Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osvrt na skupinu A nakon prva tri dana

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
M.K.
Offline
Ukupno postova: 46
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.01.2009. 19:04 
Naslov:  Osvrt na skupinu A nakon prva tri dana
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svjetsko prvenstvo u rukometu koje je ovih dana u zenitu gotovo svih svjetskih sportskih izvještaja došlo je do dana odmora. Idealna prilika za analizu dosad viđenoga u našoj osječkoj skupini. Nakon prva tri dana po očekivanju se na samom vrhu tabele nalazi višestruki svjetski, olimpijski i europski prvak Francuska. Kroz analizu njihova nastupa i nastupa ostalih reprezentacija na prvenstvu ne bi bilo nepošteno reći da se radi o prvom favoritu za najsjajnije odličje. Podlogu za takvu tvrdnju treba tražiti i u činjenici da će Francuzi u drugi krug ući vjerojatno s maksimalnim brojem prenesenih bodova i odmorniji od svih koji im planiraju pomrsiti račune. Odmorniji iz razloga što im kvaliteta ostalih ekipa u našoj skupini dozvoljava rotaciju svih pozvanih igrača u svakom susretu. Realno je reći da su Francuzi u ovom trenutku za klasu bolji od svih svojih trenutnih protivnika. Oni će i u zadnje dvije utakmice protiv Slovačke i Mađarske morati ući maksimalno ozbiljno da im se ne bi dogodio slučajni gubitak bod(ov)a koji bi ih mogao skupo stajati u drugom krugu. Stoga predviđam da će Francuzi na kraju završiti skupinu s maksimalnim učinkom. Ali zato će borba za drugo i treće mjesto biti žestoka. Mađari bi trebali biti sigurni, jer im sutrašnja pobjeda protiv Argentine osigurava jedno od preostala dva mjesta. Koliko će bodova prenijeti dalje ovisit će ponajviše o susretu između Slovačke i Rumunjske koji se igra posljednjeg dana. Rumunjima je potrebna pobjeda da bi bez bodova prošli u naredni krug, dok Slovacima pobjeda ili remi otvaraju vrata drugog kruga s najvjerojatnije jednim prenesenim bodom (onim protiv Mađara). Znači, dva najrealnija raspleta su prolaz Francuske (4 boda), Mađarske (1 bod) i Slovačke (1 bod) ili prolaz Francuske (4 boda), Mađarske (2 boda) i Rumunjske (0 bodova). Ono što je sigurno je da će zadnji natjecateljski dan u dvorani Gradski vrt biti vatren! Osječka skupina A križa se sa „hrvatskom“ skupinom B. Iz navijačkog kuta gledano, bilo bi vrlo važno da i Hrvatska u drugi krug natjecanja prenese barem 3 boda, što bi nam širom otvaralo vrata polufinala, jer iako se dosta mučimo na otvaranju prvenstva i nije sve idealno, mislim da smo objektivno dosta jači od svih ekipa u skupini A, izuzimajući naravno Francuze.



Organizacija...

Gledajući s organizacijske strane prvenstva, valja istaknuti da je dvorana zaista predivna. Odmah moram naglasiti da je odnos prema medijima korektan, nisam doživio ni najmanje neugodnosti niti od strane zaštitarske službe, niti od strane organizacijskog tima. U press centru je osigurana tehnička potpora, odličan catering, osvježavajuća pića i uljudne hostese. Ali sam novinarski prostor u dvorani je potpuno druga priča. Korpulentnija osoba poput mene jednostavno nema načina da se osjeća ugodno. Prostor ispred stolice, koja je vrlo nestabilna, dovoljan je za zauzimanje poze „ženskog jahanja“ (s nogama skupljenim u stranu). Posebna priča je stolić na izvlačenje predviđen za postavljanje laptopa i drugog materijala. Kada se taj stolić izvuče neugodno vam se „usadi“ pod rebra i ne možete ni disati, a kamoli se pomaknuti. A jadni vi ako slučajno sjedite na kraju jednog od novinarskih redova! Morat ćete zamoliti za ustajanje sve kolege koji sjede ispred vas, kao da se radi o nogometnoj utakmici. Sva sreća da taj prostor nije nikada do kraja pun, pa si mogu priuštiti normalan rad okupiranjem dva takva mjesta. Što reći o prostoru oko dvorane? Svatko od vas tko je bio barem na jednoj utakmici zna da su sve riječi suvišne. Ali za slučaj da netko nije upoznat, informirat ću vas o svakodnevnoj borbi za probijanje do dvorane. Naime, prostor oko dvorane uopće nije asfaltiran i probijanje do nje prvog je dana bilo znatno otežano zbog leda koji je okovao cijeli Osijek. Kada se u nedjelju i ponedjeljak pojavilo sunce i otopilo led, površine su osvanule prekrivene blatom do koljena. Iako parkirna mjesta oko same dvorane zjape prazna (bilo je potrebno dobiti i posebnu akreditaciju za automobil) sav promet se usmjerava na parkiralište ispred Baumaxa. Pošto ni tamo nema dovoljno parkirnih mjesta, završavate uglavnom parkirani negdje kod Metroa. Sramotna je i cijena osvježavajućih pića u samoj dvorani. Za sve napitke od otprilike 2,5 dcl izdvojit ćete 15 kuna, dok je ispred dvorane postavljen šator gdje ćete za pola litre točenog osječkog piva izdvojiti 12 kuna. Iako po svemu sudeći osječka organizacija ovako velikog natjecanja pati od nekih dječjih bolesti, čini se da Osječani svojim gostoprimstvom „izvlače“ cijelu priču i čine ju svjetlijom nego što zapravo je. Žalosno je što će svo vrhnje na kraju pobrati vjerojatno Alen Prnjat, pročelnik grada Osijeka za sport, iako je za organizaciju prvenstva iz proračuna grada odvojeno vrlo malo ili ništa. Podsjetimo, izgradnja dvorane, zbog koje je pala vlast u Osijeku, financirana je javno-privatnim partnerstvom Vlade Republike Hrvatske, a dvorana je zapravo ono jedino što daje naslutiti da se u Osijeku ovih dana održava svjetsko prvenstvo u rukometu.

A navijači...

Razgovarao sam ovih dana i s navijačima, koji su kao gosti našeg grada došli podržati svoje reprezentacije. SVI od njih na prvo mjesto stavljaju gostoljubivost Osječana kao najljepšu stvar koju mogu izdvojiti. Osmijeh na licima domaćeg stanovništva ih naprosto oduševljava. Osmijeh koji „izvlači“ gospodina Prnjata i sve propuste koji su napravljeni. Osmijeh zbog kojeg je Alen Prnjat „debelo“ dužan svojim sugrađanima!

Pričao sam tako sa Slovakom Vedranom Hulakom koji je svoju reprezentaciju došao podržati iz Žiline. Razgovarali smo na hrvatskom jeziku, jer ima rođake u Hrvatskoj. Ukratko mi je odgovorio da mu se u Osijeku sviđa, smatra da su šanse za prolaz njegovog tima u drugi krug 50:50. Njegov prijatelj pak smatra da će se plasirati u finale, igrati s Hrvatskom i da će biti „gusto“. U Osijeku su odsjeli kod kolege koji studira u našem gradu. Kad sam ih upitao što im se najviše sviđa, pored gostoljubivosti domaćina istaknuli su vino, žene i pivo, odgovor koji bi dala većina navijača (ne nužno tim redoslijedom). Francuski novinari Alexandre i Henri koji dolaze iz Pariza požalili su mi se na hladno vrijeme i maglu, iako im se centar grada i Tvrđa vrlo sviđaju. Odsjeli su u hostelu Tufna zajedno s 10-ak francuskih navijača koji su došli podržati svoju reprezentaciju. Predviđaju da će se Francuska popeti na krov svijeta, a želja im je da se, nakon što u finalu pobijede Hrvatsku, publici u dvorani na hrvatskom jeziku obrati Nikola Karabatić. Hvale također pivo i žene, a posebno ćevape koje su izgovorili na tečnom hrvatskom. Prostor za medije smatraju preskučenim o čemu sam već progovorio, a ne sviđa im se ni iritantna muzika u dvorani. Najugodniji razgovor vodio sam s Mađarima Palom Maruzsem i Zoltanom Solticzkym. Oni dolaze iz Szegedina, doma nadaleko poznatog rukometnog kluba Pick Szeged, koji je od Osijeka udaljen samo 200 kilometara. Priznaju mi da im je u Osijeku stvarno odlično, grad im je prelijep, ljudi su prijateljski raspoloženi prema svim navijačima. Odsjeli su u Bilju u Vili Sandrina i vrlo su zadovoljni smještajem. Od domaćih užitaka obožavaju žene, pljeskavice i rakiju. Drago im je da se svi žele fotografirati s njima i upoznali su puno novih ljudi. Za svoju reprezentaciju predviđaju plasman među prvih 8, točnije 5. ili 6. mjesto.

Sutra su na rasporedu utakmice 4. kola između Francuske i Slovačke, Mađarske i Argentine te Rumunjske i Australije. Ukoliko još uvijek niste postali dio ludila koje vlada u dvorani Gradski vrt nije kasno da to učinite. Nadam se da se vidimo u velikom broju!

Piše: M.K.

Galerija 031: Svjetsko rukometno prvenstvo i navijači
[Foto: Daniel Antunović, Mladen Kovačević][17.01.2009. Dvorana: Gradski vrt, Tvrdja]

Objektiv031: SP 2009 - drugi i treći dan
[Foto: Mladen Kovačević][04.12.2008. Dvorana: Gradski vrt]


-> Svjetsko prvenstvo u rukometu 2009, Skupina A, Osijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: