. U Zagrebu je tom prigodom i tim povodom ulicama vozio tramvaj oblijepljen NATO znakovljem, kojega je na kraju neki nezadovoljnik polio crvenom bojom. Također, 4. travnja u Zagrebu održan je i manji prosvjedni skup na kojem je prosvjedovalo stotinjak građana koji se protive NATO-u, pod sloganom "NATO - 60 godina je dosta!", a najavljeno je da će se sličan prosvjed uskoro održati i u Zadru.



Zašto tolika ogromna dijametralno suprotna reakcija na ovaj događaj s hrvatske i albanske strane? Albanci se svom ulasku u NATO iskreno raduju smatrajući ga konačnim priznanjem da su i oni napokon stvarno postali dijelom te famozne međunarodne zajednice, dok nama ili doslovno "puca prsluk" što smo ušli u neki tamo prapovijesni Sjevernoatlantski savez, ili se NATO-u i onome što on predstavlja (novi imperijalizam i kolonijalizam, interese globalnog kapitala, relikviju hladnog rata) ogorčeno i strasno protivimo. Gdje je tu sad istina za Hrvatsku? Kome vjerovati? Službenoj politici koja kaže da je ulazak u NATO bajna stvar, povratak u svoju obitelj, ili kritičarima koji za tu organizaciju govore da je već poodavno trebala izumrijeti? Službenoj politici odavno više nitko razuman ne vjeruje, a glas većine gorljivih kritičara ne dopire jako daleko (ili ih se, pak, smatra čudacima).



Valja li nam NATO ili ne? Osobno sumnjam da će se situacija u zemlji, a tu prvenstveno mislim na gospodarsku, iole poboljšati zbog ulaska u NATO. Strani investitori će možda i imati malo veću sigurnost i zaštitu svojih investicija, kreditni rejting nam možda mrvicu naraste, ali zbog trenutne krize ionako malo tko želi investirati u bilo što, a krediti se daju na kapaljčicu, tako da (barem u kratkoročnom razdoblju) neće doći do "booma" inozemnih ulaganja u Hrvatsku. Poznato je kako su Češka, Mađarska i Poljska nakon ulaska u NATO (1999.) udvostručile su strane investicije, a u Rumunjskoj su iste porasle za čak 141 posto. Vrlo je upitno što će se sada dogoditi u Hrvatskoj. Dugoročno, možda i bude nešto više investicija upravo zbog ovoga (10-15%), ali to je poprilično dugoročno, a dotada ćemo već i ući u EU, pa će se "NATO efekt" rasplinuti.



Kad malo o tome porazmislim, osobno ne poznam nikoga (niti sam s ikime uopće raspravljao o toj temi) tko je oduševljen, sretan, ili čak imalo zainteresiran za NATO savez i naše stupanje u isti. Izgleda kao da 99% stanovništva zemlje misli da se za 99% stanovništva zemlje, ništa nije, niti će se uskoro promijeniti (nabolje). Stoga mi se sve više čini da ćemo pokazati istu razinu oduševljenosti jednom kada se napokon "vratimo" u onu svoju drugu, europsku obitelj.

Kolumnist: Oto Wilhelm [blog]
Foto: Bruno Konjevic

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 12:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da nije tih orlova na zastavama, pomislio bih da su opet neka repka ili neki sportas pobijedili. Isti su to ilirski korijeni, ista je to balkanska prasina.

Strateski - lijepo da smo usli u NATO.

Prakticki - kontam da ce biti manje lijepo kad se neki nasi vojnici, a nadam se da nece, budu vracali u vrecama. Istim onim vrecama o kojima razmisljaju Ameri kad pozivaju nove clanice i misle kako je bolje da slijecu u Zagreb i Tiranu, nego u Fort YouNameIt.

Clanstvo u NATO-u nije nesto sto podize kreditni rejting drzave kakva je Hrvatska (vecu ulogu igraju pravna (ne)sigurnost i korupcija). Onaj tko je htio "investirati" (citaj: od Hrvatske napraviti kolonijalnu kravu muzaru) je to poodavno napravio. Kraj prvog ciklusa muznje upravo se nazire, a zove se Ekonomski krah.

Dakle, meni se cini da je trgovina jednostavna - trampili smo mrtvacke vrece i milijarde za kupnju njihove vojne tehnologije za sigurnost i geostratesko pozicioniranje. Koliko je to pametna odluka mozda bi bilo najbolje pitati one o kojima drzava energetski ovisi - Ruse.

Nismo usli u EU, pretpristupne fondove smo samo zagrecali, a po svemu sudeci - necemo jos godinama. Na vrata kuca MMF i rezanje placa ili devalvacija (citaj: rezanje realnih placa).

Kolika je jebada oko dobivanja vize za Australiju? Eno, citam da su cetiri njihova grada u Top 10 za zivot po Economistu.



Adelaide bas zvuci nekako pitko...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 12:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NATO nam nije trabao. neznam sta ljudi ocekuju (ako uopce ista i ocekuju!?) od toga. najgluplji izgovor je "Pa udjimo u NATO, sta ako nas opet neko napadne? Budu nas ameri branili". ma dajte molim vas, ko ce nas napadat!!!?? ovako, dok smo u NATO savezu prije ce nas neko napast nego da nismo usli. ameri su se zaratili sa svima, a nasi ce ocevi, muzevi, decki, sinovi ic ginut za njih u neku pripizdinu samo zato da bi ovi crpili njihovu naftu, a za nekoliko godina i vodu.
mislim da hrvatski narod nije bio dobro informiran o NATO savezu i sto on sve donosi i odnosi kada su se skupljale peticije za referendum o ulasku u NATO. jer da su ljudi malo bolje informirani nema sanse da bi dali vladajucima ulazak u to sr**e.
kada sam malo razgovarala s nekim ljudima o tome dosta je njih reklo "Ma boli me briga za NATO". to sve govori kaki smo mi ljudi uopce. budale zaglupljene razno-raznim realiti showovima i slicnim piz*****ama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad smo već kod Jamerike... koliko vas je čulo Obamine riječi na zadnjem govoru, a vrtili su ih stalno na dnevniku?
"svi vi trebate prestat razvijati nuklearno oružje, ameri će razvijati i opet ćemo postati svjetki lideršipi"

jesmo mi tolike ovce da nama treba čoban da bi nas vodio na proplanak na ispašu?

što je ovo drugo nego prikrivena kolonizacija? a nato, na sve se treba pripremiti, nema toga referenduma ilit prosvjeda kojim bi mi spriječili ulazak... oni gore, the mighty one, su tako odlučili i tako će i biti
amen

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ah, ovo je samo jedan logičan nastavak sveopće jamerikanizacije, što sad.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.04.2009. 13:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jednog dana kad svi uđu u NATO, opet će se stvoriti neka nova grupa.
Tako da nevidim poantu NATO-a.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.04.2009. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
jesmo mi tolike ovce da nama treba čoban da bi nas vodio na proplanak na ispašu?


Da.

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 14:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Oto Wilhelm"]
a najavljeno je da će se sličan prosvjed uskoro održati i u Zadru.


Mladi gospodin očigledno nije obaviješten da je u Zadru istoga dana kad i u Zagrebu održan istovjetan prosvjed.

A glede "ovaca" istina je da su svi oni koji su se zalagali, i zalažu se, za ulazak u NATO i EU "OVCE per exelence". Neka blago samo vjeruje vođama ' "bili smo na rubu provalije i bilo je vrijeme da napravimo znakovit korak naprijed". NATOOOOOOOOOOOOOOO (Buć Sranje )


osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 15:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
Jednog dana kad svi uđu u NATO, opet će se stvoriti neka nova grupa.
Tako da nevidim poantu NATO-a.


mislim da nece bas svi uci u NATO..
uci ce oni koji podrzavaju politiku SAD-a, a oni koji se ne slazu sa tom politikom ce ratovat protiv njih, a samim time i protiv nas. i onda kud koji mili moji Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 15:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Buduci da nisu svi pametni i spretni poput Svicarske i naftom bogati poput Norveske, valjalo bi se pitati kakva se alternativa pruza jednoj Hrvatskoj.

I proNATO i antiNATO snage na problem pristupa gledaju prevec jednostrano. Jedni vide svu srecu i sigurnost svijeta, drugi vide prodaju ideala i mrtvacke vrece iz tudjih ratova.

No, koje su alternative svakog od izbora?

Sto da nas je netko i pitao i da smo se odlucili da ne zelimo u NATO? Kakve bi to posljedice imalo po Hrvatsku?

Neutralnost? Nesvrstanost? Priklanjanje Rusiji?

S koje strane ograde je bolje biti?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 16:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Buduci da nisu svi pametni i spretni poput Svicarske i naftom bogati poput Norveske,


svicarci nisu pametni i spretni, nego se u svicarskoj nalaze sjedista svih velikih banaka, a samim time nikome nije u interesu da takva drzava bude prikljucena u bilo koji savez, jer to donosi nestabilnost za tu drzavu. a norvezani..e njih je nafta spasila, i sposobni i nekorumpirani politicari

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 16:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lala je napisao/la: › svicarci nisu pametni i spretni, nego se u svicarskoj nalaze sjedista svih velikih banaka,
A te banke su u Svicu dosle zasto?! Ne valjda zbog kristalno cistog mora?! ;-)

Hrvatska je imala idealnu sansu, sansu kakva se nacijama pruza jednom u 500 godina. Dobili smo ovo sto smo dobili - prodalo se gotovo svo bogatstvo koje se akumuliralo zadnjih 50 godina, na celu su nam ljudi koji nas otvoreno pljackaju, a vecina ljudi radi kao najamna snaga... i tako ce biti do neke nove revolucije.

Dakle, gradjani Hrvatske ce biti konobari, salterashi i konjusari u hotelima na hrvatskoj obali Jadrana, bankama i tvrtkama u hrvatskim gradovima te hrvatskim konjusnicama i stalama.

Jebiga, al' smo zato zadnjih 10 godina zivjeli k'o carevi! Vrijedilo je, zar ne?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.04.2009. 17:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Apsolutno se slažem s Mungosom osim u zadnjoj rečenici.

Tuđmanov moto o "sto bogatih obitelji" i liberalizacija u stvaranju tih "sbo" rezultirala je time da je hrvatski narod opljačkan, osiromašen, bogatstvo koje smo imali - što reče Mungos - rasprodano strancima...

Da nije bilo takve Tuđmanove politike "grabi dok je vrijeme, sad ili nikad" Hrvatska je danas mogla biti moralno i materijalno neovisna. Mogla je biti u situaciji da EU njoj šalje zahtjev za ulazak.

Hrvatska ima dovoljno resursa a hrani samu sebe i još višak da izvozi. Pametno ulaganje i poslovanje u turizmu stvara dodatnu vrijednost...

Da ne duljim, ono što me najviše ljuti je parola "imamo svoju državu", "svoji na svome"...

Sve to mačku o rep.

Idem zapalit i spavat, kod mene je ponoć, a ionako mi je mrak pao na oči. Bog!

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 17:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
lala je napisao/la: › svicarci nisu pametni i spretni, nego se u svicarskoj nalaze sjedista svih velikih banaka,
A te banke su u Svicu dosle zasto?! Ne valjda zbog kristalno cistog mora?! ;-)


ma da su sve te velike banke stavili u bilo koju drzavu ta bi zemlja danas bila uspjesna. neznam bas povijesne cinjenice zasto su svjetski lideri (iz sjene, tzv. tajna drustva) odabrali bas svicarsku za centar svjetskog bankarstva, i sad kada razmisljam bas me zanima zasto je to tako!?!?? zasto bas svicarska?
sumnjam da je to sam zato sta su svicarci super pametni i sposobniji od ijednog drugog naroda..ili kako vec Confused Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.04.2009. 17:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la: ›
Da nije bilo takve Tuđmanove politike "grabi dok je vrijeme, sad ili nikad" Hrvatska je danas mogla biti moralno i materijalno neovisna. Mogla je biti u situaciji da EU njoj šalje zahtjev za ulazak.

Hrvatska ima dovoljno resursa a hrani samu sebe i još višak da izvozi. Pametno ulaganje i poslovanje u turizmu stvara dodatnu vrijednost...


slazem se. al eto, kao sto vidis; drzavu nam vode korumpirani politicari koji neznaju iskoristiti ono sto imamo za dobrobit naroda, prodaju sve sta se prodat moze samo da bi mu usli u EU i tamo bili zadnja rupa na svirali. ma..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: