Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Meningitis: U bolnici dvije osobe, uzrok nečista voda?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.07.2008. 12:24 
Naslov:  Meningitis: U bolnici dvije osobe, uzrok nečista voda?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zbog meningitisa, vjerojatno prouzročenog enterovirusima, dvije su osobe hospitalizirane na Zaraznom odjelu Kliničke bolnice Osijek, neslužbeno doznajemo od djelatnika odjela. Riječ je o bolesti tipičnoj za srpanj i kolovoz, odnosno za sezonu kupanja, budući do do nje dolazi najčešće ulaskom bazenske ili vode stajaćice u probavni sustav.

- Princip zaraze je takav da ako osoba koja je izvor virusa uđe u bazen ili vodu stajaćicu te pri tome s fekalijama izbaci virus u vodu, moguće je da zarazi druge ljude koji tu vodu najčešće progutaju. Preko kože nije se moguće zaraziti, no kupači nisu ni svjesni koliko vode progutaju tijekom kupanja, tako da je zaraza, ako je u bazenu izvor virusa, izgledna. Tu ne pomaže ni klor, kojim se bazeni obično "čiste". Naime, da bi klor djelovao na virus i uništio ga treba proći pola sata od kontakta virusa s klorom. Tijekom tih pola sata virusom se mogu zaraziti svi kupači u bazenu koji su unijeli zaraženu bazensku vodu u organizam, objašnjava dr. Josip Milas iz Službe epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, te dodaje kako je jedini način sprječavanja pojave zaraze u bazenima da vlasnici ograničavaju broj kupača u bazenima i da ljudi drže do osobne higijene, te paze na unos bazenske vode u organizam.



Kako objašnjava dr. Milas, većina zaraženih osoba osjeća slabije simptome zaraze.
- Nakon što virus gutanjem onečišćene vode uđe u organizam, dolazi u probavni sustav, gdje kod jednog dijela ljudi prouzrokuje probavne smetnje, blaže poput proljeva, ili teže poput grčeva, dok kod pojedinaca, u prosjeku dvije ili tri osobe na sto izloženih virusu, on prelazi u krv te dolazi do mozga, gdje prouzrokuje upalu moždane ovojnice, kaže dr. Milas.

Prema statistikama Zavoda za javno zdravstvo, u proteklih pet godina, u razdoblju od 2003. godine do danas, samo je 2006. godina, bila godina epidemije meningitisa.
- Prosječni broj oboljelih od meningitisa je između 10 i 15 godišnje, a većina ih oboli u sezoni kupanja - srpnju i kolovozu. Posljednji je put epidemija meningitisa zabilježena 2006. godine, kada je na području Županije zabilježen 121 slučaj zaraze, od kojih je njih čak 75 zabilježeno na području grada Osijeka. Među njima, čak 85 posto osoba oboljelo je također u srpnju i kolovozu, ističe dr. Milas.

Zarazne bolesti s kupališta

Meningitis nije jedina bolest koja “vreba” kupače u ljetnim mjesecima. Zarazne bolesti koje se mogu dobiti kupanjem nastaju ulaskom uzročnika prisutnih u vodi u organizam kupača preko nekog od ulaza u tijelo: usta, sluznice (oko, nos, spolovilo), oštećenja na koži, katkad i dišni putovi. Preko usta, primjerice gutanjem vode, mogu tako nastati crijevne infekcije, virusne i bakterijske, s proljevima i temperaturom, preko tjelesnih sluznica mogu se zadobiti neke tipično kupačke bolesti, primjerice virusna ili klamidijska upala oka, tzv. kupališni konjunktivitis, ili pak infekcija mokraćnih putova. Kroz ranice na koži i sluznicama, a i preko zdrave sluznice oka, može se zaraziti leptospirozom (tzv. ljetnom gripom ili žetvenom groznicom) osobito nakon kupanja u barama i vodama stajaćicama. Moguće su i upale uha zbog zadržavanja nečiste vode u vanjskom zvukovodu.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr
Foto: arhiva031 [2006]

Pročitajte i...
Kako funkcionira Kopika? [Osječka televizija]

Pogledajte galerije...
Galerija 031: Kopika, Pampas, osječka kupališta report (2006.07.09.)
Galerija 031: Ljeto na Kopiki 2, Osijek-Rijeka (14.08.2005.)
Galerija 031: Vikend report - OLJN, nogoš, Kopika, ...(31.07.2005.)
Galerija 031: Ljeto uz Gradski - ljeto na Kopiki (24.07.2005.)

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Heroina9
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2008. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ništa novo...tako je oduvijek bilo s bazenima.... a sad ko voli nek izvoli.... Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2008. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemam pojma.. ja se godinama kupam u bazenima i ništa mi se nikada nije dogodilo (hvala Bogu). Istina, uvijek se istuširam čim izađem iz bazena i prije nego uđem, pa možda i to ima neke veze..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ela
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2074
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2008. 14:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Drzim se ja ipak Dravskog mulja ako se neko i popiski odeeeeee to,ma kontam si ja da i ti filteri za bazene nisu bas prilagođeni za ovoliko bazena,navodno i jesu dostatni samo za olimpijski bazen.

_________________
ne čini ono što želiš da ti čine,ukusi su različiti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.07.2008. 16:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma ne bi se kupala u tim bazenima da mi neko plati....
pogledaj ti koliko ljudi tamo prođe, nek se njih 20 popišaju paaa osijek031.com smile
i ja se kupam u Dravi pa mi nikad ništa nije bilo ha da!

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.07.2008. 16:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Loona je napisao/la: ›
Nemam pojma.. ja se godinama kupam u bazenima i ništa mi se nikada nije dogodilo (hvala Bogu). Istina, uvijek se istuširam čim izađem iz bazena i prije nego uđem, pa možda i to ima neke veze..


tuširanje nema baš nikakve veze sa meningitisom... jer kao što u priloženom piše da se meningitis može dobiti jedino unošenjem virusa u organizam.... a s tuširanjem ne pereš organizam... Wink

Što se tiče nečiste vode... u ponedjeljak bijah na kupanju na kopici i sve bilo u redu dok nisam izašao iz bazena sa gljivom i ugledao kako na površini vode pluta poveća mrlja prljavštine... izgledalo je doslovno kao na nekom jezeru koje se nikada ne pročiščava... fuuuj... nekako mi je opala želja za ulazak u taj bazen...

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.07.2008. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

putem fekalija dođe u vodu i onda to netko proguta osijek031.com smile fuj u p,,m...
..pa nikada,,,nikada više neću ući u bazen,,,,

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.07.2008. 3:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To vam je isto kao kod osiguranja automobila, naime manje mjesto jeftinija polica, zasto, zato sto je statisticka mogucnot sudara manja. E pa sad vi preslikajte na olimpijski bazen, 300 hiljada ljudi se bucka u tom bazenu pa naravno da ce takvih slucaja biti....imas toga i u dravskom mulju samo sto je manja mogucnost da pokupis virus menigitisa.... Ono....kolko god se cistio bazen, toga ce uvijek biti. Ah JBG!

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2008. 7:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... je napisao/la: ›
Loona je napisao/la: ›
Istina, uvijek se istuširam čim izađem iz bazena i prije nego uđem, pa možda i to ima neke veze..


tuširanje nema baš nikakve veze sa meningitisom... jer kao što u priloženom piše da se meningitis može dobiti jedino unošenjem virusa u organizam....

mislila sam na onaj dio u članku gdje piše da bi ljudi trebali držati do higijene.. biti će da se nisam dobro izrazila.. Wink

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.07.2008. 8:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

plivaš u bazenčiću, oko tebe finih brabonjaka pluta, a u njima životinje mikroskopske samo vrebaju d te zaskoče...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mladunce
Offline
Avatar

Ukupno postova: 339
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.07.2008. 10:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je tak svejedno bazen ili drava, ak mi se kupa kupam se di stignem, al kad smo kod fekalija, jel nije da se u dravu ispusta kanalizacija? moja mama je dobila meningitis jel se kupala u dravi...ne branim ni jedno ni drugo, nego samo tak... kazem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.07.2008. 10:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam se jednom naguto dravske vode pa sam dobio proljev Shocked

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.07.2008. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajwar je napisao/la: ›
ja sam se jednom naguto dravske vode pa sam dobio proljev Shocked

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile


To je jedna sasvim druga priča osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.07.2008. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: › To je jedna sasvim druga priča osijek031.com smile
S obzirom da si se nasao pozvanim reagirati na taj nemili dogadjaj, smatrat cemo da si s njim vrlo dobro upoznat. Jesi li u njemu sudjelovao aktivno ili pasivno?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2008. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mladunce je napisao/la: ›
meni je tak svejedno bazen ili drava, ak mi se kupa kupam se di stignem, al kad smo kod fekalija, jel nije da se u dravu ispusta kanalizacija? moja mama je dobila meningitis jel se kupala u dravi...ne branim ni jedno ni drugo, nego samo tak... kazem.


I ja sam se jednom ošugavila od Drave.. kupali smo se kod Iktusa, da bi mi nakon 2 dana na leđima izbio herpes veličine dlana.. bilo je užasno.. prvo ogromni vodeni plikovi koji su svrbili do besvjesti, a zatim krasta koju nisam smjela dirati da mi ne ostane ožiljak.. bilo je prestrašno..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: