Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi Zakon o radu moguć krajem rujna? [Vijesti Osječke televizije]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
OSTV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.09.2008. 20:37 
Naslov:  Novi Zakon o radu moguć krajem rujna? [Vijesti Osječke televizije]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Do kraja rujna Hrvatski bi sabor trebao uskladiti postojeći Zakon o radu s direktivama Europske komisije. Tematika je doista osjetljiva, a što dokazuju potpuno suprotni stavovi i razmišljanja predstavnika sindikata i poslodavaca. Tako se, primjerice, na jutrošnjoj konferenciji za novinare vodstva Saveza samostalnih sindikata Hrvatske čulo kako neće dozvoliti da se pod krinkom usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s europskim smanjuje dosegnuta razina radničkih prava. U suprotnom, najavljuju, organizirat će prosvjede na Markovu trgu u Zagrebu. Također, SSSH se oštro protivi stavovima HUP-a koji zagovaraju da bi stanka za ručak u trajanju od trideset minuta trebala postati neplaćeni dio radnog vremena, protive se pojednostavljenju postupka otpuštanja i zapošljavanja radnika, kao i da godišnji odmori traju najviše četiri tjedna u koje će se ubrajati subote, nedjelje, državni praznici i vjerski blagdani.




U Vijestima u 17h i 18h Osječke televizije pogledajte i:

- obilježen Dana polja, kukuruza, soje i suncokreta Poljoprivrednog Instituta Osijek
- preduvjeti za jesensku sjetvu podijelili ratare i predstavnike nadležnog
ministarstva
- održana 2. sjednica Odbora Grada Osijeka za provedbu organizacije 21.
svjetskog rukometnog prvenstva




Osječka televizija - Vijesti u 17.00, 17.09.2008.



Više informacija; Osječka televizija




Vijesti u 17.00 Osječke televizije možete svakodnevno pratiti na stranicama portala Osijek031.com.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
WalterWolf
Offline
Ukupno postova: 157
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.09.2008. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakve su sad ovo gluposti. gospodo moli vas dobro procitajte Ustav RH ap se nađite iznenađeni koliko stavki kršite sa svojim filozofiranjem.

quote "stanka za ručak u trajanju od trideset minuta trebala postati neplaćeni dio radnog vremena"
Čim počnete isplaćivati prekovremene sate kak spada a ne kao do sada, radi se od 7 do 19 a plaćeno je samo radno vrijeme od 8 sati.

quote" godišnji odmori traju najviše četiri tjedna u koje će se ubrajati subote, nedjelje, državni praznici i vjerski blagdani."
Ma može, čim ti isti dani postanu i plaćeni radni dani. Godišnji je godišnji a neradni dani su neradni. Dosta ovog kapitalističkog porobljavanja.

Jedva čekam da uđemo u tu Europu pa će isti malo drugačije štucati kad im pola države hladno ode van raditi i tri puta više zarađivati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Heroina9
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.09.2008. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Te zakone očito žele donjeti oni koji ionako za vrijeme svog " radnog vremena" ništa ne rade, nego griju guzicu u udobnom naslonjaču i donose odluke u ime jadnog pučanstva i još su za to masno plaćeni...može ih biti sramota na ovakvim prijedlozima!!! kamo vodi ova jeb... država!!!!

_________________
Juuupiii
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Imagio
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.09.2008. 0:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sta ce sve ovi na vlasti smisliti samo da zabave narod, ovo je ko ona serija Da Ministre u kojoj se babci na vlasti sprdaju sa narodom Smile
za 2 mjeseca pojo vuk magare nit ce povecat niti smanjit godisnje odmore a narod sretan sta su ih ovi spasili. Glasujmo opet za ove na vlasti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.09.2008. 9:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaper je napisao/la (Pogledaj post): › . Glasujmo opet za ove na vlasti!


Ma ..grozota...ko da bi "novi" bili bolji..ma užas..nema poštenog političara koji će donositi odluke za dobrobit društva..prvo i uvijek prvo sebe gledaju..pa onda opet sebe..pa djecu..pa rodbinu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
WalterWolf
Offline
Ukupno postova: 157
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bez uvrede ikome sada, al meni je ovo jako čudno. Tema ove važnosti je "zaradila" čitavih četiri komentara, za razliku od nekih drugih koje pričaju npr. kako se neka balavica skinula skoro do gola i špalirala po gradu takva. Ta druga tema vrti 10 i više stranica komentara...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 17:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

WalterWolf je napisao/la (Pogledaj post): › Bez uvrede ikome sada, al meni je ovo jako čudno. Tema ove važnosti je "zaradila" čitavih četiri komentara, za razliku od nekih drugih koje pričaju npr. kako se neka balavica skinula skoro do gola i špalirala po gradu takva. Ta druga tema vrti 10 i više stranica komentara...


pa sta je tu cudno...balavog komada svi mogu komentirati i imaju stav i mišljenje... ovo mogu komentirati samo oni koji se nešto malo bolje razumiju ili se već u naprijed osjećaju oštećeni... no, da - skupilo bi se i tu ljudi!
slazem se da je najprakticnije odmah se prikloniti EU, pa ak smo isti sa zakonima, mozda onda ljudi i ne budu masovno odlazili... ili ce pak neki drugi (mozda komadi iz Ukrajine Smile) masovno dolaziti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2008. 18:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: › slazem se da je najprakticnije odmah se prikloniti EU

EU nije Babaroga.

Sto se tice pauze, sve je stvar obracuna. Ako se ne varam, u svim EU zemljama se pauza ne racuna u radno vrijeme, ali su zato i minimalne tjedne norme snizene.

Kako su kod nas mjesecne place u najvecem broju slucajeva fiksne (neovisne o satnici), ne znam koliki bi utjecaj na placu mogla imati cinjenica da je pauza neplacena.

U Francuskoj koja je, gle cuda, u toj istoj EU, radnik ima najmanje 5 tjedana godisnjeg. Ima i 35 satni radni tjedan. Kontaju i djecu slati 4 dana u skolu, ali ne znam koliko im je to pametna odluka. ;-)

Mnogi poslodavci svojim radnicima poklanjaju daleko vise radnih dana nego je zakonski minimum. Doduse, toga ima i kod nas, ali to je obicno +1 dan za 5 godina staza. Vanka pa cak i u Zagrebu poslodavci daju 25 ili 30 dana godisnjeg. Zasto? Ne zato sto su im drzava i sindikati to tako naredili, vec zato sto moraju ponuditi bolje uvjete ako zele bolje zaposlenike.

Trziste rada.

Ali, to je vec jedna druga tema...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
WalterWolf
Offline
Ukupno postova: 157
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.09.2008. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jeste, u pravu si Leteci, ali tamo ekipa neće raditi za neke parice, trpit glupavog "privatnog poduzetnika" koji nema veze s vezom i nema pojma o poslu koji vodi. Ovdje je još uvijek situacija u banani i ovakve promjene u Zakonu o radu će donijeti samo još problema radnicima a tim divnim poduzetnicima koji ne isplaćuju plaće, *ebu sve oko sebe u glavu sa teroriziranjem, diskriminacijom, ucjenjivanjem sa zadržavanjem posla, neisplaćivanjem prekovremenih i ostalim.
Ponekad me ti lokalni tajkunčići podsjećaju na razmaženu džukelu koju dok, ne opizdiš preko glave, ne posustaje i nezna granicu. A ovaj korak po tom pitanju je samo davanje još veće slobode istoj ekipi koja debelo zarađuje na naš račun.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.09.2008. 9:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo jos malo o EU Babarogi.

Najvredniji su Rumunji i Bugari, Francuzi najljenji

Skriveno: 
Najvredniji su Rumunji i Bugari, Francuzi najljenji

Piše: Martina Hrupić
Naj­du­lji ra­dni tje­dan i naj­ma­nje odmo­ra ima­ju naj­no­vi­je čla­ni­ce Eu­rop­ske Uni­je, dok su sta­re čla­ni­ce po­dlo­žni­je ‘ljenčarenju’

ZA­GREB - Naj­više vre­me­na na po­slu pro­vo­de ra­dni­ci u naj­no­vi­jim čla­ni­ca­ma Eu­rop­ske Uni­je, dok sta­re čla­ni­ce svo­jim za­po­sle­ni­ci­ma da­ju više go­dišnjeg odmo­ra i ma­nje ra­dnih sa­ti, po­ka­za­la su naj­no­vi­ja istra­ži­va­nja.

Na­i­me, stu­di­ja Eu­ro­fo­un­da, pro­ve­de­na u po­je­di­nim dr­ža­va­ma čla­ni­ca­ma, po­ka­za­la je da naj­du­lji ra­dni tje­dan u EU ima­ju ra­dni­ci u Ru­munj­skoj i Bu­gar­skoj, ko­ji na po­slu tje­dno u pro­sje­ku pro­ve­du 41,7 sa­ti. Za uspo­re­dbu, Nje­ma­čka se, pri­mje­ri­ce, s ra­dnim tje­dnom u pro­sje­čnom tra­ja­nju od 41,1 sat na­la­zi na šestom mje­stu.

Ne ljenčare svi

Iz­vješće Eu­ro­fo­un­da po­ka­za­lo je da za­po­sle­ni­ci u 15 “sta­rih” ze­ma­lja čla­ni­ca tje­dno ra­de u pro­sje­ku 39,5 sa­ti, dok u 12 no­vih čla­ni­ca ra­dni tje­dan pro­sje­čno tra­je 40,6 sa­ti. To pot­kre­plju­je i či­nje­ni­ca da se na lje­stvi­ci de­set “naj­vre­dni­jih” ze­ma­lja u EU na­la­zi čak se­dam no­vih, i to Bu­gar­ska, Ru­munj­ska, Češka, Slo­ve­ni­ja, Esto­ni­ja, La­tvi­ja i Ma­đar­ska.

No, ne “ljen­ča­ri” se u svim sta­rim čla­ni­ca­ma. Ta­ko se kao tre­ća po pro­sje­čnoj du­lji­ni ra­dnog tje­dna po­zi­ci­o­ni­ra­la Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja, a me­đu pr­vih de­set ze­ma­lja na­la­ze se i, već pri­je spo­me­nu­ta, Nje­ma­čka te Au­stri­ja. Na dnu po­pi­sa je Fran­cu­ska, u ko­joj ra­dni­ci tje­dno na po­slu pro­ve­du sve­ga 37,7 sa­ti.

Najbesposleniji Talijani

Istra­ži­va­nje je ispi­ta­lo i du­lji­nu ra­dnog tje­dna po spe­ci­fi­čnim se­kto­ri­ma, pri­mje­ri­ce u dr­ža­vnoj slu­žbi ili tr­go­vi­ni. Ispo­sta­vi­lo se da fran­cu­ski pro­da­va­či ra­de sve­ga 35 sa­ti na tje­dan, a naj­be­spo­le­ni­jim bi­ro­kra­ti­ma u Eu­ro­pi po­ka­za­li si se ta­li­jan­ski. Na­i­me, dr­ža­vni slu­žbe­ni­ci u Ita­li­ji tje­dno ra­de sve­ga 32,9 sa­ti. Ra­zli­ke po­sto­je i kad je ri­ječ o go­dišnjem odmo­ru. Svo­jim pra­vi­ma na go­dišnji odmor tre­nu­tno naj­za­do­volj­ni­ji mo­gu bi­ti Šve­đa­ni, ko­ji go­dišnje ima­ju 33 da­na pla­će­nog go­dišnjeg. Na­su­prot nji­ma, ja­ko loše sto­je Eston­ci sa sve­ga 20 sa­ti. Ni­jem­ci su se i na toj lje­stvi­ci ran­gi­ra­li vi­so­ko.

Dr­že tre­će mje­sto sa 30 pla­će­nih da­na odmo­ra ti­je­kom go­di­ne.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: