Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Stipendije u inozemstvu [iskustva]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 8:45 
Naslov:  Stipendije u inozemstvu [iskustva]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zanima me da li je netko od vas nekad dobio neku stipendiju za studij u inozemstvu, vasa iskustva, kako ste prihvatili odlazak, prilagodjavanje u sasvim novoj sredini...
gdje ste bili, kakav je studij, smjestaj, ljudi, klima, mentalitet....???
pokusavam skupiti hrabrost i prijavit se za razmjenu studenata, al me mozak bombardira sa milijun pitanja....stoga eto, ako netko moze nek odgovori bar na neka od njih....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.11.2008. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rasiri krila, spreman si za let!

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CAROLINE
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljudi, smještaj, klima i mentalitet će ti ovisiti o tome gdje ideš, šta ne? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.11.2008. 11:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo uozbiljicu se,
ja sam svojevremeno dobila stipendiju za praksu u njemackoj, ali mi nisu nasli firmu pa nisam otisla..
procedura je bila sljedeca..skupi se hrpa dokumenata ovjerenih kod sudskog prevoditelja..svjedozbe, uspjeh na fakultetu, dokazi o znanju jezika, tecajevima i ostalo..
onda izadje lista onih koji su pozvani na intervju..pa onda golgota intervjua..cetiri clana te organizacije koji resetaju pitanjima..u biti nista strasno..koji su vam ciljevi..sto biste naucili..kako bi to pridonijelo vama i vasoj zemlji..naravno auf deutsch..onda uzi izbor..i na kraju potraga za firmama..koju meni nisu nasli..ebg..ali mom prijatelju jesu..pa ti mogu prenijeti njegovo iskustvo..
dobio je stipendiju za sestmjesecnu praksu u njemackom arh birou..u nekom selu..dobio je smjetaj u kuci kod nekih ljudi, ali je imao zaseban stan u okviru te kuce, sa kuhinjom i kupatilom..za hranu se snalazio sam, ali je uz placen smjestaj imao i odredjeni iznos novca koji je dobio unaprijed, mjesecno, pa je to imao da se hrani i mogao je eventualno otic na neki izlet i uopce imat za troskove boravka..u firmi mu je bilo ok, cak je dobio bicikl od sefa na koristenje, ali je dosadno se voziti po selu u kojem nikog ne poznajes..dalje, objesili su cak i njegovu zastavu, da se osjeca kao kod kuce..ali sve to i nije nesto obzirom da za tri mjeseca nije nikog upoznao..svabe na jugu su inace spießig..to je neprevodivo..ali nesto kao malogradjani, nezainteresirani za bilo sto osim njih samih..ono, moj auto, moja kuca, moj bazen i ostalo..tako da nije imao socijalni zivot..pa dokle izdrzis, on je izdrzao tri mjeseca..i vratio se..naucio je znanje, stekao je radno iskustvo, ali opcenito nemoj ocekivati previse..
neki drugi ljudi koje poznajem, a koji su bili u vecim gradovima, na PhD ili nekom drugom obliku studija, su zadovoljniji, u biti dobili su sansu da u svom zvanju jako uznapreduju, a jos ako mozes koristii univerzitetsku knjiznicu i imas internet, i jos gomilu studenata oko tebe to je puno bolje..
uglavnom se radilo o novcanoj stipendiji i immatrikulation..dakle odobre ti kurs na univerzitetu i novcani iznos, koji je u biti sasvim dovoljan za ízajmit stan u centru, imat za zivot i ostalo, jer njemci recimo misle da nije dovoljno ako imas samo za jest i negdje spavat, vec je bitno i da imas za kulturni zivot..tako da stipendija i to obuhvaca..inace na svakom fakultetu ili bar u sklopu univerziteta postoji sluzba sacinjena od volontera koji su zaduzeni za zbrinjavanje gostujucih studenata..dakle njima se mozes obratit za bilo koju informaciju, oni obicno i docekuju one koji se najave i sprovedu ih, gdje sta i kako..cak i u domeni socijaliziranja..ne znam na koju zemlju tipujes, engleska i nema neke stipendije, tamo je tudiranje prilicno skupo, njemacka je raj za dobit stipendiju jer imaju veliki broj stiftunga koji daju stipendije za raznorazne oblasti od masinaca do socijalnih znanosti..spanjolska takodjer..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CAROLINE
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 12:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bože moj dragi, kao da je svrha stipendije veličina stana i količina love za turistička razlgedavanja stranjske zemlje.

ono što preporučam prvo pogledati pri izboru stipendije je kvaliteta sveučilišta na kojem ta stipendija pokriva studij, te kompatibilnost tog studijskog programa sa tvojom prethodnom edukacijom, interesima i ciljevima za buducnost.

gdje god da odes pretpostavljam da nece biti lako, pogotovo ako od toga ocekujes ne-znam-ti-ja- kakve posh avanture. ali da ces i svakom slucaju rasti kao osoba i steci nevjerojatna iskustva i prijateljstva, to svakako.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naravno da svrha stipendije nije stan, lova, itd. vec iskustvo.
evo zasad sto znam da moj fakultet pruza je krakow, brno, prag, norveska (neznam gdje), svojevremeno je bio pittsburgh.
zapravo u cijeloj prici mi nije bitno gdje od ovog sveg ponudjenog idem, nego mi je bitno uvjerit se, odlucit se i otic. cijelo vrijeme serem po ovom osijeku, stalno govorim da bih odma osla nekud da mogu, al opet mi nije svejedno sad onak samo otic. mozda bi mi bilo lakse da se to desi sutra, pa da naglo odem, nego ovak kad imam vremena za razmisljanje. sad bi se trebala prijavit, a ici na razmjenu vjerojatno tek u proljece....pa do proljeca ce me jos sto panika uhvatit...ak kuzite o cem pricam!
samo trebam hrabrost za prijavit se....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CAROLINE
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 13:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

panika, kakva panika?????

ako imas prave motive za to, onda nema mjesta panici!

ocito nisi svjesna koliko si priveligarana da o tome mozes uopce razmisljati i koliko bi bila privilegirana da tako sto uistinu i dobijes.

uostalno, razmjene studenata kratko traju, i prije no sto se okrenes, vec si nazad u HR.

+ takve stvari su uglavnom toliko dobro organizirane vani da se na pocetku tvog boravka radi sve da ti se pomogne stvoriti socijalna mreza i da se osjecas dobro. uostalom, moras znati da gdje da dodjes u tome neces biti sama - uvijek ce oko tebe biti ljudi jednako tako zbunjenih kao i ti - savrsen bonding experience.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.11.2008. 17:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa je, totalno si u pravu, i zapravo uopce se nema vise sta razmisljat oko toga.
vratit se mogu uvijek, a otic bas i ne...
ma samo mi je trebalo takvo ohrabrenje, jel koliko god ja to sama sebi govorila ne mogu se toliko uvjerit kao kad mi netko drugi to kaze...
eto, hvala...
al ak jos netko ima neka iskustva nek ih slobodno podjeli s nama....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2008. 7:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam gdje si pronasla velicinu stana, mladunce je pitalo - kakav je studij, smjestaj, ljudi, klima..posto nisam bila na studiju,a ni moj kolega..objasnila sam ono smjestaj i ljudi..
u cemu je problem?
CAROLINE je napisao/la: ›
bože moj dragi, kao da je svrha stipendije veličina stana i količina love za turistička razlgedavanja stranjske zemlje.

ono što preporučam prvo pogledati pri izboru stipendije je kvaliteta sveučilišta na kojem ta stipendija pokriva studij, te kompatibilnost tog studijskog programa sa tvojom prethodnom edukacijom, interesima i ciljevima za buducnost.

gdje god da odes pretpostavljam da nece biti lako, pogotovo ako od toga ocekujes ne-znam-ti-ja- kakve posh avanture. ali da ces i svakom slucaju rasti kao osoba i steci nevjerojatna iskustva i prijateljstva, to svakako.

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.11.2008. 17:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo samo javljam da je prijava poslana. odredište Bratislava! mogla sam birat između Katowica, Cluja u Rumunjskoj i Ljubljane....
drz'te fige da me prime...a trebali bi jel sam se jedina javila koliko znam!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: