U Muzeju Slavonije u Osijeku trenutno su postavljene dvije izložbe, "S druge strane ogledala" i "Dadoh zlato za željezo".
Prva od izložbi u tijeku je izložba "S druge strane ogledala", posvećena 130. obljetnici Muzeja Slavonije. Muzej Slavonije je ogledalo prošlosti Grada i njegovih stanovnika, dok se izložba dotiče upravo onoga što je iza tog ogledala, prikupljanja muzejske građe, posebice darovanih predmeta i zbirki kao temelja muzejskog fonda, ali i odraza prisne veze Muzeja i Grada odnosno njegovih stanovnika. Osim toga izložba se dotiče i restauracije predmeta kao muzejske nužnosti očuvanja svjedoka prošlih vremena Slavonije.
Jednako tako, u tijeku je i izložba "Dadoh zlato za željezo" vezana uz već zaboravljene događaje iz povijesti hrvatskog naroda u vrijeme Prvog svjetskog rata. Izložba je postavljena na temelju originalnih materijalnih izvora i svjedoka vremena "Velikog rata" i temeljena na položaju hrvatskih zemalja i stanovnika u okviru Austro-Ugarske u vrijeme ratnih (ne)prilika. Izložba bi u Muzeju Slavonije Osijek trebala trajati do kraja godine.
Muzej je otvoren za posjetitelje od utorka do petka u vremenu od 8 do 14 sati, subotom i nedjeljom od 10 do 13 sati. Ponedjeljkom je Muzej Slavonije zatvoren za posjetitelje.
Cijena ulaznice za odrasle je 15 kn, a za učenike, studente i umirovljenike 10 kn. Za djecu vrtičke dobi ulaz je besplatan, kao i za članove Hrvatske vojske.
Stručno vodstvo kustosa organizira se samo za grupne posjete. Za grupni posjet uz stručno vodstvo kustosa potrebno je najmanje 10 osoba, a grupa može brojiti najviše 35-40 osoba. Cijene ulaznica po osobi: za odrasle 18 kn, za učenike, studente i umirovljenike 12 kn. Grupne posjete (sa i bez stručnog vodstva) potrebno je najaviti i rezervirati termin na broju telefona: 031/250-730 (Tajništvo).
Muzej Slavonije utemeljen je davne 1877. godine i najstarija je kulturna institucija u gradu Osijeku i Slavoniji. Sa svojih preko 400.000 predmeta i devet odjela (arheološkim, povijesnim, numizmatičkim, prirodoslovnim, umjetničkog obrta, povijesnim, tehničkim, muzealnih tiskopisa, hemeroteke), od kojih bi svaki mogao činiti zaseban specijalizirani muzej, najveći je opći muzej u Hrvatskoj. Aktivnost Muzeja ostvaruje se kroz redovitu i programsku djelatnost: prikupljanje, pohranu i obradu baštinske građe te kroz izložbenu i izdavačku djelatnost. |