Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 10:00 
Naslov:  Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na raskrižju Ulice sv. Ane i Reisnerove ulice te onome između Dubrovačke i Reisnerove ulice uskoro bi se, uz postojeće semafore, trebali pojaviti i prvi digitalni pokazivači trajanja crvenog i zelenog svjetla. Riječ je o izumu poznatog osječkog inovatora Davora Kezića, koji je nakon izuma generatora za obranu od tuče, malog obiteljskog topa za zaprašivanje komaraca i "iglomata" za pomoć ovisnicima, odlučio izumiti i nešto što će pridonijeti smanjivanje nervoze vozača koji nestrpljivo čekaju zeleno svjetlo. Naime, iako slični uređaji već postoje, razlika između Kezićeva izuma i već postojećih je u linijskom displeju.

- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić, koji je svoj izum već zaštitio u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Ovaj izum iznimno se svidio i ljudima iz prometnog odsjeka Gradskog poglavarstva, zbog čega su odobrili probno postavljanje prototipa.

- Na žalost, Grad mi je mogao izići u susret samo toliko da odobri probne lokacije za ove linijske pokazivače vremena, no financijski dio morao sam zatvoriti sam, a jedan prototip ovakvog pokazivača stoji oko 35.000 kuna - objašnjava Kezić. Inače, prvi prototip stručnog naziva "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" bit će gotov do početka veljače, pa sada Grad samo čeka dovršetak Kezićeva prototipa za koji je ovaj izumitelj dobio i srebrnu medalju na Sajmu inovacija u Ženevi.

Piše: N.Zekić/Glas Slavonije

Pročitajte i...
[19.06.2006.] Inovacija Osječanina Davora Kezića za zaboravljive vozače

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 12:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čestitam! da je barem takovih ljudi više oko nas... gdje bi nam bio kraj...

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 12:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka čast na ideji i uspjehu... al fora je taj mjerač... ako dođeš na crveno, a tek se uključilo... ona se fino okreneš i odeš na drugo raskršće... Smile

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 12:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: ›
- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić

pa ne znam, ali meni apstraktnije i nedefiniranije djeluje neki "pješčani sat", nego npr. 19 sec.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.03.2009. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Citat: ›
- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić

pa ne znam, ali meni apstraktnije i nedefiniranije djeluje neki "pješčani sat", nego npr. 19 sec.

Da, to je i meni zapelo za oko... Brojke su apstraktne, a "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" nije...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pavlinjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 7
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imam male sumnje u sigurnost s obzirom na to da će se vozaći pripremiti za start prije žutog svijetla - nadam se da je mislio i na taj dio. Inače, pohvala za trud i ideje!

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
meskalin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 48
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2009. 14:02 
Naslov:  Re: Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja nema šanse da kosritim taj semafor; ako može odbrojavati kada će zeleno, može i slati nevidljive poruke, pa umjesto da odem kući, nagovori me da odem u billu. Evil or Very Mad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dumbaos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nandino je napisao/la: › brojčani podatak je apstraktan


Ma da, to care!!!! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 14:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Circa je napisao/la: ›
Brojke su apstraktne, a "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" nije...

Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dumbaos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 14:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!


Ima u Varaždinu na brojke, ali to ja uopće ne mogu skužiti. Brojke se mijenjaju, svjetla na semaforu su različite boje, bože me prosti, ko da je Dali dizajniro.

Smrt brojkama i njijovoj apstrakciji!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.03.2009. 16:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dumbaos je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!

Ima u Varaždinu na brojke, ali to ja uopće ne mogu skužiti. Brojke se mijenjaju, svjetla na semaforu su različite boje, bože me prosti, ko da je Dali dizajniro.

Smrt brojkama i njijovoj apstrakciji!

osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.03.2009. 19:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek031.com smile prejaki ste osijek031.com smile

Što se izuma tiče... neka u Osijeku napokon primijene onaj čudnovati "zeleni val" na semafore...

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: