Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Dan dobrovoljnih darivatelja krvi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.10.2005. 20:32 
Naslov: Great ! Dan dobrovoljnih darivatelja krvi
25.10.2005. 20:32
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Krv nije moguće proizvesti na umjetan način. Jedini izvor toga lijeka je čovjek - darivatelj krvi. Svi mi, kada nam zatreba krv kao lijek, ovisni smo samo o dobrovoljnim darivateljima krvi. Definiciju dobrovoljnog darivatelja krvi odredila je Međunarodna udruga transfuziologa (ISBN), Međunarodni Crveni križ (IFCR), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Europsko vijeće (Council of Europe) i prihvaćena je u svim zemljama svijeta.
Dobrovoljni darivatelj krvi je osoba koja daruje krv, plazmu ili stanične dijelove krvi po svojoj slobodnoj volji i ne prima za to nikakvu nadoknadu, ni novčanu niti na način koji se može smatrati nadomjestkom novca. Skromna uspomena (dar) i osvježenje nakon davanja krvi prihvatljivi su za dobrovoljno davalaštvo krvi, on je posredan, aktivan sudionik u liječenju bolesnika, tj. on je aktivna veza između zdravog dijela društva i bolesnika.

Dan 25. listopada obilježava se kao Dan dobrovoljnih darivatelja krvi u čast geste koju ne čini svaki čovjek.

Teoretski, krv može dati oko 60% svih muškaraca i oko 50% žena u pučanstvu.
Stvarni postotak ljudi koji daju krv je manji - u Hrvatskoj krv daje 3,8% stanovništva, odnosno sakupi se 38 doza na 1000 stanovnika. U Hrvatskom registru darivatelja krvi evidentirano je oko 100 000 darivatelja koji godišnje daju oko 160 000 doza krvi, a od njih 70% darivatelja su muškarci, a 30% su žene.

Darivatelji krvi imaju nesvakidašnji osjećaj osobnog zadovoljstva da su spasili nečiji život. Čestitamo im njihov dan!

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Post Postano: 24.10.2005. 8:51 
Naslov:  Re: Dan dobrovoljnih darivatelja krvi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bio sam dobrovoljni davatelj krvi dok nisu uveli one uvredljive i totalno ne suvisle ankete. Od tada ju vise ne dajem. Ako nekome bude trebala, i pita me, ja cu dati ... sramotno je i u vredljivo, i ponizavajuce ono sto ispituju u tom anketnom listu

Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2005. 8:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a sta ispituju?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2005. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto Vas liječnik prije davanja krvi pregleda i postavlja intimna pitanja?
Odluku može li neka osoba davati krv liječnik donosi na osnovi darivateljevih podataka o njegovom zdravstvenom stanju i fizikalnog pregleda. Svrha je pregleda dvojaka: zaštita zdravlja darivatelja od posljedica davanja krvi i zaštita bolesnika, poglavito od prijenosa zaraznih bolesti preko transfuzije krvi.
- Transfuzijama krvi lječe se bolesnici od najranije životne dobi pa sve do duboke starosti.
- Transfuzijsko liječenje mora biti korisno. Ono nikako ne smije biti štetno za bolesnika. Također davanje krvi ne smije ugroziti zdravlje darivatelja krvi.
- Potpune podatke o mogućim bolestima darivatelja možemo dobiti samo Vašim iskrenim odgovorom. Tijekom liječničkog pregleda prije davanja krvi, darivatelj mora iskreno odgovoriti na sva postavljena mu pitanja.
- Darivatelji krvi koji nisu sigurni da su zdravi, odnosno ako postoji sumnja da bi njihova krv mogla štetiti bolesniku, ne smiju davati krv.
- Većina darivatelja čija krv je opasna za zdravlje primatelja izdvojit će se već u tijeku razgovora ili pregleda.
- Neki darivatelji mogu biti zaraženi, ali ne znaju za zarazu. Njih se otkriva laboratorijskim ispitivanjem na prisutnost biljega krvlju prenosivih bolesti. Laboratorijsko testiranje ne može biti zamjena za liječnički pregled.
- Kada odlučite davati krv zamislite i ponašajte se kao da će Vašu krv primiti netko tko Vam je vrlo drag i ne želite mu naškoditi . Darivatelj krvi odgovara i za sigurnost transfuzijskog liječenja bolesnika.
- Svi podaci dobiveni od darivatelja krvi i rezultati testiranja liječnička su tajna i tajnost podataka je osigurana.
Molimo, nemojte se ljutiti što Vas ispitujemo o Vašem intimnom ponašanju i molimo Vas da odgovarate iskreno. Biti darivatelj krvi privilegija je koja sadrži i odgovornost prema bolesniku.

[izvadak iz brošure Zavoda za transfuziju]

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2005. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije čovjek pitao za brošuru.
Imaš upitnik koji moraš ispuniti prije davanja krvi. Pitanja ciljaju na to jesi li u rizičnoj skupini ljudi koja najčešće ima AIDS i hepatitis. Dakle, jeste li imali homoseksualne odnose, mijenjate li često seksualne partnere, jeste li uzimali intravenozne preparate, jeste li se nadvno tetovirali, itd.
Ja sam davatelj i takva me pitanja ne uzrujavaju ni najmanje. Ljudi prečesto daju krv radi testa na AIDS, a ne iz filantropsko-altruističkih razloga...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2005. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tipfeler: nedavno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 392
Lokacija: os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2005. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma smiješan im je upitnik...pitaju te i jesi li spavao s nepoznatom osobom za novac....mislim stvarno....ja dajem krv, ali nikad zbog testa za aids, a čak i da se prodajem za novac, zar oni misle da bih davala krv, a i zar bih im odgovorila potvrdno na to pitanje?
u svakom slucaju ne smeta me ta "anketa", samo mislim da je smiješna...

_________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: