Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Edisonova žarulja odlazi u povijest

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2008. 9:20 
Naslov:  Edisonova žarulja odlazi u povijest
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U zemljama EU-a uskoro bi mogle biti zabranjene žarulje sa žarnim nitima zato jer samo pet posto od utrošene energije koriste za stvaranje svjetla, a ostalih 95 posto odlazi na toplinu.
Ministri zaduženi za energiju zemalja članica EU-a pozvali su krajem prošlog tjedna Europsku komisiju da do kraja godine izradi prijedlog uredbe o "postupnoj zabrani upotrebe žarulja sa žarnim nitima, kao i drugih svjetiljke koje neracionalno troše energiju".

Zabrana bi se počela uvoditi od 2010. godine. Ministri su se u zajedničkoj izjavi složili oko zabrane, budući da postoje štedljive žarulje, koje troše oko 75 posto manje energije od klasičnih.
Povjerenik za energiju Andis Piebalgs najavio je da će Komisija u prosincu izići s prijedlogom uredbe o postupnoj zabrani upotrebe klasičnih žarulja.
Zemlje članice Europske unije dogovorile su cilj da za 20 posto povećaju energetsku efikasnost do 2020. godine.

Net.hr



S obzirom da mi sve kopiramo i brzinski usvajamo nakon što se nešto sprovede u zemljama Europske unije, iskreno očekujem da bi i kod nas moglo od 2010. doći do ovakve zabrane.
Koliko smo spremni na to? Kolike su Vam u domaćinstvu rezerve klasičnih žarulja? Imate li već štedne žarulje doma (i koje?) u svakom rasvjetnom utoru ili samo u sobama u kojima najviše boravite?

Moram priznati da moji u kući imaju sada već u svakoj prostoriji štednu žarulju, ja u stanu imam samo u dnevnoj sobi. Morala sam ju staviti jer mi se otopilo grlo na novom lusteru od obične žarulje, iako je na kutiji pisalo da se rabe žarulje od 100W.
Rabim Osram od 24W, svjetlost koju mi daje iako piše 120W meni je više nalik na onu običnu od 100W, cijena joj je 33kn, a prosječni vijek trajanja 6 godina (naravno garancija je 3 godine).
Poprilično sam zadovoljna štednom žaruljom, jedino me nervira nakon paljenja onih prvih par minuta dok se ne zagrije, ostalo sve 5. Sada su mi problematične plafonjerke jer za njih ne nalazim odgovarajuću žarulju, no do 2010. i to već bude kod nas u ponudi Laughing

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: