Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Očima prolaznika: Oklopnjaci, letjelice i gologuza budućnost

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Ivan Vekić
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2008. 14:03 
Naslov:  Očima prolaznika: Oklopnjaci, letjelice i gologuza budućnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam se namjeravao više javljati. Jer, o čemu pisati u državi u kojoj se saborski zastupnici ne osjećaju sigurni niti u vlastitoj zgradi; gdje se na naslovnoj stranici dnevnih novina pojavljuje partizanski narodni heroj pod čijom je komandom osvojen Kočevski Rog i Tezno; u kojoj gradonačelnik Zagreba (oni bar imaju Gradonačelnika) i njegov savjetnik za sigurnost (titula je mnogo kićenija, ali mi se ne dâ listati novine) namjeravaju kupiti oklopno vozilo, bespilotnu letjelicu i helikopter, te izgraditi najmoderniji krizni stožer otporan na potrese, kemijske i nuklearne katastrofe, valjda za vlastitu sigurnost, ali ne i za svoj novac; čiji predsjednik i premijer kao općepriznati znalci i bespogovorni autoriteti drže umna predavanja čitavom svijetu o terorizmu i izlasku iz globalne krize, a nama ne taje da smo u banani (koja šporka šala, rekli bi Dalmatinci); i u kojoj je tri dana (zamislite!) kasnila plaća gospodi iz vrhovne vlasti…

Yugo crne boje

Jedan se branitelj osobnim automobilom Yugo (to se još samo na Balkanu zove automobilom) zabio u vrata Hrvatskog sabora, na što je prestravljeni zastupnik Boris Kunst (HDZ) predložio da se Gornjim gradom zabrani (?!) promet i stave još jače prepreke pred Sabor i Vladu. Nešto hrabrije zastupnice SDP-a, Milanka Opačić i Gordana Sobol, ne plaše se kao junačina Kunst, ali ipak se ne osjećaju „najugodnije“ i strepe od sljedeće godine „…kada ljude stigne još veća financijska kriza“. Tako naši časni zastupnici strepe od svojih glasača, koje su prije izbora mamili lažima!

Javilo se i glasovito Ministarstvo branitelja (i ostalih dekorativnih obilježja), kako bi zlosretnom atentatoru i teroristu u ubojitom Yugu „koji je mogao ugroziti Sabor ili Vladu“ pružili savjetodavnu i pravnu pomoć (što li to zapravo znači?). On, međutim, „…nikada nije prihvaćao suradnju…“, iz čega valja zaključiti da je sam kriv za stanje u kojem se našao, ali oni mu, eto, pružaju ruku pomoći kako bi ga izvukli iz beznađa. Sve to moglo se reći i kraće: koji ga je vrag tjerao u rat i to na strani pobjednika, kojeg sada predstavljaju spomenute osobe i ono dekorativno ministarstvo…

I, da ne zaboravim, u svim je vijestima navedeno kako je Yugo bio - crne boje! Eto, mora da je napad automobilom izveden uz bojnu potporu Thompsonove pjesme!
Dosta crnih i crnomanjastih vijesti. Davno sam u beogradskom „Ježu“ – kod nas ga odavno nema u prodaji – pročitao jedan i danas aktualan aforizam: Nije sve crno, gaćice su joj bijele!

Gologuza istina

Na redu je kultura. Književnu nagradu „Kiklop“ za hit godine, trebala je dobiti izvjesna Nives Celzius za knjigu „Gola istina“. Kupcima koji se tresu od najavljene ekonomske krize, a ništa nisu znali o toj znamenitoj spisateljici, činilo da će u knjizi naći nešto o pljački društvene, državne ili privatne imovine, o provizijama ili lažima naših političara i dužnosnika, o neodržanim obećanjima i iznevjerenom narodu, o uvezanosti kriminala i politike, o korupciji i nepotizmu, ulagivanju paktovima i zajednicama, izdaji vlastitih heroja, o cijeni goriva, visini plaća, otkazima. Kad ono, nije riječ o goloj, nego gologuzoj istini i još nečemu što prostorno nije daleko od nje.

Knjiga je rasprodana u 43.000 primjeraka i ove je godine najprodavanija u Hrvatskoj. Ali književni oci gologuzoj istini odbiše dodijeliti nagradu, smatrajući da knjiga mora biti „djelo izvjesne književne vrijednosti“. Jest, ali broj je broj, knjiga je knjiga, kriteriji su jasni, a Nives Celzius ima najveću… prodaju.

U propozicijama o nagrađivanju baš i ne stoji da je gola… istina nepodobna za osvajanje nagrade, ali su neki dosadašnji dobitnici zaprijetili vraćanjem svoje književne nagrade u znak prosvjeda, pa je „Kiklop“ ukinut, kako nagrada ne bi otišla zaslužnoj književnici. Kao pravnik, savjetujem tužbu i kladim se u sto naspram jedan da će ta termometarska književnica dobiti parnicu.

Uostalom, to je nagrada nama koji volimo takvu književnost. Na to nas navode naši mediji, u kojima ostale vijesti nisu tako zanimljive. Ne kupuju svakog dana gradonačelnici oklopna vozila, niti se branitelji crnim automobilom zalijeću u sveta saborska vrata.

Pročitajte ponovno gornja prezimena: Kunst, Opačić, Sobol, Bandić, Celzius…, pa recite, ima li među njima ikakve razlike? Tako je to u Zagrebu, na Trgu Svetog Marka, za kojega Krleža kaže: „… na Trgu Svetoga Marka mrtvih plešu kolone, na Trgu Svetoga Marka gasnu hrvatske boje!“

Gologuzo vrijeme

A u našem Osijeku vrti se do besvijesti pet-šest takozvanih političkih imena, za sada bez oklopnog vozila i bespilotne letjelice, ali s nevjerojatnim koalicijskim potencijalima za dobro plaćeno mjesto na kojem ne treba ništa znati i raditi. Zato unaprijed znamo što će tko reći ili prešutjeti, koje fraze ponoviti, a nikoga nema (ne mogu se danas odmaknuti od Krleže) „… da ih s fraze skine i nakaze zgazi“.
To je nama naša borba dala…

A privrednu recesiju, zamrzavanje plaća, otpuštanje radnika i druge jade koji nas čekaju, možemo slobodno nazvati „gologuzo vrijeme“, pa gledano iz tog nazadnog kuta, knjiga Nives Celzius pojavila se u pravo vrijeme i na pravome mjestu.

P. S.
Ovoga puta, nisam ja autor svoje kolumne. Mojom su je rukom ispisali oni koji nas vode. Ili vodaju.

Piše: Ivan Vekić

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2008. 21:49 
Naslov:  Re: Očima prolaznika: Oklopnjaci, letjelice i gologuza budućnost
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eh, gospo'n Vekić...
Niste ni vi tu baš cvijetak. osijek031.com smile
Sve ovo je danas rezultat genijalne politike devedesetih, "dvjesto obitelji", "novac nije imovina", "u obrani ne može biti zločina" i sličnih bisera Vođe i njegovih držača ljestava.
Par prečkica je i vaše.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
platypus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 23
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2008. 23:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast, odlična kolumna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2008. 11:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...moram se nakratko osvrnuti na onaj dio o branitelju i Jugu 45.....
....čovjek je star 34 godine, to znači da je za vrijeme Domovinskog rata imao 16-17 godina....ne kažem da nije bilo branitelja tih godišta, ali ajmo malo razmisliti o tome prvo....nadam se da neće tražiti i status dragovoljca, obzirom da sam naletjela sam negdje na informaciju da je mobiliziran...
....drugo, zakasnio je 2 (dvije) godine u traženju statusa HRVI...pa nije zakasnio dva dana, dvije godine su predugo vrijeme da bi čovjek "zakasnio".....
...treće, koliki bi pravi HRVI trebali se zaletavati u Sabor da bi dobili svoja prava?...
...četvrto, kako to da ga se ljudi iz 106. brigade ne sjećaju?
...ne opravdavam ovim političare koji su se prepali, trebalo bi im se to više dešavati na različite načine, možda bi tada postali ljudi od krvi i mesa....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2008. 21:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne vidim razloga, Ivane, za samoizolaciju. Mislim da treba pisati, isticati i prikazivati zlo. Šteta, sad mi je i glupo bilo što komentirati. Volio bih da su kolumne redovne i da se može komentirati. Ovako nema smisla.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2008. 22:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...moram se nakratko osvrnuti na onaj dio o branitelju i Jugu 45.....
....čovjek je star 34 godine, to znači da je za vrijeme Domovinskog rata imao 16-17 godina....ne kažem da nije bilo branitelja tih godišta, ali ajmo malo razmisliti o tome prvo....nadam se da neće tražiti i status dragovoljca, obzirom da sam naletjela sam negdje na informaciju da je mobiliziran...


Nemoj tako, prijavio se čovjek kad je bilo najgore Wink

Citat: ›
Govorio je, zatim, o svom ratnom putu i o teškim socijalnim uvjetima u kojima danas živi. U Hrvatsku vojsku je, kaže, dobrovoljno pristupio 1. siječnja 1994., i to u 5. domobransku pukovniju, a razvojačen je u veljači 1995. godine. Danas živi od 1600 kuna socijalne pomoći Ministarstva te 600 kuna Centra za socijalnu skrb Trešnjevka.

Najavio je tužbu protiv RH od koje će tražiti 500 tisuća kuna za duševne boli, a najavio je i pokretanje tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Strasbourgu. - Obolio sam ratujući u Bosni, što hrvatska vlast ne želi priznati.

Izvor: Jutarnji.hr



Sumirajmo ovo gore: frajer je bio u Domobranima koji nisu bili u Bosni. I to za vrijeme dugoročnog sporazuma o prekidu paljbe na teritoriji RH (ispravi me ako sam u krivu Anakonda, ali nekako se sjećam tog razdoblja kao prilično mirnog). Dobiva 2200 kn mjesečno na konto toga.

Imam prijatelja koji radi za 2000 kn smjenski posao od ponedjeljka do subote. Služio je vojni rok jednako dugo kao i ovaj svoje domobranstvo. Ali je, za razliku od Kralja, moj kolega gurao zgradu, brdo, tenka i sve čega se neki galadžija tamo sjetio. Nema pitijestpit. Nema Yugo. Prodao ga davno za pare. Jer mu trebaju.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2008. 23:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sumirajmo ovo gore: frajer je bio u Domobranima koji nisu bili u Bosni.

išli su i domobrani, ali cijela njegova priča je dosta klimava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.12.2008. 9:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sumirajmo ovo gore: frajer je bio u Domobranima koji nisu bili u Bosni.

išli su i domobrani, ali cijela njegova priča je dosta klimava.


...čitava priča ne samo da je klimava, već uopće ne drži vodu....ide po sistemu malo bi piškili, malo bi kakili....@Bazooka: '94. i '95. bile su mirnodopske u područjima oko Osijeka, to stoji, no tada su se događali Bljesak i Oluja....ali lik tvrdi da je ratovao u Bosni, OK - ta je pukovnija zaista bila tamo, pitanje je da li je i on....
...bottom line je slijedeći: čovjek je proveo godinu dana u vojsci, u mirnodopsko vrijeme, MOBILIZIRAN JE, i sad se našao tu da traži neka svoja braniteljska prava, da boluje od PTSP...pa stoga može raditi štogod hoće.....a kako to djeluje na stvarne branitelje, dragovoljce, invalide, koji spavaju po parkovima bez socijalne pomoći uopće???.....a gospodin još prima 2200 kn socijalke.....e, pa moj suprug (dragovoljac, 36 godina star, HRVI 80%, ima samo malo veću mirovinu i to s punim radnim stažom i to sve u HV)...i sigurno mu ne pada na pamet zaletavati se u Sabor, nego čovjek gleda kako da si namjesti što više obaveza u životu kako bi izgurao dan, jer PTSP je stanje u kojem čovjek sam sebi može najbolje pomoći....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
six
Offline
Ukupno postova: 94
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.12.2008. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
lufus je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sumirajmo ovo gore: frajer je bio u Domobranima koji nisu bili u Bosni.

išli su i domobrani, ali cijela njegova priča je dosta klimava.


...čitava priča ne samo da je klimava, već uopće ne drži vodu....ide po sistemu malo bi piškili, malo bi kakili....@Bazooka: '94. i '95. bile su mirnodopske u područjima oko Osijeka, to stoji, no tada su se događali Bljesak i Oluja....ali lik tvrdi da je ratovao u Bosni, OK - ta je pukovnija zaista bila tamo, pitanje je da li je i on....
...bottom line je slijedeći: čovjek je proveo godinu dana u vojsci, u mirnodopsko vrijeme, MOBILIZIRAN JE, i sad se našao tu da traži neka svoja braniteljska prava, da boluje od PTSP...pa stoga može raditi štogod hoće.....a kako to djeluje na stvarne branitelje, dragovoljce, invalide, koji spavaju po parkovima bez socijalne pomoći uopće???.....a gospodin još prima 2200 kn socijalke.....e, pa moj suprug (dragovoljac, 36 godina star, HRVI 80%, ima samo malo veću mirovinu i to s punim radnim stažom i to sve u HV)...i sigurno mu ne pada na pamet zaletavati se u Sabor, nego čovjek gleda kako da si namjesti što više obaveza u životu kako bi izgurao dan, jer PTSP je stanje u kojem čovjek sam sebi može najbolje pomoći....
slazem se sasvime navedenim i mislim da si u pravu sto se tiće PTSP međutim nije mi nikako jasno kao da je postalo pravilo kada napraviš neko sranje odmah se poziva na nekakav status branitelja ili PTSP-a kao da je to nekakvo opravdanje,zaštto nitko ne kaže da je radio na željeznici ili da je operirao bruh,nego se ovako stvara nekakva slika da su dragovoljci nekakvi bolesnici ili psihopati što nikako nije ni blizu istini jer poznajem X ljudi sa statusom dragovoljca pa su to danas više manje uspješni ali svakako po meni normalni ljudi.A što se tiće navedenog gospodina niti je on prije rata bio baš za neki posao ili školu a bogme niti poslije,pa je ovo valjda njemu normalno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: