Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Šarmantna i punokrvna predstava koja obećava - nagradna igra je završena!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.02.2009. 12:04 
Naslov:  Šarmantna i punokrvna predstava koja obećava - nagradna igra je završena!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada bogovima i božicama na Olimpu dosadi vječno ispijanje božanskog nektara i amrozije, slijedi pobuna protiv takvog života i vrhovnika Jupitera (ili kako ga oni zovu Jupa) jer jedino što oni žele jest otići Plutonu u Had, u čijem “kupleraju” danonoćno traju zabave, razvrat, nemoral... ukratko - pravi i punokrvni život!

Sažetak je to Offenbachove priče, tj. parodije na poznatu legendu o Orfeju i Euridiki, koju je napisao polovinom 19. stoljeća kao burlesknu operu u dva čina “Orfej u podzemlju”. Kao treću ovosezonsku premijeru (u petak, 20. veljače), u režiji Nine Kleflin, postavilo ju je osječko Hrvatsko narodno kazalište. I pokazao se to pravim potezom i injekcijom repertoaru ovog kazališta, ali i kulturnom životu grada. Predstava je to koja ima istinski šarm, i to s pokrićem, a koja je cijelom ansamblu osječkog HNK - od orkestra ili zbora (kojima je ravnao maestro Peter Oschanitzky, uz asistenciju zborovođe Ljubice Vuletić, plesne skupine (koje je rasplesala Larisa Lipovac) i posebice solista - omogućila razigrati se u punom smislu te riječi.

Još jedan uspjeh Nine Kleflin

Bilo je teško odlučiti i razlučiti tko se više zabavljao - interpreti na sceni (koji kao da su imali odriješene ruke kreirati lik po svom pa su krajnji produkt opuštene i domišljate kreacije likova) ili publika (koja puna dva sata nije skidala osmijeh s lica). Čini se podjednako svi. Velika zasluga za fantastičan uspjeh nove premijere svakako ide na adresu redateljice Nine Kleflin (čija su se prethodna redateljska ostvarenja u ovoj kazališnoj kući također pokazala više nego dobrima - “Krčmarica Mirandolina”, “Liliom”) i njezinih suradnika. Uistinu je donijela kovčeg pun dobrih ideja. Ono što je scenograf Osman Arslanagić realizirao sjajno je i raskošno (no bez suviška) podrctalo ono što je zamislila redateljica Nina Kleflin slijedeći Offenbachov cilj - razotkriti Potemkinova sela i zbaciti ogrtače koji stvaraju privid veličine i moći. Naglasak svemu dala je rasvjeta Josipa Ružičke i kostimi Ivane Bakal i Doris Kristić, kojima se malo toga može zamjeriti. Već i sama pojava podšišanih ovčica kod publike je naišla na potpuno odobravanje i smijeh, kao i muha, u čijem se maštovitu kostimu zapravo krio “kompletni idiot” od Jupitera (kako mu iza leđa govori opaki Pluton!).

Sjajni solisti

Bilo da kao pohotni Jupiter svoj “gromopuc” šalje na servis ili kao muha prilijepljen stoji na zidu Euridikina budoara, Davor Radić od prve do posljednje scene podjednako izvrsno glumi i pjeva (jer gotovo 2/3 svih uloga su dramske, a samo 1/3 glazbene). Rame uz rame Radiću, predstavu nosi i izvanserijski razigran i raspjevan Ladislav Vrgoč (kao vrckasti Pluton u paklenom galopu), pokazavši novu, dosad nedovoljno otkrivenu dimenziju svog talenta. Pohvale i na račun Vesne Baljak koja je opušteno i dojmljivo interpretirala zaljubljenu preljubnicu Euridiku, pariravši spomenutom muškom dvojcu. Premda relativno mala, epizodna uloga Plutonova sluge Johna Styxa Robertu Adamčeku bila je dovoljna da pokaže što zna. Čini se da mu je ova uloga mladog, prpošnog i također zaljubljenog batlera sjela “kao salivena” i iako se njegovo pojavljivanje na sceni moglo mjeriti u minutama, bilo je dovoljno da ga publika na kraju nagradi povicima oduševljenja, kao i većinu solista i protagonista uopće. Pravi šećer bila je Ljiljana Čokljat kao luckasti Kupido, koji se sa svojom anđeoski naivnom pojavom vrlo brzo i lako saživio sa sveopćom raspojasanošću Plutonova kupleraja.

Sudeći prema viđenom, najmanje što bi najnoviji operni naslov osječkom HNK-u trebao prišutiti su nominacije za Nagradu hrvatskog glumišta, a za nadati se da opet ne će sve na tome i (o)stati.

Piše: Narcisa BOŠNJAK/Glas Slavonije



Nagradna igra
Portal Osijek031.com vam, u suradnji s HNK-om, poklanja 2x2 ulaznice za predstavu 25. veljače 2009., u 19:30 sati. Vaše prijave šaljite na e-mail adresu redakcija[at]osijek031[dot]com, s naslovom Orfej u podzemlju i osobnim podacima (ime i prezime, broj mobitela/telefona).

Nagradna igra je završena, a po dvije karte su osvojili:
Matea Vinković
Mirko Varga


Čestitamo sretnim dobitnicima! Za realizaciju nagrade će biti kontaktirani putem e-maila.


Zadnja promjena: Nandino; 24.02.2009. 18:40; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Miss K
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.02.2009. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrgoč je bio odličan, no osim njegove izvedbe ne mogu reći da me je sama predstava posebno impresionirala. Bilo je odličnih momenata, naravno, ali ipak je bilo više onih kad sam si mislila "Meh." Lik Kupida mi nikako nije sjeo.

Ali zato, ako je išta bilo fantastično onda je to svakako scenografija. E tu je sve bilo po propisu i više od toga!

_________________
I'll rise, but I refuse to shine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faust
Offline
Avatar

Ukupno postova: 33
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.02.2009. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je predstava pre-zakon... NE mogu se odlučiti što me više zabavilo... Scenografija je zbilja impresivna, kostimi su dobri, a Vrgoč je izvandredan. Vrlo me ugodno iznenadio i Adamček, a Kupido (Ljiljana Čokljat) mi je bila sjajna... za krepat'!

Svakako treba pogledati, tko nije!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.02.2009. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predstava je predobra!!!!!!!! Ovako dugo nije bilo nesto zabavno u nasem HNK!!! Scenografija-zakon, kostimi-odlični i zivopisni, glumci tj. solisti i vise nego odlicni Vesna Baljak- Euridika i Davor Radić-jupiter definitivno moji favoriti a naravno i ostali ni malo ne zaostaju, orkestar, plesaci, opcenito radnja- PREDOBRO!!!! Obavezno pogledati!!

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: