Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Arheološki muzej: Svečanost u čast 200 godina od proglašenja Osijeka slobodnim i kraljevskim gradom

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.03.2009. 8:49 
Naslov:  Arheološki muzej: Svečanost u čast 200 godina od proglašenja Osijeka slobodnim i kraljevskim gradom
24.03.2009. 20:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osijek je od svog oslobođenja od osmanske vlasti potpadao pod upravu Kraljevske ugarske dvorske komore u Pešti kao svoga zemljišnog gospodara. U Osijeku je djelovala Komorska uprava za Slavoniju, a lokalna uprava se provodila putem gradskih komorskih općina. U gradu su bile smještene i djelovale također vojne vlasti koje su imale nadležnost nad vojnim poslovima u Osijeku i na širem području istočno-hrvatskih krajeva, poglavito Vojne granice.

Pravo na jedini mogući oblik gradske samouprave u feudalnom uređenju, zadobivanje statusa slobodnog i kraljevskoga grada, Osijek je intenzivno nastojao ostvariti još od 1786. godine kada je kralj Josip II. 2. prosinca 1786. godine ujedinio tri dotadašnje komorske gradske općine u jednu. Tim činom su tri odvojene gradske cjeline, Gornji grad, Donji grad i Nutarnji grad (Tvrđa) postali jedno gradsko tijelo s jedinstvenom upravom.

Ključna je bila izravna podređenost Kraljevskoj ugarskoj dvorskoj komori kao zemljišnom feudalnom gospodaru. Konačno su nastojanja osječkih građana, uz ispunjenje uvjeta, rezultirala njegovim proglašenjem slobodnim i kraljevskim gradom 1809. godine. Povelju kojom je Osijek proglašen slobodnim i kraljevskim gradom sa svim privilegijima koje su mu trebale pripasti i sa svim obvezama koje su ga time opteretile, potpisao je car i kralj Franjo I. 24. ožujka 1809. godine, a svečana je inauguracija obavljena 28. kolovoza 1809. godine. Time je upravno i uredovno uspostavljena nova institucija Slobodnog i kraljevskoga grada Osijeka.

Hrvatsko-njemačko društvo Osijek, kao organizator i Grad Osijek, kao suorganizator i pokrovitelj, pozivaju građane na svečani program obljetnice potpisivanja kraljevske povelje o podjeli naslova i privilegija slobodnog i kraljevskoga grada gradu Osijeku i njegovim građanima.

Svečanost će se održati 24. ožujka 2009. (utorak) u 18 sati u atriju Arheološkog muzeja u Osijeku, Trg Sv. Trojstva 2

Program svečanosti:


Glazbeni program: Zvonimir Krpan – violinist, učenik Glazbene škole Franje Kuhača u Osijeku, dvostruki prvak Hrvatske, dobitnik dvije 1. međunarodne nagrade i laureat međunarodnog natjecanja u veljači ove godine. Na programu: F. Krežma – Scerzo i V. Monti – Čardaš. Izvodi: Zvonimir Krpan - violina; Attila Mesarić, glasovir; mentorica: Eva Hühn.

Riječ organizatora: Mr. sc. Dražen Kušen, predsjednik Hrvatsko-njemačkog društva Osijek

Riječ pokrovitelja - otvorenje niza jubilarnih događanja: Anto Đapić, gradonačelnik

Iz povjesnice Slobodnog i kraljevskoga grada Osijeka - Kako je Osijek postao slobodni i kraljevski grad? Izv. prof. dr. sc. Stjepan Sršan, arhivski savjetnik, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku.

Predstavljanje prigodnog poštanskog žiga, omotnice i dopisnice u izdanju Filatelističkog kluba Osijek: Rastko Milčić, Filatelistički klub Osijek

Predstavljanje reprinta povijesnih razglednica s osječkim vizurama – projekt Gradskog poglavarstva u izdanju Državnog arhiva u Osijeku: Mirjana Smoje, prof., član Gradskog poglavarstva



_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: