Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Marš svi u sindikat

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.11.2008. 9:58 
Naslov:  Marš svi u sindikat
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

što kažu braća prosvjetari na ovo?

Skriveno: 
MORALNA VERTIKALA Čelnici triju sindikata u prošloj godini zaradili od 154.500 do 171.700 kuna
Plaće sindikalnih čelnika 3 puta veće od učiteljskih

Autor: Irena Kustura

U vrijeme kad sve veći broj građana sve teže preživljava iz mjeseca umjesec, kad se zaposleni u školama žale da im je i odlazak u kazalište luksuz, u prosvjeti ipak ima i onih koji, sudeći barem po njihovim plaćama, dobro žive.

Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić u prošloj godini zaradio je neto 154.597,75 kuna ili u prosjeku 12.883 kune mjesečno. Na račun njegova kolege predsjednika Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimira Mihalinca u istom razdoblju slilo se neto 160.486,34 kune ili u prosjeku mjesečno 13.373 kune.

Dossier: Kolike su plaće sindikalnih čelnika

Josipović: 13.000 kn nije ekstremna plaća

Kuba: Te plaće su nemoralne

Treći čovjek
U prošloj godini najvišu plaću imao je predsjednik trećeg im člana Vertikale, Sindikata hrvatskih učitelja, Zvonimir Laktašić. On je poreznoj upravi prijavio neto 171.795,55, što znači da mu je na račun mjesečno sjedalo u prosje ku14.316 kuna.

U usporedbi s njima predsjednik četvrtog prosvjetarskog sindikata “Preporod” Željko Stipić pravi je siromah – za prošlu godinu prijavio je 94.915,05 kuna ili 7909 kuna mjesečno. – Ne želim biti licemjeran pa kazati da naše plaće trebaju biti iste kao i plaće nastavnika.

Plaća predsjednika “Preporoda” vezuje se uz plaću ravnatelja škola i mislim da je sasvim solidna. Sve iznad toga provocira one koji rade za tri ili četiri puta manju plaću jer, nemojmo zaboraviti, naši članovi nisu samo nastavnici nego i ostali zaposlenici u školama – komentirao je Željko Stipić, predsjednik “Preporoda”. Na pitanje je li mu plaća previsoka ili prikladna poslu koji obavlja, predsjednik HSU Zvonimir Laktašić kaže: – Nisam je ja odredio, nego Veliko vijeće našeg sindikata.

Visina moje plaće, odnosno Pravilnik kojim je definirana, nije se mijenjao pet godina. Oni koji su o njoj odlučivali vodili su računa da plaća predsjednika i ostalih zaposlenika u Sindikatu odgovara njihovom poslu. Usto, moja plaća je u skladu s plaćama drugih čelnika sindikata u obrazovanju – zaključio je Laktašić. Njegov prethodnik na mjestu predsjednika SHU Dalimir Kuba tolike plaće drži neprihvatljivima.

Nezadovoljni politikom
– To je apsolutno nemoralno, posebno što sva ta tri sindikata Vertikale nemaju nikakve rezultate. Zadnji Kolektivni ugovor za osnovne škole potpisao sam ja 2002. godine, a istekao je 31. 12. 2005. godine.

Otad, gotovo tri godine, nisu napravili ništa, što znači da poslodavac isplaćuje plaće dobrom voljom na temelju navike – karikira Kuba naglašavajući da je efekte Sporazuma o plaćama otprije dvije godine “inflacija pojela”. Na one koji je zastupaju izrazito je ljutita Zorana Duplančić, profesorica hrvatskog jezika i član Sindikata hrvatskih učitelja.

– Pa njihove plaće su gotovo trostruko veće od naših. U Sindikatu sam, ali nisam zadovoljna ni politikom Sindikata ni Vlade ni Ministarstva. Takve plaće su nemoralne i degutantne. Plaće predsjednika sindikata trebalo bi vezati za naše plaće. Ne znam što su oni to puno učinili da bi imali tolike – pita se Duplančić.

(Preuzeto sa stranice Vecernjeg lista, objavljeno 11.11.2008.)


živijo sindikat - živijoooooo!!! to je nama naša borba dala...

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: