Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Siđite s krovova (kampanja za digitalnu tv)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.01.2009. 13:19 
Naslov:  Siđite s krovova (kampanja za digitalnu tv)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Večernji list : Kako su Vlada i premijer Sanader poslali pogrešnu poruku
Kampanja za digitalnu TV: Promidžbeni spot o 'silasku s krovova' zbunjuje građane


Skriveno: 

'SIĐITE S KROVOVA'
Kako su Vlada i premijer Sanader poslali pogrešnu poruku
Kampanja za digitalnu TV: Promidžbeni spot o 'silasku s krovova' zbunjuje građane

Novo vrijeme televizije i u našoj zemlji kuca na vrata. Naime, svakoga dana sve više ljudi uči što je to DVB-T, ali čini se da hrvatskoj Vladi to baš i nije jasno.

Iako su pomno osmislili strategiju prelaska Hrvatske na digitalno emitiranje i time se hvalili još početkom ljeta, rezultat svega su smušene izjave premijera Sanadera i promidžbeni spot nakon kojeg čovjeku prosječnoga tehničkog znanja ništa nije jasno.

Kome to više ne treba antena?
Ovih je dana počelo emitiranje televizijskog spota kojim se građane poziva da "bace antene i siđu s krovova", kao da će u budućnosti televiziju gledati putem vilice i noža zabodenih u prijamnik. Nigdje se ne objašnjava da je DVB-T digitalni sustav prijenosa slike putem zemaljskih odašiljača te da je i za prijam takvog signala prijeko potrebna antena, vanjska ili sobna. Još nisu izmišljeni DVB-T prijamnici s integriranim antenama niti se prijam takvog signala može usporediti s prijamom GSM signala na mobitelu.

Ni premijer koji pobjedonosno najavljuje prelazak na digitalno emitiranje ne razumije što to zapravo promiče pa zato i daje ovakve izjave:

Sanader: 'Antene su prošlost'
- I da zaključim, dame i gospodo, ponosni smo na ovaj projekt. Evo, s tim riječima završavam ovu prezentaciju pridružujući se i ja onom što je rekao Lučić; simbolički da pozovemo sve građane da u iduće dvije godine svi siđu s krovova, da ne popravljaju više antene ni sobne... i tako dalje, nego da prijeđu na digitalnu televiziju - izjavio je Sanader.



Pitamo se tko li je to Sanaderu rekao da za prijam digitalnog signala ne treba antena i zbog čega se ljudima šalje potpuno pogrešna poruka. Antene koje su građani dosad koristili za prijam analognog signala moći će se bez problema koristiti i za prijam digitalnog.

Razliku će najviše osjetiti ljudi koji žive u područjima pokrivenim jakim signalom jer će im za dobar prijam vjerojatno biti dovoljna sobna antena. Ali to nikako ne znači da će svoje vanjske antene morati skidati s krovova jer takva antena ipak daje najbolje rezultate i najstabilniji signal.

Prijam ovisi o lokaciji, antene nam i dalje trebaju
Kao i dosad, prijam će ovisiti o lokaciji, nekima će biti dovoljan i komad bakrene žice dok će neki i dalje kvalitetan signal primati samo putem vanjske antene što znači da ipak neće sići s krovova.

DVB-T je digitalni sustav emitiranja signala čija je glavna odlika mogućnost stavljanja više programa na jedan UHF ili VHF kanal. Također, taj je signal otporan na snijeg, refleksije i razne druge smetnje koje su dosad ometale prijam.

Načelno se može reći da kod DVB-T-a ili imate savršenu sliku, ili je nemate uopće, a sve ovisi o jačini signala koji primate na svojoj lokaciji. Ako primate preslab signal, onda dolazi do trzanja slike i zvuka ili potpunog gubitka prijama. Imate li takav problem, vanjska antena, za koju premijer tvrdi da više neće biti potrebna, jedino je rješenje za vas.

Uskoro još televizija
Za prijam digitalnog signala potreban vam je DVB-T prijamnik čiji se najjeftiniji modeli već mogu naći za cijenu od 200 kuna ili televizor s već ugrađenim digitalnim "tunerom".

Na prijamnik trebate priključiti antenu koju ste i dosad koristili za prijam signala, prijamnik scart kabelom spojiti s televizorom i spremni ste za uživanje u digitalnoj kvaliteti zvuka i slike.

Digitalnim signalom trenutačno je pokriveno 80 posto hrvatskog stanovništva, a programi koji se trenutačno mogu pratiti su HRT 1, HRT 2, RTL Televizija i Nova TV. Vrlo brzo hrvatsku očekuje još televizijskih programa koji će emitirati isključivo u DVB-T tehnologiji.

Hrvatska bi analogne odašiljače trebala isključiti 2011., a neki od njih bit će isključeni već iduće godine. Kreatori kampanje za prelazak na digitalno emitiranje imaju još vrlo malo vremena da promidžbeni spot dorade i ljudima objasne da će im antene ipak trebati jer bi u protivnom mogli shvatiti da će im Vlada plaćati priključak i pretplatu na kabelsku televiziju s puno atraktivnih programa u izvrsnoj kvaliteti slike.


Večernji list




S obzirom da sam, za razliku od premijera, znala da će mi antena uz reciver svakako trebati, ono što mi je nedostajalo za savršenu sliku 4 programa bio je reciver koji kupih prije 3 dana...
Niti antena od tv-a, niti sobna ne daju mi signal..jedino mi preostaje još pokus s "ribljom kosti" na prozorčiću (koju moram nabaviti), pa ako mi to upali onda još trošak kabla od krova do 2. kata....

A sljedeći put kad vidim promidžbeni spot na HTV-u, jebat ću sve po spisku svima koji imaju veze s ovim projektom jebenim i obmanom koju šire .... osijek031.com smile

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.01.2009. 13:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vezani članak od 2.1.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/digitalna-tv-trazili-ste-a-necete-gledati/415742.aspx

sve u svemu, još jedna laž i sranje od vladajućeg kradezea. pitanje je samo do kada mazohistička raja misli to sve gutati ili je već toliko navikla da joj godi biti u govnima...

ne znam kako vama, meni nije super.

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.01.2009. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la (Pogledaj post): ›


ne znam kako vama, meni nije super.


Ni meni..trebali bi sići s krova i ravno van na ulice..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.01.2009. 13:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku je signal u nekim dijelovima grada, odnosno od centra prema istoku i sjeveru, jako loš.
Odašiljač se nalazi u Josipovcu. Prijeko je potreban je još minimalno jedan ako ne i 2 odašiljača da se cijeli grad pokrije digitalnim signalom.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.01.2009. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › U Osijeku je signal u nekim dijelovima grada, odnosno od centra prema istoku i sjeveru, jako loš.
Odašiljač se nalazi u Josipovcu. Prijeko je potreban je još minimalno jedan ako ne i 2 odašiljača da se cijeli grad pokrije digitalnim signalom.


Za odašiljač u Josipovacu sam jučer pronašla na netu, kao i to da će ove godine biti postavljeni i u mjestima Bilje i Borinci, dakle istočni dio...


Zadnja promjena: Elena_Os; 22.01.2009. 18:49; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.01.2009. 17:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

---


Zadnja promjena: Frost; 22.01.2009. 18:30; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rizla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 149
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.11.2009. 14:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja tu ništa ne razumijem. Neka me netko prosvijetli. Imaju li noviji televizori ugrađeno to digitalno sranje' Meni prodavač reče da imaju, ali više nikome ništa ne vjerujem

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.11.2009. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rizla je napisao/la: ›
Ja tu ništa ne razumijem. Neka me netko prosvijetli. Imaju li noviji televizori ugrađeno to digitalno sranje' Meni prodavač reče da imaju, ali više nikome ništa ne vjerujem

Noviji televizori imaju. Potrazi skracenicu DVB-T u specifikacijama...
Mogu li pitati zasto mislis da bi te trgovac lagao u vezi toga?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rizla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 149
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.11.2009. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne tvrdim da me lagao, ali nisam sigurna. Hvala na odgovoru

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.11.2009. 12:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe, došao mi je mejl notif. za topic 'Sišite s krovova' Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.12.2009. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da li itko gleda preko digitalnog odašiljača tv?
Iskustva.
Koliko znam nemamo puno još fore za prelazak..do 1.03.

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rizla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 149
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.05.2010. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene ovo sluđuje. Sad baratam sa dva daljinska, samo za hrvatske programe, srpske i bosanske ne mogu hvatati. Muž mi je još uvijek na krovu. Koja ludara il ja ne znam s tim, što nije isključeno, jer mi tehnika nikak ne ide.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2010. 20:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Srpski i bosanski bi sada cak mogli biti i zeru bolji, jer se eter malo procistio. ;-)

Uglavnom, u svim savjetima se govori kako podesiti digitalni prijamnik [SCART kabel u vecini slucajeva].

Dakle, antenu "iz zida" ili "sobnu" spojiti na antenski ulaz digitalnog prijamnika. Scart kabelom iz digitalnog prijamnika u scart ulaz na TV. I onda AV na televizorima i slicno. I time se podesio digitalni prijam.

Za nastavak gledanja i "analognih" programa (srpski, bosanski), potrebno je jos kupiti obican antenski kabel i spojiti antena-out (tv-out) na ditigalnom prijamniku s antena-in na TV-u.

Vecini ovo zvuci trivijalno, ali ima ljudi koji za to mozda ne znaju, pa eto... ;-) nadam se da je bar nekom pomoglo... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.05.2010. 20:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a nakon toga..uzmeš sve i pošalješ ih u p***u materinu... jebo ih digitalni signal, trebaš bit alkemičar da ga stvoriš i da sve funkcionira..

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2010. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Vecini ovo zvuci trivijalno,

nije uopće trivijalno.
da bi ste mogli gledati i analogne programe (bosanske,srpske) na nekim TV aparatima je dovoljno samo stisnuti tipku TV pa da ih dobijete.na nekima se pojavljuju tek kad ugasite digitalni prijemnik.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: