Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Adalbert Rebić: Pobačaj je veće zlo od pedofilije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.03.2009. 11:07 
Naslov:  Adalbert Rebić: Pobačaj je veće zlo od pedofilije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

preneseno iz Slobodne Dalmacije 09.03.2009.
PIŠE Marijana Cvrtila



Još se nisu stišali prijepori u javnosti koje je u siječnju izazvala odluka pape Benedikta XVI. o poništenju ekskomunikacije za četvoricu disidentskih biskupa iz otpadničke Bratovštine sv.Pija X., među kojima i notornog Richarda Williamsona poznatog po negiranju holokausta, a svijet se ponovno našao u čudu zbog odluka Katoličke crkve.

Ekskomunikacija majke i liječnika koji su obavili pobačaj u devetogodišnje djevojčice iz Brazila, žrtve očuhova silovanja, nemalo je zaprepastila javnost.

Ima li Crkva “dvostruke“ kriterije kada je u pitanju pobačaj, pa u jednoj siromašnoj sredini poduzima rezove koji će se rijetko vidjeti u zemljama gdje je pobačaj, zapravo, legalan i događa se gotovo svaki dan? Zašto je Božji mač nemilosrdan prema devetogodišnjoj žrtvi, a nije, primjerice, za pedofile među koje spada i očuh iz Brazila, ali i brojni svećenici iz afera koje su potresle Katoličku crkvu?

Hrvatska, primjerice, u novije vrijeme ne pamti slučaj ekskomunikacije, iako se o tome naveliko govorilo kada su otkriveni i osuđeni svećenici pedofili Ivan Čuček iz Zagreba i Drago Ljubičić s Raba.

No, bez obzira na percepciju javnosti, zakoni Katoličke crkve su neumoljivi i jasni: razlozi ekskomunikacije regulirani su Zakonikom kanonskog prava. On kaže da pobačaj podliježe izopćenju, ali pedofilija – ne.

Pobačaj ide izravno protiv života, a u slučaju pedofilije žrtva barem zadovoljštinu može naći na sudu, pojašnjavaju u Crkvi.
Poruka obiteljima

- Crkva ima svoje zakone i članovi Crkve moraju ih se pridržavati. U ovom slučaju riječ je o kazni, a ne o grijehu koji je pitanje savjesti – pojašnjava teolog dr. Adalbert Rebić.

Abortus se kažnjava izopćenjem “unaprijed izrečenim“, što znači da se automatski primjenjuje. U zemljama poput naše, gdje je pobačaj zakonom dopušten (za razliku od Brazila), ekskomunikacija se ne mora javno objaviti.

No, može se reći da osobe koje obave pobačaj nisu više u zajedništvu s Crkvom sve dok se ne pokaju i odu k ispovjedniku koji im može skinuti kaznu i udijeliti oprost. To sve, dakako, vrijedi samo za članove Katoličke crkve.

Sociolog religije dr. Ivan Markešić s Instituta “Ivo Pilar“ ponašanje Crkve u Brazilu obrazlaže i kao svojevrsnu poruku:

- Crkveni je zakon svuda isti, ali ovisi o društvenim okolnostima. Očigledno je problem abortusa u Brazilu uzeo maha, pa biskupi na ovaj način žele poslati poruku drugim obiteljima što im se može dogoditi – ističe dr.Markešić.

Smatra i kako je Crkva ovako postupila u trenutku kada počinju rasprave o manipulacijama DNK i stvaranju „djece po željama“.

- Možemo izraziti žaljenje da se moglo naći drugo rješenje za žrtvu, ali Katolička crkva ima svoje zakone – ističe dr. Markešić.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 15:55 
Naslov:  Re: Adalbert Rebić: Pobačaj je veće zlo od pedofilije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la (Pogledaj post): › preneseno iz Slobodne Dalmacije 09.03.2009.
PIŠE Marijana Cvrtila

Samo jedna mala napomena:
Ovo nije NI RELIGIJSKO, NI FILOZOFSKO, PS: pod ovo drugo bi još možda i moglo proći
Ovo JE DRUŠTVENO pitanje, stgoa pogriješio si forum, ovo spada pod društvo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pcelicaaa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 184
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.03.2009. 16:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

quote="mali_ivica"]
justice je napisao/la (Pogledaj post): › preneseno iz Slobodne Dalmacije 09.03.2009.
PIŠE Marijana Cvrtila

Samo jedna mala napomena:
Ovo nije NI RELIGIJSKO, NI FILOZOFSKO, PS: pod ovo drugo bi još možda i moglo proći
Ovo JE DRUŠTVENO pitanje, stgoa pogriješio si forum, ovo spada pod društvo.
aaaa...al te mali ivica spustio....jbg,u prawu jee....

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2009. 17:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni stvarno nije jasno kako nama moze crkva tako zapovijedati!!! Pa zivimo u 21 stoljecu i price ako ne slijedim njihove zakone da cu zavrsiti u vjecnom paklu vise nikoga nemogu zastrasiti. To je isto kao da meni kaze muslimanka ak jedes svinjetinju zavrsit ces u paklu, sta bi napravila samo bi joj se nasmijala, tako i ovdje. Splet okolnosti je to da smo rodjeni u podrucju gdje je katolicka vjera i ja sam kao clan crkve a to uopce ne zelim biti i mislim da je tako sa 50 % ako ne i vise stanovnistva u Hr.
Dakle da ti dodje svecenik i pita jer zelis biti clan crkve, barem jednom tjedno dolaziti u crkvu, pridrzavati se crkvenih dogmi i zakona ukljucujuci i onih koji nase pape stalno izlazu, citati bibliju koja je jedini povijesni izvor svih tih dogadjanja(ne mozemo nigdje provjeriti vjerodostojnost)......... recite mi koliko bi se ljudi na njih 100 "upisalo" u tu crkvu. Da znam, isto kad mi dodju jehovini svjedoci, sta napravimo-zalupimo vratima!!!!
Bas gledam dokle ce se crkva mijesati u drzavne zakone!!!!!!!
Ovime ne omalovazavam ljude koji sebe smatraju katolicima, svatko kako mu pase, meni crkva ne pase i zelim da me prestane maltretirati!!!!

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 18:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la (Pogledaj post): › Meni stvarno nije jasno kako nama moze crkva tako zapovijedati!!! Pa zivimo u 21 stoljecu i price ako ne slijedim njihove zakone da cu zavrsiti u vjecnom paklu vise nikoga nemogu zastrasiti.

Kao prvo tebi Crkva ništa ni nemože zapovjedati i neznam zašto si se toliko uspjenila jer ti ona ni ne zapovjeda čak ni u ovom tekstu, ona samo iznosi svoje mišljenje.
To što njezino mišljenje iz neznam kojeg razloga tebe boli, to je več druga stvar i za neku drugu temu.

Glede Crkve i njenog utjecaja na odluke političara?! Ona ga ima i nema, nema ga u politici iz razloga zato što nijedan političar nije pod jurisdikcijom crkve tj. ne donosi odluke po njezinom nalogu.
Ima ga iz razloga što ovdje kao i u ostalim državama postoji oni ljudi koje nazivamo vjernici, a oni također izlaze na izbore htjela ti ili ne, te kao takvi imaju pravo odabira i biraju ili ne ljude koji se više ili manje slažu sa njihovim stajalištima.
Nakon toga nemožeš reči kako je Crkva ta koja ima utjecaja u (Crkva u smislu institucije), nego Crkva (Crkva u smislu zajednice ljudi), a ti kao takva trebaš poštivati odluku večine, čak nekad i kada misliš da večina griješi (ako griješi)?!

Još nešto ovo je tekst o pobačaju, on kao takav sa Crkvom nema veze osim što Crkva kao takva, a kao i svatko drugi ima pravo iznijeti svoje mišljenje, kao i ti i ja.

E sada na kraju je jedino pitanje kako mi pobačaj kao takav shvaćamo.
Možemo ga shvaćati kao ubojstvo u smislu da tek začeti plod do njegovog 3mj razvijanja smatramo također živim bićem, ili kao nešto drugo, ako smatramo da ono to do 3mjeseca razvijanja nij (živo biće). No to je za neku drugu temu.

A sve priče tipa Crkva je za sve kriva i ostalo možemo smatrati kao bljuvotine, jer čitajući tekstove dalje vidimo da oni nisu napravljeni konstruktivno sa nekim intelektualnim zapažanjem iznesenim u nekim ajmo reči činjenicama za raspravljanjem, nego su izneseni čisto kao oblik frustacije, odnosno čak bih rekao nemoći autora da bude sve po njegovom, odnosno kako je on to zamislio. Sa prvenstvenim ciljem da se netko ili nešto popljuje. Što i je u duhu naroda ovih prostora, u najnovije vrijeme i šire.

Lijep pozdrav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.03.2009. 19:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e @ivice sorryške što sam stavio ovo u kako ti kažeš "krivi forum",stvarno neznam šta mi je bilo,he he...

ovdje nije riječ o politici nego o čovjeku tj. nadbiskupu Recifea koji je blago rečeno -CENZURA-,
kakav je to čovjek koji izopćuje iz svoje crkve djevojčicu,majku i liječnike koji su obavili taj pobačaj a majmuna koji ju je silovao ne???
da se prisjetimo djevojčica ima 9 godina i silovao ju je očuh,zapravo zlostavljao ju je od 6 godine,
a pobačaj su morali napraviti jer je život djevojčice bio ugrožen.
I taj dotični nadbiskup poslije toga svega sruči svoju vatru na to dijete i njenu majku,umjesto da baš ta crkva pripomogne tom jadnom djetetu ona ga izopćava,šta reći osim-moralno do jaja...

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemam namjeru čitati tekst, a na naslov velim: popove - jebače djece nabit na kolac

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pcelicaaa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 184
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.03.2009. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la: ›
e @ivice sorryške što sam stavio ovo u kako ti kažeš "krivi forum",stvarno neznam šta mi je bilo,he he...

ovdje nije riječ o politici nego o čovjeku tj. nadbiskupu Recifea koji je blago rečeno -CENZURA-,
kakav je to čovjek koji izopćuje iz svoje crkve djevojčicu,majku i liječnike koji su obavili taj pobačaj a majmuna koji ju je silovao ne???
da se prisjetimo djevojčica ima 9 godina i silovao ju je očuh,zapravo zlostavljao ju je od 6 godine,
a pobačaj su morali napraviti jer je život djevojčice bio ugrožen.
I taj dotični nadbiskup poslije toga svega sruči svoju vatru na to dijete i njenu majku,umjesto da baš ta crkva pripomogne tom jadnom djetetu ona ga izopćava,šta reći osim-moralno do jaja...
katafakingstrofaaa...jako tuzno...

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Heroina9
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.03.2009. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno da crkva nema ništa protiv pedofila, kad ih ima i u svećeničkim redovima.

_________________
Juuupiii
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 20:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la (Pogledaj post): › kakav je to čovjek koji izopćuje iz svoje crkve djevojčicu,majku i liječnike koji su obavili taj pobačaj a majmuna koji ju je silovao ne???
Kao prvo, Adalbert Rebić nije taj koji ih je izopćio, nego onaj koji je dao tekst u Slobodnoj Dalmaciji. To bili se takvo što dogodilo u Hrvatskoj to je drugo pitanje što iskreno sumnjam da bi se dogodilo, pošto ima bezbroj žena koje su uradile pobačaj čisto zato što se nisu htjele "zajebavat" sa djecom, te ih smatraju kao svojevrsni "teret" pa svejedno nisu izbačene iz Crkve.

A tvoj tekst nije ubačen ovdje da se o njemu diskutira, jer u ovom tekstu iz Slobodne Dalamcije ljudi daju svoja viđenja tog i sličnih slučajeva, a nezibacuju iz Crkve.
Tvoj tekst kao takav je ubačen ovdje nebi li nekako cijeli slučaj povezao sa ovdašnjim svečenstvom u RH, STOGA GA DEFINIRAM KAO SRANJE.
Najgore mi je bilo čitati one tvoje bljuvotine kojim mi odgovaraš na post, iz kojih se vidi kako tražiš od ljudi da nasjednu na spiku žaljenja (iako tekst negovori direktno kao izvještaj o tom slučaju nego viđenje određenog dijela Crkvenih učenjaka na taj slučaj i njihovo osobno mišljenje - što su dvije različite stvari) insinuirajući kako takvo što rade konstantno naši svečenici iz RH.

I još jednom ponavljam vidim kako tekst nije postavljen da bi se proanalizirao slučaj, nego popljvalo preko njega Crkvu, i to katoličku, aludirajuči da se isto dogodilo ili bi se dogodilo ovdje, a što iskreno nevjerujem što mogu reči da je činjenica, a gore sam ti argumentirao i zašto (podebljano).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.03.2009. 22:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobro čovjek kaže, pobačaj je najveće zlo, a prst u anus je isto što i rukovanje

edit: ovo je sarkazam, da ne bi netko nešto pomislio

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 23:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa što očekivat od popova, jebiga moraju se dječačići čuvat za njih pa moraju i oni nešt karat Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2009. 23:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
dobro čovjek kaže, pobačaj je najveće zlo, a prst u anus je isto što i rukovanje

edit: ovo je sarkazam, da ne bi netko nešto pomislio
Čuj ako se začeće smatra kao početak života (a crkva ga takvim smatra) abortus se tada smatra ubojstvom (intuitivno), a kao takva klasifikacija je puno gori (teže djelo) od silovanja, ili bludnih radnji (kako več).
bez obzira na tvoj sarkazam. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2009. 0:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Čuj ako se začeće smatra kao početak života (a crkva ga takvim smatra) abortus se tada smatra ubojstvom (intuitivno), a kao takva klasifikacija je puno gori (teže djelo) od silovanja, ili bludnih radnji (kako več).
bez obzira na tvoj sarkazam. Wink


Ajde Ivice ponovi glasno svima:
Strugati sa stijenke maternice zigotu ili kako se već zove ta fakin nakupina stanica u razvoju, veći je grijeh od silovanja 9-godišnjakinje!

Pa da te ceo katolički jebeni svet razume, bog te jebo!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2009. 0:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebalo je tu malu balavicu bičevat jer je zavodila očuha!!!! onak' di ste vi ovce čuvali???? jednostavno ne mogu shvatiti ograničenost....

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: