Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U Zimskoj luci otvara se 'bijela lađa'

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 8:33 
Naslov:  U Zimskoj luci otvara se 'bijela lađa'
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Temeljito obnovljena u Remontnom brodogradilištu u Apatinu, uređena kao iz doba najranije mladosti otprije stotinjak godina, uza zapadnu obalu Zimske luke iz hibernacije duge dvije godine u utorak bi u život grada trebala uploviti prava, autentična osječka bijela lađa.

Iz njezine bi kuhinje promenadom ponovno trebale zamirisati pečene girice, koje će se posluživati na donjoj terasi i u pubu u potpalublju, gdje će domaćini postavljati redovite izložbe umjetničkih slika i karikatura. Posjetitelje će dočekati c/b reprodukcije lika strip-junaka kapetana Cartoa Maltesea i njegovih moreplovnih pustolovina, u izvedbi jednog od najpoznatijih svjetskih autora, Huga Pratta.



U brod ugradili 150.000 eura

Motonautički klub Drava i njegove članove obnova broda stajala je približno 90.000 eura, a na opremanje i uređenje utrošeno je još 60.000! No, tvrtka Igora Vrandečića, Žuta podmornica, koja na brodu već desetak godina pruža ugostiteljske usluge, u tomu je sudjelovala s četrdesetak tisuća eura i posao prije nekoliko dana privela kraju. I kada je pomislio da je napokon pripremio sve za svečano otvorenje, Vrandečiću je naletio na tipičan osječki problem – nigdje kvalificiranih konobara (?!). Za tom stručnom spremom u gradu je već dugo potražnja veća od ponude, a dobar dio ih još radi na jadranskoj obali, pa će u prvo vrijeme i sam Vrandečić posluživati goste.

Odnosi Žute podmornice i Motonautičkoga kluba isprepliću se još iz ratnih vremena, kada se Vrandečić zagledao u teško ranjenu bijelu lađu, svu izbušenu gelerima, zapuštenu i napuštenu.

- Svi su mi se smijali kada sam odlučio uložiti vlastita sredstva u obnovu broda. Skupa s nekolicinom članova Kluba i svojih ratnih drugova zakrpali smo oštećenja, očistili unutarnje prostorije, potpalublje i skladište, iznijeli hrpe kojekakvog smeća, a postupno smo obnavljali i oštećene priveze za čamce. Čim su napadi na grad malo stali, počeli smo s ugostiteljskom djelatnošću, ispočetka više zatvorenog tipa, a postupno su na brod počeli dolaziti i obični građani. Uvijek sam želio imati nešto na vodi, priznaje Igor Vrandečić, koji je cijelog života vezan uz Dravu, Dunav ili uz more.



Deset godina poštede

Motonautički klub u potpuno obnovljenoj brodskoj društvenoj prostoriji redovito održava svoju djelatnost, a Vrandečić je u Klubu član NO-a, glasnogovornik i animator koji priprema klupske i javne manifestacije.

Brod je danas kao nov. Izmijenjeno mu je korito, ojačana konstrukcija, ispjeskarena obloga i nanesena zaštitna boja. Izmijenjena je i stolarija, obnovljeni sanitarni čvorovi i kuhinja, stan domara i klupske prostorije, obnovljeni su podovi terasa i postavljene tende, a postavljen je i novi čvrsti prilazni most koji će noću biti osvijetljen. Brod je spojen na vodovodnu, kanalizacijsku i električnu mrežu, a pored mosta planira se postaviti i fontana osvijetljena raznim bojama.

Svakih pet godina brod mora ići na pregled na suhi dok, ali Motonautički klub dobio je nakon kompletne obnove broda desetogodišnju odgodu te obveze, kao i svaki drugi novi brod.



Snovi na čekanju

Osječka bijela lađa njemačkog je podrijetla, a najstariji pisani dokumenti o njoj datiraju iz davne 1952. godine, kada je također bila u Apatinu na remontu. Na mjesto na kojem je danas dotegljena je 1972. godine, kada ju je Motonautički klub kupio od JNA.

- Želio bih proširiti djelatnost, kupiti tri turistička plovila za iznajmljivanje, kako bismo Osječanima i njihovim gostima pokazali prekrasne terene i plaže na Dravi, desetak kilometara uzvodno i dvadesetak kilometara nizvodno od Osijeka, priželjkuje Vrandečić, svjestan kako će prvo morati vratiti uloženo, a onda nastaviti s ostvarivanjem svojih snova.

Autor: Goran Flauder

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kugla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 467
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.09.2008. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kul!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2008. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...eto nekoga kome je stalo...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vec se radujem rumu s cajem u brodu! Wink

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.09.2008. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni se sviđaju ove reprodukcije Cartoa Maltesea, jednog od mojih strip junaka,možda čak i naletim tamo na cugicu...

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.09.2008. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moglo bi to postat popularno Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mirjam
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 18:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto bravo za gosp.Vrandečića ideja mu je super ,nije prvi put da tamo bude dobrih sadržaja. Neka i po tome bude Osijek prepoznatljiv, nadam se na veselje svih nas koji smo iz Osijeka i svih koji budu došli u naš grad!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 19.09.2008. 21:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izvrsno! još samo da je urediti okolinu i nabaciti još koju lampu, dati malo više sjaja i glamoura i napokon bi se u taj dio grada moglo dovesti bilo kojeg gosta iz bilo kojeg kraja svijeta bez imalo srama. Naravno treba riješiti i bijelu lađu na kopnu, rupu kod hotela, rupe (stračare) po šamačkoj i ondak bi to bilo to.

Smile

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 20.09.2008. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sramota za reći ali nikad nisam tamo bila...
budem otišla ...
sviđa mi se interijer

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.09.2008. 15:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica_os je napisao/la: ›
sramota za reći ali nikad nisam tamo bila...
budem otišla ...
sviđa mi se interijer


Mače moje kudravo, pa ti još nisi okusila život. Al dobro onda Embarassed

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: