Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Što kaže Biblija o ispovijedanju grijeha svećeniku?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.12.2008. 11:10 
Naslov:  Što kaže Biblija o ispovijedanju grijeha svećeniku?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naiđoh na jako zanimljiv odgovor, pa da ga podijelim sa Vama dragi forumaši Very Happy

Skriveno: 

Pitanje: Što kaže Biblija o ispovijedanju grijeha svećeniku?

Odgovor: Pojam ispovijedanja grijeha svećeniku ne nalazimo nigdje u Svetom pismu. Kao prvo, Novi zavjet ne uči da Novi savez ima svećenstvo. Umjesto toga, uči da su svi vjernici svećenici. 1. Petrova 2,5-9 vjernike opisuje kao »sveto svećenstvo« i kao »kraljevsko svećenstvo«. Otkrivenje 1,6 i 5,10 vjernike opisuju kao »kraljevstvo svećenika«. U Starom zavjetu, vjerni su Bogu morali pristupiti kroz svećenika. Svećenici su bili posrednici između ljudi i Boga. Oni su prinosili žrtve Bogu u ime naroda. To više nije potrebno. Zbog Isusove žrtve, sada možemo smiono pristupiti Božjemu prijestolju (Hebrejima 4,16). Hramski zastor koji se prilikom Isusove smrti rascijepio na dva dijela bio je simbol zida koji je razdvajao Boga i čovječanstvo, a koji je sada bio uništen. Bogu možemo prići izravno, sami i bez potrebe za ljudskim posrednikom. Zašto? Zato što je Isus Krist naš uzvišeni Veliki svećenik (Hebrejima 4,14-15; 10,21), te jedini posrednik između nas i Boga (1. Timoteju 2,15). Novi zavjet uči kako u crkvi trebaju služiti starješine (1. Timoteju 3), đakoni (1. Timoteju 3), biskupi/nadglednici (Titu 1,6-9) i pastori (Efežanima 4,11) – ali ne i svećenici.

Što se tiče ispovijedanja grijeha, vjerniki se u 1. Ivanovoj 1,9 upućuje da svoje grijehe ispovijedaju Bogu. Bog je vjeran i pravedan i oprostit će naše grijehe kada mu ih ispovijedimo. Jakovljeva 5,16 govori o ispovijedanju naših prijestupa »jedni drugima«, no to nije isto kao ispovijedanje grijeha svećeniku koje poučava Rimokatolička crkva. Svećenici / crkveni vođe ne spominju se nigdje u kontekstu Jakovljeve 5,16. Nadalje, Jakovljeva 5,16 ne povezuje oproštenje grijeha s ispovijedanjem grijeha »jedni drugima«.

Rimokatolička crkva svoju praksu ispovijedanja svećeniku temelji prvenstveno na katoličkoj Predaji. Katolici se pozivaju na Ivana 20,23: »Kojima oprostite grijehe, oprošteni su im; kojima zadržite, zadržani su im«. Iz ovoga stiha katolici tvrde da je apostolima Bog dao vlast da opraštaju grijehe, kao i da je ta vlast prešla na nasljednike apostola, odnosno biskupe i svećenike Rimokatoličke crkve. Ovo tumačenje ima nekoliko problema. (1) Ivan 20,23 nigdje ne spominje ispovijedanje grijeha. (2) Ivan 20,23 nigdje ne obećaje, pa čak ni ne nagovješćuje, da će se vlast opraštanja grijeha prenijeti na nasljednike apostola. Isusovo obećanje bilo je posebno upućeno apostolima. (3) Novi zavjet nigdje ne kaže da će apostoli imati nasljednike koji će naslijediti njihov apostolski autoritet. Isto tako, katolici se pozivaju na Mateja 16,19 i 18,18 (vezivanje i odrješivanje) kao dokaz da Katolička crkva ima vlast otpuštati grijehe. Iste tri točke koje smo spomenuli gore jednako se mogu primijeniti na ove odlomke.

Ponovno, Sveto pismo nigdje ne uči o ispovijedanju grijeha svećeniku. Naše grijehe trebamo ispovjediti Bogu (1. Ivanova 1,9). Kao vjernici Novoga saveza, ne trebaju nam posrednici između nas i Boga. Zbog Isusove žrtve umjesto nas, Bogu možemo pristupiti izravno. 1. Timoteju 2,5: »Jedan je Bog, jedan je posrednik između Boga i ljudi, čovjek Krist Isus«.

Izvor: http://www.gotquestions.org/Hrvatski/ispovijedanje-grijeha-sveceniku.html

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 10:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To znam jos odavno i drago mi je da se pocelo o tome pisati i da ljudi shvate da svecenici nisu sveti ljudi i nisu poslani od Boga a kamoli da mi on otpusta ili zadrzava grijehe, pa nije on nista bolji, svetiji ili cistiji od mene.
Opcenito gadi mi se ustrojstvo crkve i sto su nam uspjeli ugraditi takvu griznju savjesti......al hvala Bogu svijest ljudi se mijenja zahvaljujuci obrazovanju, logici, hrabrim ljudima koji "bogohulje" i pricaju o tome te i nekim dijelom u novije vrijeme i "Zaitgeistu" (obavezno pogledati).

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 13:10 
Naslov:  Re: Što kaže Biblija o ispovijedanju grijeha svećeniku?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Elena_Os je napisao/la (Pogledaj post): › Naiđoh na jako zanimljiv odgovor, pa da ga podijelim sa Vama dragi forumaši Very Happy

Skriveno: 

Pitanje: Što kaže Biblija o ispovijedanju grijeha svećeniku?

Odgovor: Pojam ispovijedanja grijeha svećeniku ne nalazimo nigdje u Svetom pismu. Kao prvo, Novi zavjet ne uči da Novi savez ima svećenstvo. Umjesto toga, uči da su svi vjernici svećenici. 1. Petrova 2,5-9 vjernike opisuje kao »sveto svećenstvo« i kao »kraljevsko svećenstvo«. Otkrivenje 1,6 i 5,10 vjernike opisuju kao »kraljevstvo svećenika«. U Starom zavjetu, vjerni su Bogu morali pristupiti kroz svećenika. Svećenici su bili posrednici između ljudi i Boga. Oni su prinosili žrtve Bogu u ime naroda. To više nije potrebno. Zbog Isusove žrtve, sada možemo smiono pristupiti Božjemu prijestolju (Hebrejima 4,16). Hramski zastor koji se prilikom Isusove smrti rascijepio na dva dijela bio je simbol zida koji je razdvajao Boga i čovječanstvo, a koji je sada bio uništen. Bogu možemo prići izravno, sami i bez potrebe za ljudskim posrednikom. Zašto? Zato što je Isus Krist naš uzvišeni Veliki svećenik (Hebrejima 4,14-15; 10,21), te jedini posrednik između nas i Boga (1. Timoteju 2,15). Novi zavjet uči kako u crkvi trebaju služiti starješine (1. Timoteju 3), đakoni (1. Timoteju 3), biskupi/nadglednici (Titu 1,6-9) i pastori (Efežanima 4,11) – ali ne i svećenici.

Što se tiče ispovijedanja grijeha, vjerniki se u 1. Ivanovoj 1,9 upućuje da svoje grijehe ispovijedaju Bogu. Bog je vjeran i pravedan i oprostit će naše grijehe kada mu ih ispovijedimo. Jakovljeva 5,16 govori o ispovijedanju naših prijestupa »jedni drugima«, no to nije isto kao ispovijedanje grijeha svećeniku koje poučava Rimokatolička crkva. Svećenici / crkveni vođe ne spominju se nigdje u kontekstu Jakovljeve 5,16. Nadalje, Jakovljeva 5,16 ne povezuje oproštenje grijeha s ispovijedanjem grijeha »jedni drugima«.

Rimokatolička crkva svoju praksu ispovijedanja svećeniku temelji prvenstveno na katoličkoj Predaji. Katolici se pozivaju na Ivana 20,23: »Kojima oprostite grijehe, oprošteni su im; kojima zadržite, zadržani su im«. Iz ovoga stiha katolici tvrde da je apostolima Bog dao vlast da opraštaju grijehe, kao i da je ta vlast prešla na nasljednike apostola, odnosno biskupe i svećenike Rimokatoličke crkve. Ovo tumačenje ima nekoliko problema. (1) Ivan 20,23 nigdje ne spominje ispovijedanje grijeha. (2) Ivan 20,23 nigdje ne obećaje, pa čak ni ne nagovješćuje, da će se vlast opraštanja grijeha prenijeti na nasljednike apostola. Isusovo obećanje bilo je posebno upućeno apostolima. (3) Novi zavjet nigdje ne kaže da će apostoli imati nasljednike koji će naslijediti njihov apostolski autoritet. Isto tako, katolici se pozivaju na Mateja 16,19 i 18,18 (vezivanje i odrješivanje) kao dokaz da Katolička crkva ima vlast otpuštati grijehe. Iste tri točke koje smo spomenuli gore jednako se mogu primijeniti na ove odlomke.

Ponovno, Sveto pismo nigdje ne uči o ispovijedanju grijeha svećeniku. Naše grijehe trebamo ispovjediti Bogu (1. Ivanova 1,9). Kao vjernici Novoga saveza, ne trebaju nam posrednici između nas i Boga. Zbog Isusove žrtve umjesto nas, Bogu možemo pristupiti izravno. 1. Timoteju 2,5: »Jedan je Bog, jedan je posrednik između Boga i ljudi, čovjek Krist Isus«.

Izvor: http://www.gotquestions.org/Hrvatski/ispovijedanje-grijeha-sveceniku.html


Hmm tekst kao da bas zeli na silu objasnit misljenje autora da nisu potrebni svećenici Wink
Iz teksta se vidi i ima sasvim dovoljno citata koji objašnjavaju ulogu svećenika, pa i u ispovjedi. Nije istina da se u Starom zavjetu SAMO preko svećenika dolazilo do Boga! Istina, za mene je ova tema, zajedno s onom kolko materijalnih dobara treba svećnicima dosta teška jer nisam u stanju apsolutno točno odgovorit.
No mislim da nema smisla hvatat se za ovakve detalje, jer pravi katolik ne bi trebao neku veću manu naći u tome. Spominje se neka predaja koju nasljeduje ispovijed. Mislim da je to ključno, jer katolici bi trebali bit međusobno prava braća koja si pomažu, slušaju probleme i teškoće, pa i grijehe ostalih(naravno u praksi je nezgodno da ih i svećenici znaju hehe ali opet kad vidim na novoj tv trenutak istine hmm Razz ).
Na ispovijedi svećenik daje i utjehu, smjernice za dalje, pomoć..nije to samo obični formalizam..nabroj grijehe i doviđenja, plus toga oni su tu samo posrednici i tako se moraju i ponašat, a iz moje prakse jako profesionalno i dobro obavljaju taj posao.
Na kraju..moje mišljenje je da nećeš u pakao ako ti je baš teško otić svećeniku na ispovijed nego direktno Bogu, ali nisam kompetentan zatakve izjave, dotle slušam mudrije.
Poz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la (Pogledaj post): › To znam jos odavno i drago mi je da se pocelo o tome pisati i da ljudi shvate da svecenici nisu sveti ljudi i nisu poslani od Boga a kamoli da mi on otpusta ili zadrzava grijehe, pa nije on nista bolji, svetiji ili cistiji od mene.
Opcenito gadi mi se ustrojstvo crkve i sto su nam uspjeli ugraditi takvu griznju savjesti......al hvala Bogu svijest ljudi se mijenja zahvaljujuci obrazovanju, logici, hrabrim ljudima koji "bogohulje" i pricaju o tome te i nekim dijelom u novije vrijeme i "Zaitgeistu" (obavezno pogledati).


Uh bas mi se neda učit čim sam po forumima počeo ovolko pisat Wink
Nego, da i tu nešto rečem..

Delfinu..o ustrojstvu crkve..hm...teško je naći ono pravo..kao što je teško odgovorit da li je bolji kapitalizam ili socijalizam..ili npr anarhija..meni je npr kršćanski anarhizam najbolje društveno uređenje, ali jasno mi je zašto ipak kapitalizam trenutno prevladava.
Ne zelim odvuc temu, ali nadam se da objasnio šta sam htjeo reći.
Što se tiče grižnje savjesti..tu mi nije jasno..jel ti dobra ili loša..ili si htjeo reći da ih kriviš što su ti utjerali taj neki strah, pa te imaju u šaci i mogu radit što žele?
Mene ne može uplašit crkva, niti imam problem s grižnjom savjesti i drago mi je što postoji, valjd ne trebam objasnit ovo. Obrazovanje, logika, hrabrost, ma predivno..toga nikad dosta, samo bogohuljenjem ćeš šta napravit?? Pričanje je uvjek poželjno, prava kritika uvjek pa i crkvi, dapače samo eto navodiš zeitgeist koji je po meni usprkos nekim dobrim dijelovima ipak dosta netočan. Na kraju, opet se svodi na ono..idem samo kritizirat, kad si pokušao popravit nešto, reći ako imaš, bile su neke sinode kolko se sjećam, vjerujem da ima načina da dodje kritika ako je prava pa i do vrhova. Općenito sam primjetio da na ovom forumu ima peviše priča kako ovaj svećenik ovo kako onaj ono. Ne kažem da treba šutit na loše stvari ili nepravdu i sl. ali malo više okrenut se životu kršćanskom.. npr sasvim jednostavno: Ne radi drugom ono što ne želiš da se tebi radi Wink
Kad je netko od vas otišao npr na klanjanje..ima jedno jako dobro studentsko četvrtkom u konkatedrali.
Znam da su ove moje priče malo idealizirane, nažalost nije uvjek sve divno, samo sam htjeo reći da nije lako biti katolik i ima tolko posla na samom sebi za obavit, a onda ovakve teme imaju drugačije značenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 17:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zveky je napisao/la: ›

jer katolici bi trebali bit međusobno prava braća koja si pomažu, slušaju probleme i teškoće, pa i grijehe ostalih(naravno u praksi je nezgodno da ih i svećenici znaju hehe ali opet kad vidim na novoj tv trenutak istine hmm Razz ).
Na ispovijedi svećenik daje i utjehu, smjernice za dalje, pomoć..nije to samo obični formalizam..nabroj grijehe i doviđenja, plus toga oni su tu samo posrednici i tako se moraju i ponašat, a iz moje prakse jako profesionalno i dobro obavljaju taj posao.



Obrisi rijec "katolici" i stavi " ljudi"
A da svecenik na ispovijedi daje utjehu i ostalo sto si napisao je totalna laz (naravno cast iznimkama), upravo rade sto si dalje napisao, kao na traci.
Ja postujem ljude kojima crkva daje utjehu , al meni ne daje i mnogim drugima jer sve te crkveve dogme su totalne gluposti, pokusava napravit kod ljudi neprirodne osjecaje,rituale i kao sto sam vec rekla griznju savijesti. Posto nisi shvatio sta sam mislila pod tim evo: ako ne idem u crkvu zavrsit cu u paklu,ak se neispovijedam zavrsit cu u paklu, ak ne dam pare skrta sam......(baj d vej, jel znas koja je najbogatija i najbolje cuvana drzava na svijetu-Vatikan!) a oni nama o skromnosti, dijeljenju i ostalom a kroz stoljeca zive bolje od cara. Procitaj malo povijest papa, tko su bili, sta su radili? Reci cu ti samo da su bili omrazeni od strane naroda, najveci kupleraj se dogadjao u prostorima gdje su boravili, bili su debeli od zderanja itd itd. Danas nisu nista bolji, takodjer nisu bas omiljeni, pedofilija, veze se cesnama,udovicama i ostalim zenama, propovijedaju o necemu a ni sami neznaju o cemu niti to razumiju samo citaju psalme i uvjeravaju nas da je to rijec bozja( a kad ono prije 2000god ili manje napisao neki muskarac).
Celibat se uveo prije mozda 150 do 200 god(nisam sigurna al provjerit cu) ne bi li kao bili bolji od nas i da mogu oterati kurve iz svecenickih prostorija.
Bolje bi bilo da se mogu zeniti normalno i zivjeti obiteljskim zivotom, zar nemislis da bi onda bili bolji propovijedaci a svecenstvo nek bude jos jedno "zanimanje" koje mozes svijesno izabrati i raditi. Prije je crkva lako mogla manipulirati glupim narodom a obrazovanje su cuvali samo za sebe(i dan danas vatikanska knjiznica je rezervirana samo za nekolicinu) a danas se stvar mijenja jer postoji kriticna masa. Amen

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 18:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Delfin je napisao/la (Pogledaj post): ›
Obrisi rijec "katolici" i stavi " ljudi"
A da svecenik na ispovijedi daje utjehu i ostalo sto si napisao je totalna laz (naravno cast iznimkama), upravo rade sto si dalje napisao, kao na traci.

Tebi je laž, OK, meni je laž isto tako ovo što ti govoriš.Da ne obavljaju svi najbolje svoju dužnost..istina, ali ne vjerujem da ćeš naći područje ljudske djelatnosti u kojoj svi dobro obavljaju posao..uglavnom poanta je jasna.

Citat: › Ja postujem ljude kojima crkva daje utjehu , al meni ne daje i mnogim drugima jer sve te crkveve dogme su totalne gluposti, pokusava napravit kod ljudi neprirodne osjecaje,rituale i kao sto sam vec rekla griznju savijesti.

Hmm, nije to samo utjeha..stvar je dosta šira, npr. ja trenutno ne trebam utjehu.Šta sad to znači, da onda ne trebam u crkvu? Za mene je to sve puno puno više.Ne vjerujem da te detalji zanimaju. Nego.. kroz cijeli tvoj post prožima se jedna kriva percepcija. Crkva je u biti instrument koji pomaže čovjeku na njegovom duhovnom putu, na putu ka Bogu, nije ona tu radi sebe. To je kao da ideš na fax radi profesora, ceremonije brisanja ploče, ispunjavanja prijavnica, a zaboraviš da si tamo radi znanja, i učenja onog za što uopće i služi fakultet. Bojim se da ti tako gledaš na crkvu. Gle..ne želim branit krive poteze crkve, trebaju sigurno popravit stvari, napredovat, nitko nije savršen, a opet čini mi se da ti to baš tražiš, samo mane koje bi trebale diskreditirat Crkvu u potpunosti.

Citat: › Posto nisi shvatio sta sam mislila pod tim evo: ako ne idem u crkvu zavrsit cu u paklu,ak se neispovijedam zavrsit cu u paklu, ak ne dam pare skrta sam......(baj d vej, jel znas koja je najbogatija i najbolje cuvana drzava na svijetu-Vatikan!) a oni nama o skromnosti, dijeljenju i ostalom a kroz stoljeca zive bolje od cara. Procitaj malo povijest papa, tko su bili, sta su radili? Reci cu ti samo da su bili omrazeni od strane naroda, najveci kupleraj se dogadjao u prostorima gdje su boravili, bili su debeli od zderanja itd itd. Danas nisu nista bolji, takodjer nisu bas omiljeni, pedofilija, veze se cesnama,udovicama i ostalim zenama, propovijedaju o necemu a ni sami neznaju o cemu niti to razumiju samo citaju psalme i uvjeravaju nas da je to rijec bozja( a kad ono prije 2000god ili manje napisao neki muskarac).


Ajd probat ću kratko:
-neznam dje ćeš završit ako ne ideš u crkvu, ali ako ne ideš bar nedjeljom na misu to je smrtni grijeh Wink Za pakao stvarno nisam mjerodavan.
-nije istina da ako ne daš pare da si škrta..
Joj opet sve te priče..ma ok radilo se što se radilo, normalno da nije u redu sve to, ali da skratim..i profesora ima svakavih..u zadnje vrijeme bar je bilo primjera, pa ima ih i pedofila..ne znači da cu mrzit fakultete i sl.
Po meni bi trebalo dovest u red te stvari, preispitat sve to, to se slažem. Još više radit da ne dođe do takvih grešaka. Uh neda mi se puno tipkat, al kontaj me..ja bi volio da se to ne događa..ali razumjem ako jeteško stat tome na kraj, pa i ti sutra možeš nešto loše napravit, iako bi mnogi za tebe garantirali.
Previše ocrnjuješ statistiku, tj. totalno zaboravljaš dobre stvari vezane za crkvu, a ne čudi me jer znamo da takve stvari baš i nisu super tema za novinare, pogotovo žuti tisak Wink

Citat: › Celibat se uveo prije mozda 150 do 200 god(nisam sigurna al provjerit cu) ne bi li kao bili bolji od nas i da mogu oterati kurve iz svecenickih prostorija.


Ah ne bi rekao, btw. mislim da ga sad pretjeruješ, i ne da mi se s ovim vrtit u krug. Mislim da sam bio jasan.

Citat: › Bolje bi bilo da se mogu zeniti normalno i zivjeti obiteljskim zivotom, zar nemislis da bi onda bili bolji propovijedaci a svecenstvo nek bude jos jedno "zanimanje" koje mozes svijesno izabrati i raditi.

Gle, pravila su takva kakva su, ako žele živjet obiteljskim životom, pa slobodno, ntw. pravoslavni sve to mogu jelda? Pa nek tamo idu!

Citat: › Prije je crkva lako mogla manipulirati glupim narodom a obrazovanje su cuvali samo za sebe(i dan danas vatikanska knjiznica je rezervirana samo za nekolicinu) a danas se stvar mijenja jer postoji kriticna masa. Amen


Opet neke tvoje spike, ah eto ja baš mislim da su obrazovanje prošiili masama, a ne samo eliti Wink ali nemoj mi samo govorit da danas ima nekih manipulacija, da ćeš biti spaljenja na trgu ako ne ideš u crkvu. Gle tko želi ici u crkvu nek ide, tko ne želi nek ne ide. S obzirom da ti smetaju sve te stvari, nema problema, svatko ima izbora.
Jedino ti može bit krivo što je jako puno deklariranih katolika pa dosta stvari ide tome u prilog, a nekako mi se čini da je to ono što te muči Wink
Neznam..navijaj za SDP na sljedećim izborima..neznam kaj bi ti drugo rekao Wink
Poz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 19:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Netko je rekao (opa, bivši papa) da su pakao i raj - duhovne kategorije.
Pa ih kao takve, svi vi dobri katolici, i shvaćajte.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.12.2008. 20:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Netko je rekao (opa, bivši papa) da su pakao i raj - duhovne kategorije.
Pa ih kao takve, svi vi dobri katolici, i shvaćajte.


Da ja nešto loše tebi učinim, ne bi mi bilo bitno da li je kazna materijalna ili duhovna, najbitnije mi je da znam nije dobro to što sam učinio Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.12.2008. 10:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zveky je napisao/la: ›

Opet neke tvoje spike, ah eto ja baš mislim da su obrazovanje prošiili masama, a ne samo eliti Wink ali nemoj mi samo govorit da danas ima nekih manipulacija, da ćeš biti spaljenja na trgu ako ne ideš u crkvu. Gle tko želi ici u crkvu nek ide, tko ne želi nek ne ide. S obzirom da ti smetaju sve te stvari, nema problema, svatko ima izbora.
Jedino ti može bit krivo što je jako puno deklariranih katolika pa dosta stvari ide tome u prilog, a nekako mi se čini da je to ono što te muči Wink
Neznam..navijaj za SDP na sljedećim izborima..neznam kaj bi ti drugo rekao Wink
Poz


Ne smetaju mi katolici, ni najmanje niti ljudi koji vjeruju u to sto crkva propovijeda, u Hrvatskoj ima preko 90posto katolika ali samo na papiru ukljucujuci i mene i to zato sto nam je nametnuto al doslovno od rodjenja-krstenje.
Slazem se s tobom da je crkva instrument koji ti pomaze duhovno se uzdici al taj instrument ne odgovara svakom- meni nikako ne odgovara i to cu bez ustrucavanja reci(mozes slobodno procitati i moje druge postove u rubrici filozofija i religija).
Ako tebi odgovara go for it, sta mene briga sta ces ti raditi u nedjelju.........
Ovo za SDP stvarno je neprikladno i nekrscanski (posto ti sebe nazivas katolikom). Glasam za jednu drugu stranku, al to je ovdje nebitno, bitno je da ako ne vjerujem crkvenim dogmama neznaci odmah da sam komunista ili jugonostalgicna cak naprotiv!

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.12.2008. 10:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zveky je napisao/la: ›


Da ja nešto loše tebi učinim, ne bi mi bilo bitno da li je kazna materijalna ili duhovna, najbitnije mi je da znam nije dobro to što sam učinio Wink


Upravo to hocu i reci, nemoram se zvati katolikom, vjerovat crkvi, nekakvim spisama starim 2000 god da bih znala razlikovati dobro od loseg. Dovoljno je biti dobar covjek i sve pozitivne karaktekistike sto idu s dobrim. Svijet ce biti bolje mjesto za zivjeti cim nestanu sve ali bas sve religije!

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tia
Offline
Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.12.2008. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uvijek sam imala problem sa odlaskom na ispovijed zbog toga što se nisam osjećala bolje nakon nje niti sam se osjećala ugodno pričajući sa svećenikom o svojim grijesima. Mislim da je vrijednije priznati i ispričati se za svoj grijeh osobi kojoj si učinio nešto loše nego samo nabrajati grijehe i obečavati da nećeš griješiti kad znaš i sam da lažeš

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.12.2008. 12:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Netko je rekao (opa, bivši papa) da su pakao i raj - duhovne kategorije.
Pa ih kao takve, svi vi dobri katolici, i shvaćajte.
Mi ih tako i shvaćamo jerbo da nisu duhovne onda bi bile svjetovne, odnosno nalazile bi se u ove tri dimenzije i u raj, čistilište, pakao bi išlo naše tijelo, a ne duša! Zar ne?! ako se razumijemo.

Glede ostalog nema potrebe da komentiram kad vidim da je tu Zveky. Eto dosta smireno i dosta pametno čovjek govori pa neka moja dodatna kritika nije potrebna.


Zadnja promjena: mali_ivica; 04.12.2008. 12:05; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.12.2008. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tia je napisao/la: ›
uvijek sam imala problem sa odlaskom na ispovijed zbog toga što se nisam osjećala bolje nakon nje niti sam se osjećala ugodno pričajući sa svećenikom o svojim grijesima. Mislim da je vrijednije priznati i ispričati se za svoj grijeh osobi kojoj si učinio nešto loše nego samo nabrajati grijehe i obečavati da nećeš griješiti kad znaš i sam da lažeš
Zbog ovog podebljanog u tvom tekstu si se i osječala loše poslije ispovjedi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tia
Offline
Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.12.2008. 12:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislila sam konkretno na zavrsnu molitvu gdje se kaješ i obečaješ da više nećeš griješiti......

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.12.2008. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tia je napisao/la (Pogledaj post): › mislila sam konkretno na zavrsnu molitvu gdje se kaješ i obečaješ da više nećeš griješiti......
OK, ajde recimo da je ona uzeta malo preformalistički, no jeli onda i zbog toga cijela ispovijed takva? NIJE.
No kod toga ... kajem se da neću više griješiti ... nije problem to što ti znaš da ćeš jednom sigurno zgriješiti premda si se sada pokajala i rekla da nećeš više nikad.
Problem je to što ti svjesna da ćeš ipak jednom zgriješiti, počinješ se NETRUDITI NE GRIJEŠITI, odnosno zanemaruješ ispovijed kao takvu, te NETRUDIŠ SE BITI DOBRA (Odnosno, NETRUDIŠ SE NEGRIJEŠITI)
Evo to bi bilo jedno moje mišljenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: