Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki spomenici: Novi ‘glanc’ za Picassa, Starčevića i Krležu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2009. 8:58 
Naslov:  Osječki spomenici: Novi ‘glanc’ za Picassa, Starčevića i Krležu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trinaest osječkih spomenika ove će godine zahvaljujući osiguranih 300.000 proračunskih kuna dobiti “uglancani” izgled. Gradski su oci, naime, raspisali postupak javne nabave usluga čišćenja i popravaka spomenika.

Na popisu su poprsja Franje Kuhača, Paje Kolarića, Huge Hotzendorfa i Ćire Truhelke, skulpture Pabla Picassa, Franje Krežme, Ante Starčevića i Miroslava Krleže, Neumonnova skulptura žrtvama fašizma “Majka i dijete” te Brlošićeva Majka i dijete”. U planu je i uređenje zidova partera skulpture “Umirući vojnik” te Secesijskog bunara i poprsja Adolfa Waldingera.

Poprsju Kuhača, Kolarića i Hotzendorfa te skulpturi F. Krežme slijedi demontaža, čišćenje, popravak napuknuća, izrada nosača i klinova, patiniranje, zaštita i montaža. Na skulpturama P. Picassa i M. Krleže prije čišćenja treba provesti sanaciju oštećenja, dok će se u parteru skulpture “Umirući vojnik” provesti mlazno čišćenje i hidrofobiranje zida od cigle.

Secesijski bunar, pak, “dočekat” će uklanjanje grafita. Na svim će se spomenicima provesti proljetno i jesensko čišćenje te zaštita. Za skulpture i poprsja koja imaju postament nužno je provesti njihovo čišćenje, hidrofobizaciju i zaštitu od grafita te obnoviti tekst.

Autorica: Željka Rački-Kristić/Vecernji.hr
Foto: centurion Picasso

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2009. 9:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predlažem gradonačelnika da osobno očisti spomenik StarčevićuSmile

VRATITE NAM GRUPU GRAĐANA!

_________________
Moj Osijek...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2009. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo bi mogla biti zanimljiva tema. Ja predlažem da se nasilno postavljeni nakaradni spomenik Anti Starčeviću premjesti jer je postavljen odlukom jednog čovjeka. Predlažem da se vrati Grupa građana.

No predlažem da se rekonstruiraju spomenici Veljku Vlahoviću (?) kod Iktusa i NOB-u u parku Perivoju... i svi drugi razneseni spomenici. Ako se ne mogu rekonstruirati, jer su odletjeli u zrak, predlažem da se na istim lokacijama postave novi spomenici identične tematike, ali ne nasilno kao Ante Starčević, već nakon provedenog natječaja u kojemu će odlučivati isključivo umjetnici i arhitekti, i u kojemu će se postaviti spomenik koji je zaista pobijedio na natječaju - recimo, protiv slavnih radijatora na trgu Slobode načelno nemam ništa jer je o njemu odlučila struka (osobno, kao laik, mislim da su užasni).

To bi bio pravi glanc spomenicima i osječkoj umjetnosti. Ako je bilo spomenika raznesenih i prije 100 godina, a o njima postoji dokumentacija, valjalo bi i s njima nešto pokušati.

Kada bi osječku povijest promatrali kroz spomenike, ispalo bi da se tu nešto događalo prije nekoliko stotina godina (no ne znamo što, jer umjesto spomenika gledamo reklamu za Coca-Colu - Tvrđa Kuga). Onda je Osijek nestao sa lica zemlje, i ponovo se pojavio tek 1991., uz kratki bljesak sa početka 20. stoljeća (Starčević).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2009. 11:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

300.000 kuna za nešto što će netko napraviti sa amperom vode i krpom? Smile
slažem se sa gornjim govornikom da sve ikad postavljene spomenike u ovom gradu treba vratiti - ako je moguće - na njihovo mjesto. ukoliko je neizvedivo pa imamo dosta parkova na kojima se mogu postaviti.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2009. 11:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma kakve Truhelke, Hecndorfi, Pikasa i neke Krleže, tko su ti ljudi Question Question
Zašto prioritet pri glancanju nisu dobili spomenici Mati Šabiću - Šabanu na Jugu II i Paji Borasu u Donjem gradu Question Idea
Ne trebamo se sramiti vlastitog kulturnog naslijeđa!

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2009. 11:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Ma kakve Truhelke, Hecndorfi, Pikasa i neke Krleže, tko su ti ljudi Question Question
Zašto prioritet pri glancanju nisu dobili spomenici Mati Šabiću - Šabanu na Jugu II i Paji Borasu u Donjem gradu Question Idea
Ne trabamo se sramiti svoga kulturnog naslijeđa!


...jamačno se šališ..... Shocked

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2009. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. Rolling Eyes

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2009. 11:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. Rolling Eyes


...uf, dobro je....već sam pomislila da si ozbiljan..... Wink

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ciao_bao!
Offline
Avatar

Ukupno postova: 135
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2009. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la: ›
Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. Rolling Eyes


osijek031.com smile
sirotom mutantu od spomenika nikakav glanc ne moze pomoci...
jedino da ga izbruse na velicinu spomenika Franje Krezme....

_________________
veni, vidi, i zamalo odustadoh...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: